• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , اقتصادی » دولت مردان از سر کوچه های مردم خرید کنند!
  کد خبر : 652965

  دولت مردان از سر کوچه های مردم خرید کنند!

  دولت مردان از سر کوچه های مردم خرید کنند! Reviewed by Farnaz on Jul 21Rating: هر روز از گوشه و کنار جهان اخبار های اقتصادی متفاوتی در خصوص بحران های مالی در رسانه های بین المللی مخابره می شود. در این بین کشورهای که دارای تولیدات صنعتی خاص نبوده و جزو کشورهای مصرفی تلقی می…

  دولت مردان از سر کوچه های مردم خرید کنند! Reviewed by Farnaz on Jul 21Rating:

  هر روز از گوشه و کنار جهان اخبار های اقتصادی متفاوتی در خصوص بحران های مالی در رسانه های بین المللی مخابره می شود. در این بین کشورهای که دارای تولیدات صنعتی خاص نبوده و جزو کشورهای مصرفی تلقی می شوند بیشتر با بحران های مالی و اقتصادی درگیر هستند و مجبور به اجرای ریاضت های اقتصادی زیادی شده اند.

  در این بین کشورهای اروپایی به دلیل ساختار خاص و در هم تنیده شده که با تقسیم کار بر اساس پتانسیل های موجود به نوعی چند کشور را مادر اقتصادی و سایر کشورهای غربی را به عنوان بازار مصرف تعریف کرده اند و یک نوع شبکه بزرگ از عرضه و تقاضا را به وجود آورده اند .

   در تعریف فضای تجارت جهانی ضربه به هر بخشی از این بدنه بزرگ تجاری می تواند اقتصاد سایر کشورهای جهان را که در حکم اندام های دیگر این بدن بزرگ اقتصادی هستند را تحت تاثیر خود قرار دهد.

  به هر صورت بحران های پیاپی که در چند سال گذشته در اروپا شاهد آن بوده ایم نشان از اقتصادی مریض و در حال احتزار است که این امر کارشناسان غربی را در برای اصلاح ساختار های مالی به فکر و تکاپو واداشته است.

  نکته حائز اهمیت در خصوص بحران های اقتصادی غرب در این است که این کشورهای با پذیرش سیستم اندام وار اقتصادی و تقسیم کار بر اساس پتانسیل های موجود در هر کشور که موجب شده تا هزینه های تولید کاهش یابد و هم بازار بزرگ مصرفی به وجود آید خطر چالش های اقتصادی ناشی از این سیستم را نیز پذیرفته اند و با نگاه واقع بینانه به این امر رسیده اند و این شک های اقتصادی را یکی از عوارض جانبی ادغام در بازارهای مشترک اروپایی می دانند.
  اما آن چیزی که باید به آن پرداخت این است که اقتصاد هفدهم دنیا یعنی ایران نیز حال روز خوشی ندارد و دچار تب های اقتصادی بدی شده است.اگر کشورهای اروپایی و امریکایی به دلیل بحران در اقتصاد جهانی تاثیر گرفته اند ایران و چند کشور معدود دیگر در بازارهای جهانی حضور ندارد و این موجب شده تا ایران از شک های اقتصادی خارج از مرزهای جغرافیایی در امان باشد و نمونه آن رشد چشم گیر بورس ایران در مقابل کاهش های سریع شاخص های بورس های مطرح جهانی بود.

  اشاره شد که ایران به دلیل عدم حضور در بازارهای جهانی طبیعی است که تاثیر پذیری بالای از تحولات آن نداشته باشد و نهایت این تاثیر پذیری به چند حوزه نفت و مواد معدنی محدود می شود لذا توجیه مسئولین در خصوص تحولات جهانی توجیهی خنده دار تلقی می شود؛ حالا باید پرسید که که دلیل نوسانات و شوک های اقتصادی ایران چیست؟

  به طور کلی اکثر کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که ریشه مشکلات اقتصادی اخیر در داخل بوده است و برای حل آن نیز باید به دنبال راه حل های داخلی گشت و به صورت کلی چهار عامل را می توان در تورم و شک های اقتصادی به عنوان اهرم های اصلی معرفی کرد:

  1.    عدم اجرای درست هدفمندی یارانه ها و آزاد سازی قیمت ها
  2.    عدم نظارت کافی، دقیق و جدی دولت بر قیمت ها
  3.    فرهنگ های اشتباه مصرفی مردم
  4.    و دلیل آخر که برخی از کارشناسان و نخبگان فضای سیاسی نیز بر آن باور دارند وجود و حضور باندهای مافیایی و مافیای اقتصادی است.

  در این بین آن چیزی که کاملاً هویدا است عدم نظارت دقیق و قوی دولت در خصوص قیمت کالاها هست چرا که نواسانات قیمتی که امروز بازار ایران با آن درگیر است و قیمت های کوچه ای تنها نشان از عدم برخورد و عدم نظارت دقیق است و این برای رفع این معضل شاهد اراده ای از سوی  دولت هم نبوده ایم.

  یکی دیگر از تحلیل های که عمده  کارشناسان سیاسی کشور در خصوص فضای فعلی اقتصادی بر آن پافشاری می کنند حضور باند های مافیایی در اقتصاد کشور است هر چند با پذیریش این فرض باز باید انگشت اتهام را به سوی دولت نشانه رفت و او را مقصر دانست چرا که قابل پذیرش نیست که چند و یا چندین تن باند مافیایی بتوانند اقتصاد ایران را تا این حد تحت تاثیر خود قرار دهند و اگر این چنین نیز باشد یک نوع اقرار به عدم مدیریت فضای اقتصادی کشور از سوی دولت است.

  در آخر و آن چیزی که می تواند راه حل این ماجراهای اقتصادی می تواند باشد و اکثر کارشناسان اقتصادی نیز بارها بر روی آن تاکید کرده اند تولید یک سیستم توزیع بومی و کارآمد است که دولت با حمایت و نه حضور می تواند فاصله قیمت ها از تولید تا مصرف را به طور چشم گیری کاهش دهد و هم به پایین آمدن قیمت ها و نوسانات کمک خواهد کرد و ثمره آخر آن این است که دست دلالان و مافیاهای اقتصادی را قطع خواهد نمود.

  کلیدواژه ها : ،
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.