• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » بهداشت خانواده , زندگی بهتر » مشکلات دوران نوجوانی ..
  کد خبر : 644316

  مشکلات دوران نوجوانی ..

  مشکلات دوران نوجوانی ..Reviewed by Farnaz on Jul 18Rating: نوجوانی دوران حساسی است و می تواند بسیار مشکل آفرین باشد و بنابراین والدین باید به شدت مراقب نوجوانان خود باشند. به موارد زیر توجه کنید: ۱ مشکلات وزن کودکان چاق معمولا در نوجوانی از مشکل اضافه وزن رنج می برند. آنها فعالیت بدنی کمی دارند…

  مشکلات دوران نوجوانی ..Reviewed by Farnaz on Jul 18Rating:

  نوجوانی دوران حساسی است و می تواند بسیار مشکل آفرین باشد و بنابراین والدین باید به شدت مراقب نوجوانان خود باشند. به موارد زیر توجه کنید:

  ۱ مشکلات وزن

  کودکان چاق معمولا در نوجوانی از مشکل اضافه وزن رنج می برند. آنها فعالیت بدنی کمی دارند و از انواع فست فودها و تنقلات ناسالم استفاده می کنند. چاقی یکی از رایج ترین مشکلات سلامتی در نوجوانان محسوب می شود. صحبت کردن با نوجوانان در مورد رژیم غذایی سالم کار آسانی نیست. به جای این کار بهتر است یخچال را پر از مواد غذایی سالم و میوه ها و سبزیجات کنید!

  ۲ بی نظمی در تغذیه

  نوجوانان به شدت تحت تاثیر همسالان و رسانه ها قرار دارند. در این سالها بی نظمی در تغذیه بسیار رایج است و بی اشتهایی، گرسنگی مفرط و سایر مشکلات، سلامتی نوجوانان را تهدید می کند. اگر نوجوان شما دچار بی نظمی در تغذیه شده بهتر است با متخصص مشورت کنید.

  ۳ اهمیت دادن به ظاهر

  بسیاری از نوجوانان به ظاهر خود اهمیت زیادی می دهند در حالی که بسیاری از آنها نیز ظاهر خود را دوست ندارند.

  در این دوران مشورت با یک متخصص و فعالیت بدنی بیشتر می تواند بسیار مفید باشد.

  ۴ مشکلات پوستی

  پوست نوجوانان به شدت تحت تاثیر تغییرات هورمونی قرار دارد و افزایش تعریق و استفاده از مواد آرایشی باعث بروز آکنه یا کورک در آنها می شود. این مساله اعتماد به نفس نوجوانان را کاهش می دهد. فرزند خود را تشویق کنید که صورت خود را هر روز بشوید و بهداشت را رعایت کند.

  ۵ توجه به جنس مخالف

  توجه نوجوانان به جنس مخالف یکی از نگرانی های والدین محسوب می شود. اگر شما نمی توانید در این باره با فرزند خود حرف بزنید این کار را به یک مشاور محول کنید. یادتان باشد نوجوانان باید نحوه برخورد با جنس مخالف را بدانند.

  ۶ افسردگی و استرس

  افسردگی و استرس یکی از رایج ترین مشکلات نوجوانان است و امکان دارد عواقب آن تا بزرگسالی نیز ادامه داشته باشد. علت اصلی خودکشی در نوجوانان افسردگی و احساس انزوای آنهاست.

  اگر فرزند شما دچار افسردگی شده حتما از یک مشاور کمک بگیرید.

  ۷ اعتیاد

  اعتیاد سلامتی و زندگی نوجوانان به شدت تهدید می کند. نوجوانان غالبا به علت کنجاوی یا فشار همسالان از سیگار شروع می کنند و سپس به مواد مخدر روی می آورند. اگر نوجوان بتواند در مورد اعتیاد با والدین خود حرف بزند و از خطرات آن آگاه شود احتمال کمتری وجود دارد که معتاد شود. در صورت مشکوک شدن به رفتار فرزندتان با یک متخصص مشورت کنید.

  ● طریقه رفتار با نوجوانان

  آیا می دانید که با نوجوان خود چگونه رفتار کنید؟ توصیه های زیر می تواند بسیار مفید باشد:

  ۱ سعی کنید به شیوه ای مناسب و بدون اینکه عصبانی شوید در مورد مسائل مختلف با نوجوان خود حرف بزنید. بهتر است نوجوان خود را یک بزرگسال فرض کنید و با مطالعه با او به راه حل مناسب دست یابید.

  ۲ به فرزند خود نشان دهید که حرفهایش را می فهمید و برای کمک کردن به او آماده اید.

  ۳ انتظار نداشته باشید که در تمام مسائل شما و فرزندتان همانند یکدیگر بیندیشید. برای درک نظرات فرزندتان تلاش کنید و اجازه دهید در صورت امکان انتخاب های خودش را داشته باشد.

  ۴ زمان مناسبی را برای صحبت کردن انتخاب کنید و صراحتا به بیان نظرات خود بپردازید. امکان دارد در برخی از مسائل مجبور به مصالحه شوید. یادتان نرود که شنونده خوبی باشید.

  ۵ هرگز به استهزای نظرات فرزند خود نپردازید.

  ۶ هیچ وقت احساسات فرزندتان را دستکم نگیرید. به جای اینکه بگویید: «این کار تو باعث می شود احساس کنم…» این جمله را به کار ببرید که: «احساس می کنم…» دربیان احساسات خود دقیق باشید تا فرزندتان دچار اشتباه نشود.

  ۷ کاری کنید که فرزندتان متوجه شود که به نظرات وی اهمیت می دهید. یادتان باشد او هنوز به شنیدن جهات محبت آمیز نیاز دارد.

  ۸ اگر به فرزند خود احترام بگذارید، او نیز به شما احترام خواهدگذاشت. او را آماج انتقادات قرار ندهید. نوجوانان برای تقویت اعتماد به نفس خود به شدت نیاز به دلگرمی و تشویق دیگران دارند.

  ۹ مهارت های زندگی را به فرزندتان بیاموزید، مثل طریقه گرفتن گواهینامه رانندگی، پرکردن فرم استخدام، حضور در مصاحبه ها، برنامه ریزی در خرج کردن پول، بازکردن حساب بانکی و…

  خانم «الف» می گوید: اخیرا در برقراری ارتباط با دختر ۱۴ ساله ام مشکلات زیادی داشته ام. او به ندرت با من حرف می زند و اوقات زیادی را صرف تلفن زدن به دوستانش می کند. من چگونه می توانم با او ارتباط برقرار کنم؟ قبلا من و دخترم در مورد تمام مسائل با یکدیگر حرف می زدیم.

  معمولا نوجوانان از والدین خود فاصله می گیرند و به دوستانشان نزدیک تر می شوند. دراین زمان است که والدین نمی دانند در ذهن فرزندشان چه می گذرد. توصیه ما به خانم «الف» و سایر والدین این است که:

  ۱ نوجوانان غالبا از این مسئله گله و شکایت دارند که والدین شان بارها و بارها یک موضوع را تکرار می کنند. به فرزند خود اجازه دهید به بیان نظراتش بپردازد و درمورد یافتن راه حل مشکلات فکر کند. هرگز به یک موضوع پیله نکنید!

  ۲ از بحث هایی که نوجوانان را در موضع تدافعی قرار می دهد خودداری کنید.

  بحث های توأم با تهدید و خصومت ثمری نخواهد داشت. اگر فکر می کنید پیش کشیدن برخی از بحث ها فرزندتان را عصبانی می کند بهتر است آنها را بر روی کاغذ بیاورید.

  ۳ فرزند خود را نصیحت کنید ولی او را زیر ذره بین قرار ندهید! اجازه دهید فرزندتان خودش راه حل مناسب را پیدا کند. در این صورت او به اشتباهاتش پی می برد و درصدد جبران آنها برمی آید.

  ۴ از فرزند خود بخواهید حین صرف شام در مورد مسائل مهم حرف بزند. هنگام صرف شام فرصت خوبی برای بیان نظرات اعضای خانواده است و تمایل شما را برای حرف زدن در مورد مسائل مهم نشان می دهد.

  ۵ زمانی را به نوجوان خود اختصاص دهید و در آن هنگام با او به طور خصوصی حرف بزنید و به نظراتش گوش دهید.

  ۶ این حقیقت را بپذیرید که شاید نوجوان دوست نداشته باشد در مورد برخی مسائل حرف بزند. در این مواقع همواره پشتیبان او باشید. به حریم خصوصی فرزندتان احترام بگذارید ولی برای کمک به او اعلام آمادگی کنید.

  خانم «ب» می گوید: «از کجا می توانم بفهمم که پسر ۱۷ ساله ام دچار افسردگی شده است یا خیر؟»

  افسردگی یک شکل رایج در میان نوجوانان است که معمولا تشخیص داده نمی شود و درجات مختلفی دارد.

  از عوامل افسردگی در نوجوانان می توان به اعتماد به نفس پایین، از دست دادن یکی از نزدیکان، مشاجرات خانوادگی و اختلاف نظر با دوستان اشاره کرد.

  نوجوانانی که دچار استرس مزمن هستند و یا در خانواده آنها افسردگی به چشم می خورد بیشتر در معرض ابتلا به این مشکل قرار دارند.

  ● علائم هشداردهنده

  ۱ تغییرات شدید در الگوی تغذیه یا خواب نوجوانان مثل افزایش یا کاهش اشتها یا بی خوابی در شب.

  ۲ تغییرات شدید درشخصیت و رفتار مثل پرخاشگری یا بی ثباتی

  ۳ مصرف دخانیات و مواد مخدر

  ۴ افت تحصیلی

  ۵ بی علاقگی نسبت به آینده

  ۶ کناره گرفتن از دوستان، اعضای خانواده و کنار گذاشتن فعالیت های روزمره

  ۷ ناامیدی، احساس گناه و اندوه
          
      
      
              آذر شایان     
              روزنامه کیهان

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • l

   بزرگترين مشكل نوجواني در ايران عدم امكان رابطه با جنس مخالف است

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.