• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » بین الملل » چرا عربستان آقای مرسی؟
  کد خبر : 631048

  چرا عربستان آقای مرسی؟

  چرا عربستان آقای مرسی؟ Reviewed by Aryan on Jul 9Rating:   یک پایگاه روسی با اشاره به سفر روز چهارشنبه رئیس جمهوری مصر از عربستان به عنوان اولین ایستگاه خارجی به زوایای پنهان آن پرداخته اند. به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه روسیا الیوم در مطلبی با عنوان محمد مرسی چهارشنبه در عربستان، آورده است: انتخاب…

  چرا عربستان آقای مرسی؟ Reviewed by Aryan on Jul 9Rating:

   

  یک پایگاه روسی با اشاره به سفر روز چهارشنبه رئیس جمهوری مصر از عربستان به عنوان اولین ایستگاه خارجی به زوایای پنهان آن پرداخته اند.
  به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه روسیا الیوم در مطلبی با عنوان محمد مرسی چهارشنبه در عربستان، آورده است: انتخاب عربستان به عنوان اولین ایستگاه خارجی، اتفاقی نیست.

  این پایگاه بیان کرد: این سفر تنها به دیدار رهبران دو کشور خلاصه نخواهد شد و به موضوعاتی همانند توسعه تجارت میان دو کشور و تشویق سعودی ها به سرمایه گذاری در مصر خواهد پرداخت.

  پایگاه مذکور می افزاید: اخوان المسلمین با شعارهایی درباره ایجاد فرصتهای شغلی و بهبود اوضاع اقتصادی در مصر روی کار آمده اند و اگر در برآورده کردن وعده های خود شکست بخورند نمی توانند در انتخابات آینده موفقیتی به دست آورند.

  این پایگاه می نویسد: با وجود اینکه سرمایه گذاران اصلی در مصر، آمریکا و کشورهای غربی هستند، اما سرمایه گذاری کشورهای ثروتمند حوزه خلیج فارس اهمیت بسزایی برای مصری ها دارد.

  موضوع کارگران مصری در عربستان یکی محورهای بحث مرسی با رهبران سعودی خواهد بود به ویژه اینکه عربستان میعادگاه هزاران مصری است که برای یافتن لقمه نانی و به امید بهبود شرایط معیشتی رهسپار عربستان می شوند.

  پایگاه فوق می افزاید: در گذشته عربستان کارگران کشورهایی که آنها را نامطلوب می خواند اخراج کرده است هر چند قاهره فعلا از این بابت نگرانی ندارد، اما ممکن است در آینده این روند تغییر پیدا کند و دلیل این بازنگری از سرگیری روابط مصر با ایران می تواند باشد هر چند که مرسی دعوت رئیس جمهوری ایران برای شرکت در اجلاس سران جنبش عدم تعهد را بی پاسخ گذاشته است.

  این پایگاه می نویسد: مصر با توجه به دارا بودن ارتش بزرگ و با کفایت تر از دیگر کشورهای منطقه همانند سابق بازیگر اساسی در خاورمیانه محسوب می شود، اما عربستان که از نظر جمعیت و ارتش ضعیف تر است به همپیمانی با مصر نیاز دارد.

  پایگاه فوق در پایان می نویسد: ناظران بر این باورند که دیدار مرسی از ریاض پیام اطمینان بخشی برای اسرائیلی است که با نگرانی تغییرات جاری در مصر را دنبال می کند و می تواند درک کند که اخوان المسلمین به همپیمانان خود احترام می گذارند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • سعید فوادی

   قطعا”منافع ملی هر کشور در اولویت سیاست های خارجی میباشد ولی اگر قرار باشد کشوری انقلاب کند و فقط افراد را جابجا کند نمیتواند خواسته های ملت خود را خواه اقتصادی باشد یا سیاسی تحقق پیدا کند. عربستان سعودی کشور ثروتمندی است و در مقاطع مختلف در جهت منافع خود و کشورهای غربی به بعضی کشورها باج می دهد ولی قطعا” در قبال این باج دادنها امکانات و عملکردهائی را از طرف مقابل میخواهد و این همان عملکردی است که مبارک و مجموعه رژیم او برای عربستان امریکا و اسرائیل در قبال این تسهیلات انجام میداد حال اگر مرسی بخواهد در این جهت حرکت کند اینجاست که فقط افراد جابجا شده اند که این نمیتواند خواسته های سیاسی و اقتصادی ملت را تحقق ببخشد و از همه مهم تر برای ملت مصر اقتدار و شرف ملی مصر است که مبارک بر سر آن معامله کرد. من در ابتداء گفتم که منافع ملی مهم است ولی این منافع را هم میتوان در جای دیگری پیدا کرد منافع ملی متقابل است ایران هم کشور بزرگی در منطقه است و اگر رئیس جمهور مصر بدنبال تغییرات عمده و نه سطحی باشد ایران میتواند جایگزین خوبی بجای عربستان برای مصر باشد و پیوند این دو کشور بزرگ در خاور میانه میتواند وزنه سنگینی در معاملات بین المللی باشند. اضافه میشود که کشورهای غربی همیشه از نزدیکی این دو کشور هراس دارند چون هماهنگی و نزدیکی این دو کشور بزرگ میتواند مانع زیاده خواهی های این کشورها باشد. به امید آن روز . انشاالله

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.