• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , اقتصادی » تحریم نفتی ایران به ضرر چه کسانی است؟
  کد خبر : 628041

  تحریم نفتی ایران به ضرر چه کسانی است؟

  تحریم نفتی ایران به ضرر چه کسانی است؟Reviewed by Aryan♥ on Jul 7Rating: اذعان خود غربی ها و شبکه های تلویزیونی وابسته به آنها نظیر ” بی بی سی فارسی” قرار است بدنه جمهوری اسلامی را فلج ‌کند ، تا از حقوق هسته ای ملت ایران عقب بشینند ، اما با وجود شرایط موجود و…

  تحریم نفتی ایران به ضرر چه کسانی است؟Reviewed by Aryan♥ on Jul 7Rating:

  اذعان خود غربی ها و شبکه های تلویزیونی وابسته به آنها نظیر ” بی بی سی فارسی” قرار است بدنه جمهوری اسلامی را فلج ‌کند ، تا از حقوق هسته ای ملت ایران عقب بشینند ، اما با وجود شرایط موجود و خارج شدن بیش از 35 کشور در مرحله ابتدایی وضع تحریم ها از لیست تحریم کنندگان علیه ایران می توان گفت ، “چاله‌ای که برای ایران کنده شده بود به چاهی برای غرب” تبدیل شده است .
  خارج شدن کشورهایی نظیر : ترکیه ، کره جنوبی ، هند ، مالزی ، افریقای جنوبی ، کره جنوبی ، سریلانکا ، ترکیه و تایوان ، ژاپن و….. ، از لیست تحریم ها نشان دهنده عمق شکست ساختاری پروژه جدید غرب برای فشار به ایران است. به عبارت دیگر زمانی که 35 کشور جهان که از تحریم های یک جانبه و غیر قانونی آمریکا بر ضد ایران آسیب می بینند با اصرار خودشان از دایره تحریم های آمریکا خارج می شوند ، عملا تعداد محدودی از کشور ها که تنها سهم ناچیزی از منبع صادراتی ایران را دریافت می کنند باقی می مانند که اگر هم از ایران نفت نخرند لطمه ای به برنامه صاراتی جمهوری اسلامی وارد نخواهد شد .
  از سویی دیگر ، راهبرد دوم غرب برای اخلال در برنامه صادراتی نفت ایران پروژه تحریم بیمه ای نفت کش های ایرانی که در آن کشورهای طرف معامله نفتی با ایران با توجه به تحریم‌های بانکی، برای تسویه حساب مالی با ایران با مشکلات عدیده‌ای مواجه می شدند بود.  همچنین در پی تشدید تحریم‌های ایران، شرکت‌های بیمه نیز از بیمه کشتی‌های حامل نفت صادراتی ایران خودداری می کردند اما با سر باز زدن ژاپن و چین که اصلی ترین خریداران نفتی ایران را تشکیل می دهند و تعهد آنها نسبت به بیمه نفت کش های ایرانی به نظر می رسد این طرح آن ها هم با شکست بدتری مواجه شده باشد .
  از طرفی اگر از غیرقابل‌ تصور بودن امکان تأمین کمبود نفت ناشی از کاهش فروش ایران در بازار جهانی هم بگذریم، از کنار کشیدن 30 کشور در همین اول ماجرا نمی‌توان به سادگی عبور کرد و آن‌گونه که از ظواهر امر پیداست غرب، خود به خوبی فهمیده است که این راه به ترکستان است؛ از این‌رو طرحی را تصویب کرد برای اجرا نشدن! اما از آنجا که روی اجرای آن حساب جدی باز نکرده بود امروز که موعد مقرر به سر آمده، خود را با یک آچمز سیاسی مواجه می ‌بیند.
  از طرفی با توجه به تغییر سیاست نفتی ایران و رفتن به سمت تولید فرآورده های پایین دستی نفتی و جلوگیری از خام فروشی و رونق صنایعی همچون صنعت پتروشیمی ، به نظر می رسد نفت خام زین پس بیش تر مورد درخواست صنایع داخلی باشد تا برای صادراتمحصولات ثانویه روانه بازار های جهانی شود و در این صورت خریدن یا نخریدن نفت ایران از سوی چند کشور اروپایی تاثیر چندانی در تضعیف شدن نظام اقتصادی ایران نخواهد داشت .
  به طور کلی مادامی که سخن از تحریم نفتی چهارمین صادر کننده نفتی در جهان به میان آید ، بازارهای جهانی روز به زو شاهد گران تر شدن و بالارفتن قیمت نفت خواهد شد ، مسئله ای که با خارج شدن بسیاری از کشور های اصلی از لیست تحریم کنندگان ایران بیشتر به نفع سیاست های اقتصادی ایران شده است تا ضرری که همواره غرب به دنبال آن است .
  بر این اساس غول بی‌شاخ و دمی که از تحریم‌ها ساخته شده بود، هنوز اجرا نشده، یال و کوپالش ریخت و ماجرا از یک مسئله اقتصادی به یک بازی رسانه ‌ای شبکه هایی نظیر “بی بی سی فارسی ” تقلیل یافته است .
  با توجه به مسایل بیان شده انتظار می‌ رود که در پی اعمال تحریم بر ضد ایران به عنوان چهارمین تولید کننده و سومین صادر کننده‌ی بزرگ نفت، شاهد افزایش قیمت این حامل انرژی باشیم ، از طرفی چنانچه کشورهایی نظیر عربستان سعودی که ادعای پر کردن جای خالی نفت ایران را در بازار های جهانی دارند برخلاف ادعاهایش توان و زیر ساخت‌های لازم برای افزایش تولید نفت و تأمین نیازهای کشورهایی که از واردات نفت ایران محروم مانده‌اند را نتوانند فراهم کنند در این صورت شاهد افزایش مضاعفی در قیمت نفت و در پی آن تشدید بحران‌های اقتصادی در کشورهای اروپایی به ویژه ایتالیا و اسپانیا خواهیم بود.
  به عبارت ساده تر با توجه به ملاحظات موجود و آگاهی غرب از منجلابی که خود برای خود ساخته است به نظر می رسد تحریم های جدید حتی در سطح کشورهای اروپایی مسر بر اجرای تحریم ها علیه ایران نیزعملیاتی نشود به دلیل آنکه اگر چنین روندی ادامه پذیرد اوضاع وخیم اقتصادی اروپا به دلیل دخالت های بی جا در منطقه خاور میانه به ویژه ایران بیشتر دچار تزلزل خواهد شد .

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.