• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » تغذیه » شما با چایی چه میخورید؟
  کد خبر : 625238

  شما با چایی چه میخورید؟

  شما با چایی چه میخورید؟Reviewed by Farnaz on Jul 5Rating: کارشناسان صنعت قند اعلام کرده اند سرانه مصرف شکر برای هر ایرانی ۳۰ کیلوگرم است در حالی که این میزان در جهان ۵/۱۳ کیلوگرم و بدون احتساب چین ۸ کیلوگرم است… یعنی هر ایرانی ۳ برابر میانگین دنیا شکر مصرف می کند. دکتر تیرنگ نیستانی،…

  شما با چایی چه میخورید؟Reviewed by Farnaz on Jul 5Rating:

  کارشناسان صنعت قند اعلام کرده اند سرانه مصرف شکر برای هر ایرانی ۳۰ کیلوگرم است در حالی که این میزان در جهان ۵/۱۳ کیلوگرم و بدون احتساب چین ۸ کیلوگرم است…

  یعنی هر ایرانی ۳ برابر میانگین دنیا شکر مصرف می کند. دکتر تیرنگ نیستانی، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و دانشیار انستیتو تحقیقات تغذیه کشور و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می گوید: «آمار مصرف قند و شکر در کشور که با بررسی مصرف و نه میزان خرید و فروش در سطح خانوار در سال های ۸۱ ۷۹ انجام شده، نشان می دهد هر نفر به طور میانگین حدود ۶۰ گرم موادقندی شامل قند و شکر، مربا، عسل و…در روز مصرف می کند که حدود ۵۱ گرم از این میزان فقط مربوط به قند و شکر است. این آمار مربوط به شهر و روستاست و در آن تفاوتی بین یک کودک نوپا یا سالمند در نظر گرفته نشده است. از قند و شکر در کتاب های تغذیه قدیمی با عنوان «انرژی خالی» یاد شده است، یعنی این مواد هیچ خاصیتی ندارند جز اینکه فقط انرژی اضافه وارد بدن کنند.»

  ▪ علت مصرف این میزان قندوشکر در ایران چیست؟

  مهم ترین بخش مصرف قند و شکر در کشور ما مربوط به مصرف چای است. چای در کشور ما نوشیدنی بسیار رایجی است که در کنار آن قند یا شکر خورده می شود بنابراین مقدار مصرف این مواد در کشور ما تقریبا منحصر به فرد است. نتیجه این امر آن است که هم کالری اضافه وارد بدن می شود و هم دندان ها آسیب می بینند. البته مقدار مصرف قند به چند عامل بستگی دارد؛ یکی از این عوامل مقدار و حجم مصرف چای است؛ کسانی که دفعات بیشتری چای می نوشند یا چای را در لیوان و در حجم زیادی می خورند، طبیعتا قند بیشتری هم مصرف می کنند. عامل دیگر، خوردن چای داغ است. هر چه چای داغ تر باشد، قند سریع تر در دهان حل می شود بنابراین ممکن است فرد با یک فنجان چای کوچک اما داغ ۵ ۴ حبه قند بخورد. همه اینها در کنار استفاده زیاد از موادقندی دیگر مانند نوشابه باعث می شود آمار مصرف بالا برود.

  ▪ بسیاری از افراد سعی می کنند به جای قندوشکر از میوه های خشک و شیرین استفاده کنند. نظرتان درباره این کار چیست؟

  بله، برخی افراد می گویند ما به جای این قندها، قندطبیعی مصرف می کنیم. مثلا با چایمان توت خشک، خرما، کشمش و موادی از این قبیل می خوریم تا قندخونمان بالا نرود و بعد هم می بینیم که با یک فنجان چای ۲۰ عدد توت خشک یا میوه های مشابه می خورند. در جواب این افراد باید گفت که اتفاقا قندی که در قندانتان دارید قندمصنوعی نیست و قندطبیعی است که از نیشکر و چغندر گرفته شده است. از طرفی قندی که در میوه هایی مانند کشمش، توت خشک، خرما و…وجود دارد، قند آزاد است. یعنی به راحتی جذب بدن می شود و میزان کالری آن مانند سایر قندهاست یعنی به ازای هر یک گرم، مصرف آنها ۴ کیلوکالری انرژی به بدن می رسد و مصرف زیاد این خوراکی ها مانند مصرف زیاد قندهای معمولی عوارضی دارد.

  ▪ پس ممکن است با این تفکر که میوه های خشک سالم تر از قند معمولی هستند، در مصرفشان زیاده روی شده و کالری بیشتری هم به بدن برسانند؟

  بله، هریک حبه قند حدود ۳ گرم وزن دارد. با این فرض که هریک گرم قند ۴ کیلوکالری انرژی تولید کند، انرژی دریافتی بدن با خوردن یک حبه قند معمولی ۱۲ کیلوکالری است. در حالی که بیشتر افرادی که چایشان را با تعدادی خرما، کشمش، توت خشک و…می خورند، حدود

  ۶۰ ۵۰ کیلوکالری انرژی دریافت می کنند. بعضی ها هم عادت دارند چایشان را با بیسکویت های سبوس دار یا کیک، شکلات و…بخورند. کالری این مواد آنقدر بالاست که به هیچ وجه قابل مقایسه با انرژی دریافتی از قند نیست. به هر حال بیسکویت ها حتی از نوع سبوس دارشان هم با آرد و روغن تهیه شده اند و کالری شان بسیار بیشتر از یک حبه قند است.

  ▪ توصیه تان به کسانی که زیاد چای می خورند، چیست؟

  توصیه می کنم اگر چای زیاد می خورند و دوست دارند چایشان را با قند بخورند، ابتدا کمی صبر کنند چایشان کمی خنک شود. بعد آن را فقط با یک حبه قند بنوشند. حتی اگر قند پس از اتمام چای در دهانشان باقیمانده بود، آن را خارج کنند و لزومی ندارد که حتما آن را قورت بدهند. انجام این کار خیلی بهتر از آن است که فرد چایش را با مقدار زیادی توت خشک، کشمش، خرما و سایر میوه های خشک بخورد. درست است که این مواد فواید زیادی دارند، اما به هر حال قند آزادشان به راحتی جذب بدن می شود و فرقی با قندهای معمولی ندارد.

  ▪ اگر فردی بخواهد به جای قند از همین میوه های خشک استفاده کند، چه میزان مجاز است از آنها بخورد؟

  اگر فردی مشکل وزن داشته باشد و بخواهد آن را کنترل کند و در عین حال دوست داشته باشد چایش را با یک ماده شیرین بخورد، می تواند از این میوه ها استفاده کند اما مقدار مصرف آنها باید در بسته کالری فرد به وسیله متخصص تغذیه تعیین شود تا بداند از کدام شیرین کننده ها چه مقداری استفاده کند. نوشیدن چای با حداقل شیرینی، کار سختی نیست و ذائقه به تدریج عادت می کند که چای با شیرینی کمتری مصرف شود.

  ▪ در مورد میوه های تازه هم این حساسیت وجود دارد؟

  هر چه مقدار آب در میوه ای کمتر شود، طبیعتا غلظت قند آن بالا می رود بنابراین میزان کالری میوه های خشک در وزن مساوی با میوه های تازه بالاتر است مثلا میزان کالری ۱۰۰ گرم توت خشک در مقایسه با ۱۰۰ گرم توت تازه حدود ۵ ۴ برابر بیشتر است. با توجه به درجه آبگیری میوه و مقدار قندی که دارد، این میزان متغیر خواهدبود. برای بدن فرقی نمی کند که کالری اضافه از کجا آمده است. فرد میوه خشک خورده یا میوه تازه یا قند یا هر ماده شیرین دیگری. هر ماده اضافه ای که وارد بدن می شود، در صرافی بدن به کالری تبدیل می شود. بدن باید کالری ها را خرج کند، یا جای خرج دارد یا ندارد. اگر جای خرج داشت که چه بهتر اما اگر جای خرج نداشت، کالری اضافه به بافت چربی تبدیل و در بانک بدن ذخیره می شود. پس نباید گفت میوه ای که می خوریم، بیشترش آب است و چاق کننده نیست. میوه ها هم حاوی قند هستند و قند مازاد بر نیاز بدن چاق کننده است.

  ▪ عسل چطور؟

  عسل هم قند آزاد دارد بنابراین قندش فرقی با قند میوه ها ندارد. آنچه در خوردن یک ماده غذایی اهمیت دارد، مقدار مصرف آن است. عسل طبیعی خوب و باکیفیت، فواید زیادی دارد اما همین عسل می تواند باعث پوسیدگی دندان شود یا کالری اضافه وارد بدن کند. در علم تغذیه هیچ ماده ای بد واقعی یا خوب واقعی نیست. مهم این است که چه کسی، چه مقداری و چه زمانی ماده ای را مصرف کند. خیلی ها عسل را در چایشان می ریزند تا هم چای شیرین شود و هم از خواص عسل استفاده کنند. این کار تا حدی اشتباه است زیرا عسل حاوی آنزیم ها و مولکول های حیاتی ای است که جنسشان از پپتید است. پپتیدها با حرارت تخریب می شوند و کارکردشان را از دست می دهند.

  ▪ و شیرین کننده های مصنوعی؟

  شیرین کننده های مصنوعی از جنس قند نیستند و عمدتا افراد مبتلا به دیابت یا کسانی که وزن بالایی دارند، از آنها استفاده می کنند. شیرین کننده ها انواع مختلفی دارند؛ اولین شیرین کننده «ساخارین» بود که بعدها در مورد سرطان زا بودنش به خصوص در مثانه بسیار بحث شد. در حال حاضر مصرف ساخارین بسیار محدودشده و فقط در صنعت دارویی از آن استفاده می شود. بعد از ساخارین، «آسپارتام» تولیدشد. آسپارتام ترکیب دو اسیدآمینه است و ضمن اینکه خاصیت شیرین کنندگی دارد، کالری اش زیاد نیست و دیابتی ها و افراد چاق به عنوان یک ماده جایگزین قند آن را مصرف می کنند. جدیدا هم یک مولکول دیگر به نام «سوکرالوز» تولید شده که با اسامی تجاری مختلفی در بازار عرضه می شود. «لاکتولوز» هم شیرین کننده دیگری است که هم در صنعت داروسازی و هم در صنعت تولید مواد غذایی مثل تهیه آدامس استفاده می شود. چند مساله را باید هنگام استفاده از این شیرین کننده ها در نظر داشت؛ اول اینکه شیرین کننده ها به درد افرادی که دوست دارند با چایشان یک ماده شیرین بخورند، نمی خورد زیرا خاصیت شیرین کنندگی این مواد بسیار بالاست و حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ برابر شیرین تر از قند معمولی هستند بنابراین افرادی که قند می خورند روی خوشی به این شیرین کننده ها نشان نمی دهند. بعضی از تحقیقات نشان داده اند ذائقه افراد مصرف کننده قندهای مصنوعی طی زمان به طعم بسیار شیرین این مواد عادت می کند. در نتیجه امکان وزن گیری آنها در سال های آتی بسیار بیشتر است زیرا مواد شیرین طبیعی به دهانشان بی مزه می آید و این حالت باعث مصرف بیشتر قند و شکر معمولی می شود و فرد را چاق می کند.

  ▪ آیا افراد معمولی هم می توانند شیرینی دیابتی را با چایشان بخورند؟

  عنوان شیرینی دیابتی که برای فروش بیشتر به کار می رود، بسیار خطرناک است. درست است که قند موجود در این شیرینی ها قندمصنوعی است و کالری ندارد اما به هر حال در پخت شیرینی از آرد سفید و روغن جامد استفاده شده است. یعنی بدترین موادی که یک فرد مبتلا به دیابت می تواند آنها را مصرف کند و قندخونش را بالا ببرد. تبلیغ چنین خوراکی هایی بسیار خطرناک است. چون بسیاری از افراد دیابتی فکر می کنند اگر این شیرینی ها را مصرف کنند، مشکل قند و افزایش وزن پیدا نمی کنند. در حالی که اصلا چنین چیزی نیست و این یک تفکر فوق العاده خطرناک است. ضمن اینکه مصرف زیاد قندهای مصنوعی نیز خالی از زیان نیست.
          
      
      
   مریم منصوری     
  روزنامه سلامت

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.