• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » دانشگاه » رتبه بندی دانشگاه های ایران
  کد خبر : 620382

  رتبه بندی دانشگاه های ایران

  رتبه بندی دانشگاه های ایرانReviewed by Aryan♥ on Jun 28Rating:   جعفر مهراد، رئيس مرکز منطقه اي اطلاع رساني علوم و فناوري و سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC) در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: نتايج رتبه بندي دانشگاه ها و موسسات پژوهشي ايران در سال 1390 اعلام شده که اطلاعات رتبه بندي…

  رتبه بندی دانشگاه های ایرانReviewed by Aryan♥ on Jun 28Rating:

   

  جعفر مهراد، رئيس مرکز منطقه اي اطلاع رساني علوم و فناوري و سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC) در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت:

  نتايج رتبه بندي دانشگاه ها و موسسات پژوهشي ايران در سال 1390 اعلام شده که اطلاعات رتبه بندي دانشگاه ها و موسسات پژوهشي کشور در طي سال 1390 با ارسال نامه به مراکز آموزش عالي و پژوهشي گرد آوري شده و مقرر بود پيش از پايان سال 90 نتايج رتبه بندي گزارش شود.

  متاسفانه به علت ارسال با تاخير اطلاعات مورد نياز رتبه بندي به ISC پردازش داده ها به طول انجاميد و اکنون دومين رتبه بندي دانشگاه ها و موسسات پژوهشي کشور که توسط ISC انجام شده به نتيجه رسيده است.

  معيارها و شاخص هاي مورد استفاده در اين رتبه بندي همان شاخص هاي مصوب تهران است که توسط خبرگان رتبه بندي و با تاييد نمايندگان آموزش عالي کشورهاي اسلامي در سال 1386 با نظارت و مديريت وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تهيه شده است.

  روش شناسي رتبه بندي حاوي 5 معيار کلي پژوهش، آموزش، وجهه بين المللي، امکانات و تسهيلات و فعاليت هاي اجتماعي، اقتصادي موسسات علمي است که هر کدام خود داراي شاخص هاي مختلفي هستند که اين نيز از ارزش و وزن مخصوص به خود استفاده مي کند.

  براي اجتناب از اشتباهات احتمالي پرسشنامه رتبه بندي دانشگاه ها به صورت الکترونيکي طراحي شده و نمايندگان معرفي شده از سوي مراکز آموزش عالي و پژوهشي مسئوليت تکميل و ارسال داده ها را برعهده دادند.

  * از ميان دانشگاه ها دانشگاه تهران با امتیاز 100 برتر شد

  مهراد در ادامه گفت: بخشي از اطلاعات که با توليدات علمي دانشگاه ها سروکار دارد تنها توسط کارشناسان و اعضاي هيات علمي گروه رتبه بندي ISC از پايگاه تامسون رويترز استخراج مي شود و حجم و تأثير (نفوذ) مقالات شامل کيفيت و کارايي از نکات با اهيمت است که براي اين بخش از اطلاعات دقت خاص معمول مي شود تا سهم و مشارکت اعضاي هيات علمي و پژوهشگران جمهوري اسلامي ايران که در ارتقا رتبه دانشگاه ها و موسسات پژوهشي موثر است و از وزن 50 برخودار است محفوظ بماند.

  وي با پرداختن به مشارک دانشگاه ها و موسسات پژوهشي در رتبه بندي افزود: نامه دعوت به مشارکت و پرشنامه الکترونيکي رتبه بندي تنها به دانشگاه هاي وابسته به وزارت علوم و دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور که تحت نظارت وزارت بهداشت است و نيز به واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي ايران ارسال شد.

  در طي اين مدت، مديريت دانشگاه آزاد تغيير کرده اما اکنون براساس سياست هاي معاونت پژوهش و فناوري اين دانشگاه مقرر است که واحدها براساس علاقه و توانمندي هايي که دارند در رتبه بندي شرکت کنند و از اين رو به علت نقص و کمبود اطلاعات، اعلام نتايج رتبه بندي واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي ميسر نشد، اميدواريم با همکاري معاون پژوهشي و فناوري محقق شود.

  رتبه بندی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور در سال 90 >

  وی خاطر نشان کرد :جايجايي هايي صورت گرفته مربوط به دانشگاه هاي تبريز و صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي است که در رتبه بندي سال 1389 که در جايگاه 9 و 10 قرار داشتند و اکنون با نشستن در مکان هاي 10 و 11 و صعود دانشگاه شهيد بهشتي از مقام 11 در رتبه بندي سال 1389 به رتبه 9 در رتبه بندي سال 1390 اين جابجايي صورت پذيرفته است.

  وي به رتبه هاي 12 تا 20 اشاره کرد و گفت: رتبه هاي 12 تا 20 به شرح زير است.

  رتبه 16 به بعد :
  دانشگاه رتبه

  علي سينا 13/35
  باهنر کرمان 13
  کاشان 12/71
  گيلان 11/83
  رازي 11/46

  مهراد تصريح کرد: البته در فاصله رتبه هاي 14 تا 20 نيز جابجايي هايي در رتبه دانشگاه ها صورت گرفته چنانچه بو علي سينا که در سال 89 از رتبه 14 برخودار بوده و هم اينک در مقام 16 قرار دارد يا دانشگاه تربيت معلم که حائز رتبه 19 در سال 1389 بود اکنون جايگاه 26 را از آن خود کرده است.

   

  گردآوری و تنظیم : ایرانویج

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.