• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » گوناگون » مقاله تامل برانگیز جوانفكر درباره مراجع تقلید
  کد خبر : 616507

  مقاله تامل برانگیز جوانفكر درباره مراجع تقلید

  مقاله تامل برانگیز جوانفكر درباره مراجع تقلیدReviewed by Aryan on Jun 23Rating: مرجع تقلید، انسانی عادل و باتقواست، یعنی بر اساس حق و عدالت حکم می‌کند. ظلم و تعدی به حقوق و منافع دیگران در نگاه، مرام و تصمیمات او راه ندارد. خداترسی بر او حاکم است و جز به عدل و انصاف با انسانها…

  مقاله تامل برانگیز جوانفكر درباره مراجع تقلیدReviewed by Aryan on Jun 23Rating:

  مرجع تقلید، انسانی عادل و باتقواست، یعنی بر اساس حق و عدالت حکم می‌کند. ظلم و تعدی به حقوق و منافع دیگران در نگاه، مرام و تصمیمات او راه ندارد. خداترسی بر او حاکم است و جز به عدل و انصاف با انسانها رفتار نمی‌کند.عدالت در مرجعیت به مفهوم تأکید و ابرام بر انجام واجبات الهی و پرهیز از محرمات است. او از هر چیزی که در دین مبین اسلام حرام شمرده شده است، دوری می‌جوید و حتی در مخیله‌اش نیز به آن نمی‌اندیشد. حلال خدا را حرام یا حرام خدا را حلال نمی‌شمارد و در بیان مطالب، جانب احتیاط را تا آنجا رعایت می‌کند که شخصیت انسانها محترم شمرده شود و خدای ناکرده در نتیجه صدور فتوا یا نظر فقهی و علمی او، ظلم و بی‌عدالتی در حق دیگران روا داشته نشود.وقتی علم و آگاهی با عدالت و حق‌گرایی محض در هم آمیخته می‌شود، جلوه‌های زیبای دین در رفتار، تصمیمات و اقدامات مرجعیت، عینیت و نمود بیرونی پیدا می‌کند و جذابیت‌های دین فزونی می‌یابد و تلألؤ آن عالمگیر می‌شود. اعلمیت مرجعیت تقلید به منزله قرار داشتن در بالاترین درجه علم و آگاهی نسبت به مجتهدین زمان خود است و بدیهی است که عامه مردم، تحت تأثیر اعلمیت مراجع، مجذوب و مبهوت افکار ژرف و اندیشه‌های تابناک آنان می‌شوند و به حکم دین، از سخنان، مواضع، فتاوی و تصمیمات آنان تبعیت محض می‌کنند…

  متأسفانه در جامعه امروز ایران، فضایی از تحریف، دروغ پردازی، جعل خبر، بزرگنمایی، سیاه نمایی، نسبت‌های ناروا و نشر اطلاعات فریبکارانه رو به گسترش است و در بسیاری از مواقع، امواج هدایت شده تبلیغاتی، خبری و رسانه‌ای به قدری گسترده و سنگین است که نه فقط عوام جامعه بلکه نخبگان، خواص و تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران را که باید با برخورداری از هوش و فراستی بالا به صحنه پیش رو بنگرند، تحت تأثیر آن قرار می‌گیرند و آنان نیز در مسیری شنا می‌کنند که دیگران برایشان طراحی کرده‌اند.در سال‌هایی که بر ملت ایران گذشت، اگر حکمت و عمق اندیشی امام عزیز و رهبر فرزانه انقلاب، راه را از چاه تشخیص و آن را پیش پای ملت ایران قرار نمی‌داد و چراغ هدایت را در ظلمت ناشی از غفلت و بی‌خبری برنمی‌افروخت، چه بسیار خدعه‌ها و نیرنگها که کارساز نمی‌شد، چه جانهای پاک و مال‌های انبوهی که بر سر آن از دست نمی‌رفت و چه حسرتها و افسوس‌ها که برجای نمی‌ماند؟! این همه را مدیون اعلمیت همراه با عدالت و حق‌گرایی دو پرچمدار راستین انقلاب اسلامی و دو مرجع عالیقدری هستیم که به تجربه دریافته‌ایم، سینه‌شان مالامال از الهامات الهی بوده است.

  در دنیای امروز که رسانه‌های ارتباط جمعی، شکل و شمایلی نوین یافته‌اند و در هر لحظه از زمان، تراوشاتی زهرآگین به افکار و اذهان مردم بیگناه و بی‌دفاع تزریق می‌شود، اعلمیت همراه با عدالت مرجعیت تقلید، راهگشا می‌نماید و صد البته دستگاههای مسئول باید هرگونه فرصتی را از عوامل مخرب و خدعه‌گر برای نفوذ به میدان وسیع نگاه مراجع معظم سلب کنند تا دلهای پاک مردم، همواره تحت تأثیر رهنمودهای عالمانه، روشنگرانه و هدایتگرانه‌ای قرار داشته باشد که از این جایگاه بی‌بدیل انتظار می‌رود.کد مطلب :

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • حسین

   آقای جوانفکر سلام : حتما” مسیری که شما ها در آن گام برمیدارید درست است و لاغیر !! شما انقدر نامردید که یک کامنت انتقادی اینجانب را در رابطه با وضعیت تاسف انگیز فرهنگی جامعه را سانسور کردید مگر در آن به کسی توهین شده بود !!؟ انتقاد شدید همین مراجع را مگر نشنیده اید!! ؟ فقط به این دلیل که خود اعتقادی به آن ندارید/ آنرا سانسور کردید !؟ حالا چطور به خود اجازه می هید که مراجع علی قدر را نصیحت فرمائید و راجع به عوام فریبی رسانه تذکر دهید و…!!!

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.