• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » مطالب برگزیده سایت , ورزشی » اما و اگر برای راهیابی والیبال به المپیک
  کد خبر : 597966

  اما و اگر برای راهیابی والیبال به المپیک

  اما و اگر برای راهیابی والیبال به المپیکReviewed by Aryan on Jun 7Rating:     ایران ویج:تيم ملي واليبال ايران در حالي که مي توانست با کسب پيروزي مقابل استراليا کارش را براي صعود تا حد زيادي آسان کند، حالا براي نخستين تجربه ي المپيکي شدن نياز به اما و اگر دارد؛ از نوع همان…

  اما و اگر برای راهیابی والیبال به المپیکReviewed by Aryan on Jun 7Rating:
   
   
  ایران ویج:تيم ملي واليبال ايران در حالي که مي توانست با کسب پيروزي مقابل استراليا کارش را براي صعود تا حد زيادي آسان کند، حالا براي نخستين تجربه ي المپيکي شدن نياز به اما و اگر دارد؛ از نوع همان اما و اگرهاي معروف ورزش ايران!

  شاگردان ولاسکو در رقابت هاي انتخابي المپيک ژاپن تاکنون از 4 بازي خود صاحب 3 پيروزي و يک شکست شده اند. اما نکته منفي در کارنامه تيم ايران شکست مقابل يک تيم آسيايي است که با توجه به صعود تنها دو تيم ( قهرمان و بهترين تيم آسيايي) کار صعود اندکي سخت شده است. در ادامه با نگاهي به جدول رقابت ها خواهيم داشت تا شانس صعود ايران را بررسي كنيم.

  تکليف تيم قهرمان که تقريبا مشخص است. تيم قدرتمند صربستان که سابقه ي قهرماني اروپا را هم در کارنامه دارد، چهارمين ديدار خود را هم با اقتدار تمام 3 بر صفر مقابل استراليا پشت سرگذاشت و با توجه به ديدارهاي نه چندان سخت آتي مقابل پورتوريكو و ونزوئلا، قهرماني اش تقريبا قطعي شده و فقط روي کاغذ اثبات نشده است و اين يعني مشخص شدن يکي از سهميه ها.

  کارشناسان هرچند ايران را در اين دوره از رقابت ها يکي از مدعيان قهرماني توصيف کرده بودند، اما حالا کار ايران براي صعود به المپيک به تک سهميه آسيايي باقيمانده کشيده شده که به بهترين تيم قاره کهن داده مي شود. يعني يکي از تيم هاي استراليا، ايران، چين يا ژاپن.

  * بردن صربستان به تنهايي کافي نيست

  وضعيت جدول و پيروزهاي قاطعانه استراليا شرايط را به گونه اي رقم زده که سرنوشت ديگر دست خودمان نيست. حتي با فرض پيروزي ايران در تمام ديدارهاي آتي (حتي مقابل تيم صربستان) هم نمي توان حکم به صعود قطعي ايران داد. چرا که پيروزي ايران مقابل صربستان مانع قهرماني اين تيم نخواهد شد و باز استرالياست که بالاتر از ايران قرار مي گيرد( در صورت برد در بازي هاي خود)

  * اما و اگرهاي هميشگي

  با توجه به بازي بسيار سخت پيشرو مقابل صربستان، بايد اميدوار بود تا استراليا نه در يک بازي بلکه در دو بازي امتياز از دست بدهد. چرا که ايران با توجه به برد 3-2 مقابل چين (برد دو امتيازي )يک امتياز در حال حاضر کمتر از استراليا دارد و اگر از صربستان هم امتياز نگيرد تنها مي تواند حداکثر جمع امتيازاتش را به عدد 14 برساند( با دوبرد 3 امتيازي مقابل ونزوئلا و ژاپن) 14 امتيازي که براي صعود کافي به نظر نمي رسد چرا که استراليا در حال حاضر 9 امتيازي است و بعيد است از 3 بازي خود مقابل كره جنوبي، ژاپن و چين نتواند دو بازي را ببرد و حداقل 5 امتياز به دست آورد.

  * حالت هاي مختلف براي صعود ايران به المپيک

  فرض اول ، خلق بزرگ ترين شگفتي رقابت ها

  ايران مقابل صربستان يک برد سه امتيازي به دست بياورد( کار به گيم پنجم کشيده نشود). در صورتي که اين اتفاق خجسته رخ دهد با بردهاي احتمالي مقابل ونزوئلا و ژاپن ايران 17 امتيازي خواهد شد. در اين شرايط در صورتي که استراليا يکي از سه ديدار خود مقابل كره جنوبي، ژاپن يا چين را واگذار کند، ايران به المپيک راه خواهد يافت. اما همان طور که گفته شد اگر استراليا هر سه بازي خود را پيروز شود، حتي پيروزي 3-0 ايران مقابل صربستان هم کافي نيست. ( مگر اينکه استراليا حداقل در دو بازي در 5 ست پيروز شود و امتياز كامل نگيرد)

  فرض دوم، تکرار نتيجه جام جهاني

  ايران مقابل صربستان اتفاق جام جهاني را تکرار کرده و 3-2 پيروز شود و دو امتياز به دست بياورد. اتفاقي که کمتر از يک سال پيش در همين ژاپن افتاد. در اين شرايط با درنظر گرفتن پيروزي هاي احتمالي مقابل ژاپن و ونزوئلا ايران شانزده امتيازي خواهد شد. در اين وضعيت استراليا بايد حداقل در يکي از بازي هاي آينده خود 3 بر صفر يا 3 بر يک مغلوب شود ( يا هر سه ديدار خود را 3 بر 2 پيروز شود).

  فرض سوم، باخت به صرب ها در يک ماراتن واليبال

  اگر ايران مقابل صربستان بازي را در پنج گيم واگذار کند و يک امتياز به دست بياورد و با دو پيروزي بعدي خود 15 امتيازي شود. در اين صورت استراليا بايد از سه بازي خود حداکثر 5 امتياز بگيرد تا ايران صعود کند. نماينده قاره اقيانوسيه با دو برد مقابل چين، كره جنوبي يا ژاپن باز هم المپيکي مي شود و واليباليست هاي ايران از سفر به لندن باز خواهند ماند.

  فرض چهارم، شکست در 3 يا 4 گيم مقابل قهرمان اروپا

  اگر ايران از بازي صربستان امتيازي نگيرد (باخت 3-0 يا 3-1) جمع امتياز ايران در پايان رقابت ها در بهترين حالت 14 خواهد شد. به اين ترتيب استراليا با يک برد سه امتيازي و گرفتن دو امتياز از دو بازي که کار سختي نيست به عنوان بهترين تيم آسيايي راهي المپيک مي شود.

  در تمام اين اما و اگرها و احتمالات، نتايج عجيب و باورنکردني در نظر گرفته نشده است( مثلا شکست استراليا مقابل كره جنوبي). همچنين در اين حدسيات فرض بر پيروزي ايران در تمام بازي هاي آينده غير از صربستان نهاده شده و در صورتي که ملي پوشان نتوانند مقابل ونزوئلا و مخصوصا ژاپن که ميزبان رقابت‌هاست به برتري برسند ديگر نياز به اما و اگر نيست و سهميه المپيک از دست خواهد رفت.

  * شانس ساير تيم هاي آسيايي چقدر است؟

  غير از ايران و استراليا که به تفصيل درباره آن صحبت شد ساير تيم هاي آسيايي با توجه به در پيش بودن بازي هاي رودررو شانس چنداني براي صعود ندارند. مگر در روزهاي باقيمانده خودي نشان دهند و مقابل رقباي قدرتمندي مانند ايران و استراليا که شانس بيشتري دارند برنده شوند.

  کره جنوبي: شاگردان پارک کي وون هر سه ديدار خود را مقابل ايران، صربستان و ژاپن واگذار کرده اند و با توجه به دو بازي سخت ديگر مقابل چين و ژاپن عملا شانسي براي صعود به المپيک ندارند و از همين حالا مي توان آنها را حذف شده ناميد. اين تيم امروز ونزوئلا را شكست داد، اما با وجود اين پيروزي بايد آنها را از هم اكنون حذف شده دانست.

  چين: بهترين تيم آسيا در رده بندي فدراسيون جهاني با توجه به باخت مقابل ايران، شانسش تا حد زيادي كم شده و تنها با رقم خوردن اتفاقات عجيب مي تواند به المپيک راه پيدا کند. اين اتفاق عجيب مي تواند شکست دادن استراليا(برد سه امتيازي)، پيروزي بر ژاپن ميزبان و امتياز از دست دادن ايران باشد.

  ژاپن: چشم بادامي ها که با توجه به ميزباني اميد زيادي به صعود داشتند کار به مراتب سخت تري نسبت به چين دارند چرا که تنها يک بازي دشوار خود را انجام داده اند و در ديدار با کره هم نتوانسته اند امتيازات لازم را بگيرند(برد 3-2). تيم سخت کوش ژاپن که دو مهاجم در جمع بهترين هاي اين رقابت ها دارد بايد علاوه بر پيروزي مقابل پورتوريکو، مقابل سه حريف آسيايي خود يعني ايران، استراليا و چين پيروز شود تا بتواند به عنوان بهترين تيم آسيايي صعود کند.

  ** برنامه بازي هاي باقي مانده ايران

  پنج شنبه 18 خرداد، 6:30 به وقت تهران

  ايران – ونزوئلا

  شنبه 20 خرداد، 6:30 به وقت تهران

  ايران – صربستان

  يک شنبه 14:30 به وقت تهران (آخرين بازي رقابتها)

  ايران – ژاپن

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • milad91

   عالی بود

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.