• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » مناطق دیدنی جهان » 10 اثر باستاني دهكده جهاني
  کد خبر : 597538

  10 اثر باستاني دهكده جهاني

  10 اثر باستاني دهكده جهانيReviewed by Aryan on Jun 7Rating: ذهن كنجكاو بشر عامل اصلي بسياري از اكتشافات او بوده و به طور كلي علاقه بشر براي سر درآوردن از اسرار و رموز باعث شده كه بسياري از اكتشافات صورت گيرد و البته همين علاقه باعث شده تا انسان براي يافتن ناشناخته‌هاي ديگر سرزمين‌ها بار…

  10 اثر باستاني دهكده جهانيReviewed by Aryan on Jun 7Rating:
  ذهن كنجكاو بشر عامل اصلي بسياري از اكتشافات او بوده و به طور كلي علاقه بشر براي سر درآوردن از اسرار و رموز باعث شده كه بسياري از اكتشافات صورت گيرد و البته همين علاقه باعث شده تا انسان براي يافتن ناشناخته‌هاي ديگر سرزمين‌ها بار سفر ببندد.

  كريستف كلمب نامي آشنا براي همه‌ و كشف دنياي ناشناخته آن سوي اقيانوس‌ها از افتخارات اوست كه سوژه بسياري از فيلم‌ها و كتاب‌ها نيز بوده است.

  هستند بسياري از مكان‌ها كه توسط گذشتگان ما كشف شده‌اند و به عنوان آثار باستاني هم‌اكنون تعداد بيشماري از گردشگران و محققان را به خود جذب مي‌كنند، ولي بسياري از اين آثار باستاني هنوز ناشناخته باقي‌مانده و ذهن بشر هنوز توان درك راز و رمز چگونگي ساخت آنها را ندارد.

  اين مكان‌هاي تاريخي مرموز پس از كشف هميشه سوژه اصلي تحقيقات و بررسي‌هاي علمي بوده‌اند اما هنوز هم لب به سخن نگشوده‌اند و ناگفته‌هاي بسياري را در دل دارند، همين راز و رمز‌ها باعث شده تا هر ساله تعداد زيادي از گردشگران و ماجراجويان به اين مكان‌ها سفر كنند و به دنبال واقعيت اين سازه‌هاي مرموز باشند.

  به همين دليل فهرستي از 10 اثر باستاني مرموز دهكده جهاني تهيه كرديم كه تاكنون به شكل كامل شناخته نشده‌اند و اميدواريم بزودي اخبار خوبي در مورد اين مكان‌ها و حل شدن معماي وجودي آنها داشته باشيم.

  به طور كلي چند سوال مشترك در‌باره اين مكان‌ها در ذهن بشر و محققان باقي مانده است؛ يكي اين‌كه اين سازه‌هاي بسيار جالب در زمان خود چگونه ساخته شده‌اند و ديگر اين‌كه هدف از ساختن اين سازه‌ها توسط نياكان ما چه بوده و در آخر پيامي كه آنها قصد داشتند به بشر امروزي بدهند، چيست؟

  اگر اهل ماجراجويي هستيد و از سري فيلم‌هاي ايندياناجونز با صحنه‌هاي بسيار مهيج و در عين حال ترسناكش خوشتان مي‌آيد اين فهرست 10‌تايي مرموزترين‌هاي باستاني ما را مطالعه كنيد.

  تپه تاريخي كاهوكيا

  اين تپه باستاني در نزديكي شهر ايلينوي ايالات متحده آمريكا واقع شده است. طبق برآورد كارشناسان و باستان‌شناسان با توجه به اكتشافات اخير در اطراف اين تپه تاريخي، برخي از سازه‌هاي آن را متعلق به سال 650 ميلادي مي‌دانند، اما هنوز اتفاق نظري درباره سال ساخت كل مجموعه بين اين كارشناسان وجود ندارد.

  شبكه كامل انتقال آب، خانه‌ها و سالن‌هاي اجتماعات در اين شهر به خوبي نشان از تمدن اين شهر دارد و با توجه به برآورد امكانات شهري اين منطقه در زمان خود حدود 40 هزار نفر جمعيت داشته است.

  اگرچه كاوش‌هاي فراوان متخصصان و دانشمندان در اين تپه توانسته اطلاعات مفيدي در اختيار آنها قرار دهد، اما هنوز متوجه چگونگي ساخت اين اثر باستاني و دليل آن با توجه به امكانات سال ساخت آن يعني حدود 1500 سال پيش نشده‌اند.

  اين اثر باستاني سال 1982 ميلادي به فهرست آثار باستاني يونسكو اضافه شد و از آن پس مورد توجه ويژه‌اي از سوي گردشگران و ماجراجويان قرار گرفته است.

   

   

  شهر ساكساي هويامان‌

  شهر ساكساي هويامان‌

  شهر ساكساي هويامان‌

  اين سازه سنگي كه مجموعه‌اي از سه ديوار است از تخته سنگ‌هاي عظيم و به شكل هندسي زيگزاك تشكيل شده است كه با توجه به زلزله‌خيز بودن اين منطقه هنوز هم پابرجا مانده و سالانه تعداد زيادي گردشگر را به خود جلب مي‌كند.

  اگرچه اين بنا در گذشته توسط اسپانيايي‌ها مورد بي‌مهري قرار گرفته و بسياري از سنگ‌هاي آن براي ساختن كليسايي در شهر كوزكو غارت شده، اما هنوز هم كاملا شكل هندسي خود را حفظ كرده و محكم و استوار بر جاي خود ايستاده است.

  دالان‌ها و معابد داخلي اين شهر هنوز هم كاملا قابل شناسايي و معرف تمدني بسيار جالب و غني هستند البته مهم‌ترين سوال بي‌پاسخ اين سازه براي تاريخدانان چگونگي ساخت آن در گذشته‌هاي دور و چگونگي مقاومت آن در مقابل زلزله‌هاي ويرانگر و فرسايش طبيعي زمين است، البته اگر از چگونگي حمل و نقل اين تخته‌سنگ‌هاي عظيم در گذشته بگذريم.

   

   

  ‌دايره‌هاي Goseck

  اين دايره‌هاي مرموز در كشور آلمان بسيار معروف است‌. اين دايره‌ها كه از چوب و شن و سنگ در اين كشور ساخته شده‌، در واقع قديمي‌ترين رصدخانه خورشيدي در آلمان يا حتي در كل جهان شناخته شده‌ است.

  اين سازه از يكسري دايره تشكيل شده توسط پرچين‌هايي از يكديگر جدا شده‌اند كه بسياري از تحقيقات قدمت اين دايره‌ها و بهتر بگوييم رصدخانه را حدود 4900 سال قبل از ميلاد برآورد كرده‌اند.

  بررسي‌هاي اوليه در اين منطقه نشان داده است كه علم نجوم در دوران نوسنگي در بين ساكنان منطقه و پديدآورندگان اين اثر باستاني از اهميت زيادي برخوردار بوده است.

  اين اثر تاريخي مرموز كه آثاري شبيه به آن هم در سراسر جهان وجود دارد از مهم‌ترين آنهاست و دقت و چگونگي ساخت آن در دوران نوسنگي هنوز هم براي تاريخ نگاران به صورت سوال باقي مانده است.

  بسياري از تاريخ‌نگاران و باستان‌شناسان بر اين باورند كه اين دايره‌هاي مرموز مربوط به فرقه‌اي بوده كه خورشيد را ستايش مي‌كرده‌اند و آنها را مبدا تقويم شمسي مي‌دانستند.

  جزيره ايستر

  جزيره ايستر

  جزيره ايستر

  مجسمه‌هاي سنگي بسيار بزرگ اين جزيره آتشفشاني كه در قرون 12 تا 14 ميلادي ساخته شده‌ با راز و رمز خود ذهن بيشتر باستان‌شناسان و گردشگران را به خود مشغول كرده است.

  اين مجسمه‌ها كه پيكره‌اي سنگي از انسان با شكل و شمايلي غيرواقعي هستند هنوز هم با نگاه خود و چگونگي قرار گرفتن‌شان به صورت رازي بزرگ در ذهن همه باقي مانده‌اند.

  اگرچه تعداد‌ اين مجسمه‌ها 880 عدد بوده و هم‌اكنون فقط 340 عدد از آنها سرپا ايستاده ‌است ، اما قامت بسيار عظيم اين مجسمه‌ها و وزن زياد آنها حتي در حالت افتاده مي‌تواند ساعت‌ها بازديدكنندگان را مشغول كند.

  بزرگ‌ترين اين مجسمه‌ها 9 متر طول و تقريبا 70 تن وزن دارد و سوال اصلي كارشناسان درباره اين اثر تاريخي اين است كه اين مجسمه‌ها با اين ابعاد چگونه 1200 سال قبل توسط انسان ساخته شده‌ و چگونه به اين منطقه آورده شده ‌است؟

   

   

   

  ابوالهول بزرگ

  ابوالهول بزرگ

  ابوالهول بزرگ

  اين مجسمه عظيم سنگي كه درواقع بدن شير با سر انسان است به عنوان يكي از نمادهاي گردشگري كشور مصر در ذهن جهانيان تصويري آشناست.

  شگفتي اصلي در اين باره يكپارچگي اين سازه بسيار بزرگ است كه هر بيننده‌اي را به فكر وامي‌دارد. تاريخ ساخت اين مجسمه بسيار بزرگ تقريبا به 2500 سال قبل از ميلاد مسيح برمي‌گردد.

  سوال اصلي كارشناسان اين است كه اين مجموعه چگونه 2000 سال قبل از ميلاد مسيح با امكانات آن زمان ساخته شده و البته مصالح ساختماني به كار رفته در آنها نيز مورد سوال است كه چگونه آنها اين مدت را تا قرن حاضر دوام آورده‌اند و سازه‌ها را مستحكم و پابرجا نگه‌ داشته‌اند؟

   

   

  آرامگاه نيوگرنج

  آرامگاه نيوگرنج

  آرامگاه نيوگرنج

  به عقيده باستان‌شناسان اين سازه علاوه بر مقبره بودن اهميت زيادي در علم نجوم نيز داشته و سالانه تعداد زيادي از همعصران خود را براي عبادت به خود جلب مي‌كرده.

  اصلي‌ترين موضوع جالب اين مقبره چگونگي ساختن آن بوده است.

  اين مقبره توسط متخصصان آن زمان به گونه‌اي ساخته شد كه نور خورشيد هر سال در تاريخ 19 دسامبر به داخل آن نفوذ مي‌كند و باعث روشن شدن كل سازه مي‌شود، بنابراين اين روز سال هميشه شلوغ‌ترين روز از نظر تعداد گردشگران ورودي به منطقه بوده و هست.

  اما اصلي‌ترين راز اين سازه نحوه ساختن آن است كه هنوز برملا نشده و بسياري از كارشناسان نمي‌دانند اين سازه در آن سال‌ها و بدون تجهيزات دقيق مهندسي امروزي چگونه ساخته شده كه تا قرن بيست‌و‌يكم نيز سر پا باقي مانده و كمترين خسارت را در اثر فرسايش به خود ديده است.

   

   

  خطوط ناژكا

  خطوط ناژكا

  خطوط ناژكا

  اين خطوط مرموز كه به صورت اشكال حيواناتي چون عنكبوت، دلفين، ماهي و ميمون هستند در صحرايي به همين نام در كشور پرو يعني جايي كه به گفته بسياري از باستان‌شناسان تمدن اينكا در دوران خود حكمراني مي‌كرده، واقع شده‌اند.

  به طور كلي اشكال تشكيل شده با اين خطوط باعث جلب توجه بسياري از ماجراجويان و محققان به اين صحرا شده است.

  اين اثر باستاني سال 1927 توسط يك باستان‌شناس پرويي كشف شد و كارشناسان سال ساخت اين اثر باستاني و در عين حال هنري را بين سال 200 قبل ميلاد تا 700 ميلادي تخمين زده‌اند كه توسط سرخپوستان به وجود آمده‌ و براي آنها معني و مفهومي خاص داشته است، اما جالب‌ترين نكته اين است كه چگونه طي چند قرن فرسايش طبيعي اين سازه‌ها هنوز قابل تشخيص و كامل باقي مانده‌اند.

  اگرچه بسياري از محققان، اعتقادات مذهبي سرخپوستان را دليل اصلي به وجود آمدن اين اثر باستاني مي‌دانند، ولي هنوز هيچ مدركي درباره صحت اين ادعا در دست نيست و مفهوم اين علائم براي ذهن انسان غيرقابل درك باقي مانده است.

   

   

  سنگ راهنماي جورجيا

  سنگ راهنماي جورجيا

  سنگ راهنماي جورجيا

  اين تخته سنگ‌هاي بسيار عظيم كه حامل پيام‌هايي براي بشريت است‌ به‌گونه‌اي ساخته شده‌ كه نور خورشيد در زماني خاص از طريق شكاف روي يكي از آنها به برخي از خطوط مخصوص اين سنگ نوشته مي‌تابد.

  به طور كلي 10 فرماني كه روي‌اين تخته سنگ‌ها به هشت زبان حك شده نشانگر قدرت تفكر بشر در اين كره خاكي و آينده آن كه با طبيعت جهان گره خورده هستند.

  اگرچه اين اثر از نظر باستاني اهميت زيادي ندارد، اما اصل راز و رمز اين‌سنگ‌ها مربوط به دليل به وجود آمدنشان بوده و هنوز هم هيچ اطلاع دقيقي از اين موضوع در دست كارشناسان و محققان نيست ولي همواره گمانه‌زني‌هايي درباره اين مساله بين كارشناسان مطرح مي‌شود و اين اثر را زاده جنگ سرد بين آمريكا و شوروي سابق مي‌دانند.

   

   

   

   

  ‌ استون هنج

  ‌ استون هنج

  ‌ استون هنج

  اين تخته سنگ‌هاي عظيم كه به شكل بسيار خاص و هندسي روي هم قرار گرفته‌اند در دل خود اسرار بسيار زيادي را پنهان كرده‌اند.

  اين اثر تاريخي كه امروزه در فهرست سازمان يونسكو قرار گرفته است به گفته برخي از كارشناسان تاريخي به عنوان رصدخانه مورد استفاده قرار مي‌گرفته و منجمان زيادي را به خود ديده است.

  اما با توجه به اكتشافات اطراف اين منطقه و شواهد موجود شايد اين سازه عبادتگاه و مقبره‌اي براي حاكمان آن زمان بوده به هر حال رازهاي بسياري هست كه هنوز در مورد اين سنگ‌هاي مرموز در انگلستان باقي مانده و اين اثر تاريخي را به عنوان مرموزترين جهان معرفي كرده است.

   

   

   

   

   

  يوناگوني

  يوناگوني

  يوناگوني

  يوناگوني كه سال 1987 ميلادي توسط چند غواص كشف شد، تاكنون مورد بررسي‌هاي بسيار گسترده‌اي قرار گرفته است، اما هنوز هم سوالات بسياري در ذهن كنجكاو بشر در اين زمينه باقي مانده است.

  اين منطقه كه در واقع از سنگ‌هاي بزرگ ساخته شده به گفته برخي غواصان و پژوهشگران به صورت آرامگاه است و حكاكي‌هاي روي اين تخته‌سنگ‌هاي عظيم حكايت از تمدن آن زمان دارد.

  اين اثر باستاني غرق شده كه در نزديكي جزاير تايوان است، از گذشته تاكنون توسط تعداد زيادي كوسه محافظت مي‌شده و به همين دليل هم دست نخورده و البته پررمز و راز باقي‌مانده است.

  به گفته برخي از اين كارشناسان و تاريخ‌نگاران ساخت اين اثر باستاني حدودا به 2000 سال پيش مربوط مي‌شود. اما سوال اصلي اينجاست كه اين اثر باستاني كه در عمق 50 متري دريا قرار گرفته آيا ساخت دست بشر است يا قدرت بي‌انتهاي طبيعت آن را خلق كرده است؟ اما زواياي بسيار دقيق و نقوش روي اين تخته سنگ‌ها همگي نشانه دخالت انسان در اين سازه‌ها هستند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.