• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار » 8 واقعیت اختلالات روانی
  کد خبر : 589371

  8 واقعیت اختلالات روانی

  8 واقعیت اختلالات روانیReviewed by Farnaz on May 31Rating: دانشمندان شایع ترین بیماری های جوامع کنونی در سراسر جهان را اختلالات روانی می دانند. در تعریف اختلال روانی آمده است که این اختلالات به صورت یک الگوی رفتاری یا روانشناختی مهم بالینی در تشخیص بروز می کند و با ناراحتی یا ناتوانی و حتی افزایش…

  8 واقعیت اختلالات روانیReviewed by Farnaz on May 31Rating:

  دانشمندان شایع ترین بیماری های جوامع کنونی در سراسر جهان را اختلالات روانی می دانند. در تعریف اختلال روانی آمده است که این اختلالات به صورت یک الگوی رفتاری یا روانشناختی مهم بالینی در تشخیص بروز می کند و با ناراحتی یا ناتوانی و حتی افزایش قابل ملاحظه مخاطرات عمومی در زندگی فرد همراه است.

  این ناآرامی های ذهنی رفتار انسان با خودش و در برابر دیگر انسان ها و محیط اطراف را با مشکل مواجه می کند. متاسفانه بسیاری از افراد دارای اختلالات روانی از بیماری خود آگاهی ندارند و همین دلیل باعث تشدید بیماری می شود. ناگفته پیداست که نداشتن تعادل روانی، شخص را دچار تنش و ناراحتی می کند، حالت های عادی خشم، تنفر و اکراه، ترس و سردرگمی در او را تغییر می دهد و شخص ناخواسته به آزار خود و یا اطرافیان یا ایجاد اختلالاتی در زندگی شغلی و اجتماعی خود تمایل می یابد.

  آمار سازمان WHO نشان می دهد که در میان ۱۰ بیماری که سبب ناتوانی در انسان ها می شوند، چهار بیماری در حیطه اختلالات روانی قرار دارند. در این مجال با هشت واقعیت در مورد این اختلالات آشنا می شوید.

  ● واقعیت ۱

  حدود نیمی از اختلالات روانی قبل از سن ۱۴ سالگی آغاز می شود. دانشمندان طبق آمار سازمان WHO اینگونه تخمین می زنند که در سراسر جهان حدود ۲۰ درصد از کودکان و نوجوانان به اختلالات روانی یا مشکلات روحی مشابهی مبتلا هستند.

  با این حال، مناطقی از جهان که بالاترین درصد جمعیت زیر سن ۱۹ سال را دارا هستند فقیر ترین سطح منابع سلامت روان را در اختیار دارند. به این ترتیب که کشورهای با درآمد کم یا متوسط، برای هر یک تا ۴ میلیون نفر تنها یک روانپزشک کودک دارند.

  ● واقعیت ۲

  افسردگی عارضه عجیبی است که با غم و اندوه پایدار، از دست دادن علاقه و همراه با علایم روانی، رفتاری و جسمی مشخص می شود.

  محققان افسردگی را به عنوان علت عمده ناتوانی در سراسر جهان می شناسند و این گونه ناتوانی ها در تمامی ابعاد مادی و معنوی زندگی ظاهر می شوند.

  ● واقعیت ۳

  طبق آمار به طور متوسط حدود ۸۰۰ هزار نفر از مردم جهان در هر سال اقدام به خودکشی می کنند که ۸۶ درصد از آنها در کشورهای با درآمد کم یا متوسط سکونت دارند.

  بیش از نیمی از این افراد که خودکشی کرده اند سنینی بین ۱۵ و ۴۴ سال دارند. بالاترین میزان خودکشی در میان مردان در کشورهای شرق اروپا یافت می شود. اختلال روانی برجسته ترین و قابل علاج ترین علت این پدیده نکوهش شده است.

  ● واقعیت ۴

  جنگ و دیگر فاجعه های بزرگ تاثیر زیادی بر میزان رفاه و همچنین سلامت ذهنی و روانی اجتماع دارد.

  محققان به این نتیجه رسیده اند که میزان اختلال روانی بعد از شرایط اضطراری دوبرابر می شود.

  ● واقعیت ۵

  نتایج جالب توجه یک تحقیق گسترده ثابت کرده است که اختلالات روانی می توانند باعث بروز بیماری های واگیردار یا غیرواگیر شوند. آسیب رساندن عمدی و غیرعمدی به بدن نیز از پیامدهای این اختلالات آسیب رسان هستند. همچنین مشخص شده است که انگ یا برچسب روانی بودن به دلیل اختلالات روانی به افراد مختلف یکی از دلایل اصلی تمایل نداشتن این افراد مبتلا نسبت به بهره گیری از مراقبت های بهداشت روانی است.

  انگ در مورد اختلالات روانی و تبعیض علیه بیماران و خانواده های آنها این پیامد منفی در زمینه مراقبت های بهداشت روانی را تشدید می کند.

  ● واقعیت ۶

  یک بررسی عمومی در آفریقای جنوبی نشان داد که بیشتر مردم حتی با فکر ابتلا به بیماری های روانی یا استرس یا به دلیل فقدان اراده ترجیح می دهند برای درمان اختلالات به پزشک مراجعه نکنند.

  ● واقعیت ۷

  نقض حقوق بشر از بیماران روانی به طور معمول در بسیاری از کشورها گزارش شده است و کشورهای معدودی هستند که یک چارچوب قانونی برای محافظت از حقوق افراد مبتلا به اختلالات روانی دارند. در این میان، محققان به این نتیجه رسیده اند که برخلاف انتظار، سطح بالاتری از ناآرامی های روانی در مناطق شهری و در میان افراد تحصیلکرده در مدارج بالاتر آموزشی دیده می شود. این افراد تمایل بیشتری به انزوا و خویشتن داری فیزیکی، یا محرومیت از نیازهای اساسی و حفظ حریم خصوصی خود در برابر توصیه های روان درمانی دارند.

  ● واقعیت ۸

  توزیع شدن منابع انسانی و درمانی ماهر به صورت یکسان در سراسر جهان به منظور ارتقای سلامت روانی یکی از اصلی ترین دلایل شیوع این اختلالات است.

  کمبود روانپزشک، پرستار، روانشناس و مددکار اجتماعی ازجمله علت های این بی عدالتی بزرگ در مورد ارایه مراقبت و درمان در کشورهای با درآمد کم و متوسط هستند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.