• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار » خطرات استفاده از تلفن‌های هوشمند در محل کار
  کد خبر : 582004

  خطرات استفاده از تلفن‌های هوشمند در محل کار

  خطرات استفاده از تلفن‌های هوشمند در محل کار Reviewed by Aryan on May 26Rating: اخیرا بسیاری از شركت‌ها به منظور صرفه‌جویی در هزینه‌ها سیاستی را در پیش گرفته‌اند كه مطابق با آن به كارمندان اجازه می‌دهند از دستگاه‌های خود كه عموما موبایل‌هاي هوشمند هستند، برای انجام كارهای رایانه‌ای و اینترنتی شركت استفاده كنند. این سیاست…

  خطرات استفاده از تلفن‌های هوشمند در محل کار Reviewed by Aryan on May 26Rating:

  اخیرا بسیاری از شركت‌ها به منظور صرفه‌جویی در هزینه‌ها سیاستی را در پیش گرفته‌اند كه مطابق با آن به كارمندان اجازه می‌دهند از دستگاه‌های خود كه عموما موبایل‌هاي هوشمند هستند، برای انجام كارهای رایانه‌ای و اینترنتی شركت استفاده كنند. این سیاست (BYOD) برای شركت‌های بزرگ بسیار وسوسه‌انگیز است، در حالی كه آنها را در معرض خطرات جدیدی قرار می‌دهد كه در رایانه‌های معمولی با آن مواجه نمی‌شوند.

  به گزارش ايسنا، طبق این سیاست كارمندان می‌توانند با استفاده از گوشی‌های موبایل خود به منابع شركت از جمله فایل‌سرورها، ایمیل‌ها و پایگاه‌هاي داده‌ دسترسی داشته باشند. مدیریت نادرست این سیاست جدید، می‌تواند منجر به نشت اطلاعات شود، برای مثال، در صورتی كه یك كارمند از گوشی آی فون برای دسترسی به شبكه شركت استفاده كند و سپس گوشی وی گم شود، ممكن است اطلاعات محرمانه شركت مزبور به دست رقیبان یا افراد سودجو بیفتد.
  یكی از مشكلات اصلی با مدیریت BYOD، دنبال كردن و كنترل كردن دسترسی‌ها به شبكه‌های شركت و شبكه‌های خصوصی است. برخلاف شبكه‌های باز و نا امن بی سیم، برای اجرایی كردن سیاست BYOD، باید از یك پروتكل امن بی‌سیم همچون WPA2 استفاده كرد.

  البته امنیت تنها موضوعی نیست كه باید نگران آن بود، بلكه یكی دیگر از مشكلات اصلی با این سیاست، نگهداری و رفع مشكل از دستگاه‌ها است، زیرا كاربران انواع دستگاه‌ها با نرم‌افزارها و فناوری‌های مختلف را همراه خود می‌آورند. از طرف دیگر احتمالا شركت‌ها مجبورند هزینه‌ تلفن همراه كارمندان خود را بپردازند كه طبیعتا برای استفاده شخصی نیز مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.

  بسیاری از این تلفن‌های هوشمند از امنیت پایینی برخوردارند به طوری كه از هر پنج دستگاه موبایل هوشمند تنها یكی از آنها دارای برنامه آنتی‌بدافزار است و حدود نیمی از كارمندان اطلاعات خود را به صورت رمزنگاری شده روی دستگاه‌ها ذخیره می‌سازند. شاید تصادفی نباشد كه رخدادهای امنیتی روی موبایل‌ها دارای رشد چشمگیری در سال 2011 بوده است به طوری كه بنا بر گزارش‌های منتشر شده 24 درصد از آلودگی‌های بدافزاری در سال 2011 مربوط به این دستگاه‌ها بوده، در حالی كه این میزان در سال 2010 تنها 9 درصد و در سال 2009، 7 درصد بوده است. بنا بر اعلام سايت مركز ماهر – مديريت امداد و هماهنگي عمليات رخدادهاي رايانه‌اي – كه اطلاعات اين گزارش از آن برگرفته شده است، یكی از تهیه‌كنندگان گزارش مذكور می‌گوید: «سه سال گذشته برای موبایل‌ها فوق‌العاده بوده است و هیچگونه علامتی دال بر كاهش روند استفاده از این دستگاه‌ها وجود ندارد. موبایل‌های هوشمند و رایانه‌های لوحی در حال ايجاد دگرگونی در شیوه انجام كارها و مدیریت اطلاعات در شركت‌ها و سازمان‌ها هستند.» به گفته وی سوال بزرگی در اینجا وجود دارد و آن این است كه آیا متخصصان امنیت اطلاعات می‌توانند همگام با سرعت تغییرات در دستگاه‌های موبایل هوشمند پیش بروند و آیا می‌توانند خطرات همراه با این دستگاه‌ها را مدیریت كنند. گزارش مذكور از طریق جمع‌آوری اطلاعات مستقیما از شركت‌ها و سازمان‌ها در كشورهای مختلف انجام شده است و تكیه آن تنها بر بدافزارهای كشف شده توسط شركت‌های امنیتی نبوده است.

  البته این گزارش حاوی اطلاعاتی در مورد رخدادهای امنیتی روی پلت‌فرم‌هاي مختلف و تهدیداتی كه هر كدام از این پلت‌فرم‌ها را تهدید می‌كند، نیست. بدافزارهای موبایل بسیار وابسته به هر منطقه بوده و منعكس‌كننده فرهنگ كاری در كشورهای مختلف و شیوه ارائه نرم‌افزارهای كاربردی موبایل در این كشورها است. برای مثال در كشورهای آسیای دور و روسیه مشكلات زیادی در زمینه برنامه‌های كاربردی جعلی آندروید داشته‌اند، در حالی كه مشكلات مذكور در كشورهای غربی كمتر مشاهده شده است.

  با این وجود، كارشناسان امنیتی توصیه‌هایی را برای همه كاربران انواع موبایل‌های هوشمند در كشورهای مختلف دارند كه با رعایت آنها می‌توان به ارتقای امنیت این دستگاه‌ها یاری رساند:

  1- برنامه‌های كاربردی را تنها از منابع و وب سایت‌های معتبر دریافت كرده و قبل از دانلود كردن، نظرات كاربران در مورد آنها، امتیازاتی كه گرفته‌اند و اطلاعاتی در مورد توسعه‌دهنده مربوطه را بررسی كنید.

  2- به حق دسترسی‌اي كه برنامه از شما درخواست می‌كند دقت كنید. یك برنامه نباید تقاضای حق دسترسی برای انجام كارهایی فراتر از لیست كارهایی كه به صورت رسمی ارائه می‌دهد، داشته باشد.

  3- در مورد مبالغ نامعمول در صورتحساب موبایل خود دقیق و هوشیار باشید، زیرا ممكن است نشان‌دهنده آلوده شدن موبایل شما به برنامه‌های خرابكار باشد.

  4- یك برنامه كاربردی امنیتی مطمئن را برای محافظت از گوشی خود نصب كنيد. دارندگان گوشی‌های آندروید در معرض خطر بیشتری هستند، زیرا همان‌طور كه روز به روز محبوبیت این نوع گوشی‌ها افزایش پیدا می‌كند، سازندگان بدافزار نیز علاقه بیشتری به هدف قرار دادن این سیستم‌عامل پیدا می‌كنند. از آنجایی كه استفاده از سیاست BYOD دارای مزایای خاص خود است و روز به روز شركت‌های بیشتری تمایل به استفاده از این سیاست دارند، بنابراين به آنها توصیه می‌شود كه اولا به كاربران خود آموزش دهند تا گوشی‌های خود را امن سازند و ثانیا از شبكه‌های بی‌سیم امن استفاده كرده و سیاست‌های مناسب كنترل و دسترسی را به كار گیرند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.