• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » 10 چهره جنجالی مجلس هشتم
  کد خبر : 579970

  10 چهره جنجالی مجلس هشتم

  10 چهره جنجالی مجلس هشتمReviewed by Aryan♥ on May 22Rating: از دعواهای کوچک زاده تا اظهارات جنجالی مطهری   از روزی که فاطمه آلیا بر سر اعتبارنامه یکی از نمایندگان مجلس هشتم جنجال آفرید تا روزی که احمد لطفی آشتیانی از یک کاریکاتوریست محلی شکایت کرد، این مجلس دور از حاشیه نبوده است. معروفترین حاشیه…

  10 چهره جنجالی مجلس هشتمReviewed by Aryan♥ on May 22Rating:

  از دعواهای کوچک زاده تا اظهارات جنجالی مطهری

   

  از روزی که فاطمه آلیا بر سر اعتبارنامه یکی از نمایندگان مجلس هشتم جنجال آفرید تا روزی که احمد لطفی آشتیانی از یک کاریکاتوریست محلی شکایت کرد، این مجلس دور از حاشیه نبوده است. معروفترین حاشیه سازان مجلس هشتم، سهمی مهم در آفریدن مهمترین اتفاقات این دوره داشته اند.

  به گزارش ایران ویج به نقل از مهر نمایندگان مجلس در هر دوره ای روحیات خاص خودشان را دارند. برخی، دوره مجلس را به سکوت می گذرانند و برخی در متن کارهایشان را انجام می دهند و برخی به حاشیه سازی شهره است. مجلس هشتم هم از این قاعده مستثنی نبود. چهره های حاشیه ساز این مجلس کم نیستند اما ده چهره ای که مهمترین اتفاقات مجلس هشتم را رقم زدند می توانند به  این شرح باشند:

  1-خدادادی و سکوت در حاشیه

  سال 87، در روزهایی که بحث تصویب اعتبارنامه نمایندگان در صحن علنی مطرح بود، وقتی نوبت به اعتبارنامه سلمان خدادادی نماینده ملکان رسید، فاطمه آلیا ایستاد تا تائید اعتبارنامه خدادادی رد شود. ماجرا یک کلاغ  وچهل کلاغ‌ شد و روایتی از سلمان خدادادی و ارباب رجوعی که به دفترش مراجعه کرده بود منتشر شد، دهان به دهان چرخید تا موکلان ملکانی از استان آذربایجان غربی به تهران آمدند و روبروی مجلس تحصن کردند که ما این نماینده را نمی خواهیم. اعتبارنامه خدادادی با پادرمیانی ریش سفیدهای مجلس تائید شد اما قضیه چنان عمق پیدا کرده بود که در 4 سال مجلس هشتم، این نماینده ملکان کاملا به حاشیه رفت، نه در بحث های مجلس حضور فعالی داشت؛ در نه جمع خبرنگاران جایگاهی. چنین هم شد که خدادادی از حضور در مجلس نهم هم بازماند.

  2- کامران و وام 100 میلیونی

  مدتی از مجلس هشتم و تصویب اعتبارنامه ها نگذشته بود که حسن کامران نماینده مردم اصفهان در حاشیه یکی از جلسات علنی مجلس به جمع خبرنگاران آمد که چه نشسته اید و خبر ندارید که به تک تک نمایندگان وام 100 میلیونی داده اند. او توضیح داد که80 میلیون از این مقدار بابت اجاره مسکن است، البته از این 80 میلیون،  50 میلیون تومان بلاعوض بوده و 30میلیون تومان آن نیز به صورت وام قرض‌الحسنه است.  کامران وقتی در یکی دیگر از جلسات مجلس به جمع خبرنگاران آمد تا جزئیات بیشتری از این صد میلیون بدهد قدرت الله علیخانی قضیه را به شوخی تمام کرد و با کشیدن عبای خود بر سر کامران، وی را از جمع خبرنگاران دور کرد. دراولین جلسه پس از این اظهارات، نطق ها و گلایه های زیادی علیه کامران شد و نمایندگان دیگر صحبت های او را عوام فریبی دانستند تا آنجا که حتی علی لاریجانی رئیس مجلس از اعطای 100 میلیون به نمایندگان دفاع کرد.او گفت: متاسفم که مسایل بلاوجهی مطرح می شود و اوقات قوای مختلف را مصروف می کنند! وی با اشاره به سخنان کامران گفت: من تاسف می خورم که برخی ها فقط نیمه خالی لیوان را می بینند.ستاره هدایتخواه به حضور همزمان کامران و همسرش در مجلس اشاره کرد و گفت که ایشان و همسرشان دو برابر سایر نمایندگان از مجلس پول می گیرند. رسایی، کوهکن، عزیزاکبریان، مصطفی کواکبیان و دیگران هم انتقاداتی به افشاگری کامران داشتند.

  3- شهاب الدین صدر نایب رئیس رد صلاحیت شده

  با وجود حضور علیرضا مرندی و مسعود پزشکیان، دو وزیر بهداشت سابق در کمیسیون بهداشت و درمان، شهاب الدین صدر ریاست کمیسیون بهداشت را در دو سال اول مجلس هشتم بر عهده داشت، او برای رسیدن به کرسی نایب رئیسی در سال اول و دوم هم خیز برداشت اما ناکام ماند تا آنکه در سال سوم توانست در انتخابات درون فراکسیونی بر محمدرضا باهنر پیروز شود و به نایب رئیسی برسد. در سال چهارم هم به پیشنهاد فراکسیون انقلاب اسلامی به رقابت با لاریجانی پرداخت تا کرسی ریاست مجلس را بگیرد اما باز ناکام ماند. آنچه که او را در جمع حاشیه سازهای مجلس هشتم قرار داد نه این اتفاقاتی بود که ذکرش رفت، بلکه حضور پرسروصدای او در انتخابات نهم، تشکیل جبهه ای به نام جبهه بصیرت و بیداری اسلامی که خود سرلیستش بود و بالاخره رد صلاحیتش از سوی شورای نگهبان بود. او نایب رئیس بلندپروازی بود که صلاحیتش رد شد و از حضور در مجلس نهم بازماند.

  4-حسینی و سیلی بر صورت هدفمندی

  دی ماه سال گذشته بهروز مرادی رئیس سازمان هدفمندی یارانه ها به عنوان نماینده دولت در صحن علنی حاضر می شود تا در خصوص طرح دوفوریتی استفساریه ماده ۱۲ قانون هدفمندسازی یارانه‌ها اظهار نظر کند. در این جلسه روایت های آماری نمایندگان از اجرای مرحله اول هدفمندی یارانه ها خیلی به مذاق مرادی خوش نمی آید و به طعنه می گوید که “این آمار کوچه بازاری چیست که ارائه می‌دهید؟” این سخن آتش سیدحسین حسینی نماینده فریمان را شعله ور می کند و با مرادی درگیری فیزیکی پیدا می کند و این وسط یکی دوتا سیلی هم رد و بدل می شود. مرادی عصبانی از این اتفاق، مجلس را نسبتی ناروا به مجلس می دهد و فریاد اخراج کنید از صندلی های نمایندگان بلند می شود. لاریجانی که توهین نماینده  دولت را شنیده بود دستور اخراج مرادی از صحن را می دهد.

  5-مطهری و سوالی که به شوخی ختم شد

  علی مطهری قبل از آنکه بنا به طرح سوال از رئیس جمهور در مجلس هشتم معروف و جنجال برانگیز شود، بنا به تردید در اصولگرایی اش و بررسی پرونده اصولگرایی اش در فراکسیون اصولگرایان به جمع چهره های جنجالی مجلس هشتم راه یافت. او در سال 89 به بهانه هیاهوی عده ای در خلال سخنرانی سیدحسن خمینی در مراسم سالگرد ارتحال امام یادداشتی نوشت و به قیاس تاریخی زمان کنونی با صدر اسلام پرداخته و از همراهان عمر سعد و ال زیاد سخن گفت. این یادداشت باعث شد تا در اصولگرا بودن او تردید و پرونده او در هیات داوری اصولگرایان بررسی شود. هیات داوری فراکسیون اصولگرایان با رای قاطع او را اصولگرا شناخت اما تیرماه سال بعد طرح سوال از رئیس جمهور را کلید زد. وقتی مقاومت هیات رئیسه مجلس در اعلام وصول این طرح را دید تهدید به استعفا از مجلس کرد. این طرح در اسفند 90 بالاخره با حضور احمدی نژاد در صحن علنی اجرایی شد و کاش اجرایی نمی شد و تابوی طرح سوال از رئیس جمهور با شوخی های احمدی نژاد با مجلس شکسته نمی شد. مطهری در روزهای آخر مجلس هم نطقی کرد که سپاه را متهم به دخالت در انتخابات مجلس کرد. نطقی که با تکذیب سپاه همراه بود و اعتراض های نادران و رسایی.

  6-مهدی کوچک زاده و دعواهایش

  نمی توان چهره های جنجالی مجلس را شمرد و نامی از مهدی کوچک زاده نبرد. همین چند روز پیش دعوای او با خبرنگار هفته نامه آسمان به رسانه ها درز کرد. او اوایل مجلس هفتم هم با دعوایی که با خبرنگار شرق داشت معروف شد. اصطکاک های کوچک زاده با علی مطهری در مجلس هشتم دیدنی و شنیدنی هستند. در یکی از جلسات علنی علی مطهری اشاره کرد که قبلا با کوچک زاده همکلاس بوده و در دوره دبیرستان او را «کوچکف روسی» صدا می کردند. این سخن منجر به عصبانیت کوچک زاده و پرتاب یکی از اشیا دم دستش به سمت مطهری منجر شد. همان روز وقتی از صحن علنی بیرون آمد در حاشیه جلسه با خبرنگاران جر و بحث کرد. ژست ها و تصاویری که از عصبانیت های کوچک زاده در صحن علنی مطرح شده است گاهی سوژه رسانه های غربی هم شده است.

  7-لطفی آشتیانی و این کاریکاتور نحس

  اگر آقای آشتیانی ناراحت نشوند باید گفت تا قبل از آنکه آن کاریکاتور معروف از این نماینده اراک در یکی از روزنامه های محلی منتشر نشده بود و بنا به شکایت او حکم 25 ضربه شلاق برای آن کاریکاتوریست صادر نشده بود، کمتر کسی در کشور نامی از این نماینده شنیده بود. اما همین کار، از احمد لطفی آشتیانی نماینده مردم اراک در آخرین روزهای فعالیت مجلس هشتم یک چهره جهانی ساخته و در اعتراض به شکایتش از یک کاریکاتوریست، کاریکاتوریست‌ها دهها کاریکاتور از او کشیده اند. آشتیانی بی توجه به تمام این واکنش ها تا مدتی نه صحبتی در این باره کرد  و نه پاسخی به انتقادها داد اما بالاخره تحت فشار رسانه ای شکایتش را پس گرفت.

  8-روح الله حسینیان و استعفایش

  در دی ماه سال 88 روح الله حسینیان نامه استعفایش را به هیات رئیسه داد. این نامه البته قبل از آنکه به مقصد اصلی خود در هیات رئیسه مجلس برسد سر از رسانه ها در آورد. رسانه ها از ارتباط این استعفا با انتصاب حجت الاسلام قاضی عسگر از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی خبر دادند. حسینیان بعدها صراحتا گفت استعفایش مربوط به این قضیه نبوده است هر چند وقتی صحبت از انتصاب قاضی عسکر شد حرفهایی داشته است که به دفتر مقام معظم رهبری انتقال داده است. روح الله حسینیان به مجلس برگشت و در هیبت رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی، لیدر مخالفت با ریاست لاریجانی بر مجلس هشتم شد اما خود هیچگاه وارد رقابت با لاریجانی نشد. در انتخابات مجلس هشتم سخن او مبنی بر اینکه ریاست مجلس نهم باید به یک زن سپرده شود در رسانه ها بازخورد بالایی داشت.

  9- کریمی قدوسی و افشاگری هایش

  کریمی قدوسی یکی دوباره در مجلس صحبت هایی کرد که او را به یکی از جنجالی ترین چهره های مجلس تبدیل کرد. صحبت او از اعدام سران فتنه یکی از آن ها بود. اما آنچه که این نماینده مشهد و عضو کمیسیون امنیت ملی را بیشتر از متن به حاشیه کشاند افشاگری او درباره ارتباط برخی نماینده های مجلس در اختلاس سه هزارمیلیاردی بود. قدوسی در فهرست نماینده هایی که نام برد، نام علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی را هم ذکر کرد که این صحبت او منجر به گلایه بروجردی از وی شده بود.

  10- احمد توکلی و 2 جین جنجال

  برای احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش های مجلس 2 جین جنجال می توان شمرد. جنجال‌هایی نه به مفهوم بار منفی کلمه. از معروفترین چهره های اقتصادی مجلس و در عین حال معروفترین منتقد دولت در حوزه اقتصادی و قانونمداری دولت نهم و دهم بوده است. در یکی از نطق هایش گفته بود که احمدی نژاد درس قانونگریزی به جامعه می دهد و این نطقش سر وصدای زیادی کرد. در کلید زدن طرح استیضاح وزیر امور خارجه به خاطر انتصاب محمد شریف ملک زاده به معاونت مالی این وزارتخانه، در ماجرای استیضاح وزیر اقتصاد به خاطر کوتاهی اش در وقوع اختلاس سه هزارمیلیاردی و در قضیه استیضاح وزیر کار و امور اجتماعی به خاطر انتصاب سعید مرتضوی به ریاست سازمان تامین اجتماعی از بازیگران اصلی بود.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.