• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » مناطق دیدنی ایران » ییلاق رویایی جواهر دشت
  کد خبر : 578553

  ییلاق رویایی جواهر دشت

  ییلاق رویایی جواهر دشتReviewed by Farnaz on May 22Rating:   جواهردشت جواهری در خطه سرسبز گیلان است. سرزمین زیبای جواهردشت در ۲۶ کیلومتری محله سیاهکلرود در شرق استان گیلان و در شهرستان رودسر واقع شده است. طبیعت بکر، دشت های وسیع و سرسبز، هوای پاک، سکوت وصف ناپذیر و… همه و همه در این منطقه…

  ییلاق رویایی جواهر دشتReviewed by Farnaz on May 22Rating:

   

  جواهردشت جواهری در خطه سرسبز گیلان است. سرزمین زیبای جواهردشت در ۲۶ کیلومتری محله سیاهکلرود در شرق استان گیلان و در شهرستان رودسر واقع شده است.
  طبیعت بکر، دشت های وسیع و سرسبز، هوای پاک، سکوت وصف ناپذیر و… همه و همه در این منطقه زیبا در شرق گیلان جمع شده تا گردشگران و مسافران ایرانی و خارجی را به سوی خود بکشاند. برای رفتن به جواهر دشت از سیاهکلرود سوار بر جیپ های مسافرکش می شویم که معمولاً بیش از ظرفیت مسافر سوار می کنند، از خیاط محله، سجیدان و رودخانه سجیدان می گذریم و وارد چاشت خورلات (چاشت به معنی ناهار) که مکانی تفریحی و گردشی است می شویم.


  فاصله سیاهکلرود تا جواهر دشت از میان جنگل های انبوه و درختان سربه فلک کشیده و رودخانه و دره و کوه می گذرد، با این که باید از مسیر جاده خاکی بگذریم اما سرسبزی، این مشکل را هموار می کند و در یک چشم به هم زدن از مسیر ۲ ساعته رد شده و به محله زیبای جواهردشت می رسیم.

   

  قهوه خانه های بین راهی محلی مناسب برای خوردن چای و استراحت است که معمولاً رانندگان دقایقی را درکنار یکی از آنها می ایستند. قبل از ورود به محله جواهردشت آستانه متبرکه «نقره عباس» در دشتی زیبا و وسیع قرار دارد که معمولاً اهالی و مسافران برای زیارت و سیاحت به آنجا می روند تا چشم انداز زیبای آن را ببینند. وجود گیاهان زیبا مانند «میش گوش» و انواع گل های مختلف با رنگ های متفاوت از جمله زیبایی های این منطقه است، از کنار بقعه، محله و خانه های زیبای آن که با سقف های شیروانی روزبه روز در حال افزایش هستند دیده می شود، در گذشته تعداد خانه ها محدود بود اما هر روز خانه ای جدید بنا می شود.


  در سراشیب سبزه زاران زمین های زیرکشت سیب زمینی و صدای دلنشین زنگوله های گوسفندان در حال چریدن برای هر بیننده تازه واردی جالب و تماشایی است. زمین های محصور شده با سیم خاردار و دیوارهای سنگی همه و همه نشانگر زیبایی و حد و مرزهای همسایگی و باغ های کشاورزی است.

  جواهر دشت آب لوله کشی ندارد و مردم منطقه آب شرب خود را از چشمه های داخل محله تأمین می کنند.
  وسعت سبزه زاران و چمنزاران، بگو و بخند جوانان و مسافران تازه وارد، ورزش جوانان در سبزه زارها، منظره چریدن گاوها و گوسفندها و صدای زنگوله های آنان هر بیننده ای را بیشتر دلباخته و مشتاق می کند و طبیعت زیبا، باصفا و دیدنی جواهر دشت قلب ها را گرفتار و پایبند خویش می سازد. این همه نشاط و سرور و جنب و جوش را باید مرهون هوای سالم و روح بخش کوهستانی جواهر دشت بود. سبزه زارانی چون ناصره دشت، لووه سر و… هر بیننده و پرنده و چرنده را به تحرک و نشاط وامی دارد.

  جواهر دشت، جواهری دیدنی است و هر ایرانی و بخصوص گیلانی مشتاق طبیعت حق دارد برای یکبار هم شده این روستا را ببیند و با مردم خوب و مهربان آنجا که از سیاهکلرود، قاسم آباد علیا و سفلی، گاوماست و روستاهای دیگر که در فصل تابستان در
  جواهر دشت اسکان دارند، آشنا شوند.

  در ضلع جنوبی جواهردشت قله بلند و زیبای سماموس با غرور و سرافرازی قد برافراشته و با ارتفاع ۳۶۲۰ متر از سطح دریا جواهر دشت را در پناه خویش گرفته است. برای رسیدن به قله سماموس حتماً باید یک راهنما از محله به همراه گردشگران و مسافران باشد تا آنان راه را گم نکنند. به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان مطالعه کتب محققان دارالمرز گیلان، از آستارا تا آستار آباد، رویان و رستمدار، راهنمای گیلان و کتاب گیلان درباره جواهر دشت جز چند نام درباره آستانه متبرکه دیده نمی شود.


  به گفته پیران و ریش سفیدان محل، چون در دوران قدیم جواهر نامی دراین آبادی بزرگتری و سروری مردم را داشت به احترام او نام آبادی را جواهردشت نهادند. عده ای دیگر عقیده دارند که چون زمین های دامداری و جنگل های اولیه تبدیل به چمن زار و سبزه زار شد و زیبایی سبزه ها و چشمه سارها و مرغوبیت زمین برای کشت و کار مفید بود از آن رو این محل را جواهر دشت گفتند.

  عده ای دیگر معتقدند حدود آبادی این روستا بیش از ۴۰۰ سال است اما مشاهدات عینی و بررسی های لازم آن چنان که توصیف می کنند به نظر نمی رسد زیرا نه آثار تاریخی و ملاک و دلایل مستندی وجود دارد و نه بزرگان علم و ادب و محققان اندیشمند چیزی درباره جواهردشت نوشته اند.
  در هر حال با ملاحظه قبور بالامحله و پایین محله و خانه های سنگ و چوب و درب های کهنه قدیمی و استفاده معماری قدیمی و روپوش هایی به نام محلی «لت» و بدون حفاری در گوشه و کنار جهت پیدا کردن آثار باستانی و تاریخی و اطلاع کامل از پیدایش این آبادی بعد از دیلمان و اشکورات با حدس و گمان می توان گفت سابقه این آبادی باتوجه به این موارد در حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ سال بیشتر نیست و به علت دامداری بودن و مهاجرت دامداران به مدارک و دلایل گویایی جز گمان نمی توان تکیه کرد و آستانه های نقره عباس، سه برادران و حاج محمدامین به علت عدم نسب نام و کتیبه و سند مستدل نمی توان درباره جواهر دشت با اطمینان و قاطعیت چیزی گفت. به هر حال عمر آبادی جواهر دشت از ۳۰۰ سال نباید بیشتر باشد و هجوم مردم و ازدیاد جمعیت به خاطر هوای پاک و چراگاه هایی است که مردم را برای سکونت موقت به این آبادی کشانده است.

  با تمام این توصیف ها جواهر دشت از ۲ کلمه جواهر و دشت ترکیب یافته است، جواهر یعنی طلاجات، دانه های قیمتی و دشت یعنی زمین های مسطح یعنی سبزه زارها. بنابراین جواهر دشت یعنی جواهری زیبا و قیمتی.
  در واقع زمین مرغوب و با ارزش و هوای پاک و سالم همه و همه دلیلی بر جواهر دشت بودن این منطقه است. بازاری در نقطه ورودی این آبادی وجود دارد و دکان های قصابی، خواربار فروشی و قهوه خانه در آن واقع شده است و مردم خونگرم و میهمان نواز در این خطه سرسبز زندگی می کنند.

  همه ساله مسابقات کشتی گیله مردی و طناب کشی و اسب دوانی و… با مشارکت سازمان میراث فرهنگی گیلان و بخش خصوصی در این منطقه زیبا برگزار می شود که خیل عظیمی از علاقه مندان و گردشگران را به این منطقه می کشاند. شایان ذکر است دامداران در گذشته از اول بهار به جواهر دشت می آمدند و اوایل فصل سرما دام های خود را به محله های پایین می بردند اما هم اکنون در وقت معینی دام های خود را به ارتفاعات برده در وقت معین نیز بازمی گردانند و این موضوع برای بهبود وضع جنگل و مرتع و دشت بسیار مهم است.
  گفتنی است جواهردشت در زمستان به دلیل بارش سهمگین برف خالی از سکنه است

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۲۹)  • جواد پاکدامن قاسم آباد

   با سلام
   امیدوار عکس های بیشتر و زیباتری اضافه و همچنین به روز رسانی شود. بنده یکسال پیش در ییلاق جواهردشت (نزدیک سقل چشمه) زمین خریده ام و از زمان مجردی تا الان که متاهل هستم چندین بار به آنجا رفته ام و عکسهای زیادی از آنجا دارم و بزرگ شده روستای توسکامحله (قاسم آباد علیا) هستم و هم اکنون چندین ساله در تهران شاغل و ساکن می باشم و از زحمات شما متشکرم.

  • نام...

   ضمن تشکر از مطالب زیبای شما ،جواهر دشت واقعاًنسبت به جاهای دیدنی منطقه گیلان ، بسیار زیباست ما سیزده بدر امسال اونجا بودیم ولی متاسفانه زمان خیلی کمی بود و امیدوارم در اولین فرصت مجدداً بتونم به جواهردشت بروم .

  • kamyarshabani@yahoo.com

   با سلام
   مطالب واقعا زيبا و دلنشين بودن كاش روزي نرسد كه اين زيباييا در پيشمان شهره ارايي نكنند.
   ___________كاميار از قاسم اباد سفلي

  • sahel

   من خودم سیاهکلرودی هستم و دوستار همیشگی جواهردشت مطالبتون عالی بود ولی قدمت جواهر دشت خیلی بیشتر از اینهاست البته به گفته پدربزرگم.ممنوع از مطلب ریبای شما

  • ماهان

   سلام .اگر گیلانی هستید با مراجعه به هیت کوهنوردی استان می تونید همراه بچه ها به قله هایی که اونا میرن برین.البته فکر کنم شما آماتور باشید .اگه حرفه ای نیستید هرگز بدون راهنما وهمراه مطمئن قدم در راه کوه نذارید .راستی خانم هستید یا آقا؟ کوهنوردی مخصوصا برای رفتن به قله برای خانمهای ناشی خیلی خطرناک وسخته. ولی اگه سابقه کوهنوردی وزدن قله رو دارید با کوهنورد های هیئت برید خیلی مطمین تره. تازه در سایر استانها با مراجعه به هیت کوهنوردی استان خودتون میتونید برای اومدن به سماموس برنامه ریزی کنید.در این فصل اکثر استانها یک درفک نوردی .یا سماموس نوردی حتما میزارن.

  • آدا

   سلام من دنبال گروه كوهنوردي هستم كه باهاشون برم قله سماموس لطفا راهنمايي كنين

   • ماهان

    براتون پایین یادداشت گذاشتم .امیدوارم به هدفتون برسید

  • S.F.K

   من جواهردشت رفتم البته باخوندن اشهدم رفتم بالا و مرگ رودریک قدمی خودم دیدم.جاده ش بسیارخطرناکه که اگه راهنمانداشته باشی والبته ماشین مناسب هرگزهوس به رفتن تاانتهای مسیرنکنین.واقعابهشت خداست که نظیرش جایی پیدانمیشه

   • مریم

    رفتن به بهشت که ترس نداره واقعا اونجا بهشته وهر خطری به جان خریدارم

  • میثم

   سلام.همه جای ایران زیباست ولی جواهر دشت یکی از زیباترین روستاهای شمالی کشور عزیزمان هست…به امید روزی که همه با هم اونجا غمامون رو بزاریم و با آرامش و آسودگی برگردیم به شهر دود و ماشین و دغدغه….

  • saeid

   very very nice

  • Rainboy

   با سلام.لازم میدونم بگم که جواهر دشت جزء بخش” چابکسر” از استان گیلان هستش،که متاسفانه توی این گزارش به غلط نام شهر مجاور یعنی “کلاچای “نوشته شده.من خودم “چابکسر”ی هستم.جواهر دشت واقعا رویایی هستش و نسبت به جواهرده “رامسر “دست نخورده تر،زیباتر و رویایی تر و از همه مهم تر خلوت تر هستش،و من سه سال اخیر روز سیزدهم فروردین اونجا بودم.با تشکر.

   • شادی

    سلام دوست عزیز
    ممنون میشم اگه راهنمایییم کنی
    قصد داریم هفته اینده بریم جواهر دشت
    از کدوم قسمت چابکسر باید بریم؟
    در ضمن نمیشه با ماشینای عادی بریم؟

  • نام شما...

   من اینجا رفتم خیلی باحال بود دمتون گرم!

  • نام شما...

   oخیلی زیبا بود حتی نگاه کردن به این عکسها آرامش بخش است. خوش به حال آنان که از نزدیک این طبیعت را لمس کرده اند.

  • هدی

   خیلی زیبا است ، ولی کویر یه چیز دیگه است

   • lima

    سلام. من ساکن کویرم. ولی زادگاهم اشکور هست. درسته کویر قشنگه مخصوصا شب هاش. ولی اشکور بهشت گمشده ای است تا توش زندگی نکرده باشی نمی تونی درکش کنی.
    من شب های زیادی در جواهر دشت(جوردشت)- سمام -چلاسر-سام سر(جنگل قاسم اباد)گذروندم و الان 6ساله در یه شهر کویری هستم ولی اشکور هیچ گاه شناخته نشده. دلم براش لک زده

  • کیانوش رضایی

   سلام از اینکه وارد گروه شما شدم خیلی خوشحالم و از بابت ارسال مطالب و عکسهاتون خیلی ممنون.با تشکر

  • faranak

   خيلي قشنگه شايد يكي از ارزوهام هست برم همچين جاهايي رو ببينم

  • محمد

   سلام علت اينكه به دوستان ارسال نمي شود چيست با تشكر

  • bahar

   مرسی عالی بود . ایشالا قسمت بشه حتما سفر میکنیم .

  • سمیرا

   سلام ممنون از مطلب زیباتون واقعا@ مثل بهشته خوشبحالتون

  • لیلی

   خوش به حالتون

  • آیناز

   سلام عکس ها تون زیبا بود.ولی مناظر زیبای دیلمان در شهر سیاهکل قشنگتر از اینهاست.

  • جمیله

   وااااااااااااااااااااااای خیلی قشنگه
   میخوااااااااام
   خیلی بده ما که تو شهرهای دورتر از تهران هستیم نمیتونیم بیایم باهاتون
   به یاد ما هم باشید

   • احسان

    سلام خوبين شما من خودم اهل سياهكلرودم و تهران ساكنم چند ساله من نرفتم جواهردشت وقتي دو هفته پيش رفتم باور كنين زمانيكه به جاده اي رسيدم كه جواهر دشت با خونه هاش معلوم شد به دوستم گفتم وايستا نيم ساعت فقط سكوت بدون اينكه با هم حرفي بزنيم نگاه ميكردم خيلي بي نظير بود من نميدونم چه كلمه اي بيارم اميدوارم شما برين اونجا و بهتون خوش بگذره اگه كمكي هم باشه در خدمتم خوش باشين

  • ماهان

   منطقه اشکوررات وقله بلند سماموس به نظر من قطعه گمشده ای از بهشت خداست که بر روی زمین جا مانده.اما متاسفانه گردش گران با ریختن زباله آسیب جدی به چشمه ها وطبیعت منطقه می زنن .این جمعه من به قله رفتم .تمام حاشیه جنگل سجیران(سجیدان اشتباه است) پر از زباله شده بود .درفک هم خیلی دیدنی وبی نظیر هست اما زمین پاک وبهشته .اونو بهشت نگه داریم.

   • آدا

    سلام ماهان عزير
    من 14 خرداد جواهر دشت بودم. زيبايي اونجا به قدري مسحور كننده است كه واقعا با كلمات نمي توان توصيفش كرد. خيلي دلم مي خواد به قله سماموي برم ولي همراه ندارم. اگه شما تيم كوهنوردي هستين لطفا راهنمايي كنين. خواهش مي كنم. منتظرم

    • ماهان

     برای شما در پایین صفحه توضیحات نوشنم

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.