• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » خانه و خانواده » 11 کاری که زرنگی نیست بلکه نشانه فقر فرهنگی است
  کد خبر : 574601

  11 کاری که زرنگی نیست بلکه نشانه فقر فرهنگی است

  11 کاری که زرنگی نیست بلکه نشانه فقر فرهنگی است Reviewed by Farnaz on May 19Rating: معنای واژه های «زرنگی» و «آدم زرنگ» می تواند تعابیر مختلفی داشته باشد. گاهی اوقات زندگی به ذکاوت و استعداد در انجام موفقیت آمیز کارها اتلاق می شود گاهی نیز به توانایی های ذهنی و جسمی؛ متاسفانه در اندیشه…

  11 کاری که زرنگی نیست بلکه نشانه فقر فرهنگی است Reviewed by Farnaz on May 19Rating:

  معنای واژه های «زرنگی» و «آدم زرنگ» می تواند تعابیر مختلفی داشته باشد. گاهی اوقات زندگی به ذکاوت و استعداد در انجام موفقیت آمیز کارها اتلاق می شود گاهی نیز به توانایی های ذهنی و جسمی؛ متاسفانه در اندیشه برخی از مردم به اشتباه این ۲واژه به معنای زیر پا گذاشتن حقوق دیگران، رعایت نکردن قانون و نادیده گرفتن آداب اجتماعی در نظر گرفته می شود.

   

   

  در ادامه به ۱۱ عملی که بعضی افراد از آن تعبیر به «زرنگی» می کنند اشاره می کنیم:

  ● عبور از چراغ قرمز

  رانندگانی که با دیدن چراغ زرد به جای کم کردن سرعت خود پای شان را روی پدال گاز فشار می دهند تا گرفتار چراغ قرمز نشوند، به دلیل این که چند ثانیه ای جلو بیفتند، تصور می کنند با عملی هوشمندانه زرنگی کرده اند که ولی این کار سبب افزایش احتمال تصادفات در معابر و تقاطع خیابان ها می شود و در اصل ریسک صدمات جانی و مالی را افزایش می دهد.

  ● عبور از لاین مخالف

  ترافیک شهر طاقت فرسا و خسته کننده است ولی این دلیل نمی شود در خیابانی ۲طرفه زمانی که پشت انبوهی از اتومبیل ها گیر افتاده ایم و لاین مخالف خلوت است از خط ممتد تجاوز کرده و با سرعت زیاد در لاین مربوط به مسیر مقابل از کنار بقیه عبور کنیم. این اوج بی فرهنگی است.

  ● اشتباه در پس گرفتن باقی پول

  حتما زیاد برخورد کرده اید زمانی که اقدام به خرید کالایی می کنید، فروشنده به دلیل تراکم کاری در برگرداندن باقی پول شما اشتباه کرده و مبلغ بیشتری را بازمی گرداند شما متوجه می شوید، آیا اشتباه فروشنده را به او یادآوری می کنید و وجه اضافی را به او بازمی گردانید؟ گاهی در بانک ها نیز از این قبیل اشتباهات رخ می دهد و باید وجه دریافتی اضافه را برگردانید، مطمئنا مایل نیستید پول ناسالمی در زندگی شما وارد شود!

  ● کم کاری در محل کار

  برخی کارمندان کم کاری و انجام ندادن مسئولیت های شان به طور کامل و در وقت مقرر را نوعی «زرنگی» می پندارند و سعی می کنند تا حد امکان از بار وظایف شان کم کنند، زمان غیرمعقولی را به انجام کارهای شخصی، غیبت و بیکاری می پردازند و در انتها احساس می کنند سر شرکت و مدیران خود را کلاه گذاشته اند؛ معمولا این گونه افراد همیشه در همان رده شغلی خود باقی می مانند و هیچ گونه پیشرفت در مقام و درآمدشان حاصل نمی شود.

  ● زیرآب زنی در محل کار

  عمل زشت و ناپسند دیگری که ممکن است به «زرنگی» تعبیر شود، توطئه چینی علیه دیگر کارمندان است که باعث شود از کار اخراج شده یا وجهه شان تخریب شود، حسادت و انگیزه های مادی ممکن است باعث شود فردی با القای مسائل نادرست در ذهن مدیر شرکت باعث بیکار شدن همکارش شود و بعد از آن احساس «زرنگی» کند در صورتی که این عمل بسیار زشت و برخلاف همه موازین اجتماعی و اخلاقی است.

  ● استفاده غیرمجاز از خدمات بیمه ای دیگران

  گران بودن هزینه های درمانی و مخارج بیمارستان ها دلیل بر این نیست که فردی برای دریافت خدمات درمانی از دفترچه فرد دیگری استفاده کند و آن را «زرنگی» تصور کند با این کار دودش به چشم سازمان هایی که به شما خدمات می دهند خواهد رفت.

  ● هجوم برای دریافت نذورات

  در ایامی که به مناسبت های مذهبی نذورات و غذاهای نذری به عموم ارائه می شود متاسفانه برخی افراد که گاهی وضعیت مالی بسیار خوبی نیز دارند با اتومبیل های خود در خیابان ها به دنبال مراکز نذری رفته و اتومبیل خود از انواع غذاها پر می کنند و اجازه نمی دهند خانواده های نیازمند سهم بیشتری ببرند. بعد هم هر کسی بیشتر نذورات جمع کرده باشد در تصور خود «زرنگ تر» است.

  ● پرخوری در مهمانی ها

  شاید برخورد کرده باشید با اشخاصی که در مهمانی ها همانند میدان جنگ به فکر جمع آوری غنائم و استفاده هرچه بیشتر و بهینه تر از موادغذایی و امکانات میزبان هستند و هنگام صرف غذا حداکثر تلاش خود را برای انباشتن انواع غذاها می کنند این گونه افراد به نوعی حس زرنگ بودن درون شان موج می زند.

  ● تعویض البسه پس از استفاده

  موضوع دیگری که گاهی مشاهده می شود این است که فردی پس از خرید لباس از آن در مراسمی استفاده کرده و روز بعد به بهانه های مختلف اقدام به پس دادن جنس به فروشنده می کند و در ذهن خود برای این «زرنگی» احساس غرور و رضایت می کند.

  ● تقلب در امتحانات

  افرادی که در امتحانات از انواع و اقسام روش های کلاسیک و نوین تقلب در امتحان بهره می برند و به این ترتیب از پس سوالات دشوار در امتحان مربوطه برمی آیند، باید بدانند تقلب در حقیقت نوعی کلاه گذاشتن بر سر خودشان است و نه «زرنگی». دانشجویی که از طریق تقلب به مدرک دست یابد مطمئنا نخواهند توانست در بازار کار موفق شود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.