• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » آشنايي با سازمان‌هاي اطلاعاتي اسرائيل
  کد خبر : 5740

  آشنايي با سازمان‌هاي اطلاعاتي اسرائيل

  آشنايي با سازمان‌هاي اطلاعاتي اسرائيلReviewed by Aryan on May 17Rating: – هاشومير (نگهبان) يك سازمان نظامي صهيونيستي است كه در سال 1909 در فلسطين تشكيل شد و افرادي چون اسحاق تسفي، اسرائيل گلعادي، الكساندر زيد و اسرائيل شوحط مسؤولان اين سازمان بشمار مي‌آمدند. بيش‌تر اعضاي اين سازمان نظامي از حزب كار (عمل) و از نخستين…

  آشنايي با سازمان‌هاي اطلاعاتي اسرائيلReviewed by Aryan on May 17Rating:

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  – هاشومير (نگهبان)

  يك سازمان نظامي صهيونيستي است كه در سال 1909 در فلسطين تشكيل شد و افرادي چون اسحاق تسفي، اسرائيل گلعادي، الكساندر زيد و اسرائيل شوحط مسؤولان اين سازمان بشمار مي‌آمدند.

  بيش‌تر اعضاي اين سازمان نظامي از حزب كار (عمل) و از نخستين مهاجران روسي به فلسطين اشغالي هستند. با اين وجود، هاشومير با نظارت مستقيم حزب كار بر اين سازمان مخالفت كرده است. هدف اين سازمان تامين امنيت شهرك‌هاي يهودي‌نشين و حمايت از آن‌ها اعلام شده است.

  – بيتار

  اين كلمه برگرفته از عبارت عبري “بريت يوسف ترومبلدور” به معني “دوران ترومبلدور” و يا “پيمان ترومبلدور” است. بيتار سازماني اصلاح‌طلب و متشكل از جوانان صهيونيست است كه يوسف ترومبلدور در سال 1923 آن را در هلند تاسيس كرد.

  هدف اين سازمان آموزش اصول كشاورزي و علوم به جوانان يهود بري آماده ساختن آن‌ها جهت زندگي در فلسطين بود. البته در آموزش اين افراد روي آموزش نظامي و زبان عبري تاكيد خاصي مي‌شد.

  اعضاي اين سازمان يك نوع ايدئولوژي متاثر از فاشيسم را آموزش مي‌ديدند. انديشه فاشيسم در آن زمان حاكم بر اروپا بود، به همين دليل به اين جوانان تلقين مي‌شد كه انسان دو راه پيش‌رو دارد كه سومي ندارد: “يا مرگ يا جنگ”.

  بيتار مدام به اعضاي خود يادآوري مي‌کرد كه هر كشور داراي رسالت و اهداف خاص، با زور شمشير تشكيل شده است. در كل بايد گفت كه اين سازمان افكار و انديشه‌هاي جابوتنسكي از رهبران صهيونيسم را يدك مي‌كشد.

  – نوتريم

  كلمه‌ي عبري و به معني نگهبان و محافظ است. اين سازمان عبارت است از پليس احتياط يا ذخيره يهود كه نيروهاي قيمومت انگلستان با همكاري هاگانا و براي سرکوب انتفاضه ملت فلسطين در 1936 ـ 1939 تشكيل دادند و در ين راستا صدها يهودي در شهر‌ها و شهرك‌ها به عضويت آن درآمدند و بري حمايت از شهرك‌هاي واقع در دره اردن اعزام شدند.

  نيروهاي نوتريم ابتدا 1550 نفر بودند كه حقوق و هزينه زندگي 750 نفر آنان را انگلستان و حقوق بقيه (1800) را رهبري شهرك‌هاي يهودي متكفل شده بودند. در ژوئن 1936 با توجه به شدت گرفتن تظاهرات فلسطينيان 1240 نيرويي كه “نگهبانان ذخيره” نام داشتند، به عضويت اين سازمان درآمدند.

  – سپاه يهود

  سپاه يهود تشكيلاتي نظامي و متشكل از داوطلبان يهودي است كه در جريان جنگ جهاني اول در كنار نيروهاي انگليس و متفقين جنگيدند. گردان يهودي شماره 38 كه در ميان سال‌هاي 1915 ـ 1917 تشكيل شد و گردان 39 كه بن گوريون و بن تسفي در سال‌هاي 1917 ـ 1918 در آمريكا آن را تاسيس كردند و گردان 40 (كه در فلسطين تشكيل شد) و گردان‌هاي “يورش تفنگ‌هاي پادشاهي” نيروهاي تشكيل‌دهنده اين سازمان هستند.

  تعداد نيروهاي همه اين گردان‌ها مجموعا 6400 مرد بود كه همه آن‌ها سپاه يهود ناميده مي‌شدند. انديشه تاسيس اين سپاه از آن جا نشأت مي‌گيرد كه صهيونيست‌ها با توجه به قدرت استعماري بريتانيا بر خود لازم مي‌دانستند كه براي رسيدن به هدف خود يعني تاسيس وطني ملي بري يهوديان به نيروهاي انگليسي كمك كنند.

  – لشكر يهود

  يك سازمان نظامي يهودي است كه در زبان عبري “هاهيل” نام دارد. اين سازمان در سال 1944 به دستور حكومت بريتانيا و براي كمك به نيروهاي متفقين در جريان جنگ جهاني دوم تشكيل شد. اما در اصل تشكيل لشكر يهود به سال 1939 يعني در جريان جنگ جهاني دوم ـ كه رهبران شهرك‌هاي يهودي در فلسطين راه را براي رسيدن به آرزوي خود در تشكيل دولت با مساعدت متفقين هموار مي‌ديدند ـ باز مي‌گردد. در همين سال حدود 130 هزار شهرك‌نشين يهود در فلسطين براي جنگ با متحدين داوطلب شدند.

  – هاگانا

   

  هاگانا كلمه‌ي عبري به معني “دفاع” و سازماني نظامي و متعلق به شهرك‌نشينان صهيونيست است. اين سازمان در سال 1920 تشكيل شد. هاگانا ابتدا وابسته به اتحاديه كارگران و سپس حزب ماپاي و هستدروت بود. در سال 1929هاگانا در سركوب انتقاضه فلسطينيان مشاركت و به خانه‌ها و مستغلات عرب‌ها حمله كرد و راهپيمايي‌هايي را بري تحريك شهروندان عرب و به وحشت انداختن آن‌ها به راه انداخت.

  همچنين اين سازمان در امر شهرك‌سازي بخصوص در ابداع شيوه “حصار و برج محافظت” براي شهرك‌هاي صهيونيست‌نشين مشاركت فعالي داشت و علاوه بر آن از زمان تاسيس همواره در راستي تامين امنيت شهرك‌هاي صهيونيستي تلاش كرده است.

  سال‌هاي انتفاضه فلسطينيان از 1936 تا 1939 شاهد همكاري گسترده هاگانا با نيروهي اشغالگر انگليس بود و اين همكاري به با انتصاب “چارلز وينجيت” بعنوان افسر سازمان امنيت انگلستان در فلسطين به سال 1939 توسعه يافت.

  وي بر تيم‌هاي ويژه شبانه و گروهان‌هاي سيار و هماهنگي ميان سازمان اطلاعات و امنيت انگلستان و بخش امنيتي هاگانا معروف به “شي” نظارت داشت. همچنين‌ نيروهاي بريتانيا و هاگانا در تشكيل پليس ويژه حفاظت از شهرك‌هاي يهودي همكاري داشتند و بيش‌تر اعضاي آن از نيروهي هاگانا تشكيل شد.

  با پايان جنگ جهاني دوم نبرد جديدي روي داد و هاگانا با همكاري “ليحي” و “اتسل” تاسيسات انگليس و پل‌ها و خطوط راه‌آهن را تخريب كرد. اين عمليات‌ها “جنبش مقاومت عبري” ناميده شدند. با برپايي دولت “اسرائيل” نيروهاي هاگانا هسته‌هاي اصلي ارتش صهيونيستي را تشكيل دادند.

  – اتسل

  اتسل اختصار “سازمان نظامي ملي در سرزمين اسرائيل” است و نام ديگر آن “آرگون” است. اتسل سازماني نظامي و صهيونيستي است كه در سال 1931با همكاري اعضاي قديمي هاگانا (كه از سازمان مادر جدا شده بودند) و گروهي مسلح از سازمان بيتار تاسيس شد.

  افكار و انديشه‌هاي ولاديمر جابوتنسكي مبني بر ضرورت قدرت تسليحاتي يهود براي تشكيل دولت و حق هر يهودي در ورود به فلسطين شالوده طرح‌ها و برنامه‌هاي اين سازمان را تشكيل مي‌دهد. آرم اين سازمان عبارت بود از يك دست كه سلاحي را گرفته و بر روي آن عبارت “فقط ين” نوشته شده بود.

  در سال 1937 آبراهام يتهومي رئيس وقت اتسل با هاگانا به توافق رسيد كه اين دو سازمان در هم ادغام شوند. اين مسأله باعث تجزيه اتسل شد ؛ زيرا كم‌تر از نيمي از اعضاي سه هزار نفري آن با ين امر موافق بودند و اكثريت بر ضرورت حفظ استقلال سازمان تاكيد داشتند.

  در سال 1940 براي دومين بار ين سازمان تجزيه شد و اين بار گروه “آبراهام شتيرن” از آن فاصله گرفت و سازمان ليحي را تشكيل داد. علت اين تجزيه هم به اختلاف اين گروه با بقيه نيروهاي اتسل در مورد اتخاذ موضع مناسب در قبال همكاري با نيروهاي درگير در جنگ جهاني دوم برمي‌گردد.

  هواداران شتيرن بر ضرورت حميت از آلمان نازي براي شكست بريتانيا و به دنبال آن خروج نيروهاي اين كشور از فلسطين و تشكيل “اسرائيل” تاكيد مي‌كردند، در حالي كه سازمان مادر خواستار همكاري با نيروهاي انگليسي بويژه در زمينه مسائل امنيتي بود.

  اتسل با عمليات‌هاي تروريستي خود نقش عمده‌ي در كوچاندن كشاورزان فلسطيني داشت. همچنين اين سازمان با همكاري سازمان تروريستي “ليحي” و حمايت هاگانا به خودروهاي فلسطينيان حمله مي‌كرد و به كشتار معروف ديرياسين در 9 آوريل 1948 دست زدند.

  – ليحي (شتيرن)

  اين كلمه اختصار جمله “مبارزان راه آزادي اسرائيل” است. ليحي سازماني نظامي و سري است كه آبراهام شتيرن در سال 1940 به دنبال كنارگيري خود و هوادارانش از سازمان اتسل تاسيس كرد.

  از سال 1942 اين سازمان به دنبال كشته شدن بنيانگذار آن “شيترن” به دست نيروهاي انگليسي به نام خود وي معروف شد. در سال 1943 رهبري اين سازمان را مناخيم بگين بر عهده گرفت. مهم‌ترين عمليات‌هاي تروريستي اين سازمان عبارتند از:

  ـ قتل فولك برنادوت ميانجيگر بين‌المللي

  ـ بمب‌گذاري در هتل ملك داوود در قدس اشغالي و انهدام آن

   

   

   

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۳)  • behnam

   meselan 2reye teknolojhiye.jam konid in basat ro

  • behnam

   akhe be man che.aslan maro che be in harfa

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.