• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی , مطالب برگزیده سایت » کار مفید دولتی‌ها؛ روزی22 دقیقه!
  کد خبر : 573842

  کار مفید دولتی‌ها؛ روزی22 دقیقه!

  کار مفید دولتی‌ها؛ روزی22 دقیقه!Reviewed by Aryan on May 18Rating:   پایین بودن دستمزدها، عدم تقویت فرهنگ کار، نگرش خاص افراد به بهره‌وری و ناتوانی دولت در حمایت کافی از تولید باعث کاهش شدید ساعات کار مفید در ایران شده به نحوی که این میزان روزانه در بخش دولتی تنها 22 دقیقه است! به گزارش…

  کار مفید دولتی‌ها؛ روزی22 دقیقه!Reviewed by Aryan on May 18Rating:

   

  پایین بودن دستمزدها، عدم تقویت فرهنگ کار، نگرش خاص افراد به بهره‌وری و ناتوانی دولت در حمایت کافی از تولید باعث کاهش شدید ساعات کار مفید در ایران شده به نحوی که این میزان روزانه در بخش دولتی تنها 22 دقیقه است!

  به گزارش خبرنگار مهر، در ماده 51 قانون کار میزان مجاز ساعت کار روزانه افراد در بنگاه ها و واحدهای مشمول قانون کار کشور 8 ساعت اعلام شده است که البته کارگر و کارفرما می توانند با توافق ساعات کار برخی روزها را کمتر و برخی دیگر را بیشتر درنظر بگیرند اما به صورت کلی نمی تواند از 44 ساعت بیشتر باشد.

  در این زمینه عنوان می شود که مشمولان قانون کار در طول یک هفته کاری که البته غیر از جمعه محاسبه می شود تا 49 ساعت نیز کار می کنند. با این حال قانون کار هیچگونه تاکیدی بر وضعیت بهره وری نیروی کار و میزان ساعات مفید کاری افراد در قالب ماده 51 ندارد.

  متاسفانه به دلیل پایین بودن بهره وری در افتصاد ایران چه در بخش بهره وری سرمایه و چه در نیروی کار باعث شده است که رفته رفته فاصله پیشرفت تولید و رشد اقتصادی کشور از برخی کشورهای توسعه یافته بیشتر شود که البته در این بخش می توان عللی را نیز مورد توجه قرار داد.

  نزول انگیزه در بنگاه‌ها

  شاید مهم ترین نکته در مورد پایین بودن بهره وری نیروی کار در ایران را بتوان به پایین بودن سطح درآمد و دریافتی های افراد مرتبط دانست به نحوی که این مسئله اساسی باعث شده که افراد انگیزه افزایش سهم خود در تولید و ارائه خدمات در بنگاه ها را تا حدود زیادی از دست بدهند.

  شورای عالی کار در یکی دو دهه گذشته نتوانسته است تلاش موثری را در بهبود وضعیت حقوقی و معیشت خانوار کارگری انجام دهد و می توان گفت فاصله دریافتی ماهیانه درصد بالایی از مشمولان قانون کار با هزینه ها و سبد معیشت خانوار قابل توجه است که به همراه خود آفت هایی مانند کم کاری پنهان، بی انگیزه بودن نیروی کار و همچنین پایین آمدن سطح بهره وری بنگاه را خواهد داشت.

  علاوه بر موضوع حیاتی دستمزد و حقوق افراد شاغل در بنگاه ها؛ پایین بودن فرهنگ کار و آموزش نیروی انسانی نیز از مواردی است که به پایین ماندن بهره وری نیروی کار در واحدها لطمه می زند. با این حال پایین بودن تکنولوژی مورد استفاده در بیشتر واحدهای اقتصادی کشور و ضعف های مدیریتی نیز بر ادامه روند پایین بودن بهره وری نیروی کار لطمه می زند.

  بررسی آمارهای رسمی و غیررسمی بازار کار کشور نشان می دهد که با وجود پایین بودن بهره وری نیروی کار و همچنین ساعات کار مفید افراد در هفته؛ هم اکنون 40.2 درصد کل شاغلان مشمول قانون کار کشور در طول هفته 49 ساعت و بیشتر کار می کنند.

  ساعت کار مفید هفتگی ایران؛ 11 ساعت!

  همچنین برآوردهای دیگری نشان می دهد که از 44 ساعت کار هفتگی قانونی در کشورهای توسعه یافته 28 ساعت به صورت مفید انجام می شود و در ایران با وجود انجام 44 تا 49 ساعت و بیشتر کار در هفته؛ ساعات کار مفید فقط 11 ساعت است.

  مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرد که در خوشبینانه ترین حالت ساعات کار مفید در ایران در هر روز تا 2 ساعت است که میزان هفتگی آن به بیشتر از 11 ساعت نمی رسد. البته برخی آمارهای دیگر نیز این میزان را 6 تا 7 ساعت در هفته برآورد کرده است. با این حال میزان ساعات کار مفید هفتگی در ژاپن 40 تا 60 ساعت و در کره جنوبی نیز 54 تا 72 ساعت برآورد می شود.

  متاسفانه آمارهای ارائه شده در مورد میزان ساعات کار مفید کارکنان شاغل در بخش دولتی کشور به هیچ وجه قابل قبول نیست چرا که برآورد شده است متوسط ساعت کار مفید افراد در بخش دولتی در طول یک روز فقط 22 دقیقه است که البته این موضوع نافی فعالیت های مثبت بسیاری از کارکنان شاغل در بخش دولتی کشور نیست اما به صورت کلی با آمارهای مناسبی در این بخش مواجه نیستیم.

  جدول وضعیت ساعات کار مفید در 11 کشور جهان

   

  کشور ساعت کار مفید (سالیانه)
  ایران 800 ساعت
  ژاپن 2420 ساعت
  کره جنوبی 1900 ساعت
  چین  1420 ساعت
   آمریکا  1360 ساعت
   ترکیه  1330 ساعت
   پاکستان  1100 ساعت
   افغانستان  950 ساعت
   آلمان  1700 ساعت
   کویت  600 ساعت
   عربستان  720 ساعت

   

  حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با مهر با اعلام اینکه برای انجام برنامه ریزی دقیق و شناسایی واقعی ضعف ها در زمینه بهره وری نیروی کار در بخش های مختلف اقتصادی لازم است تا مراکزی مستقل از چارچوب دولت ایجاد شوند، گفت: هم اکنون جایگاه بهره وری در اقتصاد کشور مشخص نیست.

  نماینده کارگران در هیئت حل اختلاف، اظهار داشت: بررسی ها نشان می دهد که افراد شاغل در بنگاه ها نسبت به بهبود عملکرد خود نگاه متفاوتی دارند به نحوی که همیشه با این سوال مواجه اند که در برابر تلاش های خود چقدر حقوق می گیرند؟ آنها خود را با مدیران خود مقایسه می کنند و می پرسند تفاوت من با مدیر چیست؟

  حاج اسماعیلی، ادامه داد: این موضوعات نشان دهنده میزان رضایت افراد از مشاغل و همچنین تنظیم کننده ساعات کار مفید است. با این حال در ایران، فعلا نمی توان گفت دارای ساعات کاری مفید مناسبی هستیم.

  اجرای طرح های مقطعی

  وی در ارتباط با این موضوع که آیا بخش خصوصی نسبت به بنگاه های دولتی از وضعیت بهتری از لحاظ ساعات کار مفید برخوردار است، خاطر نشان کرد: بدون گسترش دانش و فرهنگ کار در کشور نه در بخش خصوصی و نه در دولتی نمی توان انتظارات مناسبی از بهبود بهره وری داشت.

  این مقام مسئول کارگری، تاکید کرد: در برخی موارد دولت در قالب برنامه های کوتاه مدت و زودگذر مانند کارت اعتباری خرید، سهام عدالت و یارانه به دنبال تقویت بهره وری در جامعه و بنگاه ها است اما برای پایدار ماندن شرایط بهره وری و ارتقاء تولید بهتر است یارانه ها را به تولیدکننده پرداخت کنند.

  حاج اسماعیلی خاطر نشان کرد: اگر ساختارها درست شود بهره وری ارتقاء خواهد یافت. با این حال در شرایط فعلی میزان بهره وری سرمایه و نیروی کار در ایران بسیار پایین است.

   

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۳)  • شاهین

   سلام دوستان
   بنده افتخار دارم که کارمند یک شرکت دولتی هستم و خدا رو شاهد می‌گیرم روزانه 10 ساعت تمام کار مفید انجام می‌دم و امیدوارم خدا و شما که مطمئنم نتیجه کارم یه جایی به شما هم می‌رسه و مربوط می‌شه، راضی باشید. البته با این گله‌گذاری‌ها موافقم و خیلی از همکارهای خودم رو می‌بینم که توی ساعت اداری اونم با استفاده از تمام امکانات بیت‌المال مثل اینترنت، کامپیوتر، آب، برق، کاغذ‏، خودکار، و حتی نور اتاق! مشغول معامله و کارهای شخصی‌شون هستند. خیلی هم روی این مسائل باهاشون درگیرم و از من بدشون میاد! البته شرط انسانیت ایجاب می‌کنه تا بقول معروف پی‌ش (ببخشید فکر کنم لهجه داشت!) رو هم به تنم بمالم و حتی مدتی بی‌خبر گذاشتم و رفتم و خط و نشون گذاشتم که تحمل این وضع رو ندارم! خدای ناکرده نمی‌خوام از خودم تعریف کرده باشم ولی هستند کسانی هم که مثل من از بودن در این شرایط رنج می‌بریم… شرکت ما برای صرفه‌جویی مجهز به سیستم اتوماسیون (بدون کاغذ!) هستش ولی همکار! بنده برای لج‌بازی هم که شده بازهم کلی از پرینتر استفاده می‌کنه! 300-400 صفحه کمتر و بیشتر تحقیق دانشگاهی خودش و دوستان و آشناهاش رو بارها و بارها می‌زنه برای پرینت اونم فقط برای اینکه مثلا یه شماره صفحه جا افتاده!
   اون یکی همکارم اعلامیه مرحوم پدرش رو هم حتی توی شرکت تکثیر کرد! بی‌انصاف اونم تو قطع بزرگ! من که برای اون مرحوم فاتحه ندادم!
   سیستم تهویه رو روشن می‌کنه بعد در و پنجره رو باز می‌ذاره!
   ازشون خواهش می‌کنم برای کارهای متفرقه از کاغذ باطله استفاده کنن! لج می‌کنه روی یه کاغذ تازه شماره موبایل دوستش رو بزرگ وسط کاغذ یادداشت می‌کنه که دیگری هم نتونه استفاده کنه بعد از چند لحظه هم پاره‌اش می‌کنه و می‌ریزه دور! حتی حاضر نیست تو سطل مخصوص بازیافت بندازه!!!
   دستگاه گیر می‌کنه بهش لگد می‌زنه یا می‌کوبتش!
   از وقتی که می‌ره مرخصی تا برگرده چراغ‌ها و وسایل برقی رو روشن می‌ذاره!… اول صبحی اومد داخل اتاق کولر رو روشن کرد درجش رو گذاشت -16 البته هرچی زد کمتر نشد! ازش پرسیدم اگر کولر خونه خودت بود هم این کار رو می‌کردی؟
   می‌دونید جواب اونا به من چیه؟ جوابی که همیشه قلبم رو به درد و روحم رو رنج می‌ده:
   ” گور بابای شرکت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!“
   خدای من و شما شاهد که نمی‌خوام خودستایی کرده باشم ولی تا حد توان جلوشون می‌ایستم و رک حرفم رو می‌زنم ولی مثل بچه‌های تخس بالاخره زهرشون رو روی یه چیزی خالی می‌کنن!
   ببخشید طولانی شد ولی متإسفم که اینطوری هستیم متإسفم
   من از طرف همه از حضور شما و تمام انسان‌های روی زمین عذر می‌خوام
   خجالت می‌شکم از اون پدر روستایی که چین و چروک چهره‌اش خبر از این نامردی‌ها نداره!
   شرم می‌کنم از گریه‌های شبانه مادری که بخاطر بیکاری فرزندش پشت در اتاق هق‌هقش رو قورت می‌ده و من فکر می‌کنم که چیز خارق‌العاده‌ای بودم…
   متإسفم برای پدری که نمی‌تونه اشک‌هاش رو از بچه‌هاش مخفی کنه… متإسفم

  • سجاد صراف مقدم

   البته این آمار کار در ایران خیلی محتاتانه و جانبدارانه هست

  • رضا

   امیدوارم حقوقی که کارمندها میگیرند حرومشون باشه و از گوشت سگ براشون ناپاک تر باشه . هر چند کارمندان همین سایت هم حقوق بگیر هستند و اجازه انتشار نظر من و امثال من رو نمیدند . ولی شاید خدا آگاه و ناظر باشه که کارگری مثل من با لیسانس دانشگاه دولتی برای ماهی پونصد تومن دارم روزی ده ساعت جون میکنم و اقایون و خانوم های کارمند باروزی چند دقیقه کار حقوق ثابت میلیونی میگیرند . نمیدونم . شاید خدائی وجود داشته باشه ….

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.