• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » فرهنگی و هنری » دومين جشن نوروز در تهران
  کد خبر : 569

  دومين جشن نوروز در تهران

  دومين جشن نوروز در تهرانReviewed by Aryan on Mar 18Rating: نوروز آييني است كه بيش از 2500 سال قدمت دارد و اكنون به عنوان يكي از كهن‌ترين مشتركات مردم سراسر ايران و بسياري از كشورهاي جهان جشن گرفته مي‌شود. شايد برگزاري دومين جشن جهاني نوروز كه روز هفتم فروردين سال آينده در تهران برگزار مي‌شود…

  دومين جشن نوروز در تهرانReviewed by Aryan on Mar 18Rating:
  نوروز آييني است كه بيش از 2500 سال قدمت دارد و اكنون به عنوان يكي از كهن‌ترين مشتركات مردم سراسر ايران و بسياري از كشورهاي جهان جشن گرفته مي‌شود. شايد برگزاري دومين جشن جهاني نوروز كه روز هفتم فروردين سال آينده در تهران برگزار مي‌شود اداي ديني به مانايي اين آيين ماندگار ايراني باشد كه محدوده آن از چين تا مديترانه كشيده شده است.

  در اين جشن بزرگ كه با دعوت از روساي جمهور 20 كشور جهان و وزراي امور خارجه و گردشگري 10 كشور ديگر در تهران برگزار مي‌شود قرار است روساي جمهور كشورهاي مختلف جهان توجه بيشتر به اين آيين باستاني را مورد بررسي قرار دهند.

  كارشناسان معتقدند اين كه يك آيين بتواند حيات خود را بعد از هزاران سال حفظ كند نشان از پويايي و توانايي آن دارد. اين نكته را شهباز يزداني قائم‌مقام سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري در امور بين‌الملل به زبان مي‌آورد. به گفته او اكنون 400 ميليون نفر در جهان نوروز را جشن مي‌گيرند. او مي‌گويد: امروز نوروز در 51 كشور دنيا جشن گرفته مي‌شود و در حوزه فرهنگي نوروز بيش از 400 ميليون نفر زندگي مي‌كنند، بنابراين حوزه فرهنگي نوروز از اهداف سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران است.

  تاريخچه جشن جهاني نوروز

  چهارم اسفند ماه 1388 نوروز در تقويم سازمان ملل متحد به عنوان جشني جهاني به ثبت رسيد. اين ثبت جهاني در حالي بود كه نوروز چندي قبل تر در فهرست جهاني ميراث ناملموس يونسكو به عنوان يك ميراث ماندگار بشري به ثبت رسيده بود. اتفاقي كه در اين مسير 10 كشور ايران را همراهي كردند تا اين ميراث جهاني كشورمان به ثبت برسد.

  اما اين پايان كار نبود زيرا چندي نگذشت كه به پيشنهاد ايران جشني با حضور روساي كشورهاي پيشنهاددهنده اين ميراث جهاني در ايران برگزار شد كه نگاه جهاني را همراه خود داشت. هفتم فروردين ماه امسال روز جشن جهاني نوروز لقب گرفت تا اولين گام در مانايي بيشتر اين ميراث در اين روز برداشته شود. روساي چندين كشور جهان به ايران آمدند تا نوروز ايراني را در ايران جشن بگيرند. احمدي‌نژاد چند روز بعد از اين جشن دستور ويژه‌اي را صادر كرد تا جشني بزرگ‌تر و درخورتر برگزار شود. او در همين راستا و علاوه بر ارسال پيام تبريك براي روساي جمهور 20 كشور جهان و وزراي خارجه و گردشگري 10 كشور ديگر كه به نوعي با ميراث معنوي نوروز در تماس هستند از آنان دعوت كرد براي دومين جشن به ايران بيايند.

  دبيرخانه دائمي نوروز

  روساي جمهور ايران، افغانستان، عراق، تاجيكستان، تركمنستان و نخست‌وزير تركيه مهمانان اصلي نخستين جشن نوروز بودند. جشني كه در بيانيه پاياني آن ايجاد دبيرخانه دايمي نوروز در ايران به ثبت رسيد. در بيانيه پاياني جشن نوروز 89 و بند 12 آن پيشنهاد جمهوري اسلامي ايران مبني بر تاسيس دبيرخانه جهاني نوروز به تصويب رسيد تا در مدت يكسال گذشته مقدمات ايجاد و شكل‌گيري اين دبيرخانه در مجموعه فرهنگي تاريخي سعدآباد تهران فراهم شود. براساس اعلام قرار است اين دبيرخانه روز هفتم فروردين ماه سال آينده و همزمان با جشن دوم توسط رئيسان جمهور حاضر در اين جشن افتتاح شود.

  پاسداشت نوروز

  يكي ديگر از مواردي كه در بيانيه جشن نخست بسيار به آن توجه شد هماهنگي دولت‌ها در پاسداشت اين آيين بود. بر همين اساس قرار است در بيانيه پاياني جشن امسال برگزاري سالانه اين جشن در يكي از كشورهاي داراي ميراث معنوي نوروز مورد توجه قرار بگيرد و نوروز سال 1391 نيز در يكي ديگر از كشورهاي محدوده جغرافيايي ايران بزرگ برگزار شود. همچنين قرار است در سال آينده كشورهاي حوزه فرهنگي نوروز بيانيه و منشور جهاني نوروز را به صورت مشترك تنظيم نموده و پس از ثبت در يونسكو نسبت به ثبت اين منشور در سازمان ملل متحد نيز اقدام كنند.

  جشن در ايران و تمام جهان

  نوروز تنها متعلق به محدوده جغرافيايي تمدن ايران بزرگ نيست و بر همين اساس و طبق دستور رياست جمهوري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي موظف است تا جشن ويژه نوروز 1390را در 35 كشور جهان برگزار كند. بر اساس گفته شهبازي همزمان با برگزاري جشن جهاني نوروز جشن‌هاي نوروزي در استان‌هاي مختلف كشور بويژه استان‌هاي هم‌مرز با كشورهاي همسايه نيز برگزار مي‌شود. تهران نيز در اين ايام خالي از جشن نوروز نخواهد بود تا بر همين اساس سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري در نقاط مختلف با برگزاري جشن‌هاي مختلف به معرفي اين آيين كهن در ميان اقوام مختلف كشورمان بپردازد. يكي از اين جشن‌ها در تالار وحدت تهران برگزار مي‌شود كه طبق آن از روز هفتم فروردين به مدت يك هفته نمايشگاه بزرگ اقوام ايراني براي بازديد عموم در اين محل برگزار مي‌شود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.