• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سلامت خانواده » داستان واقعی: مادرم با ازدواجمان مخالف بود
  کد خبر : 568690

  داستان واقعی: مادرم با ازدواجمان مخالف بود

  داستان واقعی: مادرم با ازدواجمان مخالف بودReviewed by Farnaz on May 16Rating: سپیده و دانیال بعد از مدتی آشنایی با یکدیگر به این نتیجه رسیدند به درد زندگی با هم می خورند و از این موضوع خوشحال بودند و در رویای ساختن یک زندگی ایده آل بودند اما این آغاز یک ماجرای جدید بود چون…

  داستان واقعی: مادرم با ازدواجمان مخالف بودReviewed by Farnaz on May 16Rating:

  سپیده و دانیال بعد از مدتی آشنایی با یکدیگر به این نتیجه رسیدند به درد زندگی با هم می خورند و از این موضوع خوشحال بودند و در رویای ساختن یک زندگی ایده آل بودند اما این آغاز یک ماجرای جدید بود چون مادر سپیده مخالف این ازدواج بود و به نظر می رسید راضی کردن او کار ساده ای نیست؛ اتفاقی که شاید برای خیلی از زوج هایی که تازه اول راه ازدواج هستند، پیش بیاید. مادر سپیده به نوعی خود را مالک دخترش می دانست و نمی خواست او را از دست بدهد. او برای به اصطلاح از دست ندادن سپیده دلایل زیادی می آورد؛ از این که قد دانیال کوتاه است تا… فکر می کنید این ۲ جوان چه باید می کردند؟

   

  ● مادر موافق نیست

  سپیده و دانیال با هم وارد اتاق مشاوره شدند و این طور توضیح دادند که بیشتر از یک سال است یکدیگر را می شناسند و به منظور ازدواج با هم آشنا شده اند اما مشکلی که وجود دارد این است که مادر سپیده از ابتدا با این وصلت مخالف بوده و به هیچ وجه هم حاضر نیست از موضع خود عقب نشینی کند.

  سپیده گفت: «من از یک طرف نمی خواهم در مقابل خانواده ام قرار بگیرم و از طرف دیگر نمی خواهم دانیال را از دست بدهم چون ما فکر می کنیم خیلی برای هم مناسب هستیم ولی مادر من به هیچ عنوان این را قبول نمی کند.» در واقع بعد از این که خواستگاری انجام شده، مادر سپیده گفته دانیال به درد تو نمی خورد و نمی تواند تو را خوشبخت کند و مرد زندگی نیست و…

  ● علت مخالفت چیست؟

  از سپیده خواستم بگوید مادرش دقیقا از چه مواردی ایراد می گیرد؛ سپیده گفت: « یکی از ایرادهایی که مادرم مطرح می کند این است که ما هم سن هستیم و او فکر می کند همسر من باید از من بزرگ تر باشد تا بتواند مسئولیت یک زندگی را به عهده بگیرد.» این در حالی بود که دانیال و سپیده هر ۲، ۲۷ ساله بودند و در این سن افراد از حالت هیجانی و احساسی تصمیم گرفتن دور شده اند و تمرکز بر این فاکتور کمی عجیب به نظر می رسید.

  ایراد دیگری که مادر سپیده مطرح کرده بود، این بود که دانیال از نظر مالی وضعیت خیلی خوبی ندارد اما مشکل بعدی قد دانیال بود که البته هم قد سپیده بود و مادر سپیده معتقد بود اگر سپیده بخواهد کفش پاشنه بلند بپوشد از دانیال بلندتر می شود و این اصلا جلوه مناسبی ندارد. لاغری دانیال مسئله دیگری بود که از نظر مادر سپیده قابل چشم پوشی نبود. این مورد باعث تعجب من شد چون من دانیال را از نزدیک می دیدم و به نظرم وضعیت جسمانی او طبیعی بود.

  ● آن ها مناسب هم بودند

  به پیشنهاد من و با توافق سپیده و دانیال موضوع مخالفت مادر سپیده را موقتا کنار گذاشتیم و قرار شد بسنجیم آن ها چقدر برای هم مناسبند. به آن ها گفتم: «من برای احساس و انتخاب شما احترام قائلم اما بعضی وقت ها دخترها و پسرهای ما ابزارهای درستی برای انتخاب هم ندارند و ممکن است این انتخاب یک انتخاب هیجانی و احساسی باشد که بعدها منجر به شکست شود.» خوشبختانه هر ۲ موافقت کردند و ما سنجش را شروع کردیم. در مصاحبه های فردی که من با دانیال و سپیده داشتم به مرور زمان و با انجام تست های مربوطه به این نتیجه رسیدم مشکل بزرگی که باعث شک من برای ادامه ارتباط شود و من را به این نتیجه برساند که این ۲ برای هم مناسب نیستند، وجود ندارد. درست است که بیشتر مشاوران خانواده اعتقاد دارند پسر بهتر است برای ازدواج حداقل ۳ سال بزرگ تر از همسرش باشد ولی سن در کنار فاکتورهای دیگر سنجیده می شود. سنجش من روی دانیال نشان داد با توجه به این که او زود وارد بازار کار شده و درسش را در حالی می خوانده که توأم با آن کار هم می کرده، نشان می دهد سن عقلی خوبی دارد و به اصطلاح عاقل است. در کل سنجش هایی که صورت گرفت نشان دهنده این بود که این ۲ نفر تا حدود زیادی به هم نزدیک هستند و تفاوت بزرگ و عمیقی برای تأمل وجود ندارد.

  ● نتایج بررسی مثبت بود

  بعد از این که این مرحله به پایان رسید، من به عنوان مشاور آن ها به این نتیجه رسیدم که دانیال و سپیده تقریبا با هم هماهنگ بوده و برای هم مناسبند. اینجا بود که خواستم موشکافانه علل مخالفت شدید مادر سپیده را جست وجو کنم. فاکتورهایی که مادر سپیده به آن ها اشاره کرده بود بیشترشان شکل بهانه داشت. من از سپیده خواستم مادرش را به جلسه مشاوره دعوت کند اما مادر سپیده مخالفت کرد. در این مرحله مجبور شدم از تاکتیکی برای آوردن مادر سپیده به اتاق مشاوره استفاده کنم که خوشبختانه جواب داد؛ من از سپیده خواستم با مادرش مطرح کند که من هم به عنوان مشاوربه مناسب بودن آن ۲ برای هم کمی شک کرده ام و به دیدگاه مادر سپیده بیشتر نیاز دارم. این موضوع باعث شد مادر سپیده با میل و رغبت وارد اتاق مشاوره شود. ما با هم شروع به صحبت کردیم و من از او خواستم از زاویه دید خودش موضوع مخالفتش را بیان کند.

  ● همه چیز از زبان مادر

  مادر سپیده گفت: «من ۵۴ سال دارم و مسائل زیادی در زندگی ها دیده ام. هر مادری می خواهد فرزندش خوشبخت شود و به نظر من دانیال پسری نیست که بتواند دختر من را خوشبخت کند به این دلیل که پسر پخته ای نیست و هم سن دخترم است و دختر من به کسی نیاز دارد که حداقل بالای ۳۰ سال بوده و فرد قدرتمندی باشد و از پختگی بیشتری برخوردار باشد. از سوی دیگر من فکر می کنم این ۲ نفر در کل برای هم مناسب نیستند و به نظر من این آشنایی از ابتدا اشتباه بوده. شما هم کمک کنید موضوع تمام شود چون دختر من نمی پذیرد این وصلت اشتباه است. او قطعا می تواند خواستگارهای بهتری داشته باشد و ازدواج مناسب تری کند.» خیلی آرام با مطرح کردن این موضوع که در عین این که والدین، فرزندان شان را دوست دارند و به آینده آن ها علاقه مندند و حتی گاهی نگران مسائل آینده آن ها هستند و ازدواج هم به عنوان یکی از مهم ترین انتخاب ها حائز اهمیت است، از او سوال کردم: «به نظر شما به عنوان والدین باید مراقب و در نهایت در حال کمک به فرزندان مان باشیم و نظرات مان را به آن ها گوشزد کنیم یا خودمان را مالک آن ها بدانیم و آن ها موظف باشند هر چه ما می گوییم انجام دهند؟» پس از مدتی مقاومت، موفق شدم بخش منطقی ذهن مادر سپیده را فعال کنم.

  ● من مالک فرزندم نیستم

  مادر سپیده عنوان کرد: «من نمی خواهم مالک فرزندم باشم ولی می خواهم فرزندم خوشبخت شود.» به او گفتم: «شما در عین این که مطرح می کنید نمی خواهید مالک فرزندتان باشید و او را به این سمت نمی برید که آنچه میل شماست انجام دهد ولی دقیقا در حال انجام این کار هستید. به عنوان مثال فاکتوری که شما از نظر فیزیکی آن را ایراد می دانید موضوعی است مربوط به دختر شما زیرا او می خواهد با دانیال زندگی کند و در اینجا شما در نهایت می توانید پیشنهاد دهنده باشید اما اعمال نظر کرده و مطرح می کنید این فرد چون جثه خیلی قدرتمندی ندارد نمی تواند برای سپیده مناسب باشد.» در این مرحله به او گفتم: «قدرت در موضوع ازدواج به وزن افراد و به میزان قدرت فیزیکی آن ها ربطی ندارد و قدرت واقعی در پختگی شخصیتی و خویشتنداری است و این قدرت و استقلال شخصیتی است که شما باید روی آن حساب کنید و من در بررسی هایی که روی دانیال داشتم، تصور می کنم این فرد این ویژگی را دارد. به موقع سربازی رفته، به موقع دانشگاه رفته، کارش را انجام می دهد و فرد موفقی در کار و اجتماع است.»

  ● آیا دخترم تامین خواهد بود؟

  مادر سپیده با این موارد موافقت کرد اما بعد موضوع مالی را مطرح کرد و گفت: «شما تضمین می کنید که این فرد بتواند از نظر مالی دختر من را تامین کند؟» اینجا بود که من وارد این بحث شدم: «اگر دقت کنید در حال حاضر بسیاری از دختر و پسرهایی که در شرف ازدواج هستند، هر ۲ شاغل هستند و ابتدا هم ممکن است ثروت زیاد و خانه شخصی نداشته باشند اما با دست در دست هم قرار دادن و تلاش آن را به دست می آورند. اگر ما بخواهیم به خاطر این موضوع جلوی ازدواج ۲ نفری را که به خاطر هم تلاش می کنند بگیریم، در جامعه مسائلی پیش می آید که در نهایت دودش به چشم خود خانواده ها خواهد رفت. واقعیت این است که هیچ کس نمی تواند به شما تضمین دهد. ازدواج ریسک خاص خودش را دارد منتهی ما با راه و روش ها و تکنیک هایی که به کار می بریم این ریسک را به حداقل می رسانیم.» به او گفتم: «زمانی که من متوجه شدم شما مخالف هستید بررسی ها و آزمایش های مختلفی را انجام دادم تا ببینم چقدر می توانم به نظر شما نزدیک باشم ولی همه این ها نتیجه عکس داشت.» در این جا بخشی از تفسیر تست هایی که از دانیال و سپیده گرفته بودم را به او نشان دادم و فاکتورهایی که این ۲ در آن ها خیلی به هم نزدیک بودند و همچنین فاکتورهایی که تفاوت هایی جزئی را مطرح می کرد نشان دادم.

  ● از جنگ تا صلح

  با توجه به این که درون هر فردی هر چقدر هم که بخواهد خودش را مستحکم نشان دهد یک کودک زندگی می کند، اگر ما یاد بگیریم آن را درست نوازش کنیم دیگران بهتر به حرف ما گوش می دهند و پذیرش شان برای ما بیشتر خواهد بود و حداقل کمی سعی می کنند از بخش منطق شان برای گوش دادن به صحبت ما استفاده کنند. در نهایت پس از صحبت های دو طرف سپیده کمی با مادرش همراه شد. به این معنا که به پیشنهاد من حتی گفت: « من هم در زمینه مالی کمی نگرانم ولی به دنبال راه حل هستم. از نظر موضوع قد هم که شما درست می گویید و من اگر بخواهم کفش پاشنه بلند بپوشم، از دانیال بلندتر می شوم. این ها همه فکر من را هم مشغول کرده است.» گفتن این حرف ها باعث شده بود، مادر سپیده راغب شود که به سپیده نزدیک تر شود تا از جنگ و روبه روی هم ایستادن خارج شوند. در این حین مشاوره دانیال و سپیده ادامه پیدا می کرد. از سویی خانواده دانیال موافق این ازدواج بودند و او را حمایت می کردند، منتهی آن ها هم از وقتی متوجه شدند مادر سپیده مخالف است کمی کناره گیری کردند…

  ● دست از جنگ بردار

  با خواندن تفسیرها تغییرات زیادی در مادر سپیده ایجاد شد و او به فکر فرو رفت. با این حال به او گفتم: «من نمی خواهم نظرم را به شما تحمیل کنم. بهتر است روی موضوعاتی که مطرح شد کمی فکر کنید و در جلسه بعد با هم صحبت کنیم.» این در حالی بود که من قبل از این که مادر سپیده را ببینم از سپیده خواسته بودم دست از جنگ کردن با مادرش بردارد. او تلاش زیادی کرده بود که مادرش را متقاعد کند و وقتی موفق نشده بود، شروع به جنگ کرده بود و این جنگ و جدال باعث شده بود مادر سپیده بیشتر مخالفت کند. از سوی دیگر موضوع را برای سپیده باز کردم و گفتم که درست است شما و دانیال به عنوان ۲ فرد بالغ اگر در نهایت موفق نشدید خانواده را راضی کنید، می توانید از مجوز دادگاه برای ازدواج استفاده کنید اما تا جایی که می توانید باید از این اتفاق جلوگیری کنید و خانواده ها هم بهتر است یک زنجیره حمایتی برای شما ایجاد کنند تا شما بتوانید وارد ارتباط بهتری شوید. سپیده گفت: «اگر من دست از این تلاش بردارم مادرم متقاعد نمی شود.» به او گفتم: « اگر قرار بود این روش کارساز باشد تاکنون حتما اتفاق خوبی می افتاد، پس چون به نتیجه نرسیده ایم باید روش مان را عوض کنیم.»

  ● اضطراب از دست دادن دختر

  جلسه بعدی که من با مادر سپیده داشتم،جلسه جالبی بود. در این جلسه مادر سپیده به گریه افتاد و گفت: «من جز خیر و صلاح دخترم چیز دیگری نمی خواهم ولی تا قبل از این که با شما صحبت کنم، فکر می کردم دخترم ناپخته انتخاب کرده است. صحبت های شما و نتایج بررسی هایی که شما انجام دادید نظرم را تغییر داده است ولی نمی دانم چرا درون من احساس بدی وجود دارد.» سعی کردم این حس بد را در مادر سپیده بررسی کنم و علت آن را پیدا کنم. با این سوال شروع کردم: «زندگی عاطفی ات را برای من توصیف کن.» وقتی مادر سپیده توضیح داد، متوجه شدم متاسفانه رابطه عاطفی که بین پدر و مادر سپیده وجود دارد، رابطه ای است مختل و آن ها مدتی است که از هم طلاق عاطفی گرفته اند و هرکسی زندگی خودش را دارد. متوجه شدم با توجه به این که برادر سپیده هم ازدواج کرده مادر سپیده با سپیده به اصطلاح ازدواج روان شناختی کرده است. به این معنا که همدم او سپیده شده و می خواهد همه خلاهای خود را با دخترش پر کند و حالا که فکر می کند سپیده را از دست می دهد، دچار اضطراب شده است. این اضطراب و حال بد باعث شده بود نه تنها دانیال بلکه هرکس دیگری که کنار سپیده قرار می گرفت با مخالفت مادر سپیده روبه رو شود. این موضوع در ناخودآگاه مادر سپیده وجود داشت که با رفتن سپیده او تنها خواهد ماند. بنابراین تلاش می کرد به صورت غیرمحسوس سپیده را برای خودش نگه دارد.

  ● اصلاح بخش های اشتباه

  وقتی ما در مشاوره به این موضوع رسیدیم که مشکل در ناخودآگاه مادراست، مادر سپیده ابتدا به شدت مخالفت کرد و گفت: « نه، من اصلا چنین قصدی ندارم.»ولی با ادامه دادن مشاوره خودش گفت: «فکر کنم شما درست می گویید چون من احساس می کنم حتی زمانی که سپیده با دوستانش بیرون می رود من حالم بد می شود و از این که او نیست احساس بدی پیدا می کنم.» چند جلسه را تنظیم کردیم که به دور از موضوع ازدواج سپیده، خود مادر سپیده تحت روان درمانی قرار بگیرد و به او کمک شود که بخش هایی که اشتباه شکل گرفته اصلاح شود. او سپیده را به عنوان تنها منبع عاطفی خود قرار داده بود و این موضوع خودش و دخترش را با مشکل مواجه کرده بود. جلسات ادامه پیدا کرد و هرچه جلوتر می رفت مادر سپیده با آشنا شدن بیشتر با خویشتن واقعی خودش پی برد که شرایطش در تصمیم گیری اش نقش پررنگی داشت. خوشبختانه نتایج خوب بود و به پیشنهاد من مراوده بیشتر با دانیال را شروع کرد. شرایطی ایجاد شد که خانواده ها هم به یکدیگر نزدیک تر شدند و در نهایت پس از گذشت حدود ۲ ماه، یک روز مادر سپیده به اتفاق سپیده و دانیال با گل و شیرینی وارد اتاق مشاوره شدند و این نشان می داد همه چیز به سمت بهتر شدن و ایجاد زنجیره حمایتی خانواده ها برای سپیده و دانیال پیش رفته است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.