• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » ورزشی » معروفترین قربانیان دوپینگ در المپیک
  کد خبر : 567034

  معروفترین قربانیان دوپینگ در المپیک

  معروفترین قربانیان دوپینگ در المپیکReviewed by Aryan on May 15Rating: به نقل از باشگاه خبرنگاران، پدیده دوپینگ از جمله معظلات امروز ورزش جهان است که هر از چندگاهی باعث به وجود آمدن رسوایی های گسترده ای در جهان ورزش می شود. با توجه به نزدیک شدن به مسابقات المپیک ۲۰۱۲ لندن قصد داریم تا شما…

  معروفترین قربانیان دوپینگ در المپیکReviewed by Aryan on May 15Rating:

  به نقل از باشگاه خبرنگاران، پدیده دوپینگ از جمله معظلات امروز ورزش جهان است که هر از چندگاهی باعث به وجود آمدن رسوایی های گسترده ای در جهان ورزش می شود. با توجه به نزدیک شدن به مسابقات المپیک ۲۰۱۲ لندن قصد داریم تا شما را با تعدادی از ورزشکاران معروفی که به دلیل دوپینگ مدال المپیکی خود را از دست دادند آشنا کنیم.

  بن جانسون ـ کانادا

  این دونده سیاه پوست کانادایی که متولد کشور جامائیکا است یکی از موارد مشهور دوپینگ است. این ورزشکار در دهه ۸۰ میلادی در تیم ملی دو ومیدانی کانادا عضو بود و در بازی های المپیک ۱۹۸۴ موفق شد تا یک مدال برنز در رقابت ۴ در ۱۰۰ متری انفرادی و همچنین مسابقات تیمی کسب کند. در فاصله این بازی ها تا المپیک ۱۹۸۸ وی توانست رکوردهای بسیاری را در ورزش دو ومیدانی ثبت کند.

  او در این سالها رقابت شدیدی را با ” کارل لویس” دونده آمریکایی داشت و لویس آمریکا به نوعی به دوپینگ کردن وی مشکوک بود. در مسابقات المپیک سال ۱۹۸۸ لویس در ۱۰۰ متر اول اول شد اما نهایتا این جانسون بود که مدال طلا را به دست آورد. اما سه روز بعد ماده ممنوعه ” Stanozolol ” در نمونه ادارا جانسون کشف شد و مدال وی از او گرفته شده و از ورزش محروم شد. وی در سال ۱۹۹۱ میلادی دوباره به ورزش بازگشت اما مجددا به دلیل دوپینگ محروم شد.

  اولگ مدوتسا

  این ورزشکار روسی در رشته ترکیبی اسکی – تیراندازی فعالیت می کند. وی در المپیک زمستان سال ۲۰۰۲ میلادی در شهر سایت لیک آمریکا مدال طلا در رشته اسکی – تیراندازی ۱۰ کیلومتر را کسب کرد. وی در همین مسابقات در مسابقه تیمی ۴ دوره ۷.۵ کیلومتری مدال برنز را کسب کرد. وی در مسابقات المپیک زمستانی تورین در سال ۲۰۰۶ نیز شرکت کرده و توانست در رشته ۱۵ کیلومتر انفرادی زنان به مدال نقره دست پیدا کند.

  در آزمایش به عمل آمده از وی در این مسابقات ماده محرک ” carphedon ” در نمونه های وی پیدا شد. این حادثه منجر به گرفتن مدال و محرومیت دوم ساله برای او شد. اما کمیته ملی المپیک روسیه اعلام کرد که این ماده به بخشی از دارویی بوده است که توسط پزشکان برای درمان مصدومیت پای او به وی داده شده است. این ادعا تایید شد و پزشک مورد نظر دو سال معلق و شرکت دارو ساز نیز یک اخطار دریافت کرد. وی در مسابقات المپیک زمستانی ۲۰۱۰ در ونکور به میدان بازگشت و توانست در رشته ۴ در ۶ کیلومتر یک مدال طلا کسب کند.

  هانس گونار لیجینوال

  این ورزشکار سوئدی به نوعی اولین مورد مثبت دوپینگ پس از تشکل کمیته بین المللی دوپینگ در سال ۱۹۶۷ میلادی بوده است. او که در رشته ۵ گانه ” دوندگی در شرایط سخت ، سوارکاری، تیراندازی، شنا و شمشیر بازی” فعالیت داشت در المپیک سال ۱۹۶۴ در شهر توکیو به مقام سوم دست پیدا کرد. در سال ۱۹۶۸ و در جریان بازی های المپیک در مکزیکو سیتی این ورزشکار به همراه تیم سوئد در رشته ۵ گانه شرکت کرد و با وجود این که اعضای این تیم موفق شدند تا در این ۵ رشته مدالهای مختلفی را کسب کنند اما در نهایت مدالهای تمام اعضای این تیم پس گرفته شد. در آزمایشات به عمل آماده مشخص شده است از ” لیجینوال” مشخص شد که وی الکل مصرف کرده است. این مسئله باعث شد تا خود وی علاوه بر از دست دادن مدال محروم شود و سایرین نیز تنها مدال خود را از دست دادند.

  ماریان جونز

  این زن دونده آمریکایی یکی دیگر از موارد معروف دوپینگ در مسابقات المپیک است. او از ابتدای دهه ۹۰ و در سنین جوانی در مسابقات مختلفی در سطح مدارس و دانشگاه های آمریکا شرکت کرد و سپس در طول سالهای بعد توانست در مسابقات جهانی شرکت کرده و توانست در مسابقاتی در اسپانیا و کره جنوبی مدالهای طلا و نقره را کسب کند. اما در سال ۲۰۰۰ و در جریان المپیک سیدنی بود که او سقوط کرد. در این زمان بود که همسر وی ” سی جی هانتر” که یک پرتاب گر وزنه است اعتراف کرد که ماریان و خود او در جریان بازی های سال ۲۰۰۰ از ماده ممنوعه ” steroids ” استفاده می کردند. این مسئله باعث شد تا تمامی مدال های وی ضبط شده و او محروم شود. وی دیگر به میادین ورزشی بازنگشت.

  آرا آبراهامیان

  این کشتی گیر ارمنی الاصل با پیراهن تیم ملی کشتی فرنگی سوئد به میدان رفته است. او از سن ۸ سالگی تمرین کشتی را در کشور ارمنستان آغاز کرد و در مسابقات زیادی در کشورش مقام اول را کسب کرد. در سال ۱۹۹۴ وی به کشور سوئد مهاجرت کرده و با پیراهن تیم ملی این کشور به میدان رفت. در طول مسابقات المپیک سال ۲۰۰۰ در سیدنی وی مکانی بهتر از ششم را بدست نیاورد.در سال ۲۰۰۱ میلادی وی توانست تا یک مدال طلا از مسابقات جهانی یونان بدست آورد.

  مدال طلای بعدی در جریان مسابقات جهانی سال ۲۰۰۲ در روسیه بدست آمد. پس از آن و قبل از مسابقات یونان تمامی مدالهای او نقره و برنز بوده است. در ماسبقات المپیک ۲۰۰۸ چین او مقام سوم را بدست آورد. نکته جالب این است که او دوپینگی نبود اما به او به همراه مربی خود به داوری اعتراض کردند. این اعتراض مورد پذیرش واقع نشد و او در زمان مراسن اهداء مدال ، نشان برنز خود را از گردن درآورده و بر روی سکو قرار داد و بدون مدال سکو را ترک کرد. او و مربی خود به دلیل این اقدام دو سال محروم شد. این محرومیت یک سال بعد برداشته شد.

  آلین بکستر

  این اسکی باز بریتانیایی یکی دیگر از ورزشکاران دوپینگی در لیست ما است. او که متولد اسکاتلند است در سال ۱۹۹۱ و در حالی که تنها ۱۶ سال سن داشت برای عضویت در تیم اسکی آلپاین انگلستان انتخاب شد. او با وجود سن کم توانست در تیم اسکی انگلستان پیش رود او جایگاه خود را تثبیت کند. در سال ۲۰۰۲ و در جریان رقابتهای المپیک زمستانی سالت لیک سیتی او توانست برای اولین بار بریتانیا را صاحب یک مدال در این رشته کند. او جایگاه سوم را کسب کرده بود.

  او پس از بازگشت به کشورش با خبری از طرف کمیته ملی المپیک رو به رو شد که بر اساس آن نمونه آزمایش دوینگ او مثبت بوده و حاوی ماده ” methamphetamine ” بوده است. او مجبور شد که مدال خود را بازگرداند. وی در تلاش برای اثبات بی گناهی خود اعلام کرد که در زمان حضور در آمریکا از یک داروی مسکن استنشاقی ساتفاده کرده است که ظاهرا حاوی این ماده بوده است. او اعلام کرده است که از وجود این ماده در مدل آمریکایی بی اطلاع بوده است. نهایتا این ادعا پذیرفته شد و وی تنها ۳ ماه از ورزش حرفه ای منع شد.

  جیم تورپ

  این پرتاب دونده آمریکایی یکی دیگر از موارد عجیب در لیست ما است. او در مسابقات المپیک سال ۱۹۱۲ در سوئد در رشته های پرتاب دیسک، ۵ گانه استقامت و پرش طول شرکت کرد. او در ۵ گانه مورد نظر مدال طلا را کسب کرد. بعد از اتمام مسابقات در سال ۱۹۱۳ قوانینی تصویب شد که بر اساس آن افرادی که سابقه ورزش حرفه ای داشته و یا معلم ورزش بودند و یا از ورزش پولی بدست می آوردند نمی توانند در مسبقات شرکت کنند. این مسئله باعث شد تا مدالهای تعداد زیادی از ورزشکاران از جمله تورپ که در لیگ سال ۱۹۱۰ – ۱۹۰۹ در رشته بیسبال بازی کرده بود گرفته شود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.