• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » برای تغییر نام، نیازی به دادگستری و محاكم قضایی نیست
  کد خبر : 566305

  برای تغییر نام، نیازی به دادگستری و محاكم قضایی نیست

  برای تغییر نام، نیازی به دادگستری و محاكم قضایی نیست Reviewed by Aryan on May 14Rating:     مدیر كل امور حقوقی سازمان ثبت احوال كشور با بیان اینكه بر اساس شیوه نامه جدید، تغییر نام افراد در ادارات ثبت احوال انجام می گیرد،گفت :برای تغییر نام افراد دیگر نیازی به مراجعه به دادگستری و…

  برای تغییر نام، نیازی به دادگستری و محاكم قضایی نیست Reviewed by Aryan on May 14Rating:

   

  شناسنامه

   

  مدیر كل امور حقوقی سازمان ثبت احوال كشور با بیان اینكه بر اساس شیوه نامه جدید، تغییر نام افراد در ادارات ثبت احوال انجام می گیرد،گفت :برای تغییر نام افراد دیگر نیازی به مراجعه به دادگستری و محاكم قضایی نیست.

          
      محمد رضا علیانی’روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: با توجه به اینكه در سالهای اخیر فرد متقاضی برای تغییر نامه خود باید روند طولانی را طی می كرد كه برای رفاه حال هموطنان و با اصلاحات صورت گرفته در قانون تغییر نام ، بر اساس شیوه نامه جدید تغییر نام با سرعت بیشتری انجام می شود.

      وی افزود :سال گذشته 14 هزار و 700 متقاضی تغییر نام در كشور وجود داشت كه نیمی از آنان موفق به تغییر نام شدند.
      مدیر كل امور حقوقی سازمان ثبت احوال كشور با اشاره به الكترونیكی شدن دفاتر ازدواج، اظهار داشت: ثبت ازدواج و طلاق در حیطه قلمرو سازمان ثبت اسناد است و سازمان ثبت احوال آماری را نقل می‌كند كه توسط دفاتر ازدواج و طلاق اعلام شده باشد.
      علیانی تصریح كرد: بر همین اساس سازمان ثبت احوال وظیفه انتشار آمارهای جمعیتی با احصاء از سازمان ثبت اسناد و هماهنگی با مركز آمار ایران را برعهده دارد.
      وی در زمینه اختلاف آماری سازمانهای ذیربط با این سازمان گفت:چنانچه اختلافی در مورد ارایه آمار طلاق وجود دارد به این دلیل است كه تا آمار مورد نظر از دفاتر به سازمان ثبت احوال اعلام شود زمانی طول می‌كشد.
      این مقام مسوول در سازمان ثبت احوال با بیان اینكه 70 درصد دفاتر ازدواج و طلاق به سیستم الكترونیكی مجهز شده اند اظهار داشت :با الكترونیكی شدن این دفاتر می‌توان از اختلافات آماری جلوگیری كرد.
      علیانی در خصوص ارتباط تابعیت و صدور شناسنامه ، اظهار داشت :تابعیت رابطه مستقیم با صدور شناسنامه دارد و به محض اینكه كسی تبعه كشوری می‌شود برای وی شناسنامه همان كشور صادر خواهد شد.
      مدیر كل امور حقوقی سازمان ثبت احوال كشور ادامه داد:در این صورت فرد از حقوقی مانند سایر شهروندان بهره مند می شود.
      وی افزود:در سال گذشته جمعی از نمایندگان مجلس طرحی ارایه دادند كه به موجب آن تابعیت مادر ایرانی نیز برای صدور شناسنامه فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه ملاك و معیار قرار گیرد.
      مدیر كل امور حقوقی سازمان ثبت احوال كشور اظهار داشت: كلیات این طرح مورد موافقت قرار گرفت و پس از اصلاحاتی مانند اضافه شدن شرط ایرانی الاصل بودن مادر و تولد فرزند در خاك ایران مورد ملاحظه قرار گرفت كه مراحل نهایی تصویب در مجلس را طی می كند و امیدواریم مشكلات نداشتن شناسنامه فرزندان حاصل از زنان ایرانی با مردان خارجی مرتفع شود.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.