• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پزشکی » ترامادول، مسکنی اعتیادآور
  کد خبر : 566134

  ترامادول، مسکنی اعتیادآور

  ترامادول، مسکنی اعتیادآور Reviewed by Aryan on May 14Rating:     ترامادول یك ماده ضد درد براى درد هاى حاد یا مزمن با شدت متوسط تا نسبتا شدید است كه تاثیر مستقیم خود را بر سیستم اعصاب مركزى ( مغز و نخاع ) مى گذارد. این ماده در ایران به صورت كپسول هاى 50 و 100…

  ترامادول، مسکنی اعتیادآور Reviewed by Aryan on May 14Rating:

  ترامادول

      ترامادول یك ماده ضد درد براى درد هاى حاد یا مزمن با شدت متوسط تا نسبتا شدید است كه تاثیر مستقیم خود را بر سیستم اعصاب مركزى ( مغز و نخاع ) مى گذارد. این ماده در ایران به صورت كپسول هاى 50 و 100 میلى گرم و آمپول هاى 1 و 2 میلى گرم تولید مى شود.

      ترامادول پس از مصرف خوراكى به سرعت جذب مى شود و اثر ضد درد آن در حالت خوراكى پس از 2 تا 3 ساعت به حداكثر مى رسد و تا 6 ساعت ادامه پیدا مى كند.

      مصرف همزمان این ماده با مشروبات الكلى، تریاك و مشتقات آن و همچنین داروهاى آرامبخش نظیر اگزازپام، دیازپام، لورازپام و ….. بسیار خطرناك است چرا كه سبب اختلال و كاهش شدید اعمال و كنشهاى مغز و تنفس طبیعى مى گردد.

      ترامادول مى تواند سبب وابستگى و اعتیاد شود.همانند سایر مواد ترامادول نیز سبب بروز اشتیاق و تمایل روانى و ایجاد حالت تحمل یعنى نوعى اجبار به افزایش میزان ماده جهت رسیدن به حالت نشئگى ، مى شود.اگر فرد مصرف كننده این ماده، به یك باره مصرف آن را قطع كند، در وى علایم جسمى و روانى محرومیت از ماده( كه نشان دهنده اعتیاد فرد به ترامادول مى باشد ) بروز مى كند.

      این علائم عبارتند از:
      اضطراب
      عرق كردن
      بى خوابى
      درد اندام ها
      حالت تهوع
      لرزش
      اسهال
      و در مواردى بروز توهم

      برخى از علائمى كه كمتر مشاهده مى گردند عبارتند از:

      حمله هاى اضطرابى

      اضطراب شدید

      بى حس شدن اندام ها

     ترامادول پرعارضه ترین داروی مخدر

      دكتررضا افشاری با اشاره به اینكه این دارو یكی از مسكن های مخدر به شمار می رود، اظهار داشت: مصرف بدون تجویز و اعتیادگونه این دارو موجب بروز تشنج، نارسایی كبد و كلیه، مشكلات قلبی و عروقی و مرگ می شود.وی با اشاره به اینكه این دارو پرعارضه ترین داروی مخدر به شمار می رود، خاطرنشان كرد: براساس آمارها بیشترین علت بستری در بخش مسمومین بیمارستان امام رضا(ع) در مشهد ناشی از مصرف غیرمتعادل و بدون تجویز قرص ترامادول است و در 15درصد موارد این دارو موجب بروز تشنج های ناگهانی می شود.
      به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه کیهان ؛ عضو گروه سم شناسی پزشكی دانشگاه علوم پزشكی مشهد با اشاره به اینكه قرص ترامادول از دسته داروهای محدود و تحت كنترل به شمار می رود، خاطرنشان كرد: پزشكان باید در تجویز غیرضروری قرص ترامادول دقت كافی داشته باشند و بیمار را نیز از وجود تركیبات مخدر در داروی تجویز شده مطلع كنند. همچنین حتی الامكان باید از داروهای غیرمخدر تجویز كنند. افشاری با اشاره به اینكه این دارو باید از طریق شبكه های قانونی كشور و از طریق داروخانه ها همراه با نسخه پزشك توزیع شود، اظهار داشت: برخی افراد سودجو اقدام به قاچاق این دارو و توزیع آن در مراكز غیرمجاز می كنند كه این قرص ها با میزان تركیبات مخدر غیرمجاز آسیب های جدی به سلامتی مصرف كننده می زند.رئیس منتخب جامعه سم شناسی پزشكی آسیا اقیانوسیه خاطرنشان كرد: براساس قانون جمهوری اسلامی ایران توزیع این دارو به صورت غیرمجاز جرم محسوب می شود و لازم است دستگاه های ذی ربط نسبت به این مقوله توجه كافی داشته باشند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.