• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , مطالب برگزیده سایت » روز بــزرگداشت فردوسی گـــرامی بـــاد
  کد خبر : 564800

  روز بــزرگداشت فردوسی گـــرامی بـــاد

  روز بــزرگداشت فردوسی گـــرامی بـــاد Reviewed by Aryan on May 14Rating:     اثر گرانسنگ حکیم فردوسی بانام «شاهنامه» سروده ای است که هویت دینی و میهنی ایرانیان در آن ریشه دارد. این اثر ماندگار ادبیات ایران و جهان، بازتاب دهنده آیین ها و زبان ماندگار و شیرین پارسی است. آفریننده شاهنامه با آگاهی و…

  روز بــزرگداشت فردوسی گـــرامی بـــاد Reviewed by Aryan on May 14Rating:

   

   

  اثر گرانسنگ حکیم فردوسی بانام «شاهنامه» سروده ای است که هویت دینی و میهنی ایرانیان در آن ریشه دارد. این اثر ماندگار ادبیات ایران و جهان، بازتاب دهنده آیین ها و زبان ماندگار و شیرین پارسی است. آفریننده شاهنامه با آگاهی و تسلط کامل بر فرهنگ و تمدن و باورهای ایران کهن و دوره اسلامی و با نگاهی ژرف و بلند و بیانی شیوا و قابل فهم، تاریخ ایران را به زبان شعر گفته است. نظم شاهنامه در سال ۳۹۴ هجری آغاز شد.

  برای آفرینش این اثر ۳۰ سال رنج و سختی طاقت فرسا لازم بود که تنها از عهده فردی بزرگ چون فردوسی که دغدغه دین و میهن و از میان رفتن زبان و هویت ایران در برابر رویدادهای زمان داشت، برمی آمد. بنابراین فردوسی با حوصله فراوان این رنج ۳۰ ساله را به جان خرید و به گفته خودش، هویت و ماندگاری عجم را بدین پارسی (شاهنامه) زنده نگه داشت. فردوسی در زمانه ای این کار سترگ را انجام داد که سرشار از تنش های اجتماعی و سیاسی و بدخواهی و کینه توزی نسبت به ایران و ایرانیان بود. به گفته خودش: زمانه سرایی پر از جنگ بود/ به جویندگان بر زمین تنگ بود.

  ● شخصیت

  حکیم منصور بن حسن، معروف به ابوالقاسم فردوسی سال ۳۲۹ در روستای باژ، شهر توس، واقع در حومه مشهد (خراسان) چشم به جهان گشود. حکیم فردوسی به طبقه دهقانان (دهگان) تعلق داشت. این طبقه بر خلاف امروز، دارای ملک و زمین های کشاورزی بودند. این مالکیت یکی از منابع ثروت در آن روزگار به شمار می آمد. این منبع ثروت برای فردوسی بسیار مهم بود زیرا وقتی که به کمک دانش و توانایی های فردی او آمد، توانست اثری ماندگار و بی همتا مانند شاهنامه را بیافریند؛ اثری که یکی از اسناد هویت فردی و اجتماعی و تاریخی ایرانیان به شمار می آید. بنابراین فردوسی هر آنچه از مال و ثروت که داشت برای آفرینش شاهنامه هزینه کرد به اندازه ای که حتی در واپسین سال های عمر به رنج و تنگدستی گرفتار شد، اما تسلیم افراد سودجو مثل محمود غزنوی نشد. موضوعی که دستاویزی برای تخریب شخصیت فردوسی شده مبنی بر این که وی می خواسته شاهنامه را به محمود غزنوی بفروشد. در واقع هدف فردوسی حفظ و نگهداری شاهنامه از خطر نابودی بود که ممکن است تصمیم گرفته باشد آن را به کتابخانه دربار غزنوی بدهد، اما پس از برخورد بیخردانه محمود غزنوی از این تصمیم خود منصرف شده است. به هر حال، اوج هنر فردوسی در آفرینش اثری است که در آن از نیازهای اساسی بشر سخن به میان آمده، افزون بر این تاریخ و زبان و هویت ایرانیان هم به این وسیله از خطر فنا حفظ شده است.

  ● خداشناسی

  نگاه فردوسی به جهان بالا، خدا و آنچه که آفریننده هستی به وجود آورده، نگاهی ویژه و متفاوت است. به بیان دیگر، اگرچه بحث خداشناسی اساس اندیشه فردوسی را تشکیل می دهد، با این وصف، آفریدگاری که مورد نظر فردوسی است، راهگشا، راهنما، آفریننده و مالک جان و خرد و هستی آدمی است. روزی ده، بخشنده و مهربان و بخشایشگر و در بیانی کوتاه لطیف و نوازشگر بندگان است. پس توسل و نزدیکی بندگان با آفریدگارشان، آفریدگاری که این همه موهبت به آنها ارزانی داشته مایه خرسندی روح و روان و بهروز ی در زندگی و جاودانگی در حیات پس از مرگ خواهد بود.

  ● دین، میهن

  رکن اساسی دیگر که پایه اندیشه های فردوسی قرار می گیرد، بحث سرزمینی است که فرد در آن زندگی می کند و به آن تعلق دارد. در واقع آنچه که با نام ثمره تلاش و پشتکار فردوسی می توانیم بنامیم، ضمانت کننده باورهای دینی بشر ایرانی، زبان پارسی و هویت میهنی و داشته های فرهنگی و تمدن ایران ایرانی است. فردوسی کسی است که نام و شخصیت و تاریخ ایرانی را بلندآوازه کرد و زبان پارسی را از خطر نابودی رهانید. در زمانی این وظیفه سترگ را انجام داد که بزرگ ترین تهدیدها متوجه زبان، دین و ملیت ایرانی بود.

  ● خرد، نوعدوستی

  بارزترین وجه اندیشه فردوسی، نگاه ویژه و ژرف او به مقوله «خرد» است، خرد که راهنما و راهگشا و هدایت کننده آدمی در این جهان و سرای آخرت است، خرد که راهنمای آدمی در گزینش راه نیک از راه بد است. اخلاق و منش های نیک انسان از نظرگاه بلند فردوسی دور نمانده است. رفتار و کردار نیک انسانی، نوعدوستی، صلح دوستی و همه نیکی ها که در قالب پند و اندرز در شاهنامه بیان شده، نزد فردوسی ارزشمند و قابل احترام است و برعکس ناپاکی ها و زشتی ها، نکوهیده شده و هیچ جایگاهی ندارد.
    ( جام جم )

  مدیران ایران ویج این روز بزرگ را به تمام دوستان داران فرهنگ صلح دوست ایران زمین تبریک میگوید

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱۰)  • ایران

   سلام دست شما درد نکنه ممنونم خسته نباشید

  • سونیا

   سلام
   از شما وگروه خوبتون ممنونم خسته نباشید

  • free

   salam doorod bar in marde bozorg va b noii payambar iraniii javdan bad iranoo dine zartoshte iranii bozrgmardanii mesle ferdosi korosh babake khormdin ariyoo barzan va …………………………

  • اصغر روستائي

   درود بر دوستان …..

  • reyhane

   vaghean dameton garmmmmmmmmmmm.

  • امير

   سلام ب همه گردانندگان خوب ايران ويج
   پيروزباشيد
   مطالبتون جالب جذاب وخراندني هستند
   درضمن نميدونم من عضوايران ويج شده ام يانه
   چون هربارازم ميخوادكه عضوبشم وبعضي مطالب روواسم بازنميكنه
   درضمن من واسه عضويت كارهاي مربوطه روانجام دادم
   اگرعضويتم قطعي نيست واسم زحمتش روبكشيد
   سپاسگذارم
   پاينده باشيد

  • shmhn

   سلام , برشما فرزندان واقعی ایران .خسته نباشید .موفق باشید

  • علی ق

   سلام برای افزایش اطلاعات عمومی دوستان باید عرض کنم که: فردوسی تمام این داستان هایی که در شاهنامه آورده رو از یک دهقان شنید که این موضوع رو هم به صورت شعر بیان کرده(ز دهقان شنیدم یکی داستان/ که بر خواند از گفته باستان) فقط برای زیبایی کار از سه آرایه ادبی “مبالغه و اغراق و غلو” استفاده کرده
   زنده باد ایران ویج

  • مریم

   سلام.چقدر خوبه که مفاخر ایرانی و فراموش نکنیم.مرسی آقای احمد نیا…

  • bahar

   مرسی خیلی عالی بود . میخواستم بدونم چرا روز 25 اردیبهشت را روز بزرگداشت فردوسی گذاشتند ؟ روز خاصی بوده ؟ یا چون تاریخ دقیقی از ایشان نداشتیم این روز را انتخاب کردیم ؟

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.