• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  کد خبر : 561468

  “ایرج زهری” درگذشت

  “ایرج زهری” درگذشت Reviewed by Farnaz on May 12Rating: ایرج زهری منتقد (باسابقه تئاتر ایران و از اعضای قدیمی کانون ملی منتقدان  ایران و عضو کانون جهانی منتقدان تئاتر)، چهار شنبه شب گذشته در منزل مسکونی خود درشهر بوخوم آلمان به دلیلی بیماری سرطان خون چشم از جهان فرو بست. به گزارش ایلنا، مصطفی محمودی…

  "ایرج زهری" درگذشت Reviewed by Farnaz on May 12Rating:

  ایرج زهری منتقد (باسابقه تئاتر ایران و از اعضای قدیمی کانون ملی منتقدان  ایران و عضو کانون جهانی منتقدان تئاتر)، چهار شنبه شب گذشته در منزل مسکونی خود درشهر بوخوم آلمان به دلیلی بیماری سرطان خون چشم از جهان فرو بست.

  به گزارش ایلنا، مصطفی محمودی مدیر روابط عمومی کانون ملی منتقدان تئاتر ایران با اعلام این خبر افزود: زنده یاد ایرج زهری شامگاه چهارشنبه 20 اردیبهشت ماه جاری در منزل خود در شهر بوخوم (غرب آلمان) درگذشت. او در چند ماه آخر زندگی با سرطان خون دست و پنجه نرم می‌کرد و هنگام مرگ 79 سال داشت.

  ایرج زهری،منتقد تئاتر، نویسنده و مترجم ؛ تحصیل تئاترشناسی و ادبیات آلمانی را (١٩5٩-١964) دردانشگاه مونیخ آلمان پشت سر گذاشت.

  وی پیش از انقلاب، ازسال 1346 به تناوب به تدریس تاریخ تئاتر در دانشکده‌ی هنرهای دراماتیک، مدرسه‌ی عالی تلویزیون پرداخت. نقد در مطبوعات، ازجمله در”نگین”، “کتاب هفته”، “بامشاد”، “تماشا” از دیگر فعالیت های وی بوده است.

  زهری پس از پیروزی انقلاب اسلامی (ازسال ١984) تدریس تئاتر با موضوع “افسانه و نمایش” در دانشگاه شهر اسن و “تکنیک های بازیگری” در “فولکس هُخ شوله”ی شهر بوخوم درآلمان را پی گرفت.سایر فعالیت های وی به این شرح است: ترجمه ی آثارنمایشنامه نویسان به‌نام آلمان، از آن میان: برت برشت، گئورگ بوشنر، ارنست توللر وهاینرموللر ترجمه ی نمایشنامه های هنرمندان تئاترایران از آن میان “قرمز و دیگران” از محمدیعقوبی و “آقا لیلا” از محمد کورش نیا؛ تألیف کتاب های: تاریخ نمایش درایران، تاریخ تطبیقی تئاتردر اروپا؛ تألیف نمایشنامه، ازآن میان : “مهمان”و “فقیرعلیشاه”-تراژدی کمدی زمانخان، حاکم ولایت بهشت آباد و توابع به زمان قاجار”؛ نقد تئاتر به فارسی و آلمانی در ماهنامه ها، رادیوها وسایت های آلمان (ماهنامه ی صحنه و سایت assar ) وی در سال 1389 در کنار چهار داور از کانون جهانی منتقدان تئاتر، داوری آثار شرکت کننده در بیست و نهمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر را از سوی منتقدان بر عهده داشت. 

  کانون ملی منتقدان تئاتر ایران درگذشت ایرج زهری را به خانواده ایشان و جامعه تئاتر کشور تسلیت می گوید.

  مصطفی محمودی افزود: بر اساس اظهارات اعضای خانواده ایرج زهری به احتمال قوی پیکر وی در آلمان به خاک سپرده خواهد شد . همچنین مراسمی از سوی کانون ملی منتقدان تئاتر ایران در تهران برای یادبود این منتقد و مدرس تئاتر برگزار می شود که زمان و مکان آن به اطلاع عموم خواهد رسید.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.