• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار » نقالی که شاهنامه را به انگلیسی روایت می‌کند
  کد خبر : 5576

  نقالی که شاهنامه را به انگلیسی روایت می‌کند

  نقالی که شاهنامه را به انگلیسی روایت می‌کندReviewed by Farnaz on May 15Rating: نقالی که شاهنامه را به انگلیسی روایت می‌کند بیوگرافی : ساقی عقیلی ملقب به نداآفرید در هیجدهم تیرماه هزار و سیصد و چهل در تهران بدنیا آمد. پدر او محمد از زمین داران به نام تهران وعلاقمند به تاریخ و ادبیات کهن…

  نقالی که شاهنامه را به انگلیسی روایت می‌کندReviewed by Farnaz on May 15Rating:

  نقالی که شاهنامه را به انگلیسی روایت می‌کند

  بیوگرافی :

  ساقی عقیلی ملقب به نداآفرید در هیجدهم تیرماه هزار و سیصد و چهل در تهران بدنیا آمد. پدر او محمد از زمین داران به نام تهران وعلاقمند به تاریخ و ادبیات کهن ایران زمین بود. همچنین عموی وی عبدالله، محقق، مورخ و سکه شناسی نامیاست که آثار باستانی و گرانبهای خانوادگی عقیلی ها را به آستانه ی قبله ی تهران تقدیم کرده است.
  نداآفرید از کودکی دست در دست پدر به تئاتر و سینما می رفت، عضو گروه های شیر و خورشید و پیشاهنگ بود و در جشن های مختلف حتی با حضور شاه و فرح به سرودخوانی و اجرای نمایش پرداخته است. در مدرسه همراه با اعضای شیرو خورشید و پیشاهنگ، اشعاری از شاهنامه را از بر می خواند و در قطعاتی نمایشی بر اساس آثار شکسپر ومولیر بازی می کرد.

   

   

  نداآفرید به یاد می آورد که بارها همراه با پدرش برای دیدن نمایش به تئاتر شهر و لاله زار می رفت و در قهوه خانه ها به تماشای پرده خوانی و نقالی می نشست. حضور او در فعالیت های فرهنگی و شرکت در کارهای گروهی در سالهای نوجوانی او ادامه یافت تا آنجا که به مقوله ی آموزش علاقمند شده و سرانجام در سن شانزده سالگی پا به دانشسرا نهاد، با امیر حسین فرهادپور ( نقاش و پیکرتراش ) آشنا شد و این آشنایی به ازدواج انجامید. امیرحسین، نوه ی پهلوان صاحب زنگ، پهلوان عباسعلی، استاد پیکر تراشی است که آرامگاه میرزاده ی عشقی و رضا شاه را حکاکی کرده است.

   

  نقالی شاهنامه به زبان انگلیسی کار جالبی است که ساقی عقیلی انجام می دهد.

  ایرانیان، همواره به داشتن شاهنامه و فردوسی مفتخر بوده اند و به آن می بالند. آنها داشتن شاهنامه را در هر خانه ای واجب می دانند و دانستن داستان هایش را بر فرزندانشان لازم. اما زمانی که عقیلی برای دوستان خارج از کشور نقالی می کرده، متوجه بی توجهی فرزندان آنان به این امر شده و دلیلش را ندانستن زبان فارسی یافته است.

  او در این مورد گفت: “حتی ایرانیانی که برای مدت طولانی در خارج از کشور زندگی می کنند، با توجه به پیچیدگی های زبانی شاهنامه دیگر نمی توانند ارتباط کاملی با آن داشته باشند. همین شد که تصمیم گرفتم شاهنامه را به زبان انگلیسی نقالی کنم.”

  این کار ساقی عقیلی در ادامه فعالیت های او و پسرش، علی فرهاد پور برای احیای سنت شاهنامه خوانی در میان جوانان است.

  آقای فرهاد پور، کارشناس ارشد رشته تئاتر است و در این زمینه کارگردانی می کند.

  این دو گروه نقالی مدرن را در اوایل سال ۱۳۸۴ در تهران راه انداختند.

  خانم عقیلی در این باره می گوید: “تصاویر رنگارنگ تلویزیونی و سینمایی، جوانان را بیشتر از همیشه از شاهنامه و فردوسی دور کرده است. من سعی می کنم اجراهایم را تا جای که می توانم مدرن کنم. مرشدهای قدیمی این کار را ناپسند می دانند، اما من با همه احترامی که برایشان قایلم به این حرف باور ندارم.”

   

  از عقیلی که ۹ سال است به صورت حرفه ای نقالی می کند، می پرسم که چرا این هنر را برای خود برگزید: “من تئاتر خواندم و همه اینها (نقالی- سیاه بازی- معرکه گیری و تعزیه) زیر مجموعه رشته ما می شوند. از بین این ها با نقالی بیشتر ارتباط برقرار کردم، خصوصا که خودم علاقه خاصی به شاهنامه دارم و همان طور که می بینید سعی زیادی برای حفظ و زنده نگه داشتنش می کنم.”

  وی در خصوص نقالی زنان در ایران می گوید: “خانم های زیادی در ایران مشغول نقالی اند که ۵-۶ نفرشان به صورت حرفه ای این کار را انجام می دهند و در کارشان هم متبحر هستند.”

  شاهنامه در قلب همه ما زنده است. بخش پاک نشدنی از تاریخ ماست که بسیار هم مهم است.

   

   

  ساقی عقیلی

  نقالی زنان در ایران تا حدود ده سال پیش بحث بسیار تازه ای بود. پس از آنکه گروهی از رسانه ها، مصاحبه هایی با فاطمه حبیب زاده، معروف به گردآفرید کردند و او را به عنوان اولین زنان نقال معرفی کردند، علی فرهاد پور به این موضوع انتقاد کرد و گفت: “تاریخچه نقالی زن ایرانی به دوران ساسانی بازمی گردد به نام آزاده، خنیاگر بهرام گور ساسانی. چه بسا پیشتر از او هم بوده باشد اما نامش در جایی ثبت نشده باشد اما بعد از آزاده هم زنان بسیاری نقالی کرده اند از جمله سمیه خداینامه خوان، همسر فردوسی. دختر ملاصدرا، ملا فاطمه در زمان کریمخان زند و مرشد بلقیس که پیش از انقلاب نقالی می کرد و تا چند سال بعد از انقلاب هم کارش را ادامه داد اما نتوانست اینکار را برای طولانی مدت انجام دهد.”

  گفتنی است گروه نقالی مدرن با استفاده از تکنولوژی، زبان های مختلف و تصویر، کوشیده است مخاطبانی در سنین مختلف داشته باشد.

  از خانم عقیلی پرسیدم که انگیزه انجام این کارها با چنین اشتیاقی برای جذب جوانان به شاهنامه خوانی چیست؟ پاسخ داد: “شاهنامه در قلب همه ما زنده است. بخش پاک نشدنی از تاریخ ماست که بسیار هم مهم است.”

  خانم عقیلی در پایان می گوید: “متونی که برای نقالی به زبان انگلیسی استفاده می کنم، کامل نیستند و دوست دارم از کمک های موجود برای بهتر کردنشان استفاده کنم.”

  مرجان صادقی، شیرین امامی، مینا صارمی و آرام قاسمی از دیگر زنان نقال در ایران هستند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۳)  • iman

   دست این عزیزمونم درد نکنه که فرهنگ غنی ما رو اشاعه میدن….ممنون

  • بابك

   ما تو فارسيش چه خيري ديديم كه انگليسها چه خيري ببينند!!!!!!!!!!!!!!
   مشتي اراجيف تحويل فرنگيها نديد،،،،،،،،،،،،

   • iman

    عزیز من خودت نمیتونی این ابیاتو درکش کنی بیخود اظهار نظر نکن…..
    بیچاره فردوسی که تو سرزمین ما بدنی اومده و گیر آدمهای قدر نشناسی چون ما افتاده

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.