• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » حداقل فرهنگ رانندگی در ایران رعایت می شود؟
  کد خبر : 553055

  حداقل فرهنگ رانندگی در ایران رعایت می شود؟

  حداقل فرهنگ رانندگی در ایران رعایت می شود؟Reviewed by Farnaz on May 6Rating: وقتی اتفاقی کنار چراغ قرمز ایستاده بودم ,توجه ام به دو توریست زن و مرد جلب شد. چراغ عابر قرمز بود, مردم ما در حال رد شدن از خط کشی بودند بدون کوچکترین توجه به چراغ عابر, فقط آن دو توریست منتظر…

  حداقل فرهنگ رانندگی در ایران رعایت می شود؟Reviewed by Farnaz on May 6Rating:

  وقتی اتفاقی کنار چراغ قرمز ایستاده بودم ,توجه ام به دو توریست زن و مرد جلب شد. چراغ عابر قرمز بود, مردم ما در حال رد شدن از خط کشی بودند بدون کوچکترین توجه به چراغ عابر, فقط آن دو توریست منتظر سبز شدن چراغ عابر شدند و به مسیر خود ادامه دادند. دلیل مثال این بود که برای حل کردن این موضوع فقط و فقط باید از خودمان شروع کنیم بدون توجه به اینکه باقی رعایت می کنند یا نه.

   

  رعایت حداقل های فرهنگ رانندگی نه تنها چیزی از کسی کم نمی کند بلکه بسیاری فواید دیگر دارد که باعث می شود آن شهر در بسیاری موارد دیگر نیز پیشرفت کند. کم شدن آلودگی هوا و آلودگی صوتی, کم شدن تنش ها و استرس های زندگی شهری , به نمایش گذاشتن فرهنگ مردم یک شهر متمدن از حداقل فواید فرهنگ مداری است.

   

   

  حداقل فرهنگ های رانندگی چیست؟

   

  1- اتومبیل خود را با بوقش نخرید!! متاسفانه بوق در کشور ما صدها معنی دارد که رانندگان و مردم به خوبی  می توانند آن را زیر نویس کنند! بوق سلام و علیک, بوق خداحافظی , بوق 2 ثانیه ای بلافاصله بعد از سبز شدن چراغ و…. بوق کجا باید استفاده شود؟ تنها در مواقع خطر جهت جلوگیری از حادثه. باور کنید تنها دلیل نصب بوق بر روی خودرو همین دلیل است.

   

  2- حق تقدم را رعایت کنید! رانندگان عزیزی که خیلی احساس زبلی و زرنگی میکنید. زرنگی به گرفتن حق خودتان است نه زیر پا گذاشتن حق دیگران آن هم مثلا در دور زدن در یک خیابان!! با رعایت حق تقدم بسیاری از این مسائل خود به خود حل خواهد شد.

   

  3- قبل از رسیدن به چهارراه و خروجی مسیر خود را مشخص کنید. قبل از اینکه به چهارراه برسید باید در لاین مربوطه قرار بگیرید. لاین وسط برای ادامه مسیر مستقیم, لاین راست برای چرخش به راست و لاین چپ جهت چرخش به چپ و دور زدن است. این موضوع خیلی به ندرت توسط افراد با فرهنگ اجرا می شود باقی مردم نگاه می کنند ببینند کدام لاین نیم متر جلوتر است بروند آنجا…. با رعایت این موضوع ترافیک پشت چراغ ها به حداقل خواهد رسید.

   

  4- ده ثانیه قبل از سبز شدن چراغ حرکت نکنید! بارها شده تایمر ها درست عمل نکردند و روی یک ثانیه گیر می کنند! اعتباری به آنها نیست! اگر هم درست عمل می کردند نباید این کار صورت بگیرد. لطفا تا سبز شدن چراغ حرکت نکنید.

   

  5- وسط خیابان و روی خط حرکت نکنید! این کار باعث کلافگی راننده پشت سری شما, افزودن بر حجم ترافیک و افزایش احتمال تصادف می شود. در محور یک لاین حرکت کنید و در صورت نیاز تغییر لاین دهید.

   

  6- ماشین خود را دوبله پارک نکید. هرچند بدون جا هرچند کار فوری, خودمان را که نباید گول بزنیم. نهایت پارک در یک کوچه فرعی و چند قدم پیاده روی است. بهتر از این است که تمامی خیابان های شهر لاین های کنارشان قابل استفاده نباشد.

   

  7- چراغ زرد برای این اختراع شده که متوجه شوید چراغ در حال قرمز شدن است. اگر پشت چراغ هستید دیگر حرکت نکنید و اگر وسط چهار راه هستید سریع به حرکت خود ادامه دهید. چراغ زرد در ایران به معنی آن است که “گازشو بگیر تا چراغ قرمز نشده رد شیم” چقدر شما عقب می مانید؟ 30 ثانیه؟! 100 ثانیه؟ 130 ثانیه؟! از کی تا حالا ثانیه ها اینقدر برای ما ایرانی ها مهم شده؟

   

  8- در ترافیک همه لاین ها به یک سرعت جلو می روند. نیازی نیست تا لاین کناری یک متر جلو رفت لاین خود را تغییر دهید. این کار فقط حجم ترافیک را بالاتر می برد و محال است شما 1 دقیقه سریعتر برسید!!

   

  9- خروجی مورد نظر شما ترافیک است؟ باید از کناری ترین لاین پشت ترافیک بمانید, چه در اتوبان چه در جای دیگر. این هم باز برای آن دسته از رانندگان زبل است که از آخرین لاین می روند و از گوشه خروجی می خواهند به زور وارد شوند! آفرین! با این کار توانستید حق تمام پشت سری های خودتان را بخورید و علاوه بر آن ترافیک را به مسیر مستقیم نیز انتقال دهید!

   

  10- تاکسی ها و مسافربرهای شخصی, برای سوار کردن مسافر وسط خیابان توقف نکنید, یک فرمان چرخاندن و در کناری ترین نقطه خیابان توقف کردن انرژی زیادی نمی برد.

   

  و در آخر یک خواهش آن هم برای زمانی که عابر هستیم و قصد عبور از چراغ قرمز را داریم. واقعا حرکت بسیار پسندیده و شیکی هست که برای عبور از خط کشی در صورت قرمز بودن چراغ عابر توقف کنیم تا چراغ سبز شود. حجم بسیاری از ترافیک پشت چهارراه ها برای رعایت نکردن همین موضوع است. می دانید اگر در حال عبور از خط کشی باشید که چراغ آن قرمز بوده و خودرویی با شما تصادف کند مقصر خودتان هستید؟

   

  بسیاری موضوع های دیگر نیز وجود دارد که هر انسانی می تواند خوب یا بد آن را تشخیص دهد. با رعایت فرهنگ کسی به شما جایزه نخواهد داد. اما فرهنگ اجتماعی سرچشمه دارد از شعور فردی و خانوادگی هر شخص. به امید فرهنگ سازی بیشتر توسط رسانه ها و خود مردم.

   

  نوشته ایرج فیض آبادی / ایران ویج

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • ماهان

   اگه هر کس از خودش شروع کنه همه این چیز ها برطرف میشه. ولی افسوس.که شدنی نیست

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.