• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » پيامدهاي مرگ بن‌لادن
  کد خبر : 5369

  پيامدهاي مرگ بن‌لادن

  پيامدهاي مرگ بن‌لادنReviewed by Aryan on May 11Rating: «امشب باردیگر می‌توانیم به خاطر آوریم که آمریکا می‌تواند» جمله فوق بخشی از واکنش باراک حسین اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا نسبت به کشته شدن اسامه بن‌لادن، رهبر معنوی القاعده و به باور آمریکايیان اصلی‌ترین تروریست تهدیدکننده امنیت آمریکا بود. کشته شدن كسی که جدا از سال‌ها…

  پيامدهاي مرگ بن‌لادنReviewed by Aryan on May 11Rating:

  «امشب باردیگر می‌توانیم به خاطر آوریم که آمریکا می‌تواند» جمله فوق بخشی از واکنش باراک حسین اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا نسبت به کشته شدن اسامه بن‌لادن، رهبر معنوی القاعده و به باور آمریکايیان اصلی‌ترین تروریست تهدیدکننده امنیت آمریکا بود. کشته شدن كسی که جدا از سال‌ها عملیات تعقیب و گریز، برای متحد سابق و دشمن امروزین واشنگتن واکنش‌های بسیاری را همراه داشت و در واقع تمام اخبار و تحولات جهان را تحت تاثیر خود قرارداد.

  در این بین پس از یک دهه تعقیب، هر‌چند آمریکا به طور رسمی ‌اعلام کرد وی در عمليات تيم ويژه كماندوهاي ارتش آمريكا و به وسيله يك فروند بالگرد نظامي در شهر ابيت‌آباد در ايالت خيبرپختونخواه پاكستان كشته شده است، اما از زمان انتشار خبر مرگ وی تاکنون ‌تردید‌های بسیاری در مورد زمان مرگ، چگونگی آن، عدم انتشار دقیق عکس یا فیلمی‌ مستند در مورد کشته شدن او ، محرمانه بودن بسیاری از داده‌ها؛ به دریا افکندن جسد بن‌لادن، انتشار برخی اخبار و گزارش‌های هر چند غیردقیق در مورد عدم مرگ وی (از جمله تکذیب مرگ وی از سوی گروه تحريك الطالبان)، چرایی کشتن بن‌لادن و عدم دستگیری او همانند صدام و ده‌ها پرسش بی‌پاسخ دیگر وجود داشته و همچنان نیز در اذهان بسیاری از کارشناسان و شهروندان سراسر جهان وجود دارد. در این ميان اگر اکنون به آنچه آمریکایی‌ها در مورد مرگ رهبر القاعده در پاکستان (کشوری که در یک دهه اخیر مامن بسیاری از گروه‌های ضدآمریکایی بوده است) می‌گویند باور داشته باشیم، باید گفت که مرگ اسامه بن‌لادن عملا می‌تواند نقطه ثقلی در مناسبات، روابط و تحولات کشورهای جهان اسلام و نگاه غرب به این منطقه تلقي شود.

  پیامدهای مثبت و منفي

  اگر به گستره پیامدها و تاثیرات مرگ بن‌لادن روی حوزه‌ای امنیتی و سیاسی و حتی اقتصادی (اعلام مرگ بن‌لادن باعث تغییر قیمت نفت‌خام و… شد) در جهان نظری داشته باشیم درمی‌یابيم از آنجا که وی هواداران و مخالفان گسترده‌ای در سراسر جهان داشت، بالطبع مرگ وی نیز ممکن است گستره‌ای از پیامدها در روابط خارجی کشور‌ها، ترتیبات امنیتی، سازماندهی گرو‌ه‌ها و… را در بر داشته باشد. در این باره شاید بتوان گفت بیشترین تاثیر و پیامد را در آمریکا خواهد داشت. در واقع ‌مرگ بن‌لادن می‌تواند تاثيرات داخلی بر جامعه و سیاست آمریکا داشته ‌و از سویی نیز پيامدهايي را در سیاست خارجی این کشور در خاورمیانه و جهان اسلام به همراه داشته باشد.

   

  نكته: مرگ بن‌لادن ممکن است موجب دور تازه‌ای از حملات ‌انتقام‌گیرانه علیه شهروندان، منافع، سفارتخانه‌هاو سربازان و پایگاه‌های آمریکایی در سراسر جهان‌ درميان مدت و بلند‌مدت شود

  در واقع ممکن است واشنگتن از اعلام خبر كشته‌شدن سركرده القاعده اهدافی نظیر بالا بردن روحيه نظاميان آمريكايي در جنگ افغانستان، جبران شكست‌هاي سياسي و امنيتي اين كشور طي 10 سال گذشته در نابودی بن‌لادن را پیگیری کند و بویژه دمکرات‌ها بخواهند از این امر برای پيروزي اوباما در انتخابات آینده استفاده کنند. امری که پيروزي وي در انتخابات رياست‌جمهوري آمريكا را تضمين خواهد كرد؛ لذا به نظر می‌رسد این موضوع دستاورد بزرگي برای تیم اوباماست كه نمي‌توان از آن چشم‌پوشي كرد. علاوه بر پیامدهای مثبتی که این رخداد می‌تواند برای کابینه آمریکا داشته باشد، ممکن است مرگ بن‌لادن پیامدهایی منفی نیز براي منافع آمریکا در سراسر جهان داشته باشد چنانچه ممکن است دور تازه‌ای از حملات و انتقام‌گیرانه علیه شهروندان، منافع، سفارت خانه‌هاو سربازان و پایگاه‌های آمریکایی در سراسر جهان از سوی القاعده و گروه‌‌های متحد با این سازمان را در میان مدت و بلندمدت شاهد باشیم. به گونه‌اي كه هم‌اکنون نیز به دنبال اعلام خبر كشته شدن اسامه بن‌لادن و براي جلوگيري از حملات احتمالي القاعده تدابير امنيتي اطراف سفارت آمريكا در قاهره تشديد شد و به طور مثال طالبان در اولين واكنش نسبت به كشته‌شدن رهبر گروه القاعده اعلام كرد عمليات‌هاي تلافي‌جويانه عليه نيروهاي آمريكا انجام خواهد داد.

  بازسازی جریان القاعده

  هر چند ممکن است کشته شدن بن‌لادن شوکی را بر سیستم غیرمتمرکز القاعده وارد کرده باشد، اما باید گفت با نگاهی به ساختار غیرهرمی‌ و غیرمتمرکز القاعده در کشور‌های گوناگون منطقه و جهان درمی‌یابیم که اين ساختار مي‌تواند اين ضربه را مهار كند و ضمن ترميم آسيب وارده، ساختار جديدي به خود بگيرد؛ چنانچه ضربات پیشین نشان داده است القاعده توانایی بازسازی خود را دارد. باید گفت مطمئنا بازسازی و تجدید ساختار القاعده مد نظر رهبران اصلی این سازمان در آينده خواهد بود. در این بين احتمال انتخاب ایمن‌الظواهری به رهبری شبکه تروریستی القاعده افزایش یافته و اکنون تمام نگاه‌ها متوجه وي به عنوان مرد شماره 2 این شبکه تروریستی است؛ چه این‌که وی با دیدگاهی افراطی‌تر نسبت به بن‌لادن می‌تواند جدا از سازماندهی دوباره القاعده و متحدانش در کشور‌هایی نظیر سومالی، افغانستان، پاکستان، عراق، شمال آفریقا و حتی لبنان موج جدیدی از حملات تروریستی را بر ضدمنافع غربی‌ها و متحدانشان به راه اندازد. هم‌اکنون نیز اسلام‌آباد نگران حملات انتقامجويانه القاعده است و يكي از رهبران جريان صدر در عراق هم با اشاره به كشته شدن سركرده القاعده، درباره افزايش دامنه حملات تروريستي اين گروه به دليل تداوم اشغالگري آمريكا در عراق هشدار داد.

  تاثیر بر سیاست خارجی آمریکا

  بی‌شک مرگ بن‌لادن می‌تواند تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم زیادی بر سیاست خارجی آمریکا در جهان و بویژه جهان اسلام و منطقه خاورمیانه داشته باشد. در این بین نوع نگاه اسلام‌آباد به القاعده و بهره‌گیری هرازگاهي سازمان اطلاعات این کشور از اين سازمان، در کنار عدم همکاری مناسب اسلام‌آباد در تعقیب و پیگیری رهبران و افراد القاعده می‌تواند بر دامنه روابط آمریکا و پاکستان تاثیری منفی برجا گذارد. گذشته از این نیز باید گفت که با مرگ بن‌لادن سیاست‌های امنیتی آمریکا در کشور‌هایی نظیر افغانستان ممکن است با تحولاتی تازه روبه‌رو شود، همچنان که ممکن است مرگ بن‌لادن توجه بیشتر آمریکا را به کشورهایی نظیر یمن به دليل حضور القاعده در آن جلب کند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.