• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » شیر برای چهارمین بار پس از هدفمندی گران شد! / گرانی سهم مردم از یارانه
  کد خبر : 535578

  شیر برای چهارمین بار پس از هدفمندی گران شد! / گرانی سهم مردم از یارانه

  شیر برای چهارمین بار پس از هدفمندی گران شد! / گرانی سهم مردم از یارانهReviewed by Aryan on Apr 22Rating: گروه اقتصادی: پس از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها این برای چهارمین بار است که قیمت شیرخام افزایش یافته است. به گزارش خبرنگار مهر، افزایش 14 درصدی قیمت شیر خام و فرآورده های لبنی بار…

  شیر برای چهارمین بار پس از هدفمندی گران شد! / گرانی سهم مردم از یارانهReviewed by Aryan on Apr 22Rating:

  گروه اقتصادی: پس از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها این برای چهارمین بار است که قیمت شیرخام افزایش یافته است.

  به گزارش خبرنگار مهر، افزایش 14 درصدی قیمت شیر خام و فرآورده های لبنی بار دیگر اظهار نظرهای زیادی را به دنبال داشته است.

  البته به گفته رضا باکری دبیر انجمن صنایع لبنی، تعیین قیمت شیر خام به ازای هر کیلوگرم 720 تومان که در جلسه شب گذشته استانداری تهران به تصویب رسید؛ هنوز قطعی نیست و باید به تصویب ستاد تنظیم بازار که فردا دوشنبه به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور تشکیل می‌شود، برسد و پس از آن لازم‌الاجرا خواهد بود.

  در این رابطه کاظم فرهمند نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس ضمن تاکید بر افزایش قیمت شیرخام، به مهر گفت: قیمت تمام شده شیر با توجه به گران شدن قیمت نهاده ها بین 850 تا 900 تومان است.

  دولت به علوفه دامها یارانه بدهد

  وی اضافه کرد: گرانی شیر به موضوعات مختلفی از جمله کمبود گاو شیری در کشور برمی گردد چراکه در مقطعی اعلام کردیم گاو شیری به دلیل عدم صرفه اقتصادی به کشتارگاه می رود و مسئولان تدبیری در این رابطه بیاندیشند که نتیجه اش کاهش شدید گاو شیری در بازار شد و به تبع آن قیمت شیر هم بالا رفت.

  فرهمند پیشنهاد کرد: دولت باید دو کار اساسی در این رابطه انجام دهد؛ یکی اینکه به نهاده های دام یارانه بدهد و دیگر اینکه در بازار نظارت برقیمت نهاده های دام داشته باشد تا بدینوسیله بتواند قیمت شیر را ثابت نگهدارد.

  درحالی فرهمند قیمت 900 تومانی را برای شیرخام پیشنهاد کرده است که سعید سلطانی سروستانی رئیس اتحادیه مرکزی دامداران در این رابطه به مهر عنوان کرد: با توجه به عوامل تولید که 70 درصد آن هزینه های خوراک دام را تشکیل می دهد و با توجه به قیمت نهاده های دامی قیمت تمام شده شیر از نظر اتحادیه به صورت کارشناسی شده بدون سود برای دامدار در حدود 830 تومان  است.

  شروط اتحادیه دامداران برای شیر 720 تومانی

  وی در عین حال تصریح کرد: البته درجلسه روز شنبه هفته جاری در صورت مساعدت دولت قیمت شیر با چربی 8/2 و بار میکروبی 100 هزار، 720 تومان تعیین شد، ضمن اینکه به ازای افزایش هر دهم درصد چربی 100 ریال به قیمت آن اضافه شود.
   
  سلطانی با بیان اینکه می بایست کل سبوسی که از کارخانجات آرد تولید می شود؛ با قیمت مصوب از طریق اتحادیه مرکزی دامداران ایران در اختیار دامداران قرار بگیرد، گفت: باید تعرفه جو که قرار بود از اردیبهشت ماه سال جاری 11 درصد به تعرفه گمرکی واردات آن اضافه شود، صفر شود و قیمت این نهاده هم افزایش پیدا نکند.
  وی اضافه کرد: مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام نیز باید انواع علوفه دامی را زیر قیمت بازار به اندازه ای که دامداران به آن نیاز دارند را تامین کند.
  رئیس اتحادیه مرکزی دامداران با تاکید براینکه تلاش می شود هزینه های تمام شده شیر را با در اختیار گذاشتن نهاده های دامی ارزان قیمت کاهش دهیم تا از زیان دامداران جلوگیری شود، گفت: طبیعتا افزایش قیمت لبنیات که در بازار اتفاق افتاده، با توجه به قیمت شیر که اخیرا مصوب شده است، در آنالیز قیمتها موثر خواهد بود و قیمت فرآورده های لبنی را به طور محسوس کاهش خواهد داد.
  در همین حال، حسین چمنی مشاور انجمن صنایع لبنی ایران با تاکید براینکه هیچ تضمینی برای خریداری شیرخام با قیمت 720 تومان از دامدارها وجود ندارد و باید  مسئولان ذیربط راهکاری برای این موضوع بیاندیشند، به مهر گفت: درجلسه ستاد تنظیم بازارکه اسفندماه سال گذشته به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، قیمت شیرخام ممتاز 2/3 درصد چربی و بار میکروبی زیر 100 هزار 630 تومان قیمت گذاری شد.
   
  وی ادامه داد: ولی باتوجه به افزایش قیمت نهاده ها، دامدارها هرگز شیرخام خود را با این قیمت به کارخانه ها تحویل ندادند به طوری که شیرخام را با قیمت 800 تا 850 تومان به کارخانجات صنایع لبنی تحویل می‌دادند.
  مشاور انجمن شیر ایران تصریح کرد: تاثیر قیمت شیرخام در هزینه های تمام شده فرآورده های لبنی 70 درصد است، لذا هر تغییر جزئی در آن می تواند تاثیر کلی در قیمتهای نهایی فرآورده‌های لبنی بگذارد.
   
  خسارت 500 میلیاردی دولت به صنایع لبنی
  چمنی خاطرنشان کرد: میزان سود تائید شده از سوی سازمان حمایت از تولیدکننده برای صنایع لبنی 17 درصد تعیین شده درحالی که هم اکنون سود صنایع لبنی زیر 3 درصد است.
  وی یادآور شد: از آذر سال 89 که قانون هدفمند کردن یارانه ها اجرا شد، هزینه های تولید این صنعت به شرط ثابت بودن سایر مولفه ها حداقل 10 درصد افزایش پیدا کرد و دولت نیز با 7 ماه تاخیر در تیرماه سال گذشته با این 10 درصد موافقت کرد. در مدت 7 ماهه از تاخیر مصوبه دولت مجموعه صنایع شیر کشور بیش از 500 میلیارد تومان خسارت دیدند.
   
  افزایش 40 تومان قیمت شیر به صورت ماهیانه
  مشاور انجمن صنایع لبنی ایران خاطرنشان کرد: پس از آن با افزایش قیمت شیرخام بدلیل افزایش قیمت نهاده های دام مواجه شدیم، لذا قیمت شیرخام در سال 90 هرماه بین 30 تا 40 تومان افزایش یافت و به همین دلیل در پایان اسفند سال گذشته قیمت شیر از 430 تومان به 800 تومان رسید.
  وی اضافه کرد: البته دولت در مقاطعی قیمت 430 تومان شیر به 520 و 630 افزایش داد اما هیچگاه در عمل دامداران شیرخام خود را با این قیمت در اختیار کارخانجات صنایع لبنی نگذاشتند.
  چمنی با بیان اینکه سال گذشته با اینکه براساس آمار موجود می بایست 71 درصد افزایش قیمت داشته باشیم، طی سه مرحله تنها 28 درصد اجازه افزایش قیمت به صنایع لبنی داده شد، گفت: این افزایش قیمت کم هم موجب افزایش درآمد صنایع لبنی نشد به طوریکه هم اکنون صنایع لبنی درحال زیان دهی هستند.
   
  وی افزایش قیمت نهاده ها، افزایش نرخ ارز و ممنوعیت واردات شیرخشک به کشور را از جمله عوامل گرانی شیر به شمار آورد و افزود: بخشی از افزایش قیمت شیرخام به دلیل ممنوعیت واردات شیرخشک به کشور است در حالی که دولت می‌توانست با اعمال نظارت بر واردات این محصول نوسان قیمت شیر را در بازار کنترل کند.
  مشاور انجمن صنایع لبنی ایران در عین حال تصریح کرد: البته صنایع لبنی آمادگی دارند شیر خام را با هر قیمتی که دولت مصوب می کند خریداری کنند اما به شرط آنکه متناسب با افزایش قیمت شیرخام افزایش قیمت فرآورده های لبنی را هم بپذیرند.

   

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.