• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » فرهنگی و هنری , مطالب برگزیده سایت » حاکمان فرانسه اسم فرزندان خود را سعدی انتخاب میکردند !
  کد خبر : 531502

  حاکمان فرانسه اسم فرزندان خود را سعدی انتخاب میکردند !

  حاکمان فرانسه اسم فرزندان خود را سعدی انتخاب میکردند !Reviewed by Aryan on Apr 19Rating: یک مدرس ادبیات گفت: شعر سعدی جهان‌شمول و حاوی پیامی جهانی است؛ چرا که برخاسته از نیازهای متعالی بشری و جلوه‌گاه فطرت انسانی است. خسرو قاسمیان، به مناسبت روز سعدی (اول اردیبهشت‌ماه) در شیراز اظهار کرد: سخن سعدی تاریخ مصرف…

  حاکمان فرانسه اسم فرزندان خود را سعدی انتخاب میکردند !Reviewed by Aryan on Apr 19Rating:

  سعدی

  یک مدرس ادبیات گفت: شعر سعدی جهان‌شمول و حاوی پیامی جهانی است؛ چرا که برخاسته از نیازهای متعالی بشری و جلوه‌گاه فطرت انسانی است.

  خسرو قاسمیان، به مناسبت روز سعدی (اول اردیبهشت‌ماه) در شیراز اظهار کرد: سخن سعدی تاریخ مصرف ندارد و برخلاف برخی شخصیت‌های دیگر در شعر و ادبیات کهن، قالب‌های انتخابی سعدی برای شعرهایش متنوع است.

  او در ادامه بیان کرد: یکی از محورهای عمده شعر سعدی، سهل و ممتنع بودن آن است؛ به طوری که در نگاه نخستین، ساده و آسان به نظر می‌آید؛ اما در عین حال پیچیدگی و سنگینی خاص خود را دارد.

  قاسمیان افزود: همان‌گونه که شعر سعدی به سهل و ممتنع بودن شهرت دارد، سخن گفتن درباره شخصیت او هم ساده و در عین حال دشوار است.

  مدرس ادبیات دانشگاه شیراز گفت: یکی از وجوه برجسته سعدی این است که بر کرسی آموزه‌های اخلاقی تکیه زده و معلم اخلاق محسوب می‌شود.

  او خاطرنشان کرد: در کنار پند و اندرز که زبان گویای این شاعر بزرگ است، عشق و عاطفه نیز در کلام و اشعار او به چشم می‌خورد و به تعبیری، شخصیت و کلام او پارادوکسیکال است.

  قاسمیان «بوستان» سعدی را آرمان‌شهر این شاعر خواند و گفت: در مجموعه «گلستان»، سعدی با دنیای واقعیات سر و کار دارد و به خوب، بد، زشت و زیبا اشاره می‌کند؛ اما «بوستان» آرمان‌شهر سعدی و دنیای آرزوهای اوست.

  او در ادامه اظهار کرد: غزلیات سعدی به عنوان روان‌ترین غزلیات در تاریخ ادبیات به شمار می‌رود و با رویکردی عاشقانه و عارفانه سروده شده که این عشق گاهی زمینی و گاهی آسمانی است.

  او همچنین در مقایسه غزل سعدی و حافظ اظهار کرد: سعدی در غزلیات خود بیش‌تر در زمین سیر می‌کند و گاهی به آسمان‌ها می‌رود؛ اما حافظ در آسمان‌ها سیر می‌کند و گاهی به زمین می‌آید.

  قاسمیان با اشاره به جایگاه سعدی و شعر او در ادبیات کلاسیک جهان، گفت: حدود 500 سال قبل، در کشورهای فرانسه و آلمان، آثار سعدی، حافظ و مولوی ترجمه شده و در حال حاضر به عنوان متون ادبی تدریس می‌شود.

  او اضافه کرد: حاکمان آن دوره در فرانسه نام فرزند خود را سعدی می‌گذاشتند و چند نسل از این حکام مفتخر بودند این نام را برای فرزند خود انتخاب می‌کنند که معروف‌ترین آن‌ها، سعدی کارلوست.

  کلیدواژه ها : ،
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.