• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی , مطالب برگزیده سایت » مقدار سود کسانی که از بانک سکه میگیرند چه قدر است ؟
  کد خبر : 529592

  مقدار سود کسانی که از بانک سکه میگیرند چه قدر است ؟

  مقدار سود کسانی که از بانک سکه میگیرند چه قدر است ؟Reviewed by Aryan on Apr 17Rating: عرضه سکه به کسانی که آن را چهارماه قبل، پیش خرید کرده بودند، امروز آغاز شد. البته این عرضه امروز کمی تأخیر داشت و ساعتی طول کشید تا به گفته متصدیان بانک ملی موارد احراز هویت متقاضیان، نحوه…

  مقدار سود کسانی که از بانک سکه میگیرند چه قدر است ؟Reviewed by Aryan on Apr 17Rating:

  عرضه سکه به کسانی که آن را چهارماه قبل، پیش خرید کرده بودند، امروز آغاز شد. البته این عرضه امروز کمی تأخیر داشت و ساعتی طول کشید تا به گفته متصدیان بانک ملی موارد احراز هویت متقاضیان، نحوه واگذاری مسكوك طلا به متقاضیان و روش‌های جایگزین از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد.

  به گزارش عصرایران، شعب بانك ملی امروز سكه های پیش فروش تمام بهار آزادی را كه با قیمت 546 هزار تومان – بدون محاسبه مالیات بر ارزش افزوده – چهار ماه پیش فروخته شده بود، به خریداران تحویل می دهند.

  یعنی این سکه ها با 27 هزار و سیصد تومان مالیات بر ارزش افزوده سرجمع 573 هزار و سیصد تومان برای تحویل گیرندگان تمام می شود که با توجه به قیمت 682 هزار تومان سکه که برای امروز توسط بانک مرکزی اعلام شده است، 108 هزار و هفتصد تومان سود می کنند.

  ابلاغیه بانک مرکزی درباره عرضه امروز بدین شرح است:

  احراز هویت متقاضیان

  – واگذاری مسكوك طلا صرفا به شخصی كه مشخصات هویتی وی بر روی رسید پیش‌ خرید مسكوك طلا درج گردیده است انجام پذیرد.

  – احراز هویت فرد متقاضی كه شامل بررسی مشخصات هویتی وی از قبیل نام و نام‌ خانوادگی، شماره ملی، تاریخ تولد، شماره شناسنامه و نام پدر است باید از طریق رؤیت اصل كارت ملی و رسید پیش‌ خرید مسكوك طلا و تطابق موارد مندرج در آن‌ ها صورت پذیرد.

  – تأیید اصالت و صحت رسید پیش‌ خرید و احراز هویت شخص متقاضی بر عهده آن بانك می‌باشد.

  نحوه واگذاری مسكوك طلا به متقاضیان

  – بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران با توجه به مشاهده نواقصی در خصوص ثبت مشخصات هویتی متقاضیان در برخی رسیدهای پیش ‌خرید، متقاضیانی را مجاز به تحویل مسكوك طلا می‌داند كه مشخصات آن‌ها بدون مغایرت در سامانه پیش‌ فروش سكه موجود در شبكه امن بین بانكی (به نشانی portal.pbn.net)، ثبت شده باشد.

  – با عنایت به ارزش بالای مسكوك طلا و توجه ویژه به مسائل و معضلات امنیتی كه ممكن است در ارتباط با تحویل و انتقال مسكوك طلا برای متقاضیان به وجود آید، آن بانك موظف است ترتیباتی اتخاذ نماید تا بر اساس گزارشات موجود در سامانه فوق‌الذكر، تحویل مسكوك طلا برای متقاضیانی كه مبادرت به پیش‌ خرید مسكوك طلا به تعداد 100 قطعه و یا كمتر نموده‌اند، صرفاً از طریق شعبه‌ صادركننده و برای متقاضیانی كه بیش از 100 قطعه پیش ‌خرید نموده‌اند از طریق سرپرستی امور شعب بانك ملی ایران كه شعبه صادركننده تحت نظر آن سرپرستی می‌باشد و با لحاظ نمودن موارد امنیتی مناسب انجام پذیرد.

  – آن بانك موظف است در موعد مقرر پس از اخذ مالیات بر ارزش افزوده، به میزان پنج (5) درصد مبلغ مندرج در رسید پیش ‌خرید، اقدام به ثبت اطلاعات مورد نیاز در سامانه مذكور و تحویل مسكوك طلا به متقاضیان نماید.

  – آن بانك موظف است بر اساس اطلاعات موجود در سامانه پیش‌ فروش سكه، از واگذاری مسكوك طلا به متقاضیانی كه اطلاعات آن‌ها از نظر بانك مركزی دارای نقص بوده اكیداً خودداری نماید.

  متصدی شعبه موظف است به منظور رفع نواقص ثبتی مزبور، مشتریان را به مسئول مجاز معرفی شده جهت انجام اصلاحات در شعبه معرفی نموده تا پس از رفع نقص موصوف در سامانه مذكور امكان واگذاری مسكوك طلا مهیا گردد.

  همچنین لازم است اصلاحات صورت پذیرفته در سامانه ثبت گردد تا امكان اخذ گزارشات مورد نیاز در این خصوص نیز فراهم شود.

  روش‌های جایگزین

  آن بانك می‌تواند علاوه بر تحویل عین مسكوك طلا، استفاده از یك یا تركیبی از روش‌های جایگزین زیر را نیز به متقاضیان پیشنهاد نماید:

  1- دریافت وجه نقد، معادل ارزش مسكوك پیش‌ خرید شده به نرخی كه روزانه از سوی بانك مركزی به آن بانك اعلام می‌گردد.

  در این روش با عنایت به این ‌كه فرآیند انجام معامله فروش مسكوك طلا تكمیل نگردیده و مسكوك موضوع معامله تحویل نگردیده است، لذا نیازی به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نیز نمی‌باشد.

  2- دریافت حواله مسكوك طلای بانك مركزی به جای مسكوك طلای پیش‌ خرید شده.

  در این روش نیز به دلیل ذكر شده در بند 1 فوق، نیازی به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نمی‌باشد.

  حواله موصوف از ویژگی های زیر برخوردار می‌باشد:

  2-1- هر حواله معادل یك قطعه سكه طلای بهار آزادی تصویر حضرت امام خمینی(ره) بوده و از موارد امنیتی ضد جعل مناسبی برخوردار می‌باشد.

  2-2- حواله مزبور به صورت بی‌نام بوده و در خارج از بانك قابلیت نقل و انتقال به غیر را دارد، بنا بر این دارنده حواله، مالك آن محسوب می‌گردد.

  2-3- مدت اعتبار پذیرش حواله‌ها در تمامی شعب آن بانك تا پایان سال 1391 می‌باشد و پس از اتمام مدت مزبور حواله‌های یاد شده صرفاً در شعبه صادركننده دارای اعتبار می‌باشند.

  آن بانك موظف است در زمان صدور حواله، روی آن را به مهر شعبه و تاریخ صدور، ممهور نماید.

  حواله‌های صادره صرفاً در شعبه صادركننده و پس از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به میزان پنج (5) درصد نسبت به مبلغ مندرج در رسید پیش‌ خرید، قابل تبدیل به مسكوك طلا می‌باشند.

  همچنین حواله‌های صادره در تمامی شعب بانك ملی ایران، بدون نیاز به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده قابل باز خرید به نرخی كه بانك مركزی به صورت روزانه به بانك ملی ایران اعلام می‌نماید، می‌باشند.

  3- دریافت اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری (عام) بانك ملی ایران به ازای مبلغ مشخصی از وجوه واریز شده بابت پیش‌ خرید مسكوك طلا كه به درخواست متقاضیان عرضه می‌گردد. اوراق مزبور از ویژگی‌های زیر برخوردار می‌باشد:

  3-1- با نام، دو ساله و فاقد كوپن سود علی‌الحساب؛

  3-2- نرخ سود علی‌الحساب 20 درصد در سال، معاف از مالیات و دارای برگة تسویه نهایی؛

  3-3- حداكثر سقف قابل انتشار برای متقاضیان متناسب است با مجموع وجوه واریز شده بابت پیش‌ خرید مسكوك طلا؛

  3-4- تاریخ انتشار درج ‌شده بر روی اوراق از آغاز طرح پیش‌ فروش 29 آذر ماه 90 لغایت روز پایانی طرح مذكور 28 اسفند ماه 90 متناسب با زمان پیش‌ خرید

  3-5- زمان عرضه اوراق از تاریخ دوم اردیبهشت ماه سال ‌جاری و به مدت 15 روز كاری (پایان روز 19/2/1391) می‌باشد.

  در این روش نیز به دلایلی كه پیش‌ از این بیان گردید، نیازی به محاسبه و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، از طرف متقاضیان نمی‌باشد.

  پرداخت سود علی‌الحساب صرفاً بر عهده آن بانك بوده و از تاریخ واریز وجه بابت پیش‌ خرید مسكوك طلا، محاسبه و با نظر متقاضی به صورت نقدی یا واریز به حساب متمركز معرفی شده نزد هر یك از بانك‌های عضو شتاب در مقاطع ماهانه پرداخت می‌گردد.

  صدور اوراق مذكور برای دارندگان رسید‌های پیش ‌خریدی كه سررسید واگذاری آنها فرا نرسیده باشد نیز امكان‌پذیر می‌باشد.

  همچنین لازم است در زمان صدور اوراق مزبور سود مدت زمان سپری شده از روز واریز وجه به صورت روزشمار محاسبه و به متقاضی پرداخت گردد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.