• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » فرهنگی و هنری , مطالب برگزیده سایت , مناطق دیدنی ایران » تصوير سنگ‌برجسته اردشير بابکان در فيروز آباد محو شد!
  کد خبر : 525414

  تصوير سنگ‌برجسته اردشير بابکان در فيروز آباد محو شد!

  تصوير سنگ‌برجسته اردشير بابکان در فيروز آباد محو شد!Reviewed by Aryan on Apr 14Rating: درحالي تصوير بزرگترين سنگ برجسته ساساني اردشيربابکان و شاهپور يکم در رودخانه تنگاب فيروزآباد درحال محو شدن است که آغاز سدسازي در اين محوطه نيز سبب لرزش و ريزش اين صخره ساساني شده است. درحال‌حاضر نبود حفاظت جدي از سنگ‌ برجسته‌هاي…

  تصوير سنگ‌برجسته اردشير بابکان در فيروز آباد محو شد!Reviewed by Aryan on Apr 14Rating:

  سنگ‌برجسته اردشير بابکان در فيروز آباد

  درحالي تصوير بزرگترين سنگ برجسته ساساني اردشيربابکان و شاهپور يکم در رودخانه تنگاب فيروزآباد درحال محو شدن است که آغاز سدسازي در اين محوطه نيز سبب لرزش و ريزش اين صخره ساساني شده است. درحال‌حاضر نبود حفاظت جدي از سنگ‌ برجسته‌هاي ساساني روند تخريب‌ها را شدت بخشيده است. 
  سناريوي تخريب سنگ‌ برجسته‌هاي ساساني انگار پاياني ندارد. اين سنگ برجسته‌ها که عمدتا به‌دليل نبود رسيدگي و حفاظت جدي دچار تسريع روند فرسايشي مي‌شوند با دخالت عوامل بيروني آسيب‌زا، بستر نابودي کامل اين آثار برجسته تاريخي فراهم شده است. درحالي تصوير بزرگترين سنگ برجسته ساساني اردشيربابکان و شاهپور يکم در رودخانه تنگاب فيروزآباد درحال محو شدن است که آغاز سدسازي در اين محوطه نيز سبب لرزش و ريزش اين صخره ساساني شده است.

  سياوش آريا، يکي از فعالان ميراث‌فرهنگي استان فارس در اينباره به CHN گفت: سنگ نگاره اردشير بابکان و شاهپور يکم در 3 کيلومتري جاده فيروز آباد ـ شيراز، بر فراز صخره‌يي و در سمت راست رودخانه تنگاب در دل کوه حجاري شده است. 

  به‌گفته وي، اين نقش برجسته بزرگ ترين اثر صخره يي دوره ساسانيان است که در حجاري‌ها، تصاويري از نبرد تن به تن اردشير بابکان با اردوان پنجم که اردشير با نيزه بلند، آخرين پادشاه اشکاني را به زير افکنده و پيکار شاهپوريکم،جانشين اردشير،با دربندان وزير بزرگ اردوان را نشان مي دهد.

  اين درحالي است که در صحنه سوم از اين نگاره هم يکي از سرداران اردشير(نگاره ششم از سمت راست) با يک دست،گردن حريف را در چنگ مي فشارد و با دست ديگر کمر همتاي خود را گرفته و تلاش دارد که او را از زمين بلند کرده و بر زمين بکوبد…که نمونه يي از اين نگاره را در نقش رستم (5 کيلومتري غرب پارسه =تخت جمشيد ) ديده مي‌شود حجاري شده است.

  درحال‌حاضر بزرگترين سنگ‌نگاره اردشير بابکان و شاهپور يکم در دل کوه و بالاي رودخانه خشک شده واقع شده است و فاقد هرگونه نگهبان و حصارکشي است

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۲)  • عليرضا

   باباسنگ رو بيخيال اصل رو بچسبين خودتخت جمشيدداره نابودميشه هيچكي به فكرش نيس به خدا اگه مال خارجي هابود همشو ميكردن توشيشه!افسوس…جاتبه كه ميگن حتي پولي روكه يونيسف داده خرجش نكردن

  • ابکنار

   مسئولامون فقط به فکر درست کردن امامزاده ها هستن. همینکارارو کردیم تمدنمون رو فراموش کردیم که باعث شده این عربهای وحشی و بیابانگرد هر کاری دلشون میخواد میکنن و ادعای مالکیت جزیره های ایرانی رو هم دارن

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.