• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار سینما , اخبار سینمای ایران , مطالب برگزیده سایت » کارگردان گشت ارشاد:من سيلي خوردم و منتظر سيلي‌هايي كه ‌خواهم زد‌ باشند!
  کد خبر : 523475

  کارگردان گشت ارشاد:من سيلي خوردم و منتظر سيلي‌هايي كه ‌خواهم زد‌ باشند!

  کارگردان گشت ارشاد:من سيلي خوردم و منتظر سيلي‌هايي كه ‌خواهم زد‌ باشند!Reviewed by Aryan on Apr 12Rating:   /می گفتند چرا یک سوپراستار بسیجی شده / هر فيلمي كه ساختم پيش بيني مي كردم كه يا اكران نشود يا مميزي شود يا محدوديت ها و مخالفت هايي درباره اكران فيلم هايم اتفاق بيفتد. پيش بيني…

  کارگردان گشت ارشاد:من سيلي خوردم و منتظر سيلي‌هايي كه ‌خواهم زد‌ باشند!Reviewed by Aryan on Apr 12Rating:

  سعید سهیلی کارگردان فیلم گشت ارشاد

   

  /می گفتند چرا یک سوپراستار بسیجی شده /

  هر فيلمي كه ساختم پيش بيني مي كردم كه يا اكران نشود يا مميزي شود يا محدوديت ها و مخالفت هايي درباره اكران فيلم هايم اتفاق بيفتد. پيش بيني هايم هميشه در اين موارد درست بوده و حتي در مورد اولين فيلمم «مردي شبيه باران» در خيلي از شهرستان ها به شكل معدود تجمعاتي عليه فيلم مقابل سالن هاي سينما شكل گرفت. در آن زمان براي اولين بار بود كه يك سوپراستار(ابوالفضل پورعرب) لباس بسيجي مي پوشيد و نقش يك بسيجي را ايفا مي كرد و فيلم نيز صحنه ها و مواردي داشت كه در آن مقطع حساسيت برانگيز بود. از جمله رقص و آوازي كه اسرا در اردوگاه داشتند مورد اعتراض قرار گرفت يا يكي از اسراي ايراني كه در فيلم خيانت مي كرد يكي ديگر از مواردي بود كه برخي آزاده ها عقيده داشتند هيچ اسير ايراني اي در دوران اسارت خيانت نكرده است ولي به نظر من همان طور كه عده زيادي مقاومت كردند عده معدودي هم بودند كه بريدند و نتوانستند شرايط سخت را تحمل كنند. اما برخي عقيده داشتند همه چيز گل و بلبل است. همه مقاوم، استوار و آرمانگرا بودند و هيچ كس هم كوچك ترين تزلزلي در اراده اش نداشته اما در فيلم چنين نبود، در آن زمان هم عده يي موسوم به انصار حزب الله بيانيه دادند كه ما جلوي اكران فيلم را خواهيم گرفت. به طور مشخص يادم مي آيد جلوي سينما آفريقاي مشهد تجمع كردند و اجازه نمي دادند مردم وارد سينما شوند. آن زمان مصاحبه يي كردم كه بعد از 17، 18 سال آن مطالب دوباره تكرار شد، همان زمان در مصاحبه يي گفتم اگر شما انصارحزب الله هستيد من خود حزب الله ام.

  /تقلبي ها يا متقلب ها/

  در مورد «گشت ارشاد» بيش از يك سال صدور پروانه ساختش به درازا كشيد. آنها اصرار داشتند اسم فيلم تغيير كند، آنها مي خواستند عنوان فيلم هر اسمي باشد جز «گشت ارشاد» مثلامي گفتند اسم فيلم مي تواند «تقلبي ها» يا «متقلب ها» باشد كه اسم هاي بي ربطي بودند. اما من مي گفتم اين فيلم مثل فرزند من است و مي خواهم اسم فرزندم را خودم انتخاب كنم.

  /قاسطين و مارقين و ناكثين/

  اكران «گشت ارشاد» باعث جمع اضداد شد، به قول شريعتي قاسطين و مارقين و ناكثين. در مخالفت با «گشت ارشاد» طيف هاي مختلف دست به دست هم دادند كه براي من دور از انتظار بود.وقتي سازمان فرهنگي و هنري شهرداري و مجموعه شهرداري دائما در حال گرفتن عكس يادگاري با هنرمندان هستند و افتخار آنها تعامل با هنرمندان است و مي خواهند با اهالي سينما همكاري داشته باشند، وقتي آنها در كنار عده يي به نام انصار حزب الله قرار مي گيرند و حوزه هنري وارد اين اتفاقات مي شود، از آن سو مي بينيم بخشي از اهالي سينما خود را پشت اين قضيه پنهان مي كنند، وقتي اينها دست به دست هم مي دهند، چنين وضعيتي دور از انتظارم بود.

  /در زمان جشنواره درمشهد برایم بزرگداشت گرفتند ولی اجازه اکران دراین شهر راندادند/

  براي من عجيب است، در جشنواره فيلم فجر «گشت ارشاد» در مشهد نمايش داده شد و دومين فيلم منتخب از سوي مردم در مشهد شد و نمايش ويژه هم براي فيلم برگزار شد كه همه مسوولان شهر مشهد فيلم را ديدند و بزرگداشتي براي من تدارك ديدند، اما زمان اكران فيلم شهري كه با اكران فيلم مخالف بود و حتي اجازه يك سانس اكران نداد مشهد بود. در شهرستان هاي ديگر نيز همين اتفاق افتاد كه مسوولان استان ها فيلم را ديدند از جمله فرماندارها، فرماندهان نيروي انتظامي و فرماندهان سپاه فيلم را ديدند و هيچ گونه مخالفتي با فيلم نداشتند. همه مخالفت ها از زمان اكران آغاز شد و آنقدر هم گسترده نبود و حكايت آن كسي است كه سنگي را در چاه مي اندازد و هزار نفر نمي توانند آن سنگ را از چاه بيرون آورند، حالاوضعيت فيلم «گشت ارشاد» هم چنين شده است.

  /به قول فردوسي پور اين حركت «خودجوش» نبوده است /

  150 نفر جلوي ساختمان وزارت ارشاد تجمع كردند كه اين 150 نفر هم نطفه اوليه اتفاقات نبودند چرا كه 10 نفر هم از اين تعداد فيلم را نديده بودند، پس مشخص مي شود كه نطفه اوليه يكي، دو نفري بودند كه يا با من، يا با فيلم يا با ارشاد، يا با وزير يا با معاونت سينمايي يا با سينما مشكل داشتند. آنها بودند كه 150 نفر را تحريك كردند، به قول فردوسي پور اين حركت «خودجوش» نبوده است و معلوم است كه يكي دو نفر اين عده را هماهنگ كرده اند، چون اين عده با بلندگو، پلاكارد و سخنران مشخص در برابر وزارت ارشاد حاضر شده اند و در مورد فيلم به هياهو پرداخته اند.

  /سينما خيلي از رسانه هاي ديگر عقب تر است /

  سينما خيلي از رسانه هاي ديگر عقب تر است و مطبوعات خيلي راحت تر مي توانند موضوعات را بيان و تحليل كنند. اما در سينما محدوديت ها بيشتر است. بسياري از اتفاقاتي كه در صفحه حوادث روزنامه ها منتشر مي شوند، در سينما اجازه و امكان پرداختن ندارند. جسارت اهالي سينما هم كم شده يا جلوي جسارت آنها گرفته شده، به همين دليل وقتي يك فيلم يا دو فيلم كمي انتقادي به موضوعي مي پردازند، خيلي سريع به چشم مي آيد.

  /من موسس حوزه هنري استان خراسان بوده ام/

  من موسس حوزه هنري استان خراسان بوده ام و هشت سال رييس حوزه هنري خراسان بودم و حالاحوزه هنري پاداش بدي به من داد، كساني كه دستور توقيف «گشت ارشاد» را داده اند يك ساعت سر فيلمبرداري هيچ فيلمي نبوده اند كه بدانند يك فيلم با چه سختي و مشقتي ساخته مي شود. پيام اين اتفاق اين است كه مردم شما حق انتخاب نداريد، ما مي گوييم چه فيلمي را ببينيد، چه فيلمي را نبينيد. آنها فيلم ام را آتش زدند و خاكسترش را به جا گذاشتند ولي مطمئن باشيد دودش به چشمان شما هم خواهد رفت و خوشحال نباشيد. «گشت ارشاد» در تاريخ خواهد ماند: زماني كه نام، مقام و پست ها نخواهند بود و اين پست ها وجود نخواهند داشت.

  /جوانان درفیس بوک به کارگردان گشت ارشاد چه می گویند ؟/

  خيلي از جوانان به خصوص در فيس بوك به من مي گويند، اتفاقات پيرامون «گشت ارشاد» به دليل همزماني اش با اكران «قلاده هاي طلا» است. آنها مي گويند همه مسوولان فرهنگي، هنري و سياسي كشور دوست داشتند «قلاده هاي طلا» پرفروش ترين فيلم سال باشد.

  /پس از سه چهار روز همه پوسترها و بنرها پاره شد/

  هم وزارت ارشاد پوسترها را تاييد كرد و هم شهرداري تعدادي از جايگاه بيلبوردهايش را به رايگان در اختيار ما قرار داده بود، اما بعدا نظرشان عوض شد. من هم فكر مي كردم حساسيت برانگيز باشد اما همان طور كه گفتم در وزارت ارشاد و سازمان فرهنگي- هنري شهرداري تاييد شد. ما براي پوسترها و بنرها 90 ميليون تومان هزينه كرديم اما متاسفانه پس از سه چهار روز همه پوسترها و بنرها پاره شد.

  /قطعا فيلمي تندترو جسورانه خواهم ساخت/

  قطعا فيلمي تندتر، صريح و دردمندتر و جسورانه خواهم ساخت و اين برخوردها باعث نخواهد شد محافظه كار شوم. تصميم گرفتم فيلمي بسازم كه چند برابر «گشت ارشاد» بحث برانگيز باشد. چون اين انگيزه در من ايجاد شد كه اگر مي خواهي فيلمي بسازي كه مورد استقبال مردم باشد، فيلمي باشد كه درد مردم را بيان كند و بازگويي درد مردم عواقبي دارد.

  /زير آتش خمپاره هاي خمسه خمسه بزرگ شدم/

  من كسي هستم كه زير آتش خمپاره هاي خمسه خمسه بزرگ شدم، يعني بچه تركش، گلوله و خاك و خاكريز هستم. اين برخوردها باعث نمي شود كه من عقب نشيني كنم، كله شق تر از اين حرف ها هستم و مبارزه مي كنم.

  /منتظر سیلی های من باشید/

  سينماي مورد علاقه من سينماي اجتماعي است، اما در اين سينما قطعا مسائل سياسي خودش را نشان مي دهد و سينماي من سينماي عاصي و وحشي و پرخوني است، قهرمانان من اگر سيلي بخورند نمي روند كلانتري شكايت كنند، بلكه قهرمان هاي سينماي من اگر يك سيلي بخورند، دو سيلي مي زنند و خودم هم اين طوري هستم و در ماجراي اكران «گشت ارشاد» من هم سيلي خوردم و منتظر سيلي هايي كه من خواهم زد، باشند.

  منبع : پرسین ود

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۲۸)  • روح الله

   آقا دست گلت درد نکنه
   خسته نباشی و مرحبا بر کسانی که محافظه کار نیستند و روی زشت واقعیت های جامه مارا نشان می دهند.
   نظر من این است که اساسی ما ایرانی ها این است که عینک غیرواقع بینی را چشمانمان بر نمی داریم تامشکلات واقعی را بینینیم تازه اگر مشکلات را قبول کردیم تازه مرحله بعدی راه حل درست است البته هنوز ما در شناخت مشکلات معضلات موندیم چه که حلش کنیم

  • سینا

   به نظر من اصلا فیلم سیاسی نبود. و خیلی سطحی تر از اونی بود که بخواد به کسی نیش و کنایه بزنه . اگه این همه تبلیغات منفی نمیشد شاید این فیلم کمتر از این میفروخت. بلاخره تبلیغ منفی هم تبلیغه دیگه . میدونید که چی میگم. شاید خدا(شاید بعضی از بنده های خدا) کارگردان فیلم رو دوست داشتند که براش تبلیغات منفی کردند.

  • hesam

   واقعا واست متاسفم صلاح الدین.تو از سینما چیزی میدونی؟اگر فکر میکنی میدونی.میتونیم باهم بحث کنیم.از فیلم شرلوک ۱۹۲۴ یا از سینمای ۱۹۱۶ تا ۲۰۱۲ بحث میکنیم٬سوئد هستم و از این مصیبت ها به دور ولی مشکلات ایران٬مشکلات همه ماست.مرسی اقای سهیلی که با این همه محدودیت و سانسور به فکر درد مردمی

  • ah

   واقعا باید تاسف خورد به حال بعضیها که خودشونو ارزشی میدونند
   ولی مرتکب همه جور کار خلاف قانون میشوند

  • مریم

   من از آقای سهیلی متشکرم به خاطر فیلم گشت ارشاد که عین واقعیت بود و منتظر فیلم های بعدیشون هستم و برای آقای صلاح الدین خیلی متاسفم.

  • باران

   تو ایران سه گروه وجود داره یک.غرب زده ها دو.ادم های خیلی مذهبی که ایران و اسلام رو به…..کشیدن سه.ادم هایی که میانه رو هستن و هیچ کاری هم از دستشون بر نمیاد مثل اقای سهیلی چون قدرت با دسته دومه…

  • سحر

   سلام، آقای سهیلی تبریک میگم به شجاعت و مردانگی شما
   تو این زمونه ای که می خوان مردم خفه خون بگیرن و به خواب خرگوشی برن و درگیر خودشون باشن تا دیگه نای حرف زدن و اعتراض نداشته باشن از شما ممنونیم که از حقوق ما طرفداری می کنید واقعا خدا قوت!

  • سناتور تو نایت

   اقای سهیلی ببینم چی میکنی ها
   ما پشتتیم فقط تو جا نزن

  • حسین

   آقای سهیلی، برو بابا برس به کارت….
   میخوای سیلی بزنی؟
   زکی….
   آنجا که عقاب پر بریزد از پشه ی لاغری چه خیزد!

  • نام شما...

   Motasefane to iran faghat bayad hamechizo khoob jelveh bediii
   zendeh bad adamhaye jasoore iran zamiiin

  • کامران

   آقای سهیلی آنجا که عقاب پر بریزد از مورچه لاغری چه خیزد!

  • مرتضي

   دوست من طرز فكر “سيلي بزني دو تا مي بزنم” افكار انسانهاي ضد اجتماع است فرق انسان و برخي موجودات ديگر قدرت ارتباط كلامي است …

  • حسن

   ایول فقط هالیوود انصافا دمت گرم

  • شبنم

   افرین…..
   به تو میگن کارگردان.مطمئن باش ما مردم ایران پشت کسی هستیم که حرف دلمونو بزنه چون تو این دوره همه میترسن حرف دل مارو بزنن.

  • نام شما...

   سلام حرفهای جناب سهیلی واقعادرست است مگر درهیچ یک ادارات دولتی وخصوصی ولشگری وکشوری همه بی مورد هستند وهمه پاک وبدون خلاف هستند نباید این را می گفتم اما دراسارت هم بودن کسانی که عین حرفهای سهیلی وفیلم شان بودن وخودم به چشم دیدم
   درهمه جا هست وبودن و هستند عین واقعیت

  • .....................

   آره منم موافقم

   آقاي سهيلي تا آخرش ازت همايت ميكنم

   • بهزاد

    دوست عزیز !اول سعی کن فرق بین همایت و حمایت رو بدونی بعد نظر بده!

    • ah

     خب منم همایت میکنم

   • من

    شما فارسیتو خوب کن! حمایت پیشکشت!

  • hasani

   har adami az marg betarse har rooz dare mimire vali kasi ke az marg natarse faghat ye bar mimireh ta mardom be in mohem naresan hamin asho hamin kasast man bara khodam va mardomam vaghean motasefam ka darim mordegi mikonim na zendegi.

  • صلاح الدين

   با سلام
   مردم خیلی باید الاف باشند که وقت واسه فیلم های ایرانی و سینمایی میذارن با این فیلم های آب دوغ خیاری شون همتون برید به درک با اون سینماتون
   فقط فیلم های هالیوودی هستند که ارزش دیدن دارن نه فیلم های در پیت جدایی صغری از غضنفر ، سگ های قلاده دریده ، گشت آشغال
   اینقدر سیلی بزن تا جونت در بیاد این نظر خودمه پس فردا تو مصاحبه هاتون نگید این یکی از اون 150 نفر بود. SEE you in hell child 5,5

   • زرنگی

    بی تربیت!!

   • علی

    متاسفم واست دوست عزیز.

   • رضا

    من هیچ کاری به درست و غلط بودن حرف های دو طرف ندارم
    فقط این رو میگم که کسی که ادب رو در گفتارش رعایت نمیکنه ، پس جایی هم برای بحث و گفتگوی آزاد اندیشه ها نمیذاره

   • عباد

    خیلی بیشعور ونفهم تشریف داری.واقعا متاسفم برای وطنم که یک وطن فروش توش زندگی میکنه………..

   • احسان

    تو انسان باشعور! اگه فهمی داشتی و هالیوود رو می شناختی، به جدایی نادر از سیمین نمی گفتی جدایی صغری از غضنفر! جایزه اسکار رو احتمالاً همشیره جنابعالی صغری خانوم گرفتن دیگه! این کارگردانهای ما هم باید همشون (البته اکثریتشون که وابسته نیستند مثل آقای سهیلی) قاب گرفته شن که با این امکانات فیلمهایی می سازند که با فرهنگ و منش ایرانی سازگار هستش، نه با وحشی گری هالیوود. ضمنا فکر کنم شما آقا صلاح الدین از همون 150 نفر باشی، چون از قدیم گفتند پنبه دزد دست به ریشش می کشه!!! دوستان محترم از اینکه وقتتون رو گرفتم پوزش می خوام

  • نام شما...

   دمت گرم …. زنده باشي
   حرف حق براي دوستان درد اوره

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.