• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » علمی و فضایی » نخستین بذرها از تاجیکستان به خزانه جهانی بذر وارد شدند
  کد خبر : 522238

  نخستین بذرها از تاجیکستان به خزانه جهانی بذر وارد شدند

  نخستین بذرها از تاجیکستان به خزانه جهانی بذر وارد شدندReviewed by Aryan on Apr 11Rating: خزانه جهانی بذر در قطب شمال و در کشور نروژ و در ژرفای ۱۲۰ متر ساخته شده است تا در اتاق‌های یخ آن یک و نیم میلیون بذر و دانه های گیاهی گوناگون از سرتاسر جهان حفاظت بشوند. _________________________________________________________________ مقامات…

  نخستین بذرها از تاجیکستان به خزانه جهانی بذر وارد شدندReviewed by Aryan on Apr 11Rating:

  خزانه جهانی بذر در قطب شمال و در کشور نروژ و در ژرفای ۱۲۰ متر ساخته شده است تا در اتاق‌های یخ آن یک و نیم میلیون بذر و دانه های گیاهی گوناگون از سرتاسر جهان حفاظت بشوند.
  _________________________________________________________________
  مقامات خزانه جهانی بذر در نروژ خبر دادند که نخستین گروه از بزرهای زراعتی از “بام جهان” تاجیکستان وارد این خزانه در قطب شمالی شدند.

  اولین بذرها از تاجیکستان و ارمنستان در میان ۲۵ هزار بذر زراعتی جدید از کشورهای مختلف کره زمین در چهارمین سالروزی تأسیس این خزانه به اینجا وارد شدند.

  در پایان سال گذشته اعلام شده بود که تاجیکستان نخستین گروه از بذر زراعت‌های مهم برای این کشور را برای محفوظ نگه داشتن در خزانه جهانی بذر سوالبارد در نروژ را آماده کرده و منتظر باز شدن دروازه‌های این خزانه بوده است، زیرا که درهای آن در یک سال تنها چهار مراتبه باز می‌شوند.

  بنا به اطلاع مرکز ذخیره‌های ژنتیکی تاجیکستان، نخستین گروه از بذرهایی که تاجیکستان در خزانه جهانی ذخیره کرد، انواع مختلف بذر گندم و جو است.

  بنا به اطلاع مرکز ذخیره‌های ژنتیکی تاجیکستان، نخستین گروه از بذرهایی که تاجیکستان در خزانه جهانی ذخیره کرد، انواع مختلف بذر گندم و جو است.

  مقامات خزانه جهانی بذر گفته‌اند، این نوع گندم و جو به این خاطر مهمند که توان تاب آوردن به شرایط سخت اقلیمی را دارند.

  قبلاً مولان پولاداف، رئیس مرکز ذخیره‌های ژنتیکی تاجیکستان به بی‌بی‌سی گفته بود که از این مرکز به خزانه جهانی بذر سوالبارد نخست ۱۰۲۳ نوع گندم و ۶۲۴ نوع جو انتقال یافته و سپس انواع دیگر زراعت به مثل زراعت‌های لوبیای محلی نیز انتقال خواهد یافت.

  در همین حال، به گفته مقامات خزانه جهانی بذر “در چهارمین سالگرد تأسیس این خزانه، همچنین آمریکا، سوریه، کلمبیا و ارمنستان نمودهای گوناگون زراعت را برای محفوظ نگه داشتن فرستاده‌اند.”

  خزانه جهانی بذر سوالبارد، سال ۲۰۰۷ برای نگهداری تمام عناوین بذرهای زراعتی در صورت رخ دادن حادثه‌ای طبیعی یا صنعتی به مثل جنگ اتمی، افتادن سیارک به زمین یا گرمایش هوا در جهان، تأسیس شده است.

  در اینجا، در عمق ۱۲۰ متر، در اتاق‌های یخ، یک و نیم میلیون بذر مختلف محفوظ شده است و اکنون تاجیکستان نیز برای نخستین بار به بایگانی این خزانه جهانی سهم گذاشت.

  بنا به قرارداد میان تاجیکستان و خزانه جهانی بذر سوالبارد، این بذرها تا ده سال در این خزانه رایگان محفوظ می‌مانند و به احتمال زیاد این قرارداد تمدید خواهد شد.
  ضمناً، تاجیکستان خود دارای خزانه ذخیره‌های ژنتیک زراعت کشاورزی است و گفته می‌شود در اینجا در حدود ۵۰ یخچال بیش از ۶۵۰۰ هزار نوع زراعت که “ثروت مملکت” عنوان می‌شود، محفوظ است.

  در حالی که در این یخچال‌های درجه سردی‌اش تا ۲۵ درجه، بذرها می‌توانند تا پنجاه سال نگهداری شوند، اما در خزانه جهانی بذر در سوالبارد، این بذرها می‌توانند صدساله‌ها محفوظ باشند.

  خزانه جهانی بذر سوالبارد توسط دولت نروژ با حمایت سازمان ملل متحد در عوض ۴۵ ملیون دلار ساخته شده است. (بی بی سی)

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)



  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.