• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » زناشویی » تمایل به زندگی مجردانه و بی مزاحم
  کد خبر : 521268

  تمایل به زندگی مجردانه و بی مزاحم

  تمایل به زندگی مجردانه و بی مزاحم Reviewed by Farnaz on Apr 10Rating: ازدواج جوانان مسئله مهمی است که بزرگترهای خانواده و بزرگان جامعه باید نسبت به انجام آن اهتمام ویژه داشته باشند زیرا در غیر این صورت مشکلات عدیده ای جوانان و جامعه را تهدید می کند. نویسنده این مطلب نگاهی اجمالی به پدیده…

  تمایل به زندگی مجردانه و بی مزاحم Reviewed by Farnaz on Apr 10Rating:

  ازدواج جوانان مسئله مهمی است که بزرگترهای خانواده و بزرگان جامعه باید نسبت به انجام آن اهتمام ویژه داشته باشند زیرا در غیر این صورت مشکلات عدیده ای جوانان و جامعه را تهدید می کند. نویسنده این مطلب نگاهی اجمالی به پدیده افزایش سن ازدواج دارد .

  جامعه ما در حال حاضر دو ویژگی بارز دارد: یکی اینکه جامعه ای جوان است و دوم آنکه در حال گذار از زندگی سنتی به زندگی مدرن است. این دو ویژگی اقتضائات و عوارضی دارد، که یکی از آنها مسئله ای به نام بالا رفتن سن ازدواج و نیز افزایش میل به تنها زیستی و زندگی انفرادی جوانان است.

  مسئله بالا رفتن سن ازدواج و تمایل به زندگی مجردی، که دو روی یک سکه اند، هر چند دامن گیر پسران و دختران است اما از آنجا که پسر به لحاظ فیزیولوژیک و نیز فرهنگی هر چقدر سنش بالا برود مشکلی برای ازدواج ندارد (البته این از ناگواری های فرهنگ ماست و حقیقتا باید جو جامعه طوری باشد که پسرها نیز مجبور شوند در سنین پایین تر و مناسب تر ازدواج نمایند) بنابراین، این مسئله و مشکل بیشتر دامن گیر دختران است و در واقع معضلی است که در فرهنگ ما از آن با عنوان ترشیدگی دختران یاد می شود. (البته این تعبیر هرگز مناسب نیست ولی در جامعه رایج است) البته به نظر می رسد این پدیده بیشتر بستگی به ویژگی های فیزیولوژیک زن داشته باشد تا به شرایط محیطی و فرهنگی و حتی وجه فرهنگی آن را نیز می توان به نوعی ریشه دار در مسئله فیزیولوژیکی آن قلمداد کرد. چرا که بهترین سن باروری برای دختران زیر سن ۳۰ سالگی است و حداکثر سن مناسبی که اطبا برای باروری توصیه می کنند، ۳۵سالگی است و بارداری بالاتر از سن سی و پنج سالگی را برای مادر و کودک دارای عوارض منفی می دانند.

  ● علل بالا رفتن سن ازدواج

  به هر حال آنچه امروز با آن روبه روییم دخترانی هستند که آهسته آهسته و با بالاتر رفتن سنشان، فرصت ازدواج را از دست می دهند و بیم آن است از این رهگذر هم خودشان و هم جامعه را در سالهای آینده دچار مشکلات و مسائل پیچیده ای هم از لحاظ تولید نسل تازه و هم از لحاظ اخلاقی و… نمایند. بالا رفتن سن ازدواج و وارد شدن دختران به سن تجرد قطعی علتهای متعددی می تواند داشته باشد که در ادامه به چند مورد از آنها می پردازیم.

  ۱ میل شدید به حضور در دانشگاه

  یکی از مهم ترین علتها، میل شدید دخترها به حضور در دانشگاه است. متأسفانه دختران تمایل دارند تا در دانشگاه حضور پیدا کنند و از رهاورد آن ازدواج موفق تری نیز داشته باشند این تمایل به حدی شده که در برخی رشته ها حتی تا ۷۰ و ۸۰ درصد آن را دختران در اختیار گرفته اند. (در سالهای اخیر فضای بسیاری از دانشگاه های ما کاملا زنانه و دخترانه شده است.) البته حضور دخترها در دانشگاه این حسن را دارد که سطح دانش دختران را بالا می برد اما این عیب را نیز درچشم دارد که موجب می شود توقع دختران از ازدواج و همسر آینده و ایده آلشان بسیار بالا رود و عده قابل توجهی از آنان فرد ایده آل و مطلوب خود را به سادگی نیابند و در نتیجه تن به ازدواج ندهند و در فرجام کار، به زندگی مجردی و بی همسری روی آورند.

  ۲ حضور گسترده درادارات

  از مسایل دیگر حضور بیش از حد و افسار گسیخته دختران و زنان در ادارات است. این مساله علاوه بر آنکه عرصه را بر مردان که نان آور اصلی خانواده محسوب می شوند و مهریه پرداز،تنگ کرده و موجب افزایش نرخ بیکاری پسران نیز گشته است( بیکاری ای که خود موجب بالا رفتن سن ازدواج در برخی پسران شده است) از سویی دیگر سبب شده سطح انتظار دختران به شدت افزایش یابد. زیرا دخترها برخلاف پسران، البته نه اکثر آنها، که اگر سر کاری روند و شغلی بیابند یکی از اولین فکرهایی که به ذهنشان خطور می کند ازدواج کردن و زن گرفتن است کاملا برعکس هستند و بسیاری از آنها پس از کسب شغل درآمد و موقعیت اجتماعی، به فکر مستقل شدن و به قول بسیاریشان، آقا بالا سر نداشتن و زندگی مجردی می افتند و این غرور و استغنا و احساس بی نیازی از شوهر، عامل دیگری است برای عدم تمایل آنان به ازدواج و اشتیاق به زندگی مجردی و بی مزاحم، که به ویژه در شهرهای بزرگتر حادتر است. مجید امیدی مدیرکل فرهنگی سازمان ملل جوانان درباره زندگی مجردی جوانان چنین می گوید:«آمار روی آوردن جوانان به زندگی مجردی در ۶ کلانشهر تهران، شیراز، مشهد ، اصفهان، تبریز و اهواز به ۳۰ درصد رسیده است و غم انگیزتر آنکه روز به روز دختران جوان تعداد بیشتری از این جامعه آماری را تشکیل می دهند. او روی آوردن جوانان و بچه های کشور به اتاقهای شخصی خود را مقدمه ای برای روی آوردن آنها به زندگی مجردی درسالهای بعدی زندگی خود دانست و افزود: درحال حاضر زنگ خطر زندگی مجردی درکشور زده شده و متاسفانه درمورد این مشکل هم سکوت می شود.»

  همچنین ایرج وثوق جامعه شناس و مدرس دانشگاه علامه طباطبایی تهران نیز براین باور است که «افزایش اشتغال زنان امروز که از زمینه های توسعه و مدرن شدن هرجامعه ای است باعث شده است آنها از نظر مالی به استقلال رسیده و این عمل باعث می شود این استقلال را در سایر زمینه ها نیز خواستار باشند. اولین گام استقلال طلبی این افراد رها شدن از سلطه خانواده است. او به اشکال متفاوت فرهنگی، قومی و طبقه اجتماعی دختران در روی آوردن به زندگی مجردی اشاره کرد وافزود: درحال حاضر در جامعه ما بیشتر دخترها به بهانه ادامه تحصیل از شهر و خانواده خود جدا می شوند و این اولین قدم در روی آوردن آنها به زندگی مجردی در سالهای بعد است. مدرس دانشگاه علامه در ادامه چنین می گوید: در حال حاضر در تمام اجزای جامعه ما تقابل میان سنت و مدرنیته مشهود است و در این فضا افراد در یک نوع سرگردانی زندگی می کنند. در همین راستا تمایل به زندگی مجردی در طبقات پایین و سنتی جامعه به مراتب کمتر بوده و مانند سایر فعالیتهای اجتماعی متولی این آزادی زنان و دخترانی از طبقه میانی جامعه هستند.»

  ● تمایل به زندگی مجردانه و بی مزاحم

  بنابراین همانطور که همگان می بینند و می شنوند و می دانند، امروز معضل روی آوردن پسران و دختران به زندگی مجردانه و بی مزاحم و بی دردسر، بسیار جدی شده است و مقصر اصلی نیز در این بین بیشتر مسئولان و خانواده ها و البته خود جوانان هستند و به نظرم تا حدودی هم دختران مقصرترند. تفکرات فمنیستی در میان دختران به ویژه دخترانی که خود را مدرن و روشنفکر می پندارند در سالهای اخیر به شدت گسترش یافته و این خود از عوامل میل به زندگی مجردی و بی همسری شده زیرا فمنیست ها معتقدند زنان بدون مرد مثل ماهی بدون دوچرخه هستند یعنی هیچ احتیاجی به مردان ندارند و همچنین معتقدند و عقایدشان را با روش های مختلف ترویج می کنند که زنی که با مردی ازدواج کند مانند آن ست که با دشمن دست دوستی دهد، این عقاید شاید برای عده ای مضحک به نظر آید اما باید بپذیریم که عده زیادی از دختران مدرن و روشنفکر به این دست عقاید مغرورانه و زن پرستانه هرچند به صورت سربسته باور دارند.

  ● راهکارها

  در هر صورت برای مواجهه با این معضل باید کارهای متعددی انجام داد که مهمترین آنها عبارتند از: تفکیک جنسی دانشگاه ها: این کار باعث می شود اشتیاق شدید بخشی از دختران به حضور در دانشگاه و تلاش برخی از آنان برای شوهریابی یا خدایی نکرده دوست یابی در چنین محیط هایی، کاسته شود، زیرا اساسا دانشگاه نهادی برای همسریابی نیست که کسی به این امید به دانشگاه رود؛ و اگر کسی حقیقتا قصد همسریافتن دارد باید از رهگذر خانواده اقدام کند زیرا بی شک مطمئن ترین و باصلاحیت ترین نهاد برای همسریابی هنوز هم خانواده است.

  همچنین باید قوانینی وضع شود که بومی گرایی در پذیرش دانشجو بیش تر شود و اگر امکانپذیر باشد به صددرصد برسد (متاسفانه تعداد زیادی از خانه های مجردی و زندگی های مجردی از آن دانشجویانی است که برای تحصیل دل از یار و دیار خود کنده اند و در سنین ۱۸ و ۱۹ سالگی بالاجبار در شهری دیگر ساکن شده اند این نحو از زیست مجردی، به علت از دست دادن نظارت خانواده و اقوام و آشنایان و نیز تنها ماندن جوانان و احساس غربت و بی کسی ایشان تبعات بسیار منفی هم از لحاظ روحی و روانشناسانه و هم از لحاظ اخلاقی و اجتماعی دارد البته برای دختران این عارضه مضاعف را نیز دارد که دربهترین سنین ازدواج، به دلیل دوری از خانواده و خویشان وآشنایان، امکان خواستگار داشتن و ازدواج کردن را از دست می دهند والبته بدتر از آن این است که، داشتن زندگی مجردی در دوران دانشجویی، خود درحکم تمرین و تجربه ای می شود برای زندگی مجردی فارغ البالانه و بی مبالاتانه و ولنگارانه پس از فارغ التحصیلی به ویژه برای پسران. پس امیدواریم که بومی گرایی چه در دانشگاههای ملی و چه آزاد در راس امور قرارگیرد زیرا از هرکار فرهنگی موثرتر است. از کارهای دیگری که باید برای کاهش خانه زندگی های مجردانه کرد، وضع قوانین و مقرراتی است که امکان نظارت بیشتر بر بنگاههای مسکن واملاک، به منظور کنترل و محدود کردن و اجاره دادن یا فروختن خانه و مسکن به افراد مجرد را فراهم کند.

  البته مهم ترین کاری که در این زمینه باید کرد اقدام به موقع خانواده ها برای ازدواج و همسر دادن به جوانان است (پدر و مادر و حتی خویشان وآشنایان وظیفه دارند تا جوانان مجرد نزدیکان خود را همسر دهند و این فرهنگی قرآنی است، زیرا در قرآن جایی که سخن از عفت و خویشتنداری است، خطاب خدا به خود جوانان است:«ولیستعفف الذین لایجدون نکاحا حتی یغنیهم الله من فضله: و آنها که وسیله ازدواج ندارند باید عفت پیشه کنند تا خداوند آنانی را به فضلش بی نیاز سازد ۳۳ نور» ولیکن جایی که سخن از ازدواج است به والدین و اطرافیان و دولت اسلامی امر می شود که جوانان خود را به ازدواج درآورند: وانکحوا الایامی منکم والصالحین من عبادکم و امائکم ان یکونوا فقراء یغنهم الله من فضله والله واسع علیم: مردان و زنان بی همسر را همسر دهید و همچنین غلامان و کنیزان صالح و درستکارتان را، اگر فقیر و تنگدست باشند خداوند آنان را از فضل خود بی نیاز می سازد، خداوند واسع و آگاه است. نور (۳۲). بنابراین همه وظیفه دارند و مسئولیت دارند که جوانان مجرد را همسر دهند و حتی جا دارد برخی باورهای سنتی و عرفی که ریشه ای در دین و آیین نیز ندارند، مثل ضرورت خواستگاری پسر از دختر، زیر پاگذارند و از هر فرصتی برای ازدواج دادن جوانان استفاده کنند. البته دولت اسلامی نیز وظیفه دارد که هرچه در توان دارد در طبق اخلاص نهد و به امر ازدواج به هنگام جوانان به عنوان یک مساله درجه یک و اساسی جامعه بنگرد و بداند که هرچه سن ازدواج بالا رود و زندگی های مجردی نضج گیرد و قبح آن بریزد، ارکان اخلاق و ایمان جامعه متزلزل تر خواهد شد. در واقع هر خانه مجردی درحکم یک انبار باروت است که امنیت و حیات اخلاقی اجتماع را تهدید می کند.

  یکی دیگر از راههای مبارزه با خانه زندگی های مجردی مساله استخدام در ادارات است؛ در ادارات و نهادها باید طوری شود که افراد متاهل دارای اولویت استخدام باشند و حتی در صورت امکان افراد مجرد به شرط متاهل شدن استخدام شوند. (متاسفانه درسالهای اخیر شاهد خیل به کارگیری دختران مجرد در همه نهادها و دستگاهها اعم از دولتی و غیر دولتی هستیم، امری که دلیل آن حقیقتا مبهم و غیر شفاف می نماید) همچنین، اختصاص سهمیه به دانشجویان متاهل در مقاطع تحصیلات تکمیلی، نیز کوتاه کردن مدت سربازی برای پسران متاهل، از اقدامات بسیار مفید و تشویق کننده به ازدواج و تشکیل خانواده می تواند باشد. (البته به نظر می رسد دوسال سربازی آن هم در زمان صلح کمی طولانی باشد، کسانی که به خدمت مقدس سربازی رفتند تایید می کنند که سربازها و افسران وظیفه کار چندانی برای انجام دادن ندارند و چه بسا نیروی آنها هدر می رود. به نظر می رسد کاهش مدت سربازی به یکسال و نیم و یا یک سال می تواند فواید و محاسن زیادی داشته باشد گرچه این کار احتیاج به پژوهش و تحقیق بیشتری دارد) کار دیگری که می توان انجام داد کوتاه کردن دوران تحصیل در دانشگاه است به نظر می رسد با حذف برخی دروس عمومی و یا تخصصی زاید، بتوان دوران کارشناسی را به سه سال تقلیل داد، این پیشنهادی است که جا دارد بیشتر روی آن تتبع شود.

  البته جا دارد صدا و سیما نیز از اشاعه و ترویج خانه زندگی های مجردی و نشان دادن شخصیت ها و قهرمانانی که درسنین بالا و نسبتا سالخوردگی تازه به فکر ازدواج و تشکیل خانواده می افتند، در فیلم ها و سریالهای خود، احتراز کند.

  رضا مهریزی   

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱۱۸)  • ta

   وقتشه سرتونو از تو برف بیارید بیرون

  • anis

   ای بابا خیلی به دخترا گیر دادن ها.شاید دوست ندارن ازدواج کنن.حتما یه چیزی میدونن که این کارو نمیکنن.خود من شخصا تا دکترا نگیرم اصلا بهش فکر نخواهم کرد

  • شهاب

   سلام مطلب جالبی بود هرچند که متاسفانه من دیر وقت کردم بخونمش،من دانشجوی ترم آخر فوق لیسانس مهندسی عمرانم و بزرگترین دغدغم پیدا کردن کار بعد از فارغ التحصیلیمه، چون میخوام به دختری که دوسش دارم و قول ازدواج به هم دادیم ازدواج کنم و زودتر زندگی مشترکمونو آغاز کنیم. از همین جا استفاده میکنم و به همه میگم که سعی نکنید تنها بمونید جفتتونو پیدا کنید و کنارش قرار بگیری.

  • معصومه

   سلام
   واقعا خسته نباشیدبخاطر ارائه چنین مطلب سطح پایینی که کاملا مشخصه فقط و فقط سعی داره زن و دختر ایرانی رو برگردونه به زمان ماقبل دایناسورها. از مدیران گروه ایران ویج که این همه ادعای تمدن و کوروش رو دارند بعید بود.

  • مائده

   کمی یک طرفه بود به نظر من مطلب جالبی نبود هرچند عنوان جالبی داشت.
   من فکر میکنم بدون در نظر گرفتن جنسیت آدمها بهتر میشه توضیحش داد.
   واقعیت امر تحصیل زیاد دخترها نیست کاش تحصیلات واسه زن و مرد و پیر و جوون مهم باشه نه بیشتر واسه قشر خاصی و به دلایل متعدد
   واقعیت امرافزایش فساد در جامعه است و ضعیف بودن ایمان بیشتر جوونها که ماهیت اصلی زندگی زناشویی رو براشون بی معنا کرده
   واقیت امر کمبود شغل مناسب برای اداره کردن زندگی در جامعه کنونیه
   واقعیت اینه که به دلیل مشکلات مالی فراوان جوونها زجرهای پدر و مادر رو به خاطر میسپارن و از اون به اشتباه درس میگیرن و حوصله افتادن تو این مسئولیتها رو ندارن
   و صدها دلیل دیگه است که باید ریشه یابی بشه. پس الکی پسرا و دخترها واسه هم جبهه نگیرن دلیل به جنسیت ربط نداره دو طرفه است

  • تینا

   آخه میدونی چیه آقا شاهین بین خودمون باشه به کسی نگی! من نیست که روم به دیوار ؛ روم به دیوار ؛ بازم روم به دیوار…
   (مکانیک) خوندم و تو این جامعه سنتی کسی به خانم مکانیک کار نمیده از اون گذشته اهل خانواده و ازدواج و کلا مرد و این چیزا … نیستم گفتم اگه خدای نکرده بی بضاعت شدم یه ارگانی باشه ازم حمایت کنه! راستی شما به خانم های تحصیل کرده اونم تو رشته های ناجور هم کمک میکنید؟

   • شاهین

    خواهر عزیزتر از جان
    اول اینکه مهندسی مکانیک رو از خودت منها کن… ببین چی ازت می‌مونه!
    دوم اینکه امروزت رو یادت باشه… مدیونی هر وقت سرت به سنگ خورد (منظورم شوهر کردنه!) خبرم نکنی؛ هیچ قاضی و قضاوتی به عدالت روزگار نیست!
    سوم اینکه علم و دانش سکویی برای پرتاب هستش مواظب باش کجا پرتابت می‌کنه که اگر نبودی مجبوری معلم خصوصی بگیری اسم این معلم خصوصی ” تجربه “ است که متاسفانه خیلی هم گرون می‌گیره!
    چهارم همونطور که خودت هم تلویحانه اعتراف می‌کنی بعد از سال‌ها متوجه راه اشتباه خودت شدی و نباید مکانیک می‌خوندی… خوب نمی‌خوندی چراکه حالا مجبوری دوتا تاوان بدی و دوباره یه رشته دیگه بخونی که جامعه سنتی بپذیره!
    پنجم اینکه جماعت شماها ناموس و شرافت من و سایر مردها هستید و قسم به هر مقدسی که تو قبول داری حاضر نمی‌شم کمتر از گل بهتون بگن… شماها جزئی از وجود من هستید که با دردتون ناراحت و با شادی‌تون آرامش پیدا می‌کنم…
    چقدر می‌تونه یه ایرانی بی‌وجود و بی‌مایه باشه که اینجوری نباشه…
    پس بگذارید سفره دلم رو باز کنم…
    چقدر از شنیدن و دیدن صحنه‌هایی که از زنان و دختران ایرانی هموطنم سوءاستفاده شده فلبم به رنج اومده و اشک ریختم… لطفا بهم نخندید و بجای طعنه و کنایه بیاید همدیگه رو کمک کنیم تا یه کاری کرده باشیم… برای راه‌اندازی سایت هم مصمم هستم و حتی اگر تنها هم بمانم این کار را خواهم کرد…
    من فرزند کورشم

  • yasi

   سلام. من از جواب اقا هومن لذت بردم

  • خداحافظ رفیق

   با درود.متاسفانه باید کرنومتر از هم پاشیدن بنیان خانواده رو تو ایران هم به کار انداخت که همش هم زیر سر غربی های پیزوری هستش 20 سال دیگه…

   • شاهین

    دوست عزیزم این کرنومتر از زمان تإسیس دادگاه خانواده زده شده! ولی تا کسی گذارش به اون طرفا نیفته نه می‌فهمه اونجا چیه و چیکار می‌کنن و نه اصلا متوجه می‌شه که چنین چیزی هم دور و برش هست! دوستان مخالفت میکنن اگه بگم علت همین نظریات دانشمندان جدای از فرهنگ ماست که تکرار می‌کنم دائم اصرار داریم انگشتامونو بکنیم تو شونه و لبخند بزنیم که دیدی شد؟ دیدی؟

  • تینا

   سلام آقا شاهین می خواستم بپرسم وقتی به سلامتی انجمنتون به ثبت رسید به خانم هایی که قصد ازدواج ندارن و از قضا بی بضاعت اند هم کمک میکنید؟!!!

   • شاهین

    بله حتما. این مسئله ربطی به ازدواج نداره.

  • شاهین

   باسلام خدمت همه سروران گرامی
   بنده اقدامی در رابطه با خانم‌های محترم انجام دادم و حالا که دوستان جمع هستن فرصت رو غنیمت می‌شمرم و به استحضار هموطنان نازنینم می‌رسانم که اینجانب قصد دارم انجمنی تحت عنوان ” جوانمرد “ (با سایتی به همین نام) که مقدماتش رو هم تا حدودی انجام دادم به ثبت برسونم که هدف از تشکیل اون حمایت از خانم‌های محترم و بزرگواری است که به هر دلیل توان تإمین زندگی خود و شاید فرزندان خود را ندارند (سرپرست خانوار، سرپرست پدر و مادر، همسر از کارافتاده، دختر خانم‌های جوان مخصوصا در حال تحصیل ووو). البته خدای ناکرده قصد هیچ‌گونه جسارت و بی‌ادبی نباشه! به هر حال واقعیت‌های تلخی در جامعه ما هست که به عنوان یک ایرانی خیلی وقته این بار مسئولیت رو بروی شونه‌های خودم احساس می‌کنم. منتظر نظرات و پیشنهادات عزیزان هستم تا به یاری خدا بتونیم در راه حفظ شرافت و پاکدامنی کشورمون ایران قدمی هرچند ناچیز برداریم. … بیشتر از این نشستن جایز نیست…. هرکسی هم به نوبه خودش هرکمکی میتونه یا خدا…

  • سونیا

   سلام به همگی
   با نظر آقا هومن موافقم
   به اکثر زنان نسل قدیم ظلم شده تا خواستن خودشونو بشناسن زود شوهرشون دادن و از ترس اینکه یه عده آدم بی شخصیت وبی شعور که افکارشون مثل آدمای ماقبل تاریخ بوده بر چسب ترشیدگی بهشون نزنن ازدواج میکردن دیگه خودشون وشانسشون اگه شوهرشون مرد خوبی بود که خوشبخت میشدن و اگه آدم بدی بوددیگه تا آخر عمرشون باید زجر وبدبختی میکشیدن .هر انسانی دوست داره یه ازدواج موفق ویه همراه خوب داشته باشه متاسفانه شرایط جامعه باعث شده که آدما خود خواه تر و راحت طلب و از هم دور بشن به نظر من بیکاری اصلی ترین دلیل تجرد دختر وپسرا ست مسائل دیگه اگه دو طرف تفاهم داشته باشن حل میشه . از یه در که فقر داخل بشه از در دیگه ایمان بیرون میره وقتی که آدم حداقل شرایط ازدواج رو نداشته باشه ترجیح میده که مجرد بمونه تا اینکه ازدواج کنه و هزار جور بدبختی بکشه

  • تینا

   ضمنا این که نوشته شده خانم ها برای پیدا کردن شوهر !(کارشناس تحصیل کرده میگه همسر)میرن دانشگاه !در جامعه ای که برای خانم ها نه ورزش حرفه ای و المپیک وجود داره نه بدلیل مشکلات فرهنگی و مذهبی موسیقی و … دانشگاه تنها عرصه ای است که دخترها از نظر اجتماعی می تونند در اون فعالیت کنند خوب بله بعضی ها هم واسه همسر یابی به دانشگاه میرن که هرچند به نظر من پسندیده نیست ولی من یاد گرفتم به سلیقه دیگران احترام بزارم!

  • تینا

   سلا من قصد ازدواج ندارم فقط چون سلیقم اینجوریه و دوست دارم اینجوری زندگی کنم و اتفاقا از خانم های مجرد و مستقل این تیپی خیلی هم خوشم میاد حالا مشکل جامه با خانم های مجرد چیه و یک خانم مجرد چه تهدیدی برای امنیت جامعه محسوب میشه من نمی دونم . پیشنهاد میکنم اگر واقعا خانم های مجرد رو معضل جامعه می بینید به هر نفر یک اسلحه بدید تا هر خانم مجردی رو که اطرافشون می شناسند از پشت بهش شلیک کنند مطمئنم این راه خیلی زودتر از تفکیک جنسیتی و عدم پذیرش در دانشگاه و ادارات جواب میده … بابا نمی خوام با یک مرد همراه و همدل باشم زوره!!!!!!!! سال 2012 است دیگه کی می خوایم به سلیقه و عقاید همدیگه احترام بزاریم!

  • somi

   واقعا براتون متاسفم که امدید وقت گذاشتید ومطلب جمع کردید وبررسی کردی ولی …………
   چه طور به این حرف رسیدی با چندتا دختر صحبت کردید که این جوری قضاوت میکنید ! ودر ضمن شما که میایدو میگید زن نمی خواد اقا بالا سر داشته باشه ! چرا نمیاید بررسی کنید چرا نمی خوایم ! چرا می خوایم مستقل شیم ! اول بیاید جواب این را بدید بعد راهکار پیشنهاد بدید ! نه این که بدون بررسی علت وقوع این مسائل می خواید همیچی مثل گذشته باشه ! زندگی سنتی ؟ زندگی سنتی به نفع کی !!! جامعه : که خیلش راهت باش از جوونا بیشتر وقت شو بزاره روی اختلاس بیشتر؟ یا مرد ها : که کار داشته باشندو یه کلفتم تو خونه تا به کارای خونش برسه؟ پس ما زن ها چی ؟ ادم نیستیم ! ما خسته ایم ، خسته از ظلم ، ظلمی که سال هاس به همون تحمیل شده از طرف خانواده ، جامعه ، سنت ، همسر و حتی دین !!!!!!!!

  • سارا

   با سلام و تشکر از این مقاله جالب که همه تقصیرات را به گردن دختران انداختین و این توهین به دختران نیست که صرفاً برای همسریابی و یا دوست یابی به دانشگاه می روند بر فرض محال که چنین هم باشد آیا در بین آقا پسران از این قبیل شخصیت ها یافت نمی شود؟
   اما بحث استخدام دختران در ادارات دولتی آیا به نظر شما بزرگوار استخدام دختران در ادارات دولتی جرم است و یا کار ندادن به دختران و روی آوردن آنها به تن فروشی در کشورهای حاشیه خلیج فارس؟آن هم در این شرایطی که آقا زاده های ما همه اهل دو و دم هستند و از هر 100 پسر ایرانی حداقل 80 نفر آنها به انواع و اقسام اعتیاد دچار هستند و هیچ دختری حتی الامکان حاضر به زندگی با چنین پسری نیست؟ دخترانی که بعضاً از طبقه های متوسط و پایین جامعه به دانشگاه رفته و این آروز را دارند که با سرکار رفتن و روزق و روزی حلال و آبرومند بتواند زندگی کنند. در بعد از آن هم آیا این از وظیفه جامعه نیست که چه برای پسران و چه دختران تحصیل کرده فرصت شغلی فراهم کند؟

  • زهرا

   ابراز خرسندی شمارو نیاز ندارم.درضمن اولین مدرک دکتری رو هم بنده اخذ نکردم..برای درک کوته فکری بعضیا نیاز به داشتن مدرک نیست.

   • شاهین

    خوب اگه دکتر نمی‌شدی اینو متوجه نمی‌شدی!

    • زهرا

     نه بازم نیاز به دکتری نبود.امثال شما دهن باز کنن همه سطح درکشونو می فهمن

     • شاهین

      آآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآ

     • شاهین

      هرچی درک و فهم بود شما بردی برای ما که چیزی نموند! اونوقت آقا هومن می‌خوان سطح تحصیلات منو بدونن! خوب شد دکتر نشدم!

      • زهرا

       یاد گرفتم با هر کس در سطح درک خودش حرف بزنم بلکه متوجه بشه!!!!!!!!!!!

  • اپامه

   با سلام راهای پیشنهادی بسیار مسخره بود و کاملا مشخص است که فردی بی سواد آ؛نها را ارائه کرده است.

  • زهرا

   واقعا متاسفم برای شما که اینقدر کوته فکر و بدبخت هستید.پسرها عرضه ندارند باید جلوی دخترها رو گرفت؟خود من 27 سالمه و مدرک PH.D در یکی از بهترین رشته های دنیا رو دارم.خیلی خیلی دوست دارم ازدواج کنم خیلیم خوشکلم هیچ توقع غیرمعقولی هم از طرف مقابلم ندارم برام انسانیت و عقل مهمه و بس.. اما حتی یک مورد مناسب اطراف خودم ندیدم که دلمو خوش کنم…آقای محترم نویسنده که تمام عقب موندگیت رو به عدم تفکیک جنسیتی دانشگها و استخدام دختران ربط میدی، من نمی تونم فقط به صرف اینکه ازدواج کنم هر مردی رو کنار خودم قبول کنم.تناسب باید وجود داشته باشه..جناب کارشناس راهکارهای شما سن ازدواج رو که پایین نمیاره هیچ اما روی سن طلاق اثر کاملا مستقیمی خواهد داشت..مرد باید به صرف شخصیت اخلاق و عرضه اش یه زن رو به سمت خودش بکشونه نه اینکه جلوی پیشرفت دخترها رو بگیریم تا هم سطح پسرهای عقب مونده بشن و اونوقت از روی نیاز مالی و از سر بدبختی تن به ازدواج بدن…یه خانم ترجیح میده بره خونه های مردم کارگری کنه (نه کارمندی) و خرج خودشو در بیاره اما ننگ تحمل بعضی مردها رو نکشه..خوشحال میشم اگه دیگه ایمیلی از گروه شما برام ارسال نشه

   • شاهین

    ضمن ابراز خرسندی، اخذ اولین مدرک دکتری توسط یک ایرانی رو بحضورتان تبریک و تهنیت عرض می‌کنم… خوب شد دکتر شدی بتونی بگی کوته‌فکر و بدبخت!

    • امید

     شاهین جان یکی زحمت کشده دکتراگرفته توچرا میسوزی توهم میتونی برو بگیر بترکه چشم حسود اینهمه مردا به مدارج عالی رسیدن زنا پشتشون بودن و بهشون کمک کردن.کمکشون نمیکنین دیگه توهین نکنین با اینکه زنا بیدی نیستن که با این بادا بلرزن چرا اینقدر کوته فکرین

   • هومن

    سلام زهرا جان.ما ایرانیا همگی به وجود امثال شما انسانهای فرهیخته و تحصیل کرده افتخار میکنیم.اینکه کشور ما برای بازسازی مجدد به انسانهای باهوش و تحصیل کرده ای چه خانم و چه آقا نیاز داره بر هیچ کس پوشیده نیست.به امید روزی که یه روزی همه به این رشد عقلی برسیم که به جای نگاه کردن به تفاوت جنسیتی در درجه اول به انسانیت هر کسی نگاه کنیم.در پایان هم از تمامی دوستانی که به نوعی بنده رو مورد عنایت قرار دادن تشکر میکنم و امیدوارم که مدیر محترم سایت پس از این همه پیام انتقاد آمیز ایمیلی تهیه کنن و در اون مجددا حمایت خودشون رو در جهت حفظ اعضای گروه اعلام کنن تا ثابت بشه ایران ویج با اعمال نظرات اعضای محترمش پیش میره.

    • احمدنیا

     ممنونم از پیشنهاد خوبتون

    • زهرا

     سلام آقا هومن
     از شما خیلی ممنونم.من عضوی کوچیکی از این جامعه هستم در کنار شما و خیلی از دوستان دیگه از هر قشر و صنفی که وظیفمونه زندگی و جامعه ای که داریم توش زندگی می کنیمو بسازیم.جامعه امروزی ما بیشتر از همه چیز به انسانهایی نیاز داره تا باورهای درستو به نسل بعد از خودش انتقال بده.اگه بتونیم درست فکر کنیم می تونیم هدفمندانه تلاش کنیم،درست زندگی کنیم و درست زندگی ببخشیم. اگه ما در جامعه جایی واسه خودمون نداریم تقصیر بقیه که با تلاش و کوشش به جایی رسیدن نیست!!نمی تونیم اونارو حذف کنیم تا جا واسه خودمون پیدا بشه!! من با خوندن نظرات نوسینده و بعضی از دوستان یاد زمان انوشیروان افتادم که درس خوندن و کار توی دستگاه حکومتی واسه خانواده سلطنتی بود و بس!!!

   • غریبه

    هی شاهین خان میخوای چی رو ثابت کنی با حرفات ها؟چته تو ؟کار نداری بیکاری زورت گرفته هی اینجا داد و خوار راه میندازی
    یا نه واقعا دوست داری زنت واسه یه لقمه نون محتاجت باشه.د حرف زهرا هم همینه تا وقتی بیشتر پسرا مثل شاهین فکر میکنن کی ازدواج میکنه؟
    اصلا مشکل از ماهاس ما خانوما همشه میگیم تساوی شما همیشه داد میزنین برتری اره ما هم باید مث خودتون باشیم تا حساب کار بیاد دستتون

    • شاهین

     نه خواهر عزیزم.
     بحمدالله بنده شغل بسیار خوب و آبرومندی هم دارم که بی‌نهایت هم دوستش دارم (پارس جنوبی / عسلویه). بنده هم فریاد تساوی می‌زنم ولی متإسفانه شما تشابه! وجدانت رو قاضی کن این می‌شه؟

   • somi

    من با شما موافقم زهرا جان ! این مرد ها می خوان به جای حل مسئله ، صورت مسئله پاک می کنن ! می خوان ما مثل گذشته توسری خور باشیم ! حرف نزنیم هرچی خانواده ویا همسر میگه بگیم چشم ، بگیم مرد خدای بالاسرمونه ! ما رو می خوان تو خونه حبس کنن تا پسرا به انحراف نرن ، جامعه به فساد کشیده نشه ، امار طلاق بیاد پایین ، امار ازدواج بره بالا ، چرا چون چشم ندارن پیشرفت مارو ببینن و از جایگاه شون که سال هاس دارن به ما زن ها زور میگن بیان پایین!!

    • شاهین

     خوب عزیز دلم آمارتون در مورد حالا چیه؟ جملات رو با ادبیات ذهنی شما می‌چینیم ببینیم چی از آب در میاد:
     ما رو تو حبس نکردن و پسرا هم به انحراف نرفتن، جامعه به فساد کشیده نشده و آمار طلاق اومده پایین، آمار ازدواج بالا رفته.
     درست شد؟ اینجوریه؟

  • ليلا

   با سلام حضور دوستان
   متني كه فرستاده بودين رو مطالعه كردم، ‌همينطور نظرات بيشتر دوستان رو و با بعضي از اونها از جمله هومن و زهرا خيلي موافقم و اضافه ميكنم شايد اگر بزرگترهايمان ياد گرفته بودند كه دخترها هم مهم اند و به همان اندازه پسرها ارزشمند و انسان و نيازمند توجه مثبت و نيازمند نگريسته شدن به ديده موجوداتي كه در عين ظرافت و حساسيت بسيار توانمند هستند(متناسب با ويژگيهاي جسميشان) و به دختران و زنانمان آنقدر بها ميداديم و گرامي ميداشتيمشان تا هميشه احساس نكنند چيزي كم دارند يا به ديده جنس دوم نگريسته مي شوند كه در درجه دوم اهميت قرار دارند و بايد تلاش كنند تا به جايي برسند و توسط ديگران ديده شوند و مورد احترام ديگران واقع شوند و لزوم موجوديتشان را درك كنند حال به هر طريقي كه شده( يكي از طريق تحصيل يكي از طريق هنري كه دارد، گاهي با استفاده از زيبايي ظاهري و…) اينقدر به فكر دستيابي به استقلال مالي و رواني از مردان، اين همنوعاني كه اينقدر با آنها غريبه اند، در عين نزديك بودن، نبودند و با اعتماد به نقس بيشتري به بالاترين هدفي كه به زعم بنده خداوند از خلقت زن داشته (داشتن لطافت، همسرداري، تربيت نسل و …) مي پرداختند، تا اينكه دغدغه آينده و تنهايي و … را داشته باشند و كار به جايي برسدكه آقايان آنها را بعنوان رقيباني سرسخت براي خود بپندارند … .

  • bahar

   salam man fek mikonam baraye bahs va nazar dadan dar morede masaeli be in mohemi mesle ezdevaj bayad az matalebe behtar estefade konin va afrade motokhases ro dar in zamine dekhalat bedin kasi ke in matlabo neveshte be roshde aghliye kame va darke kamel az oza nareside matlab jaleb NABOOD

  • امير

   با سلام وخسته نباشيد خدمت تمامي پرسنل واعضاي سايت و تشكر از سايت بسيار خوب شماميخواستم بگم كه مشكلات جامعه ي ما خيلي بيشتر از اينها است واثرمنفي كه روي جامعه ما ميذاره خيلي بيشتر از كشورهاي ديگه است وما داريم بهايي را ميديم كه كشورهاي ديگه ندادند شايد يكي از اصلي ترين علت اين مشكل بي اعتمادي دختر وپسر نسبت به هم باشه بعديش مسيل ديني و بعديش مشكلات جنسي و……… خيلي ممنون از سايت خوب شما اميدوارم اين بحث ها بيشتر بشه…………..

  • محبوب

   به نظرم این نوشته واقعا مشکل اصلی جامعه ماست و درد دل همه جوانان بخصوص پسران
   من نمیگم که خانمها حق تحصیل و اشتغال ندارن این حق طبیعی هر فردی تو جامعه هست
   ولی این موضوع تا زمانی منطقی است که حتی یک پسر هم بیکار نباشه
   اگر زمانی فرا رسید که همه پسرها صاحب شغل شدن اونوقت هیچ مانعی برای اشتغال خانم ها وجود نداره
   چون تو جامعه ما باید پسر صاحب شغل باشه که بتونه خرج و مخارج بعد ازدواج رو تامین کنه ولی یه دختر چه شاغل باشه چه نباشه مشکلی برای ازدواج نداره

   • شاهین

    آفرین!!! به این می‌گن شعور

   • غریبه

    تو رو خدا!!!!امر دیگه ای هم باشه بفرمایین
    فعلا که دور دور شماست

   • somi

    محبوب جون مثل اینکه تو می خوای تا اخر عمرت زیر سلطه مردا باشی!
    واقعا برات متاسفم

    • شاهین

     نخیر عزیز دلم
     این حرفا از روی تجربه است! نداری که تو!

  • neda

   سلام.خسته نباشین.مطالب خوب بودوهست.اما من به نوبه ی خودم این مطلبو اصلا نپذیرفتم.هنوز ما دخترها تحصیل کرده هستیم و از وضع جامعه وفساد آن خبر داریم وبا هوشیاری میخوایم ازدواج کنیم با شکست روبرو میشیم.چه برسه دانشگاه دیده نباشیم.علل دیر ازدواج اینه که جه پسر چه دختر هنوز هدف خاصی رو واسه ازدواج ندارند.ازدواج واسشون 3 ماهه بعد خیانت….پس حق بدین باا رفتن سن ازدواج.بی اعتمادی

  • نازنین

   من که هیچ کدوم از دلایل بالا را درست نمی دونم.
   بسه دیگه تا کی بعضی ازین مردا میخوان با قلدری حق زنها رو بخورن نمیدونم.
   بخدا دوران ناصرالدین شاه و امثال اون گذشته دوران ضعیفه خطاب کردن زنها گذشته.
   دنیا محدود به ایران و تفکر بسته یه عده ادم خودخواه نیست.
   چشماتونو باز کنین.

  • ارش بزرگ

   با سلام به دوستان به نظر من بیکار بودن اقایان مهمترین دلیل مطالب بالاست .زیرا به طور طبیعی ودر حالت عادی هر انسانی به ازدواج تمایل دارد اگر اقایان شغل داشته باشند قطعا خانمی بدون همسر نمیماند وهمگی قرین رحمت خواهند شد به قول دوستی که میگفت:عزیز جان پولش باشه دوتا میگیریم

   • somi

    مرداها اگه شغل داشته باشن شلوارشون دوتا میشه
    پس نتیجه مردا جنبه کارداشتن ندارن

   • زهرا

    همون بهتر که شما پول نداری…

  • baharak

   آقای شاهین
   شما که اینقدر زیبا از قدیما و زندگی همه چیز سر جای خودش حرف می زنین زندگی هایی رو هم از نزدیک دیدین که زن خونه مجبور بود واسه تامین مخارج خونه خونه مردم ظرف بشوره چون مردش معتاد بود مشروب خور بود یا می رفت پی هزار هوس بیرون از خانواده ؟ همیشه هم همه چی اینقدر رویایی سرجای خودش نمی مونه . این وقتاس که یه زن از هزار تا مرد هم مردتره حالا اگه تحصیلا کرده باشه و در ادارات کار کنه اشکالی داره ؟

   • شاهین

    و حالا اینطوری نیست!!!

    • baharak

     من نمی گم حالا اینطوری نیست . اتفاقا چون هست نباید منع و محدودیتی در مورد ورود خانمها به دانشگاه قائل شد.من می گم چرا نباید یه خانوم که خیلی وقتا خرج خودش و چند تا بچه رو متحمل می شه بره دانشگاه و آبرومندانه با کار توی یه اداره دولتی یا هر جای معتبر دیگه ای هزینه هاش رو تامین کنه

  • adm

   سلام به نويسنده وخوانندگان
   البته هركسي با توجه به عواقب هركدام از نكته هاي نويسنده كه مطابق نظرش ميباشد ابراز رضايتمندي دارد خوب تفكيك جنسيت در دانشگاه معقولانه نيست چرا همين فاصله ها علي الخصوص مراكز تربيت معلم نمونه بارز عدم تمايل دختران به امر ازدواج و ترس پسران اين طيفه گرديده همچنين مقيد كردن افراد در دوران جواني كه شور و شعف براي آگاهي از جغرافيا و آداب وسنن ودسترسي به عواملي پيشرفت علم و دانش در بين هم سن و سالان خود در خانواده هاي اقشارمختلف جامعه در سر زمين خدا امريست كه ناشي از تنگ نظري جسارتا نويسنده تراوش گرديده است بله باز نشست كردن زود هنگام دختران و پسران كارمند در ادارات كه سابقه پنج سال كاري دارندبا در نظر گرفتن 50/كاهش مزاياتلنكري خواهدبراي اقدام به زندگي مشترك كه ميتواند امر مسئوليت پذيري در بين اين طيف با گوشزد كردن قابل تامل نمايدولي سهميه دادن به متاهلين براي دانشگاه زمينه ركود علمي مثل دوران سهميه بندي زمان جنگ ….بدنبال داردو براي تكميل اين پروسه از آسيبهاي اجتماعي نياز به بنياد مركزي جهت برگزاري سمينارهاي متعدد در اقسانقاط كشور جهت دسرسي به نظريه مبتلايان عدم تمايل به ازدواج وخطاي مسئولين كشوري و منطقه اي و استاني ….و به تبع ريشه خانواده هاي اين طيف

  • baharak

   به نظر من خیلی کوته فکرانه و سرسری به موضوع نگاه شده بود . این منطقی به نظر نمی رسه که مانع ورود خانمها به ادارات دولتی بشیم یا با وضع قوانین و محدودیت های خاص از تحصیل خانمها جلوگیری کنیم که نتونن مستقل زندگی کنن و مجبور باشن حتما یه مرد رو واسه گذران زندگی کنارشون تحمل کنن.
   خیلی از دخترا امروزه مجبورن ازدواج کنن.
   چرا شرایط ازدواج رو با افزایش رفاه نسبی مردم و امکانات جوانان برای شروع یک زندگی مشترک مهیا نکنیم؟ مگه می تونیم جامعه رو تا ابد از مدرن شدن فکرها دور نگه داریم ؟
   جوونا استقلال می خوان ولی چرا با کم کردن بار سنگین مخارج و هزینه های زندگی به ازدواج مشتاق نکنیم؟

  • زهرا

   واقعا متاسفم براتون با این ایمیل مزخرفی که ارسال کردین – اصلا باورنمیکنم ایران ویج مروج یک نوع تفکرات باشه . از اینکه عضو این سایت هستم کاملا حس حماقت بهم دست داد…….
   حس میکنم نویسنده نه تو ایران زندگی کرده نه جنس مونثی بعنوان خواهر یا مادر یا دختر با خودش داشته 0000 یک کمی فکر کن برای دختر ایرانی چه کردند تو این مملکت که بتونه دل خوشی داشته باشه … تازه میان عیب میگیرن که چرا علاقه دارن برن دانشگاه — هیچ کجای دنیا علاقه مندی به تحصیلات رو یک معضل ندونستن غیر از شما —– متاسفم وبدونید که شما نسبت به افکاری که در ذهن مردم میکنید مسئولید …..پیش وجدان خودتون و خدا

  • شهلا

   سلام دوستان
   هرکسی یه دیدی به این مسئله داره که به نظر خودشم درسته ولی نباید بر اساس دید شخصی به این مسائل نگاه کرد چون در حال حاضر اساس و بنیان تفکرات جوانان برای ازدواج فرهنگ رایج بین اونهاست. پس اگه دختری کار میکنه ومستقل زندگی میکنه فرهنگ و تفکر امروزی اینجور حکم میکنه نه اینکه بخواد از زیر بار ازدواج شونه خالی کنه. از طرفی هم جنبه های مثبت زیادی داره که متاسفانه نویسنده فقط به جنبه های منفی قضیه اشاره کرده.. با ابن اوصاف موضوع از دید هرکسی متفاوت تعبیر شده و میشه اما این نکته فراموش نشه که قرار نیست همیشه همه چیز سنتی و گاها اجباری باقی بمونه علی الخصوص برای قشر دختران
   و در پایان هیچ زنی جای هیچ مردی رو نمیگیره چرا که هرکسی فابلیت های خودش رو داره..

  • گیتا احمدی

   سلام . مطلب جالب نوشته بودین . البته با توجه به گفته های دوستان در بالا ،نمیشه گفت که دخترها مقصرن چون اونا انگیزه ی پیشرفت دارن ولی پسرا بیشتر به دنبال شیطنتهاشون هستن . الافی رو ترجیح میدن البته همه نه ولی درسط جامعه بیشتر پسرها نموددارن . تنها اینا مسئله نیست گرانی ، بیکاری ، مسکن و توقعات دخترا و پسرا زیاد شد ه . منم یک دختر مجرد دارم که میگه اخه برای چی ازدواج کنم چون به سختی های زندگی فکر میکنه وپشیمون میشه . میبینه که 2خواهر دیگش برای خرج زندگی سختی میکشن ، میبنه که دربه در دنبال مسکن قیمت مناسب هستن . خداییش اگه دولت به فکر اقشار کم درامد جامعه بود الان وضع بچه هامون این نبود . یک اقا پسرگفت (البته از حضور همه عذر میخوام من فقط نقل قول میکنم )برای یک لیوان شیر نمیرم یک گاو بخرم خیلی راحت میتونم شیرو تهیه کنم . در نهایت این دولت به قصد نابودی ایران اومده نه ابادانی

   • شهرام

    به قصدش هم رسیده. دیگه چیزی از ایران نمونده. نه به لحاظ اقتصادی نه اخلاقی. کشورهای همسایه پرشدن از دخترهای ایرانی که دارن تن فروشی می کنن تا بتونن زندگی کنن اونوقت این آقا نگران اینه که دخترا دارن مستقل میشن.

  • ramin

   واقعا عالی بود ای کاش مسئولین کاری انجام بدن ای کاش…

  • نام شما...

   تفکیک جنسیتی در دانشگاه!!!!
   چه تفکرات محدود و بچگانه ای داره نویسنده این مقاله!

  • شاهین

   سلام به دوستان
   از خانوم‌های محترم می‌پرسم… نمی‌گم شوهر که چندشتون بشه ولی کدومتون حاضرین شاغل باشید و برادر و پدرتون بیکار باشه یا به کارهای پست تن در بده و به جرم مرد بودن نتونه دستش رو جلوی شما دراز کنه؟ خانم اومده برق و مکانیک خونده!!! بله عزیزان من مشکل اصلی و بزرگ اینه که هر چیزی سرجای خودش نیست! حقوق مساوی ولی نه مشابه… با یه حساب سرانگشتی هم می‌شه تصور کرد که اگر خانم‌های شاغل جاشون رو به آقایون بدن کسی بیکار می‌مونه تا نگران ازدواج و تشکیل خانواده باشه؟ ای بابا کجا بود دادگاه خانواده؟ کجا رفت که ماه به ماه زن و شوهر از شدت خستگی حوصله شنیدن صدای همدیگه رو هم ندارن؟ کجاست بچه‌ای که زیر دست پدر و مادر مسئول، تربیت و بزرگ بشه و برای خودش و جامعه کسی بشه؟ پدر و مادرای ما 50 60 سال با عشق و محبت با لبخند بچه‌هاشون کنار هم زندگی کردن تا همدیگه رو توی خاک گذاشتن… مرد مرد بودن و زن زن….
   وقتی پیرزن و پیرمردهایی رو می‌بینی که آهسته‌آهسته کنار هم قدم می‌زنن چه حسرت‌آوره… برای این خانوم‌های محترم هم دیگه این روزا فمینیست به دنیا میان هم! رده سنی مشخص کنین تا ببینیم اونایی که سرشون به سنگ خورده آمارشون چیه…

   • bahar

    aghaye shahin nemitooni begi chon 2khtara kar mikonan pesara bikaran be nazare man pesara aksareshoon az tanbalishoone ke bikaran mitoonan talash konan emrooze moft khori ke mani nemide bayad talash konan ……

    • شاهین

     خوب تا دیروز شماها مفت‌خوری می‌کردین حالا پسرا!

   • غریبه

    نزن این حرفا رو اقا شاهین.بابا بخدا تو این دوره زمونه دیگه این حرفا زشته.دست از این کوته بینی ها بردارین

    • شاهین

     سرورم فرمایش کردی ” تو این دوره زمونه دیگه این حرفا زشته ”
     درست فرمایش کردی! ولی لزوما ” زشته “ به معنی درست و نادرستش نیست! موافقی؟

   • somi

    اقا شاهین
    شما داری ازگذشته ای حرف میزنی که ما خانم ها حتی حاضر به یاد اوریش نیستیم چرا ؟ چون بیش از چند قرن تو همین زندگی سنتی که ازش حرف میزنید شما مردا همه کاره بودید ما زن ها چی ؟ ما کجاش بودیم ! اول که تو خونه پدر ، زیر سلطه پدر و برادر ، بعدم ازدواج زیر سلطه مرد ! به جرم زن بودن محکم شدیم به مرگ تدریجی زیر دست وپای شما ! و شما هم به نام مرد بودن لگد مالمون کردید ! نه فریادمون به جای میرسید نه کسی دست مون میگرفت !! امرکردیدو ما اطاعت ! شما زدید و ما خوردیم ! نه حق اعتراض ونه حق رای ! فقط زاییدیم وبزرگ کردیم وپیر شدیم و نفهمیدیم نفس کشیدین زیر بارون تو هوای بهاری چه لذتی داره !

    • شاهین

     می‌دونی کجا بودین؟ پشت یه مرد!. حلوا حلوا نمی‌شدین عزیز دل داداش…

   • نام شما...

    راس میگی آفا شاهین قبلامردا واقعا مرد بودن ولی حالا چی…………………………………………………………………………!!!!!!!!!!!!!!

    • شاهین

     قضیه شیر و روباهه عزیز آجی!

  • ملیحه

   سلام.مطالب مفید و سازنده ای بود کاش اینا رو برای مسئولین کشور ایمیل کنید.
   البته قبول کنید که پسرا هم توقعاتشون بالا رفته وخیلی هاشون هم به قول دوستمون قصد دوستی دارند نه ازدواج.
   اما به نظرم باید سهمیه ورود به دانشگاه به صورت مساوی باشه(50درصد دختران و50درصد پسران)اون وقت سطح توقع دخترا هم پایین میادو تعدیل ایجاد میشه و آمار طلاقهایی که به خاطر پایین بودن مدرک تحصیلی مرد به وجود میاد کم میشه.

  • حنا

   اووووووووه زنده باد آقا هومن ، خیلی خوب گفتی ، کاملا موافقم .” جرا یک خانم کار نکنه؟چرا یک خانم تحصیلات عالیه نداشته باشه؟چون توقعش بیاد پایین و یک موجود وابسته باشه.این تضمین میکنه که یک خانم چون از نظر مالی به شوهرش وابسته هست تا آخر مجبور به زندگی با شوهرش باشه؟فقط کمیت مهمه؟کیفیت زندگی دونفر اهمیت نداره؟واقعا جای تاسف داره.”

  • حنا

   به هر حال این روالیه که باید در جامعه طی بشه تا دوباره برسیم به اصل خودمون ، ما حدودا 60 سال از کشور های توسعه یافته عقبیم و اغلب کشور های توسعه یافته این دوره رو طی کردن و الان به این نتیجه رسیدن که ازدواج چیز خوبیست و یا پاک ماندن قبل از ازدواج جایزه دارد .
   ما هم زمان نیاز دارد این دوره را طی کنیم و البته نظر شخصی من در مورد ازدواج اینست که آدم اگه ازدواج نکنه و حتی اگر بهش بگن ترشیده و گالن ترشی و و …. خیلی بهتر از اینه که ازدواج نامناسبی داشته باشه . بخصوص برای خانمها .

  • bahrami

   بابا ای ول به شما گلی چون

  • Setare

   من تا الان هيچ پستي ندادم ولي با خوندن اين مطلب بسيار تعجب كردم انگار دارين براي يه سري برده تصميم گيري ميكنيد … نه اقا ريشه اش اين مسايل نيست كه يه دختر سر كار نره و دانشگاه نره تا يكي بياد باهاش ازدواج كنه … واقعاًً متاسفم براي اين طرز تفكر : یکی از مهم ترین علتها، میل شدید دخترها به حضور در دانشگاه است. متأسفانه دختران تمایل دارند تا در دانشگاه حضور پیدا کنند و از رهاورد آن ازدواج موفق تری نیز داشته باشن!! كلاً مطلب جالبي نبود !

   • ابالفضل

    دمت گرم!
    زحمت تایپ کردنمو کم کردی.
    راضیم ازت!

  • bahrami

   ببخشید:
   مهناز جون منم 28 ساله شاغل هستم ودنبال یک دختر خوب که ازدواج کنم میشه عکس و نام شهرتون را برام ایمیل کنی ممنون میشم .(خواهشا جدیدی بگیرید)
   bahramishahrod@yahoo.com

  • bahrami

   مطالب هی بد نبود

  • mostafa

   کاش میشد با این حرفا مشکلاتو حل کرد ولی وضع وخیمتر از این حرفاست به فکر نون باشید که خربزه آبه.

  • joseph

   با سلام ، من هم کاملا با این مطلب مخالفم و متاسفم که تو جامعه ما این طرز تفکرات داره بیشتر اشاعه پیدا می کنه و نظر دوستمون هومن رو تائید میکنم

  • حسین

   سلام.ضمن تشکر از مطابتون باید چند تا انتقاد دارم:
   1.توی استخدام هدف کار کردنه، نه حله مشکلاته ازدواج.هرکس بهتر کار کنه و حقوق کمتر بگیره اسنخدام میشه که خانما این مزیت رو بیشتر دارن.
   2.خیلی از خانمها که دانشگا میرن هدفشون این نیس که شما گفتین.
   3.همونجوری که مهناز خانم گفت خیلی از پسرا هم میخوان مجرد بمونن چون یدفه جلو پیشرفت آدم رو میگیره و همه مسوولیت رو رو دوش مرد میندازه.

   • baharak

    من با شما کاملا موافقم

  • اسمان

   سلام. واقعا طرز فکرتون خیلی جالب بود با هومن عزیز موافقم .احساس حقارت کردم وقتی این متن را خوندم .یعنی چی………..

  • نیما

   سلام
   باید بگم که در مورد مسایل اجتماعی که ترکیبی از مسایل روان شناسی، جامعه شناسی، مسایل اقتصادی و فرهنگی و … است نمیشود به این سادگی قضاوت کرد.

   برای تحلیل یک پدیده باید همه جوانب را در نظر گرفت و از همه عالمان مرتبط کمک گرفت. بالا رفتن سن ازدواج به عنوان یک پدیده اجتماعی معلول عوامل و دلایل متعددی است که برخی از آن ها در این بررسی ذکر شده است.

   ولی آیا می شود که عوامل اقتصادی را با تورم های موجود و تشدید شونده نادیده گرفت؟!! و یا تهیه مسکن مناسب کاری ساده می نماید؟ و یا چه روش هایی برای آشنایی جوان ها برای یافتن همسر مناسبپیشنهاد شده است؟
   جامعه رو به تغییر و تحول است و انسان ها تمایلات جدیدی دارند . و با راهکارهای 4 دهه گذشته نمی توان برای مشکلات امروز راه حل مناسبی یافت.

   تفکیک جنسیتی دانشگاه ها یکی از بزرگترین ظلم هایی است که می توان در حق جوانان، جامعه و جامعه علمی کشور روا داشت. نویسنده بهتر است در این مورد بیشتر تامل کند.
   بومی کردن دانشگاه ها در صورتی که با کارشناسی علما انجام شود می تواند مفید باشد.

   در آخر اینکه برای یک مشکل بهترین راه حل تدبیر و روش های علمی آزمایش شده است. امیوارم که با کوته بینی از چاله به چاه نیفتیم.

   متشکرم

  • عسل

   واقعا مزخرف بود واقعا علت ازدواج نکردن برای یک دختر ایناست؟
   یک دختر هم آدمه باید دنبال خواسته هاش باشه اگه یک زن در استخدام کارائی و لیاقت داره چرا باید یک مرد بی عرضه جای اون کارکنه؟ کشورهای غربی رو ببینید؟ چند درصد شاغلینشون زن اند؟
   الان در جامعه ما دختر اگر زیبا باشه و مشکل جهیزیه هم نداشته باشه مجرد نمی مونه؟
   چند درصد از مردان بیکار اگر فردا شغل پیدا کنند سراغ زنهائی با زیبائی های متوسط به پائین و فقیر میرند واقعا چند درصد؟

  • فرشته

   این مطلبتون جدا رقت انگیزه. جای تاسف داره که چنین مطالب کوته فکرانه و متحجرانه ای رو تبلیغ می کنید. کیفیت مطالبتون در حال سقوطه.هر چند مدت یکبار مطالبی رو عنوان می کنید که به شدت جای تاسف داره. ایرانویج هم انگار آش دهن سوزی نیست. سپاس

  • تیموری

   به ان اقا و ان خانم بگویید فراموش نکنند که اینجا ایران است

  • مهدی جمشیدی

   عالی بود

  • گلي

   من اين مطلب رو اصلا قبول ندارم اين مطلب توهين به خانومها و شخصيت آنهاست آقا پسرها اگه به توانايي خودشون ايمان دارند بهتره يه كم بيشتر تلاش كنند تا بتونند استخدام بشن متأسفانه فرهنگ ما طوري شده كه فقط براي آقايان ارزش قائل ميشن

   • شهرام

    من هم با شما موافقم، ظاهرا این آقا واسش سخته ببینه یه خانوم مستقله و ازش بالاتر باشه. تا کی می خوان به این تفکرات خشک سنتی و مذهبی ادامه بدن!!!

   • شاهین

    برای همینه که الان تو شرکت ما برای هر کدوممون 4 تا هست!

  • مهناز

   سلام مطالب خوبی نوشته بودین ولی من به عنوان یک دختر که هم دانشگاه رفتم و هم مشغول به کار هستم با این مساله که دختران بیشتر مقصرند کاملامخالفم من یه دختر 27ساله هستم قصد ازدواج هم دارم ,از تنهای وزندگی مجردی هم بیزارم ,ولی هیچ پسری از من خواستگاری نکرد اصلا معیارهای سختی هم واسه ازدواج ندارم همه میگن تو خوبی خوشکلی مهربونی بامن دوست میشی منم اصلا دوس ندارم دوست دختر کسی باشم ,واسه همینم تنها موندم,همه پسرادنبال دوست دخترندهیچ کس فکر ازدواج نیست

   • somi

    دقیقا مهناز جان ! متاسفانه مردا به ما خانم ها به چشم یه ابزار برای خوش گذرانی نگاه میکنن! من همین مشکل دارم !!! هرکی میاد جلو میگه دوستی تازه کاش فقط میگفت دوستی ، دلم نمی سوخت میگن یه دوستی ساده که حال نمی ده!!!!

   • شاهین

    معیارت‌ها رو بنویس…

    • مهناز

     ایمان صداقت وفاداری ,یه مرد واقعی که توسختیهاکم نیاره وجا نزنه خونه وماشین وطلاهم نمیخوام یه زندگی عادی ,میخوام باهم کار کنیم وزندگیمونوبسازیم……………فک کنم اشتباه میکردم معیارام همچین ساده هم نبود برا پسرای امزوزی!!!!!!!!!

     • هومن

      سلام مهناز جان.یادت باشه که هر سوالی به قصد جواب پرسیده نمیشه.بعضی سوالات فقط به این قصد پرسیده میشه که شخصیت کسی رو به استهزاء بکشن.خوب دقت کن که همیشه با قوانین خودت بازی کنی نه با قوانین کسی…دوست عزیزم اگر کسی ازدواج نکنه هیچ اتفاقی نمیوفته خصوصا اگر خودش منبع درآمد داشته باشه فقطدوست دارم بدونی که:به چشمانت بیاموز که هرکس ارزش دیدن ندارد…به دستانت بیاموز که هر گل ارزش چیدن ندارد…به قلبت هم بیاموز که هر کس کنج آن جایی ندارد.انشاله همیشه شاد و پیروز باشی

      • مهناز

       مرسی هومن جان میدونم دقیقا این آدما با استهزای دیگران به جایی نمیرسن شما خیلی خوبین امیدوارم همیشه موفق وپیروز باشین ممنونم از راهنماییتون منم احمق نیستم منظوری نداشتم مرسی
       پاسخ های شما همیشه منو تحت تاثیر قرارمیده

  • هومن

   سلام.تشکر میکنم از مطالب سایتتون.ظاهرا مدیر محترم به دلیل درگیریهای روزهای اخیر و گذر از دوره مجردی به متاهلی اینروزها خیلی فرصت نمیکنن روی مطالب مروری داشته باشن.هر چند من خودم مرد هستم و مطلبی هم که نوشته شده توسط یک آقا نوشته شده اما امروز تاسف من واقعا برانگیخته شد.اینکه ماهمیشه به دنبال راهکارهای فوری میگردیم دیگه به همه ثابت شده.اگر نوع انسان و رفتارهای حاکم بر جامعه انسانی رو مورد بررسی قرار میدیم پس نباید فقط کشور خودمون رو بررسی کنیم.در سراسر دنیا همه خانمها هم دوش با آقایون تحصیل میکنن و سر کار میرن.اینکه جامعه در حال گذر هست و ما به زور میخوایم تفکر سنتی رو به همه تزریق کنیم واقعا جالبه.آیا واقعا تا حالا کسی به این فکر کرده که چرا فقط مساله جنسیتی این قدر تو ایران مهم هست؟مگه بقیه انسان نیستن؟مگه غرایز فقط در نژاد ایرانی هست؟شما که تفکیک جنسیتی رو راهکار عنوان میکنی،میشه بفرمایید که تعامل زن و مرد بالاخره کی قرار هست تو این کشور به درستی انجام بشه؟از زمان دبستان این کار انجام شد آیا نتیجه جز این بود که تا همگی وارد دانشگاه شدن انگار از یه کره دیگه اومدن و از هول حلیم تو دیگ افتادن؟جالبه که شما به عنوان یک آقا و فقط با دید خودخواهانه به قضیه نگاه کردی.جرا یک خانم کار نکنه؟چرا یک خانم تحصیلات عالیه نداشته باشه؟چون توقعش بیاد پایین و یک موجود وابسته باشه.این تضمین میکنه که یک خانم چون از نظر مالی به شوهرش وابسته هست تا آخر مجبور به زندگی با شوهرش باشه؟فقط کمیت مهمه؟کیفیت زندگی دونفر اهمیت نداره؟واقعا جای تاسف داره.در آخر به آقای احمدنیا ،که کاملا بنده رو میشناسن و خوب میدونن که از قدیمی ترین اعضای این گروه هستم،یاداور میشم که یادشون باشه که هدف از تاسیس این گروه چی بوده و بار دیگه با دقت لوگوی وب سایت و اون متنی رو که در مورد کوروش در آخر مطالبتون میذارید مورد بازخوانی قرار بده.هر چند اینجا ایران هست و اهمیت از دست دادن یک عضو چندان مهم نیست اما دیگه واقعا بی توجهی هاتون و بهانه تراشی هاتون برای پایین اومدن کیفیت گروه برای من یکی قابل توجیه نیست……

   • احمدنیا

    انتقادتون پسندیده هست و با دل جان می پذیریم اشتباهاتمون . دوست داریم شما دوست عزیز ( هومن جان ) با گفتن مشکلات و معایب و اعلام راهکار و پیشنهاد های سازنده باعث رشد و بلوغ بیشتر ایران ویج شوید

    ارادتمند همیشگی احمدنیا

   • شهرام

    هومن جان تو ایران هرکی بخواد کار کنه باید بعضی وفتا کارایی انجام بده که اون بالا بالاها خوششون بیاد، ایران ویج هم بدون شک باید بعضی وقتا مقالاتی بنویسه که اونا خوششون بیاد تا جلوی فعالیتشو نگیرن.

   • غریبه

    واقعا با نظر اقا هومن موافقم و نمیتونم بفهمم شما چرا اقای احمد نیا با فرستادن این مطالب عرصه رو برای کوته فکران باز میذارید.نباید انکار کرد که بعضی از این دلیلا واقعا توقع ذختران رو میبره بالا ولی راهکارها واقعا مسخره بود.خواهش میکنم اقای احمد نیا با فرستادن این مطالب اول گروه رو بعدم خوانندگانش رو زیر سوال نبرین.مطلب واقعا توهین امیز بود

    • احمدنیا

     دوست عزیز ضمن تشکر برای زمانی که جهت ارسال نظر صرف کردید ممنونم

     اما بنده قبلا گفته بودم تمام مطالبی که در سایت قرار میگیرند دلیلی بر موافق بودن ایران ویج با ان نیست و ایران ویج به عنوان یک منبع علمی و فرهنگی میباسیت تمام افراد جامعه را پوشش بدید

   • نام شما...

    از اقا هومن: به خاطر متن زیباتون ممنونم! تواین دورزمونه کمتر مردی پیدا میشه که به ما خانم ها حق بده ! بازم ممنون

    • هومن

     ممنونم از شما.لازم نیست حتما یک خانم باشی تا خانم ها رو درک کنی فک میکنم داشتن یک خواهر یا حتی اگر اون هم نباشه، مادر کافی باشه تا بفهمی که کشورمون به چه سمتی داره میره.بازم ممنون از اظهار لطفتون

   • مهناز

    واقعا عالی بود آقا هومن شما یک مرد واقعی هستین کاش همه مث شما بودن طزر تفکرتون منو خیلی تحت تاثیر قرار داد ماتو جامعه مون تاکم میاریم میخوایم تقصیرو بندازیم گزدن یکی همیشه هم دنبال مقصر میگردیم ومیخوایم صورت مساله رو پاک کنیم

    • هومن

     سلام مهناز جان.ممنونم از حسن نظری که به من داری…دوست دارم جوابتو با یک جمله از کارل مارکس بدم: با اسارت زن هیچ کس بیشتر از خود مرد مجازات نمیشود

     • شاهین

      غلط کرد کارل مارکس و امثالش! 100 درصدشون مجرد مردن! توی یه خبر خارجی خوندم که یه مادر دخترش رو به دلیل داشتن دوست‌پسر کشت! اینم نتیجه نسخه کارل مارکس و امثال ایشون هستش! یه مقایسه نامرتبط دیگه هم می‌کنم… مثل نظرای مدیریتی‌شون که هی فرت و فرت ابرشرکت‌هاشون ورشکست می‌شن!

      • مهناز

       نمیدونم تو چرا شمشیرتو از روبستی واسه زنا هیچ زنی که توزندگیت نباشه بلاخره مادرکه داری ,برادرمن چشماتو بازکن اینقدر که جامعه زنان ازمردا زخم خوردن الان دیگه باید ازمردا متنفرمیبودیم ولی اینطور نیست به نظرت اگه سنگ ازآسمون بیادتقصیرزناست چرانمیخوایم قبول کنیم که آدم خوب وبد داریم مرد یا زن بودن اصلا مهم نیست مهم اینه که آدم آدم باشه نمیخواستم اینو بگم ولی بعضی وقتا آدم نمیتونه ساکت باشه “ما تو بچگی مادرمونو ازدست دادیم بعدهم پدرمونو سه تا خواهر دارم که کوچکترن هیچ کدوم ازبرادرام حاضر نشدن مسوولیت زندگی مارو قبول کنن من هم درس میخوندم هم کار میکردم تا با شرافت زندگی کنیم الان من دارم به همون برادرا کمک میکنم از هیچ کسم متنفر نیستم”حالا من ازشما میپرسم باید چیکار میکردیم صبر میکردم تا یه مرد پیدا بشه کمکمون کنه ما کجا قرار گرفتیم جای کیو گرفتیم باید یه دختز باشی که بفهمی چقدرسخته تو این جامعه بخوای با شرافت زندگی کنی همه هم همه تقصیرارو بندازن گردن تو

      • هومن

       شاهین جان سلام
       من افتخار آشنایی با شما رو تا حالا نداشتم.اما تا حدودی با توجه به کامنت هایی که گذاشتید ابعاد شخصیتیتون دستم اومده.خصوصا که از ادبیات خاصی در صحبتات استفاده میکنی که یه جورایی آدمو یاد لحن صحبت کردن رئیس جمهور محترم میندازه….فقط یه سوالی از شما دارم و دوست دارم میزان تحصیلات شما دوست عزیز رو بدونم البته اگر اشکالی نداشته باشه.چون اطلاعات خیلی کاملی در مورد ابر شرکتها و جوامع خارجی داری و ما این روزها کمتر کسی رو در جامعمون داریم که این قدر مستدل و مستند صحبت کنه.ممنون از با اینکه خیلی درگیری داری وقت گرانبهات رو میذاری تا تقریبا همه کامنت ها رو بی جواب نذاری.

       • شاهین

        باسلام حضور جناب هومن
        بنده IT خوندم دوست عزیزتر از جانم و تقریبا 25 ساعت از زندگیم رو بروز هستم گلم. همیشه خواستیم دندونه‌های شونه رو بکنیم لای انگشتامون!!! می‌شه؟

      • somi

       خوب خودتم میگی نا مرتبط پس خواهش مثل های نامرتبط نزن!!!

       • شاهین

        بقول عربا! سفسطه نکن! منظورم از شکست خوردن این نظریه‌هایی که آقایون می‌دن! ارتباطش رو بگیر عزیز دلم!

     • مهناز

      واقعا عالی بود آقا هومن نمیدونم چی بگم واقعا خوشحام ازاینکه میبینم هنوز هم هستن کساییکه درک وشعور بالای دارن

      • هومن

       درود بر شاهین عزیز
       نمیدونم که آیا این بار هم پاسخت مثل قبل هست یا نه…اما کوئیلو خیلی زیبا گفته:google befor post is new version of think before talk
       شاد و پیروز باشی

       • مهناز

        سلام ,آقا هومن بازم عالی شما واقعا قابل تحسینین

  • اکبر

   سلام ممنون از این همه دقت نظرتون مواردی که نوشتید واقعیت داره چقدر پسر لیسانس و فوق لیسانس بیکارن درحالی که تمام ادارات پر شده از دخترهایی که اکثرشون نه مدرک دارن و نه کارایی و نه تعهد و پایبندی به قوانین . خیلی هاشون فقط حواسشون به خودنماییه و بس

   • من

    اکبر خان تو این اوضاع و احوالی که دارن زنها رو از دانشگاهها حذف می کنن و پسرها رو به طور سهمیه می فرستن دانشگاه، پسر لیسانس و فوق لیسانسی که بازم اون قد بی عرضه است که یه دختر بدون مدرک وبه قول شما بی تعهد به راحتی بتونه جاش رو پر بکنه به درد لای جرز دیوار می خوره.

    اگه مرد باشید لابد هم جنساتونو می شناسید و می دونید که خیلیاتون وقتی پای کار به میون بیاد یه مرد نیمچه متخصص رو به ده تا زن متخصص ترچیح میدید، یه سریاتونم که ماشالا قصد و غرضی دارید که یه سری دختر به قول شما دنبال خودنمایی رو استخدام می کنید. .. ….

    • hossein_tanha

     وقتی خانم ها حاضرند با نصف حقوق و یا شایدم کمتر که همش میره واس آرایشو مو رنگ کردنو لباس خریدنو… که دیگه دستشون جلوی پدر و یا شوهرشون دراز نشه(البته منظورم همه خانم ها نیستند خیلیها هم هستن که واقعا نیازمند هستن و یا کمک شوهر و یا خانوادشون میکنند و خواهشا خانمها جبهه نگیرن) و متاسفانه کارفرماها وصاخبان صنایع که به هرنحوی به دنبال کم کردن هزینه ها به طرق غیر معمول و غیر قانونی(کم کردن و بی کیفیت کردن محصول تولیدی دادن حقوق کمتر اضافه کاری بیشتر بیمه نکردنو…)هستند و هیچ نظارتی بررویشان نیست مخصوصا در شهرستانها بنابراین،این افراد روی می آورند به نیروی کاری که حاضر است با نصف خقوق بدون بیمه بدون پاداش و ساعات بیشترو…کار کند،اونوقت شما ار 1 آفای لیسانس یا فوق لیسانس چه انتضاری دارید حتما باید مجانی کار کند تا کارفرما راضی به استخدامش شود!!!(در ماشین سازی اراک دو خانم حسابدار هستند که ماهی180000تومان میگیرند-دوست خواهرمن با فوق لیسانس کشاورزی در تهران در شرکتی 390000 میگیرد و بسیاری از این دست هستند که همگی از آنها مطلعید و من فقط به دومرد بسنده کردم)

  • مهسا

   سلام، مطلب جالب و آموزنده ای بود. امیدوارم همه دوستان منطقی بهش فکر کنن و الکی جبهه نگیرن.

  • داریوش

   سلام واقعا عالی بود علی الخصوص قسمت استخدام در ادارات باید بسیار مورد توجه مسئولین باشه. امیدوارم این مقاله به اطلاع مسئولین نظام برسه و یه فکری برای دختر 14 ساله های کارمند بکنند ما تو واحد اداریمون 4 تا دختر بچه استخدام شدن با حقوق یک میلیون و دویست. خوب یه همچین کسی فکر میکنید به فکر شوهر باشه!؟ هم خودشو خراب میکنه هم دیگرانو و هم جای این همه فوق لیسانس بیکار و نان آور رو گرفتن.

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.