• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » فرهنگی و هنری » ۴ کشور برای پیوستن به جشن جهانی نوروز درخواست کردند
  کد خبر : 517770

  ۴ کشور برای پیوستن به جشن جهانی نوروز درخواست کردند

  ۴ کشور برای پیوستن به جشن جهانی نوروز درخواست کردند Reviewed by Aryan on Apr 7Rating: در حال حاضر آئین و جشن جهانی نوروز در قالب یک پرونده مشترک به نام ۷ کشور دنیا در یونسکو به ثبت رسیده است که به گفته معاون میراث‌فرهنگی ایران ۴ کشور دیگر خواستار پیوستن به این پرونده شده‌اند….

  ۴ کشور برای پیوستن به جشن جهانی نوروز درخواست کردند Reviewed by Aryan on Apr 7Rating:

  در حال حاضر آئین و جشن جهانی نوروز در قالب یک پرونده مشترک به نام ۷ کشور دنیا در یونسکو به ثبت رسیده است که به گفته معاون میراث‌فرهنگی ایران ۴ کشور دیگر خواستار پیوستن به این پرونده شده‌اند.

  به گزارش فارس، جشن و آئین باستانی نوروز پس از سال‌ها پیگیری توسط ایران سرانجام هشتم مهر ۱۳۸۸ به نام ۷ کشور دنیا در یونسکو به ثبت جهانی رسید.

  درخواست ثبت نوروز به عنوان میراث غیر ملموس جهانی تقاضای مشترک کشورهای ایران، ترکیه، هند، آذربایجان،ازبکستان، قرقیزستان و پاکستان بود.

  با ثبت جهانی آئین نوروز سران کشورهای عضو این پرونده ۳ سال است که دور هم جمع شده و جشنی جهانی برپا می‌کنند که طی ۲ سال نخست، ایران میزبان بود و برای نوروز ۱۳۹۱ نیز تاجیکستان میزبان شد.

  علاوه بر کشورهای نام برده ۲ کشور افغانستان و تاجیکستان به دلیل عدم الحاق به کنوانسیون میراث ناملموس جهانی از ثبت در پرونده جهانی نوروز جا ماندند.

  هر چند نوروز جشن ملی مردم آریایی محسوب می‌شود، ولی در طول تاریخ تجلیل این جشن در میان سایر ملل نیز تسری یافته است.

  مسعود علویان صدر؛ معاون میراث فرهنگی کشور از درخواست ۴ کشور دیگر برای پیوستن به این آئین جهانی خبر می‌دهد.

  به گفته وی این ۴ کشور شامل تاجیکستان، ترکمنستان، افغانستان و قزاقستان هستند.

  علویان صدر تصریح می‌کند که چون ایران مدیریت این پرونده را بر عهده دارد باید اجازه سایر کشورهای عضو برای پیوستن این اعضای جدید را کسب کند.

  معاون میراث فرهنگی می‌گوید: به زودی کشورهای عضو پرونده ثبت جهانی آئین نوروز در ایران برای تصمیم‌گیری به منظور پیوستن کشورهای جدید، دور هم جمع خواهند شد تا تصمیم نهایی اتخاذ شود.

  آئین و جشن نوروز در سال‌های اخیر پس از ثبت جهانی جنبه عمومی‌تری به خود گرفته و در کشورهایی هم که رابطه‌ای با نوروز ندارند جشن‌هایی برپا می‌شود.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.