• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , اقتصادی » این هفته در اقتصاد ایران چه گذشت؟
  کد خبر : 51763

  این هفته در اقتصاد ایران چه گذشت؟

  این هفته در اقتصاد ایران چه گذشت؟Reviewed by Aryan on Oct 27Rating: به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، خبر اعلام وصول استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی در هفته گذشته یکی از برجسته‌ترین خبرهای حوزه اقتصادی ایران بود، استیضاحی که به گفته طراحان آن برای شفاف شدن وضعیت اختلاس 3…

  این هفته در اقتصاد ایران چه گذشت؟Reviewed by Aryan on Oct 27Rating:

  به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، خبر اعلام وصول استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی در هفته گذشته یکی از برجسته‌ترین خبرهای حوزه اقتصادی ایران بود، استیضاحی که به گفته طراحان آن برای شفاف شدن وضعیت اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی در اقتصاد کشور روی می‌دهد و تعابیر مختلفی از آن برای ماندن و یا نماندن سید شمس‌الدین حسینی در کابینه دهم صورت می‌گیرد.

  اما در فرآیند استیضاح‌های مجلس، حسینی تنها نیست و مجید نامجو، وزیر نیرو نیز به آن اضافه شده است. این استیضاح که البته در دست بررسی از سوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی است، ممکن است به خداحافظی وی و بازماندن او از ادامه راه با کابینه دهم منجر شود.

  کشتی حامل تجهیزات پارس جنوبی در خلیج فارس غرق شد

  کشتی حامل تجهیزات فازهای پارس جنوبی در نزدیکی خلیج نایبند به دلیل نقص فنی در آبهای خلیج فارس غرق شده است که نجات برخی از افراد محبوس شده در کشتی در حال انجام است. روز گذشته نیز اعلام شد که اجساد ده تن دیگر از خدمه و سرنشینان این کشتی کشف شده است و تلاش برای کشف سه جسد دیگر ادامه دارد.

  مقاومت دلالان برای حفظ اختلاف نرخ دلار

  معاون ارزی بانک مرکزی از مقاومت برخی سودجویان برای کاهش اختلاف قیمت نرخ دلار در بازار آزاد و دولتی خبر داد و گفت: مسافران در عرض 10 تا 15 دقیقه می توانند ارز مورد نیاز خود را در شعب 3 بانک در فرودگاه دریافت کنند. سیدکمال سیدعلی گفت: تمام افرادی که از اختلاف قیمت دلار در بازار آزاد و اصلی منتفع می شوند، همواره می خواهند که این اختلاف وجود داشته باشد.

  وی با اشاره به مقاومت هایی که از سوی این افراد برای کاهش اختلاف قیمت صورت می گیرد، تصریح کرد: بانک مرکزی مقررات خود را برای افرادی که از ارز دولتی استفاده می کنند و قیمت این ارز تقریبا 180 تا 200 تومان با قیمت ارز در بازار آزاد تفاوت دارد، مستحکم کرده است.

  آمادگی ایران برای صادرات گاز به روسیه

  مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز با اشاره به برنامه افزایش 3 برابری حجم صادرات گاز ایران از آمادگی صادرات گاز به روسیه خبر داد و اعلام کرد: ایران هیچ برنامه ای برای صادرات گاز به افغانستان ندارد. حسین بیدارمغز با بیان اینکه در حال حاضر سهم ایران در تجارت جهانی گاز حدود 2 درصد است، گفت: با امضای قراردادهای جدید فروش گاز طبیعی پیش بینی می شود تا پایان برنامه پنجم توسعه سهم ایران از تجارت جهانی گاز به 10 درصد افزایش یابد.
  مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز با اعلام اینکه بر این اساس تا سال 1393 باید حجم صادرات روزانه گاز ایران به بیش از 100 میلیون متر مکعب در روز افزایش یابد، تصریح کرد: برای افزایش سهم ایران در تجارت جهانی گاز طبیعی صادرات این حامل انرژی به کشورهای همسایه و همجوار در اولویت نخست قرار دارد.

  شمارش معکوس برای راه‌اندازی بانک انرژی در ایران

  وزیر نیرو با اشاره به صادرات 1.5 میلیارد دلار خدمات فنی و مهندسی صنعت آب و برق اعلام کرد: به زودی بانک انرژی کشور تاسیس می‌شود. مجید نامجو امروز با اشاره به ضرورت تاسیس بانک انرژی و صنعت آب و برق ایران به منظور حمایت از طرح‌های توسعه‌ای و سرمایه گذاری در صنایع آب و برق کشور گفت: در حال حاضر ظرفیت‌های بالقوه‌ای برای سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی در صنعت برق کشور وجود دارد ضمن آنکه الزامات قانونی تاسیس بانک انرژی در قانون برنامه پنجم تعریف شده است.

  وزیر نیرو با بیان اینکه براساس این قانون مجوزهای لازم برای تاسیس بانک انرژی در سطح کشور وجود دارد، تصریح کرد: هم اکنون تدوین آیین‌نامه تاسیس این بانک انرژی در سطح وزارت نیرو و دولت در حال انجام است.

  کشف یک محموله بزرگ قاچاق پارچه به ارزش 700 میلیارد ریال

  یک محموله 90 تنی انواع پارچه خارجی به ارزش حدود 700 میلیارد ریال توسط گمرک و با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا وارز کشف و ضبط شد.

  یک محموله حدود 90 تنی انواع پارچه خارجی در پی خبر واصله به گمرک جمهوری اسلامی ایران به ارزش حدود 700 میلیارد ریال کشف و ضبط شد.بر پایه این گزارش قاچاقچیان پارچه انواع پارچه های خارجی را از گمرک مبدا (بوشهر) باید به گمرک شهریار در تهران ترانزیت داخلی می کردند که برای فرار از پرداخت عوارض گمرکی در مسیر گمرک مبدا تا مقصد این پارچه ها از چرخه قانونی خارج و به انباری در کهریزک منتقل شد.

  ورودکنتورهای 150هزار تومانی گاز به بازار

  مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز با اشاره به آغاز نصب و راه‌اندازی کنتورهای هوشمند گاز با هزینه تقریبی 120 تا 150 هزار تومان، جزئیات نسل جدید کنتورهای جرمی حرارتی مشترکان خانگی را تشریح کرد. مجتبی شیخ‌بهایی درباره آخرین وضعیت نصب و راه‌اندازی کنتورهای هوشمند گاز گفت: از سال گذشته نصب و راه‌اندازی 10 هزار کنتور هوشمند گاز برای مشترکان خانگی در دستور کار قرار گرفته بود.

  مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز با اعلام اینکه از ابتدای سال‌جاری تاکنون نصب و راه‌اندازی یک هزار کنتور هوشمند گاز در سطح استان تهران و برخی از کلانشهرهای کشور آغاز شده است، تصریح کرد: با نصب این تعداد کنتور، مراحل آزمایشی و مطالعاتی به منظور مرتفع‌شدن برخی از مشکلات و نواقص احتمالی هدف گذاری شده است.

  این مقام مسئول درباره هزینه تولید هر دستگاه کنتور هوشمند توضیح داد: هنوز برآورد نهایی برای تعیین قیمت این نسل جدید کنتورهای گاز مشترکان خانگی و تجاری انجام نشده است.

  افزایش قیمت خودرو درسایه نرخ دیه

  یک مقام مسئول با اشاره به افزایش قیمت خودروها بر اساس بالا رفتن حق بیمه گفت: کارگزاران بیمه موظف هستند الحاقیه افزایش تعهدات بدنی به مبلغ 90 میلیون تومان را برای بیمه شخص ثالث دارای اعتبار که قبل از اول آبان ماه سال جاری صادر شده است، لحاظ کنند.

  شهرام میرآخورلو مدیرکل دفتر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد اعلام برخی شرکت‌های خودروسازی مبنی بر افزایش بیمه شخص ثالث خودروها با توجه به ابلاغ نرخ دیه 90 میلیون تومانی گفت: با توجه به ابلاغیه افزایش نرخ بیمه از سوی بیمه مرکزی و اخذ موافقت این دستگاه از وزیر دادگستری، شرکت‌های کارگزار بیمه موظف هستند که الحاقیه افزایش تعهدات بدنی به مبلغ 90 میلیون تومان را برای بیمه شخص ثالث دارای اعتبار که قبل از اول آبانماه سال جاری صادر شده است، لحاظ کنند.

  مدیرکل دفتر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان افزود: این الحاقیه‌ها باید حداکثر تا پایان آذرماه سال جاری صورت گیرد، بنابراین اگر برای فردی که تا قبل از اول آبانماه سال جاری بیمه‌نامه دریافت کرده است، اتفاقی رخ دهد، بیمه باید خسارت را بر اساس دیه 90 میلیون تومانی پرداخت کند.

  آخرین مهلت خاوری برای بازگشت

  در حالی که پرونده فساد بزرگ مالی اخیر با پیگیری های دستگاه قضایی وارد مراحل جدید شده و هر روز ابعاد تازه ای از آن گشوده می شود، آخرین مهلت خاوری برای بازگشت به کشور اعلام شد.

  غلامحسن محسنی اژه ای ناظر مالی فساد بانکی اخیر که پیش از این در مورد فرار خاوری اعلام کرده بود که اگر خاوری به ایران بازنگردد اتهامات بیشتری متوجه وی می شود، بازهم شب گذشته با اشاره به همین موضوع مطرح کرد که با این اقدام خاوری در حال حاضر اتهام بیشتری متوجه او است.

  در عین حال ناظر مالی پرونده فساد بانکی اخیر مطرح کرده است که افرادی که در بانک ملی، سایر بانک های مرتبط و افراد گروه امیرمنصور آریا در اعترافات بسیاری از موارد را به خاوری منتسب می کنند و بر این اساس اتهامات خاوری سنگین تر می شود.

  این در حالی است که به گفته اژه ای مقامات قضایی کشور برای بازگرداندن خاوری از طریق اینترپل اقدام نکرده اند، اما وی در عین حال تاکید کرد که نیروهای امنیتی این موضوع را دنبال می کنند اما در حال مایوس شدن از بازگشت خاوری به کشور هستیم و چنانچه مشخص شود که وی بازنخواهد گشت ناچاریم از طریق اینترپل و مقررات قانونی اقدام کنیم.

  بدهکاران فولادی تسهیلات نمی‌گیرند

  وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: آن دسته از واحدهای فولادی که بدهی‌های معوق خود را تعیین تکلیف نکرده‌اند، نمی‌توانند از تسهیلات جدید استفاده کنند، ضمن اینکه بانکها نیز به طور قطع توجیه اقتصادی این واحدها را پیش از ارائه تسهیلات جدید، بررسی خواهند کرد.

  مهدی غضنفری از برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حمایت از طرح‌های فولادی خبرداد و گفت: این وزارتخانه با تدوین برنامه جامع تولید فولاد و همچنین اجرایی کردن طرح فراز، به کمک تولیدکنندگان فولاد آمده است.

  وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این سئوال که برخی واحدهای فولادی که تسهیلاتی دریافت کرده‌اند ولی هنوز آن را بازپرداخت یا تعیین تکلیف نکرده‌اند، می‌توانند تقاضای جدیدی برای دریافت تسهیلات داشته باشند، افزود: چنانچه این واحدهای دارای معوقه بتوانند بر اساس ماده 28 قانون بودجه سال جاری، بدهی خود را نزد بانکها استمهال کنند، می‌توانند از تسهیلات فعلی در نظر گرفته شده استفاده کنند.

  نامه‌نگاری جدید اختلاسی جهرمی

  سیدمحمد جهرمی، مدیرعامل برکنار شده بانک صادرات در نامه‌ای جدید به یکی از مقامات ارشد کشور، نسبت به فساد مالی اخیر نظام بانکی شفاف سازی کرد. خبرنگار مهر برای پیگیری جزئیات نامه نگاری جدید جهرمی در گفتگو با وی خواستار ارائه توضیحات بیشتر در خصوص نامه مذکور شد که جهرمی بیان داشت در این زمینه حاضر به ارائه توضیحات بیشتر نیست و با خبرنگاران مصاحبه نخواهد کرد.

  وام خرید مسکن خبرنگاران به شورای پول و اعتبار می‌رود

  رئیس کل بانک مرکزی گفت: طرح پرداخت وام خرید مسکن به خبرنگاران به زودی در شورای پول و اعتبار مطرح خواهد شد و پس از تصویب تمامی بانکهای کشور به عنوان بانک عامل وارد عمل می شوند.

  محمود بهمنی گفت: در حال حاضر وام ساخت مسکن تا سقف 40 تا 45 میلیون تومان به خبرنگاران پرداخت می شود و مشکلی از این بابت وجود ندارد، اما موضوع اصلی بحث پرداخت وام خرید مسکن است که هم اکنون در حال بررسی و ارائه آن به شورای پول و اعتبار هستیم.

  رئیس کل بانک مرکزی افزود: در جلسات بعدی این شورا به طور قطع این موضوع را بررسی خواهیم کرد و در صورت تصویب همه بانکهای کشور به عنوان بانک عامل وارد عمل خواهند شد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.