• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , حوادث » خشکسالی آبشناسی در چهارمحال بختیاری
  کد خبر : 514982

  خشکسالی آبشناسی در چهارمحال بختیاری

  خشکسالی آبشناسی در چهارمحال بختیاریReviewed by Farnaz on Apr 3Rating: مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری از وقوع خشکسالی آب شناسی در این استان خبر داد.در صورتی که خشکسالی بر آبهای جاری ، ذخایر آبهای زیر زمینی و میزان آب پشت سدها تاثیر گذارد خشکسالی آب شناسی ایجاد می شود.شاهرخ پارسا با بیان اینکه هرچند در…

  خشکسالی آبشناسی در چهارمحال بختیاریReviewed by Farnaz on Apr 3Rating:

  مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری از وقوع خشکسالی آب شناسی در این استان خبر داد.
  در صورتی که خشکسالی بر آبهای جاری ، ذخایر آبهای زیر زمینی و میزان آب پشت سدها تاثیر گذارد خشکسالی آب شناسی ایجاد می شود.
  شاهرخ پارسا با بیان اینکه هرچند در فروردین ، چهار محال و بختیاری از دو سامانه بارش زا بهره مند شد افزود متاسفانه همچنان در مقایسه با میانگین بلند مدت تا امروز این استان با 19 درصد کاهش بارش مواجه است.
  وی با اشاره به افزایش 20 درصدی بارش در فروردین در مقایسه با مدت مشابه پارسال
  گفت عمده بارش در این استان به صورت باران بوده است و از اسفند پوشش برف در سطح استان وجود نداشته است.
  پارسا پیش بینی کرد بارش بهاره در سال زراعی جاری در حد نرمال باشد ، ولی با توجه به خشکسالی های چند سال اخیر– چهار سال – چهارمحال و بختیاری با کمبود بارش مواجه است و خشکسالی بوی‍ژه خشکسالی آب شناسی در این استان تشدید خواهد شد.
  وی با تشریح انواع خشکسالی گفت : زمانی که میزان بارش از حد نرمال کمتر باشد خشکسالی هواشناسی و زمانی که بارش بر رطوبت خاک و عملکرد محصول تاثیر گذار باشد خشکسالی کشاورزی حاکم می شود.
  پارسا خشکسالی اقتصادی ، اجتماعی را خطرناک ترین خشکسالی دانست و با بیان اینکه این نوع پس از سه خشکسالی هواشناسی ، کشاورزی و آب شناسی ایجاد می شود افزود : در این نوع از خشکسالی نه تنها کشاورزان قادر به پرداخت تسهیلات بانکی نیستند بلکه مجبور به مهاجرت و در نتیجه حاشیه نشینی و ایجاد شغل های کاذب می شوند.
  ترتیب خشکسالی ها به ترتیب خشکسالی هواشناسی ، سپس خشکسالی کشاورزی ، خشکسالی آب شناسی و پس از آن خشکسالی اقتصادی اجتماعی است.
  میانگین بارشها در سال زراعی جاری در چهار محال و بختیاری 359میلیمتر است و این در حالی است که میانگین بلند مدت بارشها تا امروز 438میلیمتر بوده است .
  میانگین بارندگی در سال زراعی گذشته 303میلیمتر بوده است و میانگین بلند مدت دوره 30 ساله است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.