• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی , مطالب برگزیده سایت » ادامه انتقادها به سخنان احمدی‌نژاد در تاجیکستان + تکمیلی
  کد خبر : 510348

  ادامه انتقادها به سخنان احمدی‌نژاد در تاجیکستان + تکمیلی

  ادامه انتقادها به سخنان احمدی‌نژاد در تاجیکستان + تکمیلی Reviewed by Aryan♥ on Mar 29Rating: هرچند سخنان محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور اسلامی ایران در تاجیکستان، از سوی چهره‌های فرهنگی آغاز شد، امروز آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع عظام به تقلید نیز به انتقاد از سخنان مطرح از سوی رئیس جمهور در تاجیکستان پرداخت.   سخنان…

  ادامه انتقادها به سخنان احمدی‌نژاد در تاجیکستان + تکمیلی Reviewed by Aryan♥ on Mar 29Rating:

  هرچند سخنان محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور اسلامی ایران در تاجیکستان، از سوی چهره‌های فرهنگی آغاز شد، امروز آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع عظام به تقلید نیز به انتقاد از سخنان مطرح از سوی رئیس جمهور در تاجیکستان پرداخت.

   

  سخنان محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران در تاجیکستان، نه تنها با انتقادات برخی از شخصیت‌های فرهنگی کشور روبه‌رو شده است، بلکه امروز آیت‌الله مکارم شیرازی، از مراجع عظام تقلید هم به این مسأله واکنش نشان داده است.

  به گزارش «تابناک»، ماجرا از آنجا آغاز شد که رئیس جمهور ایران در جمع ایرانیان تاجیکستان گفته بود که: «فردوسی مکتب پیامبر گرامی اسلام را نجات داده و بار حقیقی این مکتب را از دوش نااهلان برداشته و بر دوش ملت ایران گذاشت و این ملت نیز الحق به خوبی از عهده ایفای این مسئولیت برآمد»؛ مطلبی که بلافاصله با واکنش برخی از چهره‌های فرهنگب روبه‌رو شد و رئیس مرکز اسناد و کتابخانه مجلس شورای اسلامی و از تاریخ‌نویسان جوان در تعبیری سخنان رئیس جمهور در تاجیکستان را نژادگرایی افراطی به اسم نامید.

  وی در این باره نوشت:

  «امروز که سخنان آقای احمدی نژاد را در تاجیکستان خواندم؛ سخنانی که بدون مشورت عالمان و فرهیختگان و فقیهان و فیلسوفان اسلامی و صرفا از سر تفنن و بدون داشتن معلم گفته می‌شود، دانستم که دست کم یکی از مشکلات اصلی ما همین است که قدر خود را نمی‌شناسیم. آدمی که قدر خود را نشناسد، چه شخصی که خود را تحقیر می‌کند و چه کسی که خود را بی‌دلیل بزرگ نشان می‌دهد، فردی ناآگاه است که از صراط مستقیم و حد اعتدال خارج می‌شود.

  تا امروز می‌دانستیم که شماری از مورخان تاریخ ادبیات گفته‌اند فردوسی زبان فارسی را احیا کرد و خود فردوسی هم این را در شعری گفته است که «عجم زنده کردم بدین پارسی»، اما نمی‌دانستیم روزی خواهد رسید که رئیس‌جمهوری کشور اسلامی ایران، سی و اندی سال پس از تلاش بی وقفه و دادن هزاران شهید برای اسلام توسط یک ملت آن هم برای احیای اسلام، مدعی شود که فردوسی مکتب پیامبر (ص) را هم نجات داده است.

  این عین نژادگرایی افراطی است؛ سخنی که نه به سود فردوسی است، نه اسلام، نه ایران و نه به نفع جمهوری اسلامی. این ایدئولوژی به درد اوایل دوره رضاخان می‌خورد که عاقبت سر از ناسیونالیسم افراطی درآورد و هیچ چاره‌ای از مشکلات ملی و بین المللی و تمدنی ما را حل نکرد».

  مسأله اما به اینجا ختم نشد، آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید نیز امروز در درس خارج از فقه خود نیز به انتقاد از سخنان رئیس جمهور در تاجیکستان پرداخت و مطرح کردن این گونه سخنان را احتمالی برای کمرنگ نشان دادن روحانیت و مبارزه با آنان نامید.

  ایشان با اشاره به سخن یکی از مسئولان، مبنی بر این که اسلام توسط بنی امیه و بنی عباس خراب شده بود، و فردوسی آمد و مکتب پیامبر(ص) را نجات داد، اظهار داشتند:

  « این سخن، ظلم بزرگی است، به علمایی که از آغاز تا امروز، به دنبال حفظ مکتب اسلام و تشیع بوده هستند؛ یعنی شیخ طوسی، سید مرتضی، سید رضی، شهید اول و شهید ثانی و… حضرت امام (ره)، که سال‌ها زندان و تبعید را تحمل کرده و خونشان نیز در این راه ریخته شده، ‌اسلام را نجات نداده‌اند و فردوسی آن را نجات داده است.

  این مرجع تقلید، با بیان این که خود فردوسی نیز چنین عبارتی را تکذیب می‌کند، اظهار داشتند: فردوسی گفته است که «بسی رنج بردم بدین سال سی ـ عجم زنده کردم بدین پارسی». خود می‌گوید که با تلاش‌های زیادی که در این سی سال متحمل شده‌ام، زبان فارسی را زنده کرده‌ام؛ بنابراین، این که گفته می‌شود، فردوسی مکتب پیامبر اسلام (ص) را نجات داده، بی انصافی است.

  وی با بیان این که مشخص نیست این‌ها چه هدفی دارند، خاطرنشان کردند: برخی می‌گویند که هدف از مطرح کردن این حرف‌ها، این است که با روحانیت مبارزه و نقش آن را کم‌رنگ کنند. همچنین گفته می‌شود که هدفشان قرار دادن مکتب ایرانی در برابر نظام جمهوری اسلامی ایران است تا ما را از دیگر کشورهای اسلامی جدا سازند.

  آيت‌الله مکارم شیرازی خاطرنشان کردند: در شرایطی که با بیداری اسلامی، ارتباط ما با کشورهای اسلامی بیشتر و قوی‌تر می‌شود؛ باید دقت بیشتری داشته باشیم. خوب است که افراد، مراقب سخنانشان باشند و بدانند که این سخن آنان، چه آثار شومی در پی دارد».

  گویا، انتقادات علما از سخنان رئیس جمهور در روزهای آینده پررنگ تر شود؛ انتقاداتی که البته پیش از این هم وجود داشته است، اما رئیس جمهور و برخی مسئولان دیگر تا کنون این انتقادات را نشنیده گرفته‌اند.

  تکمیلی

  یک منبع آگاه گفت: مقصود رئیس‌جمهور این بوده که با احیای زبان فارسی با هنر و تدبیر فردوسی و در ذیل سنت نبوی و در پرتوی تعالیم آن حضرت (ص) این زبان به منبری برای بیان این سنت و تعالیم ارجمند تبدیل شد و اکنون ما برای دریافت این آموزه‌ها به زبان فارسی، وامدار فردوسی هستیم

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.