• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » روانشناسی » ریشه استرس های بعد از تعطیلات!
  کد خبر : 507263

  ریشه استرس های بعد از تعطیلات!

  ریشه استرس های بعد از تعطیلات!Reviewed by Farnaz on Mar 27Rating: دوباره به روزهای پایانی سال و ازدحام و ترافیک و مشغله زیاد این ایام نزدیک می شویم. این روزها، از طرفی روزهایی شاد و پرجنب وجوش است اما از طرف دیگر، همین تراکم و فشار کار، باعث بروز استرس ها و درگیری هایی برای…

  ریشه استرس های بعد از تعطیلات!Reviewed by Farnaz on Mar 27Rating:

  دوباره به روزهای پایانی سال و ازدحام و ترافیک و مشغله زیاد این ایام نزدیک می شویم. این روزها، از طرفی روزهایی شاد و پرجنب وجوش است اما از طرف دیگر، همین تراکم و فشار کار، باعث بروز استرس ها و درگیری هایی برای ما می شود که مانع از داشتن لحظات شاد می شوند….

   

  این نگرانی ها، بحث و جدل ها و مشکلات، فقط مختص روزهای پایانی سال نیست و گاهی به سال جدید هم کشیده می شود. رفت و آمد زیاد با اقوام و دوستان، برنامه ریزی سفرهای نوروزی، توقعات افراد فامیل از یکدیگر و… از جمله این مشکلات است که شاید در زوج های جوانی که به تازگی زندگی مشترک را شروع کرده اند، بیشتر نمود پیدا کند. در گفتگو با آقای دکتر پرویز رزاقی، دکترای روان شناسی و مدرس دانشگاه به دنبال چاره این مشکلات رفته ایم:

  ▪ آقای دکتر! در روزهای پایانی سال یا بعد از آن، افراد دچار استرس های فراوانی می شوند. ریشه این مساله در کجاست؟

   در این زمان (طول ایام نوروز)، افراد ارتباط بیشتر و نزدیک تری با اقوام و دوستان دارند و وقت بیشتری را با سایرین صرف می کنند. به همین علت، احتمال اینکه ویژگی های خلقی خاصی از آنها سر بزند، بیشتر می شود. به علاوه بعضی افراد، قصد مقابله به مثل یا انتقام گیری از طرف مقابل (همسر) خود را دارند. مثلا به همسر خود می گویند: «چون تو پارسال فلان جا نرفتی، من هم امسال، اینجا نمی روم!» (یعنی به روابط گذشته خود برمی گردند). یا گاهی در حال تلافی مشکلاتی هستند که با هم داشته اند. متاسفانه همین مشکلات باعث می شود که افراد نگرش منفی نسبت به ایام تعطیلات نوروز پیدا کنند و آرزو کنند که «هیچ گاه عید از راه نرسد!»

  ▪ در این بین چه کسانی ضرر می کنند؟

   خود همین افراد، بیشتر از همه متضرر می شوند. در بعضی مواقع، بعضی ریزبینی ها یا حساسیت های زن یا شوهر، مشکل ساز می شوند. به عنوان نمونه در جلسه های مشاوره، زن یا شوهر می گوید: «من به فلان جا رفتم و با من رفتار خوبی نشد. پس دیگر به آنجا نمی آیم! یا شاید بیایم اما اصلا حرف نمی زنم یا اخم می کنم!» این افراد دائما مترصد لحظه ای هستند که انتقام گیری کنند.

  ▪ ریشه اصلی بروز این اختلافات در چیست؟

   همه این مسایل به روابط بین زوجین برمی گردد. هر دو طرف باید بپذیرند که به یکدیگر احترام بگذارند، معامله نکنند، انتقام گیری نکنند و ارزیابی درستی از طرف مقابل خود داشته باشند. یعنی در کل، باید نوع نگاه خود را اصلاح کنیم. مثلا شوهر باید به یاد داشته باشد که این خانم همسر من است. من باید به حرف و نظر او احترام بگذارم و برایش احترامی، بیش از سایرین قائل باشم یا برعکس. بسیاری از مشکلاتی که در ایام تعطیلات نوروز پیش می آیند، زمینه ساز این می شود که خانواده ها از رسیدن این ایام نگران و فراری باشند و ترجیح بدهند چنین ایامی هرگز فرا نرسد. اما افراد، باید طوری رفتار کنند که مشتاق ایجاد بهترین لحظات برای خود و خانواده شان باشند. باید یاد بگیرند که یکدیگر را ببخشند و مترصد ایجاد فرصت برای دور هم بودن باشند.

  ▪ اما این رفتارها را چگونه می توان یاد گرفت؟

   ما باید یاد بگیریم که نگاه خود و سایر اعضای خانواده مان را مثبت کنیم. ترافیک، تصادف، برف و… همیشه پیش می آید. اگر با چنین مشکلاتی روبه رو شدیم و اعضای خانواده شروع به گله و شکایت کردند، باید آنها را متوجه کنیم که ممکن است در هر شرایطی، مشکلاتی هم پیش بیاید. این کار در پذیرش اعضای خانواده موثر است و دید آنها را تغییر می دهد.

  البته در بعضی موارد، یک طرف رفتار نامناسبی دارد که توجیه پذیر نیست. به عنوان نمونه خانمی در کلینیک مشاوره، اظهار می کرد که همسرم فقط برای اینکه دهان ما را ببندد، ما را ۹ ساعته، با ماشین، بدون توقف، از تهران به مشهد برد و آنجا که رسیدیم تمام مدت در هتل ماند و اصلا مسافرت خوبی نبود و فقط خستگی به تن ما ماند. به چنین فردی باید فهماند که اگر همسرت را به مسافرت می بری، سعی کن خوش بگذرد و مسافرت را به همه زهر نکن! گاهی هم برعکس، مرد سعی می کند شرایط مناسبی را فراهم کند اما خانم، فضا را به هم می ریزد و دایم شکایت می کند؛ هر دوی این رفتارها اشتباه است.

  ▪ گاهی اوقات هم، ترافیک و شلوغی شب عید، باعث رفتارهای نامناسبی در افراد می شود. در اینجا چه می توان کرد؟

   باید به فرد گفت بله! شهر شلوغ است! همه مشغول خرید و تدارک عید هستند. خب، چه اشکالی دارد؟ به عنوان نمونه اگر قصد خرید برای فرزندمان را داریم و به خیابان بهار می رویم و شلوغ است، خب چه می توان کرد؟ راه حل این است که افراد با اصل پذیرش، به سراغ انجام کارها بروند. فرد باید نگرش خود را تغییر دهد. فقط بحث خرید کردن نیست. باید سعی کنیم از لحظات در کنار هم بودن لذت ببریم. باید بپذیریم که اگر قصد خرید در این روزهای پایانی سال را داریم، ترافیک هست و کاری نمی توان کرد.

  ▪ در مورد خانه تکانی شب عید هم در بیشتر موارد خانم ها عهده دار انجام آن می شوند و آقایان دخالتی نمی کنند. همین امر باعث خستگی روحی و جسمی خانم ها می شود و شاید به صورت بدرفتاری در خانم ها، خود را نشان دهد. در این مورد چه توصیه ای می کنید؟

   پیشنهاد می کنم که آقایان، تا حد امکان به خانم ها، در امر نظافت خانه کمک کنند. یا حداقل کارگری را استخدام کنند که کمک کند. اگر نمی توانند، کمی کارشان را کم کنند و شب ها کمی زودتر به منزل بیایند تا کمک خانم هایشان باشند و حداقل زمانی که به خانه می رسند، موقعیتی را به وجود بیاورند که کمک حال همسرشان باشد. مثلا پیشنهاد بدهند که جابه جایی مبلمان یا… را به عهده بگیرند. این نگرش که این کارها متعلق به خانم هاست، اشتباه است و باید به آنها کمک کرد.

  ▪ در مورد دید و بازدید ایام نوروز به خصوص برای زوج های جوان چه توصیه هایی دارید؟

   اولا دخالت خانواده ها باید تا حد امکان کم باشد. اگر مادر یک طرف بگوید اول باید به دیدن من بیایید و طرف مقابل هم همین طور رفتار کند، کشمکش و بحث پیش می آید. ما نباید معامله کنیم. حتی اگر فکر می کنیم که حق با ماست، باید کوتاه بیاییم. اینکه آنها اول کجا بروند اصلا مهم نیست و اتفاق خاصی نمی افتد. نباید اتفاقات را بزرگ کرد. همین گذشت ها و حساس نکردن موضوع، باعث آرامش زوج های جوان می شود.

  ▪ در بعضی مواقع اطرافیان (والدین) مقصرند. با آنها چطور می توان برخورد کرد؟

   باید اطرافیان را قانع کرد که اجازه بدهند جوان ها خودشان تصمیم بگیرند. دخالت والدین باعث خراب شدن روابط زوجین می شود و اگر دخالت زیادی داشتند، بهتر است، زوجین، خود بگویند که چه اشکالی دارد اول این طرف برویم یا آن طرف ، به هر حال پیش شما می آییم. یا مثلا بگویند، ما روز اول را خانه هستیم و روز دوم به شما سر می زنیم. استفاده از شوخی هم کمک کننده است. یعنی بهتر است مسایل را خیلی خشک و جدی نکنند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.