• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » روزشمار » مناسبتهای مهم امروز ۵آبان – ۲۹ذو القعدة – 27 October
  کد خبر : 49370

  مناسبتهای مهم امروز ۵آبان – ۲۹ذو القعدة – 27 October

  مناسبتهای مهم امروز ۵آبان – ۲۹ذو القعدة – 27 OctoberReviewed by Aryan on Oct 27Rating: روز استقلال ترکمنستان ترکمنستان کشوری است با وسعت 488100کیلومتر مربع در منتهی الیه جنوب غربی آسیای مرکزی و در مجاورت در یای خزر. جمهوری اسلامی ایران ، افغانستان ، قزاقستان و ازبکستان همسایگان این کشورند . طول مرز مشترک جمهوری…

  مناسبتهای مهم امروز ۵آبان - ۲۹ذو القعدة - 27 OctoberReviewed by Aryan on Oct 27Rating:

  روز استقلال ترکمنستان ترکمنستان کشوری است با وسعت 488100کیلومتر مربع در منتهی الیه جنوب غربی آسیای مرکزی و در مجاورت در یای خزر. جمهوری اسلامی ایران ، افغانستان ، قزاقستان و ازبکستان همسایگان این کشورند . طول مرز مشترک جمهوری اسلامی ایران با ترکمنستان به 900 کیلومتر می رسد . ترکمنستان از سال 1925 در زمره یکی از جماهیر اتحاد شوروی سابق در آمد و در چنین روزی در سال 1991 میلادی اعلام استقلال کرد . بیش از هفتاد در صد از مردم این کشور ترکمن ، ده در صد آنان روس و قریب ده در صد نیز ازبک اند . زبان رسمی این کشور ترکمنی است و زبان روسی نیز در آنجا رایج است . 85 در صد مردم این کشور مسلمان ونوع حکومت این کشور جمهوری است . پایتخت آن عشق آباد نام دارد . از شهرهای مهم آن می توان به چهار جو ، داش حوض ، نبیت باغ ، شهر باستانی مرو، بندر کراسنودسک ، اشاره کرد .

  آغاز جنگ بالکان درچنین روزی درسال 1912 جنگ بالکان آغاز شد . قبل ازوقوع این جنگ که میان کشورهای متخاصم عثمانی ، صربستان، بلغارستان ویونان رخ داد ، روسای کشورهای صربستان، بلغارستان ویونان ازعثمانی خواسته بودند که مقدونیه رامستقل اعلام کند اما دولت عثمانی چنین خواسته ای را برآورده نکرد وچنین شد که عثمانی به جنگ باسایرکشورها پرداخت . البته این جنگ دیری نیانجامید وسرانجام دردسامبرهمان سال با انعقاد معاهده آتش بس میان کشورهای متخاصم ، عثمانی مجبوربه تن دادن به خواسته آنان گردید .

  اختراع نایلون درچنین روزی درسال 1938 میلادی ، دو پون برای اختراع جالب خود که ازمواد آلی به دست می آمد ، نام نایلون را نهاد .

  کشف سرزمین کوبا درچنین روزی در سال 1492 میلادی و در اثنای سفر کریستف کلمب ، سواحل شرقی کوبا کشف شد . اسپانیایی ها با رسیدن به این سرزمین شروع به غارت سرخپوستان محلی کردند . البته بعد ها دولت اسپانیا همچنان سیطره حکومت خود را براین کشور بطور قابل ملاحظه ای گسترد و به قتل عام مردم این کشور پرداخت . با شورش های مردمی استعمار اسپانیا ترک دیار کرد اما جای خود را به استعمار آمریکا سپرد .

  تهدید به قطع ارسال نفت

  در چنین روزی در سال 1990 میلادی عراق اعلام کرد که سهمیه توزیع نفت خام خود را قطع خواهد کرد . نفت یکی از اصلی ترین بخش های اقتصاد عراق است . دولت عراق با این کار قصد داشت در قیمت نفت در جهان تغییرات شایانی ایجاد کند و در نتیجه کشور های غربی را پس از حمله خود به کویت با مشکل روبرو سازد . صدام حسین باردیگر نیز در سال 2001 میلادی به مدت یک ماه صدور نفت خود را قطع کرد .

  هواپیما ربایی در چین در چنین روزی در سال 1998 میلادی یک جت هوایی چین ربوده شد . در این هواپیما ربایی خلبان ، یوان بین ، هواپیما را به سمت تایوان راهنمایی کرد . هواپیما بطور سالم در خاک تایوان به زمین نشست .

  تولد جیمز کوک در چنین روزی در سال 1728 جیمز کوک ، ناخدا و مکتشف انگلیسی دیده به جهان گشود . وی “جزایر ساندویچ ” را کشف کرد .

  تولد نیکولو پاگانینی در چنین روزی در سال 1728 میلادی پاگانینی آهنگساز و ویولون نواز بر جسته ایتالیایی در جنوا دیده به جهان گشود . “شاهزاده لوکا” عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .

  تولد آیزاک مریت سینگر در چنین روزی در سال 1811 میلادی سینگر ، مخترع انگلیسی به دنیا آمد . وی برای نخستین بار ماشین لباس شویی را به جهان عرضه کرد .

  تولد کلاس آرنولد سون آرنولدسون سیاستمدار سوئدی در چنین روزی در سال 1844 میلادی متولد شد .وی یکی از بر جسته طرفداران صلح در جهان نیز بود و به همبن خاطر در سال 1908 میلادی جایزه نوبل صلح را از آن خود کرد .

  تولد تئودور روزولت روزولت بیست و ششمین رییس جمهور آمریکا در چنین روزی به دنیا آمد . وی بین سالهای 1901 تا 1909 رییس جمهور ایالات متحده بود . او در سال 1906 میلادی جایزه صلح نوبل را از آن خود کرد .در زمان روزولت ، دخالت آمریکا در امور داخلی کشور های دیگر دامنه زیادی یافت و سربازان آمریکایی به ونزوئلا ، دومینیکن و منطقه کانال پانامای امروزی حمله کردند .

  تولد انید باگنولد در چنین روزی در سال 1889 میلادی باگنولد رمان نویس آمریکایی متولد شد . وی در سال 1956 میلادی نشان لیاقت را در یافت کرد .

  تولد کونلون نانکارو نانکارو آهنگساز توانمند آمریکایی در چنین روزی در سال 1912 میلادی به دنیا آمد . “پژواک 4 ” عنوان مهمترین اثر موسیقیایی اوست .

  تولد دیلان توماس توماس شاعر بر جسته انگلیسی در چنین روزی در ویلز متولد شد . “کریسمس بچه در ویز” عنوان مهمترین اثر اوست .

  تولد الیور تامبو تامبو رهبر کنگره ملی آفریقا در چنین روزی در سال 1917 میلادی دیده به جهان گشود .

  تولد روی لیچتنشتین لیچتنشتین ، نقاش معروف آمریکایی و پیرو مکتب پاپ در چنین روزی دیده به جهان گشود . وی بسیاری از کتاب های طنز را طراحی کرده است .

  تولد سیلویا پلات سیلیویا پلات شاعر بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1932 میلادی دیده به جهان گشود . “زن بدون فرزند” و”صدای گوش خراش زنگ ” از مهمترین آثار ادبی اویند . او را شاعر غیرممکن ها نیز نامیده اند . وی پس از دو بار تجربه نا موفق در ازدواج ، سرانجام در یازده فوریه 1963 درسن سی و یک سالگی خود را کشت. پلات با نگارش کتاب” صدای گوش خراش زنگ” درسال 1971به شهرت و محبوبیت دست یافت. این اثردرعین حال که زیبابود از سادگی شگفت انگیزی بهره می برد.این شاعر نامی علی رغم استعداد بسیارش هیچگاه ازمحبت پدرومادربرخوردارنبود و در زندگی زناشویی با “تد هیوز”، همسر شاعرش نیزنتوانست به آرامش دست یابد.

  در گذشت الغ بیگ الغ بیگ ستاره شناس سمرقندی در چنین روزی در سال 1449 میلادی دار فانی را وداع گفت . وی به هنگام مرگ 56 سال داشت . الغ بیگ پسر چهارم شاهرخ و نوه امیر تیمور لنگ ، رصد خانه معروف سمرقند را ساخت که در آن، محل 992 ستاره شناسایی شد . وی در سمرقند دانشگاه ریاضی ای تاسیس کرده بود که در آن علمای علم ریاضی مشغول به تدریس بودند .

  در گذشت ژان اچ لیون لیون نقاش و نویسنده آمریکایی در چنین روزی در گذشت . او به هنگام مرگ 83 سال داشت .

  درگذشت آیت الله حاج سید روح الله خاتمی
  درچنین روزی درسال 1367 ه ش آیت الله سید روح الله خاتمی نماینده امام خمینی ره و امام جمعه یزد به دیدارحق شتافت . آن عالم والامقام در کنارتحصیل علم و دانش همواره به عنوان یکی از قطب های حوزه های علمیه ، درحوزه عمل سیاسی نیز فعالانه عمل می کردند و در این مسیر به مبارزه با رژیم منحوس طاغوت پرداختند . به فرموده حضرت امام خمینی ره آن عارف والامقام از روشنفکران و مجهتدان عصر بودند که نظیر ایشان کمتردر این دوران دیده شده است . آیت الله خاتمی همواره نسبت به تهذیب نفس و تحصیل علم اهمیت فوق العاده ای قایل می شد . امام خمینی ره در بخشی از پیامشان در زمان رحلت آن بزرگوار اعلام کردند : او یار و پناه محرومان بود . او یک عمر با تحجر و واپس گرایی جنگید .

  سفررییس جمهورایران به فرانسه
  درچنین روزی درسال 1378 ه ش آقای خاتمی رییس جمهوری اسلامی ایران عازم کشورفرانسه شد . دراین سفرآقای خاتمی پس ازورود به فرانسه مورد استقبال گرم مقامات فرانسوی از جمله ژاک شیراک رییس جمهوراین کشورقرارگرفت . دراین سفر، طرفین بر استحکام مناسبات فیما بین تاکید کردند . مقامات فرانسوی در بزرگترین استقبال از ایشان در کاخ الیزه پذیرایی کردند .

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.