• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » خانه داری » پاندانوس، گیاهی بسیار زیبا برای آپارتمان شما
  کد خبر : 492603

  پاندانوس، گیاهی بسیار زیبا برای آپارتمان شما

  پاندانوس، گیاهی بسیار زیبا برای آپارتمان شماReviewed by Farnaz on Mar 15Rating: پاندانوس، گیاهی بسیار زیباست که با شرایط آپارتمان کاملا سازگار است. برگ های کشیده، بلند و سبز آن خطوط سفید و زردرنگ دارند و در سراسر حاشیه برگ های تنه تا نوک از دندانه های ظریف و خارمانند خودنمایی می کنند البته باید…

  پاندانوس، گیاهی بسیار زیبا برای آپارتمان شماReviewed by Farnaz on Mar 15Rating:

  پاندانوس، گیاهی بسیار زیباست که با شرایط آپارتمان کاملا سازگار است. برگ های کشیده، بلند و سبز آن خطوط سفید و زردرنگ دارند و در سراسر حاشیه برگ های تنه تا نوک از دندانه های ظریف و خارمانند خودنمایی می کنند البته باید بدانید وقتی سن گیاه بالا رود به جای بیشتر و بزرگ تری نیاز دارد و شاید مجبور شوید جایش را عوض کنید. پیشنهاد می کنیم این گیاه را روی پایه قرار دهید تا زیبایی خاصی به اتاق شما ببخشد. حواس تان باشد به علت تیغ های کناره و پشت برگ ها، سعی کنید گیاه را در محل پرتردد قرار ندهید.

  ● آفتاب مستقیم نمی خواهد

  بیشترین نوری که ممکن است درسایه یا نور آفتاب فیلتر شده(مثلا از پشت پرده)وجود داشته باشد برای گیاه مناسب است، توجه کنید این گیاه روزانه حدود ۵ ساعت به این مقدار نور نیاز دارد.

  ● گلدان کوچک دوست دارد

  اصولا گیاه پاندانوس، گلدان کوچک را ترجیح می دهد اما بهتر است هر ۲ سال یک بار گلدان آن را با یک اندازه بزرگ تر تعویض کنید. زمان عوض کردن گلدان موقع خوبی برای جدا کردن پاجوش ها (پاگیاه) است.

  ● در زمستان هفته ای یک بار آب دهید

  در زمستان باید هفته ای یک بار و در تابستان هفته ای ۲ تا ۳ بار گیاه را با آب هم دما آبیاری کنید. دقت کنید تا روی تنه آن آب ریخته نشود.

  ● بهترین خاک، کمپوست است

  بهترین خاک برای رشد بهتر این گیاه، کمپوست است، البته «پیت ماس» با مقداری «پرلیت» هم می تواند مناسب باشد.

  ● آفت ها را بشناسید

   از مهم ترین آفت های این گیاه که می تواند به آن آسیب برساند، شپشک آرد آلوست.

  ● تکثیر این گیاه همیشه سبز

  در پای گیاه، پاجوش هایی به وجود می آیند. در اواسط فصل بهار با استفاده از چاقوی تیز و با دقت زیاد پاجوش ها را از پایه جدا کنید، سپس انتهای آن ها در پودر هورمون ریشه زایی فرو کنید و گیاه را در گلدان با قطر مناسب (۹سانتی متر) بکارید.

  ● دمای معتدل برایش ایده آل است

  در زمستان دست کم ۱۵ درجه سانتی گراد را تحمل می کند و در تابستان تا ۳۵ درجه تاب می آورد اما بهترین دما برای این گیاه از ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد است.

  ● با آب جوشیده مه پاشی شود

  این گیاه حدود ۴۰درصد نیاز به رطوبت دارد اما حواس تان باشد مه پاشی را حتما با آب جوشیده سرد شده یا آب مانده و بیات شده انجام دهید. اگر آب کلر داشته باشد برگ های آن حالت سوخته پیدا می کنند.

  ● هرماه برگ ها را تمیز کنید

  ماهی یک بار با آب بدون املاح و همراه با مقداری کف صابون غیرعطری برگ های گیاه را تمیز کنید. حواس تان باشد آب و صابون داخل خاک گلدان ریخته نشود. شما می توانید روی خاک را روزنامه بگذارید و بعد با آب و صابون مه پاشی کنید تا برگ ها پاک و تمیز شوند.

  ● هر ۱۵ روز یک بار کود می خواهد

  شما باید هر ۱۵روز یک بار گیاه را با کود مناسب و مخصوص گیاه زینتی طبق دستور کارخانه سازنده که روی بسته بندی کود نوشته شده است، تغذیه کنید تا گیاه بتواند رشد مناسبی داشته باشد.

  ● بیماری های گیاه را بشناسید

  ▪ اگر هوای اطراف گیاه خشک باشد، حاشیه برگ ها قهوه ای می شوند. اگر از زیر گلدان سنگریزه دار محتوی آب استفاده کنید این معضل برطرف می شود.

  ▪ چنانچه هوای محیط خیلی سرد باشد، برگ ها نرم، آبکی و کم رنگ می شوند.

  ▪ درصورتی که گیاه را بیش از اندازه لازم آبیاری کنید، تنه گیاه پوسیده می شود.

  ▪ اگر نور بیش از اندازه و آفتاب به طور مستقیم روی گیاه بتابد، برگ ها رنگ پریده و چروک می شوند.

  ▪ در هوای گرم و تشنگی زیاد، برگ ها چروکیده و رنگ تیره به خود می گیرند.

  ▪ برگ های تاخورده و نیمه خشک شده را از گیاه حذف کنید تا باقی برگ ها خراب نشوند.

  ▪ اگر لبه های برگ پاندانوس خشک شده باشد، بایدآبیاری را افزایش داد.

  ▪ اگر دیدید که پایه گیاه دچار گندیدگی شده علت از سرما و آبیاری زیاد است.

  ▪ آفتی که ممکن است گیاه را دچار مشکل کند کنه قرمز ریز است. برای پیشگیری، از اسپری آب و الکل استفاده کنید. برای تهیه این اسپری از ۵۰ درصد آب و ۵۰ درصد الکل استفاده کنید اما اگر گیاه دچار آفت شد باید از سم های نفوذی استفاده کرد.

  ▪ درصورتی که برگ های جدید ریز و کم رشد کردند ۲ دلیل دارد اولا گلدان کوچک وحجم ریشه ها زیاد است و دوما کمبود مواد غذایی وجود دارد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.