• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » روانشناسی » تاثیر بهداشت روانی بر حل تعارضات
  کد خبر : 492544

  تاثیر بهداشت روانی بر حل تعارضات

  تاثیر بهداشت روانی بر حل تعارضات Reviewed by Farnaz on Mar 15Rating: بهداشت روانی انسان متاثر از عوامل مختلفی است که هر یک به نوبه خود سلامت روان و بهداشت روانی فرد را تحت تاثیر قرار می دهند. تعارض یکی از این عوامل مهم است که می تواند تاثیرات زیادی بر بهداشت روانی داشته باشد….

  تاثیر بهداشت روانی بر حل تعارضات Reviewed by Farnaz on Mar 15Rating:

  بهداشت روانی انسان متاثر از عوامل مختلفی است که هر یک به نوبه خود سلامت روان و بهداشت روانی فرد را تحت تاثیر قرار می دهند. تعارض یکی از این عوامل مهم است که می تواند تاثیرات زیادی بر بهداشت روانی داشته باشد. در حالت تعارض، فرد انرژی روانی زیادی را صرف می کند تا یکی از حالات و راه های مقابل خود را برگزیند.قرار گرفتن در چنین شرایطی با توجه به ایجاد اضطراب توسط آن قابل توجه است. معمولا انتخاب یکی از حالات موجود، موجب برطرف شدن اثرات مخرب تعارض می شود. اما ماندن در چنین شرایطی به صورت طولانی مدت می تواند اثرات فزاینده مخربی داشته باشد.

   

  ● انواع تعارض و تاثیرات آن بر بهداشت روانی

  تعارضات در انسان انواع مختلفی دارد. با اینکه خصوصیات مشترک تمامی آنها قرار گرفتن در وضعیتی است که فرد ناچار است از بین دو یا چند راه یکی را برگزیند اما از لحاظ جاذبه یا دافعه بین تعارضات تفاوت است از بین حالاتی که فرد می تواند انتخاب کند. برخی حالات جاذبه دارند یعنی فرد تمایل دارد آن حالات را برگزیند و در حالت دافعه فرد تمایل دارد از انتخاب آن راه سر باز زند.

  ● تعارض جاذب جاذب و بهداشت روانی

  در حالت تعارض جاذب – جاذب، فرد در وضعیتی قرار می گیرد که ناچار است از میان دو راه که هر دو برای وی جذاب و مطلوب هستند یکی را انتخاب کند. و در واقع انتخاب یکی از این راه ها مستلزم چشم پوشی از راه دیگر است. به عنوان مثال ساده ای تصور کنید فردی را که علاقه به دو سریال متفاوتی دارد که هر دو در یک ساعت واحد از دو شبکه تلویزیونی پخش می شوند، فرد در حالت انتخاب یکی از این فیلم ها برای تماشا کردن در حالت تعارض قرار دارد و به هر حال باید تصمیم گیری کند و یکی را برای تماشا کردن انتخاب کند یا هیچ یک را؛ حالت سومی وجود ندارد چون فرد نمی تواند هر دو را در یک لحظه واحد تماشا کند. در چنین موردی میزان استرس زایی این موقعیت پایین است و فرد احساس ناراحتی چندانی نمی کند و بهداشت روانی او چندان به مخاطره نمی افتد. اما مواردی از زندگی وجود دارد که انتخاب فرد اهمیت حیاتی دارد و فرد باید تصمیمی بگیرد که برای زندگی یا بخش های مهمی از زندگی او اهمیت قابل توجه دارد. به عنوان مثال فردی که در رشته مورد علاقه خود در شهر دیگری پذیرفته شده است و در همان زمان شغل مورد علاقه او در شهر خودش به او پیشنهاد شده است. قرار گرفتن در چنین وضعیتی برای فرد آزار دهنده است تا زمانی که انتخاب درستی کرده و خود را از وضعیت خارج کند.

  ● تعارض دافع دافع و بهداشت روانی

  در حالتی تعارض دافع دافع به وجود می آید که فرد ناچار است از بین دو یا چند وضعیتی یکی را انتخاب کند در حالی که به هیچ یک تمایل ندارد. مثل کسی که درد شدید بدنی دارد و از زدن آمپول هم ترس شدید دارد. ولی ناچار است یکی از این دو را که هر دو برایش ناگوار هستند، انتخاب کند. در زندگی روزمره موارد زیادی از این حالت تعارض اتفاق می افتد که برخی از آنها مسایلی پیش پا افتاده تر هستند و درجه آزاردهندگی و استرس زایی آنها برای فرد پایین است اما مواردی نیز وجود دارند که فرد را در وضعیت بسیار ناگواری قرار می دهند و استرس زیادی را بر او تحمیل می کنند. تحمل چنین وضعیتی در دفعات مکرر یا طولانی مدت اثرات مخرب بر بهداشت روانی فرد دارد.

  ● تعارض جاذب دافع و بهداشت روانی

  این قبیل تعارضات که فرد با یک راه یا موقعیتی روبه رو است که هم برای فرد جذاب و هم دافع است. وقتی انسان ها در حالاتی می خواهند راهی انتخاب کنند که می دانند از برخی جهات برای آنها مفید و از برخی جهات برایشان نامناسب است، دچار چنین حالاتی می شوند. مثل فردی که تمایل به ازدواج دارد ولی از سوی دیگر مشکلات بعد از آن مثل قبول مسوولیت و مشکلات مالی حاصل از زندگی مشترک و… او را از این کار باز می دارد. این نوع تعارض معمولا بیشترین میزان استرس را بر فرد وارد می سازد و بهداشت روانی او را به مخاطره می اندازد.

  ● تاثیر بهداشت روانی بر حل تعارضات

  تمامی انسان ها خواه و ناخواه در وضعیت هایی قرار می گیرند که حاکی از وجود تعارض در یکی از انواع آن است. اما شیوه حل این تعارضات به عواملی بستگی دارد که یکی از این عوامل بهداشت روانی فرد است. افرادی که موفق به حفظ بهداشت روانی خود شده اند در چنین شرایطی با شیوه های مناسبی به حل تعارضات آن می پردازند و از میزان استرس زایی چنین موقعیت هایی می کاهند. آنها از شیوه هایی چون مهارت های تصمیم گیری حل مساله و… استفاده بهینه می کنند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.