• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » علمی و فضایی , گوناگون » مردم نباید ماهی های قرمز را در زیستگاه های طبیعی رها كنند
  کد خبر : 489549

  مردم نباید ماهی های قرمز را در زیستگاه های طبیعی رها كنند

  مردم نباید ماهی های قرمز را در زیستگاه های طبیعی رها كنندReviewed by Aryan on Mar 13Rating: مدیركل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان محیط زیست گفت: مردم نباید ماهی های قرمز را در زیستگاه های طبیعی رها كنند زیرا این گونه ماهیان به عنوان یك گونه غیر بومی آثار منفی بر روی گونه…

  مردم نباید ماهی های قرمز را در زیستگاه های طبیعی رها كنندReviewed by Aryan on Mar 13Rating:

  مدیركل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان محیط زیست گفت: مردم نباید ماهی های قرمز را در زیستگاه های طبیعی رها كنند زیرا این گونه ماهیان به عنوان یك گونه غیر بومی آثار منفی بر روی گونه های بومی دارند .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست ، ‘ حسین محمدی ‘ افزود:این كونه از ماهیان در زیستگاه های طبیعی با دیگر گونه ها برای غذا و فضا رقابت و همچنین از اسپرم سایر ماهیان جهت تولید مثل استفاده می كنند بنابراین نباید در زیستگاه های طبیعی رها شوند .

  وی خاطرنشان كرد: با فرا رسیدن سال نو و تولد دوباره طبیعت ، سنت های رایج ملی بار دیگر رواج می یابد كه بخشی از آن الهام گرفته از طبیعت و در جهت انس با آن است از جمله این موارد می توان به ماهی حوض یا ماهی قرمز اشاره كرد كه رنگ و طراوت خاصی به سفره های هفت سین ایرانیان می دهد .

  محمدی افزود: ماهی طلایی از خانواده كپور ماهیان ( سیپرینده ) است كه مردم در ایام نوروز این نوع ماهی را خریداری می كنند ، ماهی طلایی به علت این كه با ماهیهای بومی برای غذا و فضا در زیستگاه های طبیعی رقابت می كند، مضر است و موجب گل آلودگی آبها می شود. این گونه ، آثار مضر محسوسی بر ماهی های بومی دارد .

  وی خاطر نشان كرد: این گونه از ماهیان در اروپا به عنوان خورنده تخم قورباغه شناخته می شوند و در طبیعت ، بعضی از جمعیت های دوزیستان را از بین می برند . همچنین تخمك این گونه ماهی ها ، اسپرم گونه های دیگری چون ماهی سیم و كپور وحشی را بدون هیچ تبادل ژنتیكی تحریك می كند بنابراین موفقیت تولید مثلی سایر گونه ها را كاهش می دهد .

  محمدی اظهار داشت: علاوه بر این موضوع مورد تعجب برانگیزی كه در سالهای اخیر مشاهده می شود خرید و فروش و عرضه انواع گونه های مارآبی و لاك پشت های آبی در سطح شهر است .

  وی گفت: این گونه ها هیچ گونه ارتباطی با سنتهای ملی و دینی ما در ایام نوروز ندارند و تنها افراد سودجو از آن سود می برند . این گونه از نظر اكولوژیكی گونه هایی گوشتخوار هستند و علاوه براین می توانند آسیب هایی را از طریق گاز گرفتگی و یا نیش زدگی به ویژه به كودكان وارد كنند.

  محمدی ادامه داد: نظر به نوع زیستگاه گونه های ماری و لاك پشت ها كه مناطق تالابی و مردابی است احتمال میزبانی و انتقال برخی انگل ها و بیماری ها نیز توسط آنها وجود دارد.

  مدیر كل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی افزود: علاوه براین در اغلب موارد نیز مشاهده می شود كه شهروندان این گونه ها را در نزدیك ترین و قابل دسترس ترین منابع آبی رها سازی می كنند كه این خود می تواند عاملی در تهدید سایر گونه ها و یا تغییر سیمای طبیعی زیستگاه باشد و از نظر علمی مورد تایید نیست.

  به گفته وی خرید و فروش گونه های جانوری حیات وحش با توجه به قوانین سازمان حفاظت محیط زیست تخلف است و شامل پرداخت جریمه از طریق دادگاه و مراجع قضایی است .

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.