• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » دانشگاه فردوسی: 8 میلیارد بدهکاریم که مقصر آن دختر شاه است
  کد خبر : 488819

  دانشگاه فردوسی: 8 میلیارد بدهکاریم که مقصر آن دختر شاه است

  دانشگاه فردوسی: 8 میلیارد بدهکاریم که مقصر آن دختر شاه استReviewed by Aryan on Mar 12Rating: دکتر علي رضا عاشوري، رئيس دانشگاه فردوسي مشهد عصر سه شنبه در جلسه پرسش و پاسخ با دانشجويان اين دانشگاه به سوالات آن ها پاسخ داد. عاشوري در اين جلسه که البته تاکنون از اين جلسات کم برگزار شده…

  دانشگاه فردوسی: 8 میلیارد بدهکاریم که مقصر آن دختر شاه استReviewed by Aryan on Mar 12Rating:

  دکتر علي رضا عاشوري، رئيس دانشگاه فردوسي مشهد عصر سه شنبه در جلسه پرسش و پاسخ با دانشجويان اين دانشگاه به سوالات آن ها پاسخ داد. عاشوري در اين جلسه که البته تاکنون از اين جلسات کم برگزار شده به مسائل و مشکلات مختلف از جمله کمبودهاي مالي و بودجه دانشگاه اشاره کرده است.او عنوان کرده که دانشگاه فردوسي وضع مالي خوبي ندارد و ما ۸ ميليارد تومان بدهکاريم.تجميع کتابخانه هاي دانشکده ها، شلوغ بودن کلاس ها و رتبه دانشگاه فردوسي در ميان دانشگاه هاي کشور از جمله موضوعاتي است که عاشوري از آن سخن گفته است. آن چه در ادامه مي آيد گزارش خبرگزاري ايسنا از اين نشست است که البته خبرنگاران ديگر رسانه ها به آن دعوت نشده بودند.

  امسال به طور فاحشي مشکلات مالي بيشتر است

  دکتر عاشوري که عصر سه شنبه در جلسه پرسش و پاسخ با دانشجويان در آمفي تئاتر پرديس دانشگاه فردوسي سخن مي گفت با اشاره به انبوه مشکلات مالي اين دانشگاه گفت:امسال در پرداخت حقوق و عيدي کارمندان مشکل داشتيم.وي افزود: با توجه به اينکه بودجه نسبت به سال گذشته افزايش پيدا کرده است، اما اگر به عنوان مثال سال گذشته ۱۰۰ تومان بودجه داشتيم امسال ۱۱۰ تومان بودجه بوده در صورتي که هزينه ها ۱۳۰ تومان شده است.

  ۸ ميليارد بدهي

  دکتر عاشوري در پاسخ به دانشجويان درباره علت برگرداندن ۳ ميليارد تومان از بودجه دانشگاه ها در سال گذشته اظهارداشت: اگر توانستيد مدرکي پيدا کنيد که حتي يک ريال را دانشگاه فردوسي برگردانده باشد در حضور شما خواهم گفت اشتباه کردم که مسئوليت رياست را پذيرفتم ما ۸ ميليارد از سال گذشته ديون داريم و کم هم آورده ايم.وي در واکاوي اين کمبود بودجه گفت: وقتي با مشکل کمبود بودجه روبه رو شديم، فهميديم اين مسئله مربوط به قبل از انقلاب مي شود. از بد روزگار يکي از اعضاي هيئت امناي دانشگاه فردوسي شهناز دخترشاه بود که او بيشتر به فکر خوشگذراني هاي خود بوده است؛  پس از بررسي اين موضوع با همکاري دکتر بهرامي مسئول مالي وزارتخانه با يک نفر از مجموعه رياست جمهوري، صحت اين امر تاييد و مقرر شد بودجه سال آينده را براي دانشگاه ما در حد قابل توجهي افزايش دهند با اين استدلال که ۲ دانشگاه  علم و صنعت و فردوسي مشکل خاصي داشتند که بودجه شان افزايش پيدا کرد.

  علت تجميع کتابخانه هاي دانشگاه

  دکترعاشوري در پاسخ به علت تجميع کتابخانه هاي دانشکده ها در کتابخانه مرکزي گفت: مشکل مالي ما به دليل زياد بودن کارمندان است. پول  ما براي حقوق کارمندان مي رود و در هيچ جاي دنيا اين طور نيست که هر دانشکده  اي يک اداره آموزش يا کتابخانه داشته باشد با اين تجميع مي توانيم پول را مديريت کنيم که کلاس ها خوب باشد تا اين که بخواهيم به کارمندان حقوق بدهيم.

  ارتقاي رتبه دانشگاه از 14 به 7

  وي در ادامه درباره شلوغ بودن کلاس ها اظهارداشت: شلوغ بودن کلاس ها براي ما مطلوب نيست اما آنچه اهميت دارد عمل نکردن برخلاف ضوابط است و آنچه اکنون انجام مي شود براساس ضوابط است. در عين حال و با همين شرايط اين دانشگاه از نظر رتبه ارتقا يافته است به طوري که سال 84 رتبه دانشگاه ما بين دانشگاه هاي وزارت علوم 14 بود و اکنون اين رتبه ۷ است.

  در بين صحبت هاي دکتر عاشوري يکي از دانشجويان دختر سخنراني وي را قطع کرد و از مشکلات مختلف از جمله نحوه برخورد نگهبانان دانشگاه، راننده سرويس ها و وام دانشجويان ممتاز گفت که با تشويق حاضران از جمله دکترعاشوري همراه شد.

  پس از عادي شدن فضاي جلسه و صحبت هاي اين دانشجو،  دکتر عاشوري درباره شلوغ بودن کلاس ها گفت: کلاس هاي کارشناسي ارشد دانشگاه شريف در رشته برق 60 نفره اند. اکنون تعداد دانشجويان کارشناسي ارشد از 8 درصد به 35 درصد رسيده است زيرا آنها مقاله مي دهند و آنچه پژوهش را رونق مي دهد مقالات است.

  وي افزود: اگر ما 500 دانشجوي دکترا اضافه کنيم تعداد مقالاتمان از 500 به 1000 افزايش مي يابد و دو برابر مي شود که نتيجه اش مي شود پژوهشکده کنار دانشکده فني مهندسي که اکنون دانشجويان ارشد و دکترا آنجا درس مي خوانند و دستاوردهايي دارند که در فرصت مناسب رونمايي خواهيم کرد.

  عاري از خطا نيستيم

  در ادامه جلسه دانشجويان با توجه به افزايش بودجه سال آينده از برنامه هاي رئيس دانشگاه براي سال آينده پرسيدند که دکتر عاشوري در پاسخ به آنها گفت: پولي که در بودجه مي آيد طبق رديف هاي اولويت کاري هزينه مي شود.

  رئيس دانشگاه فردوسي مشهد همچنين در پاسخ به سوال دانشجويان درباره رفتار نگهبانان با برخي از دانشجويان اظهارداشت: ما نمي توانيم برخوردهاي علني کنيم بالاتر از اخراج که نداريم. ما در 6 سال اخير اخراج هم داشته ايم حتي براي اعضاي هيئت علمي انواع و اقسام تنبيهات بوده است به گونه اي که حتي از خود شخص خواسته ايم که درخواست بازنشستگي بدهد تا آبرويش حفظ شود. پس اين نيست که اين مسئله فقط براي دانشجو باشد ما بدون خطا نيستيم اگر مستند گزارش بدهيد، پيگيري مي کنيم.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.