• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » علمی و فضایی , گزارش ها , مطالب برگزیده سایت » بد و خوب شبکه های اجتماعی را بدانیم
  کد خبر : 478747

  بد و خوب شبکه های اجتماعی را بدانیم

  بد و خوب شبکه های اجتماعی را بدانیمReviewed by Aryan on Mar 4Rating: تحقیقات انجام شده در زمینه تاثیر شبکه های اجتماعی بر ساختار خانواده اغلب با تاکید بر گروه سنی نوجوانان انجام می شود. برخی محققان معتقدند گروه خردسالان، جوانان و بزرگسالان در میان گروه های در معرض تهدید نیستند و روابط خانوادگی در…

  بد و خوب شبکه های اجتماعی را بدانیمReviewed by Aryan on Mar 4Rating:

  تحقیقات انجام شده در زمینه تاثیر شبکه های اجتماعی بر ساختار خانواده اغلب با تاکید بر گروه سنی نوجوانان انجام می شود. برخی محققان معتقدند گروه خردسالان، جوانان و بزرگسالان در میان گروه های در معرض تهدید نیستند و روابط خانوادگی در نوجوانان به دلایل مختلف مانند احساس حمایت اجتماعی و رضایت روانی در این شبکه ها، تاثیرپذیری بیشتری دارد.

  در این زمینه ۲ نظریه کاملا متفاوت دیده می شود که می توان آنها را به عنوان موافق و مخالف در نظر گرفت. ضمن این که تاثیرپذیری اعضای خانواده از شبکه های اجتماعی محدود به فعالیت های آنلاین نیست و مواردی همچون سطح آموزش در خانواده، میزان درآمد و رفاه، سن و جنسیت، شیوه تعامل والدین و بحث های قومی و نژادی نیز متغیرهای مهمی محسوب می شود.

  در نظریه اول، شبکه های اجتماعی به دلیل افزایش معاشرت پذیری و کسب تجربه های اجتماعی برای نوجوانان دارای نقش مثبتی است و یکی از استدلال های محققان موافق نیز به ساختار خانواده در جوامع مدرن اشاره می کند که محدودیت های بیشتری برای ارتباط و حمایت از اعضای خود دارد. طرفداران این نظریه همچنین نوع روابط خانوادگی را در استقبال از شبکه های اجتماعی موثر می دانند و براساس تحقیقات آنها، کیفیت مناسب ارتباط با شبکه های اجتماعی می تواند باعث تقویت رابطه با پدر و مادر شود، زیرا ارتباطات آنلاین نقش مکملی در توسعه رفتارهای معاشرتی نوجوانان ایفا می کند. یکی دیگر از استدلال های این نظریه این است که ارتباط با شبکه های اجتماعی آنلاین غالبا در محیط خانه انجام می شود و فرزندان همچنان فرصت ارتباط چهره به چهره با والدین را دارند.

  این محققان به والدین توصیه می کنند به جای نقش محدودکننده به دلیل نبود شناخت از فضای آنلاین و نوع ارتباطات فرزندان در این محیط، با افزایش توانایی های خود، نقش کنترلی ـ نظارتی داشته باشند. تحقیقات این گروه ثابت می کند نوجوانانی که دارای روابط اجتماعی ضعیفی هستند تمایل کمتری برای استفاده از ایمیل و پیام رسان ها نشان می دهند و علاوه بر این بر اساس فرضیه جبران اجتماعی، استفاده از این شبکه ها باعث کاهش افسردگی در افرادی می شود که دارای فقر منابع اجتماعی هستند.

  گروه دوم که بر تاثیر منفی شبکه های اجتماعی تاکید دارند، معتقدند کاهش ارتباط با پدر و مادر باعث تضعیف روابط خانوادگی می شود. استدلال محققان این گروه این است که شبکه های اجتماعی زمان ارتباط با والدین برای فرزندان را کاهش می دهند، در حالی که زمان ارتباط با دوستان افزایش پیدا می کند. در نتیجه فرزندان به جای تاثیرپذیری از خانواده متاثر از رفتارهای انتخابی در گروه همسالان می شوند.

  محققان این گروه در تشریح نظریه های خود به نقش حیاتی تعامل فرزندان با والدین برای رشد سالم آنها اشاره می کنند که می تواند تحت تاثیر اینترنت و شبکه های اجتماعی به عنوان یک رسانه قرار گیرد. زمان ارتباط با دوستان در این شبکه ها لزوما دارای پیامدهای منفی نیست، زیرا اغلب صرف تفریح و سرگرمی می شود، در حالی که زمان ارتباط با خانواده برای توسعه شناختی، جسمی و همچنین توسعه اجتماعی فرزندان ضروری است. این محققان در یافته های خود مشخص کرده اند که ارتباطات آنلاین در درازمدت به دلیل ایجاد رضایت روانی در نوجوان باعث کاهش تعامل آنها با خانواده خواهد شد، زیرا ارتباط با خانواده برای نوجوانان دارای اولویت پایین تر و جذابیت کمتری نسبت به تعامل با همسالان است. ضمن این که نوجوانان برای حفظ و ارتقای روابط اجتماعی خود حاضر به افشای اطلاعات و اشتراک داده هایی مانند عکس و فیلم نیز هستند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۲)  • شمیم

   سوال ؟
   چگونه می توان استفاده از این شبکه های اجتماعی را مدیریت کرد ؟
   آیا از این طریق می توانیم پدر و مادر ها را در تربیت کردن فرزندانشان یاری رسانیم؟

  • احمد

   جالب بود!

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.