• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سلامت خانواده » قدر مادر بزرگ و پدر بزرگ هایمان را بدانیم
  کد خبر : 476629

  قدر مادر بزرگ و پدر بزرگ هایمان را بدانیم

  قدر مادر بزرگ و پدر بزرگ هایمان را بدانیم Reviewed by Farnaz on Mar 3Rating: بابا بزرگ همیشه دعا می کرد الهی افتاده نشوی پدرجان، الهی محتاج کسی نشوی. من وقتی بچه بودم فکر می کردم یعنی چی باید مراقب باشم زمین نخورم یا گدایی نکنم، اما امروز می دانم منظورش زمینگیر شدن و نیازمند…

  قدر مادر بزرگ و پدر بزرگ هایمان را بدانیم Reviewed by Farnaz on Mar 3Rating:

  بابا بزرگ همیشه دعا می کرد الهی افتاده نشوی پدرجان، الهی محتاج کسی نشوی.

  من وقتی بچه بودم فکر می کردم یعنی چی باید مراقب باشم زمین نخورم یا گدایی نکنم، اما امروز می دانم منظورش زمینگیر شدن و نیازمند دائمی به مراقبت است.

   

  او امروز خود افتاده شده است و برای راه رفتن، غذا خوردن و حمام کردن نیاز به همراهی کسی دارد. وقتی کسی برای کمک کردن به او می آید و خودش نمی تواند جابه جا شود، اشک در چشمانش حلقه می زند و در دل می گویم اگر الان توان صحبت کردن داشت، می گفت: دیدی افتاده شدم بابا.

   سالمند در کشور ما سال های سال بزرگ خانواده و عزیز جامعه و مورد احترام خانواده بوده است. یک سالمند با چنین جایگاهی بسختی نیازمند بودن به دیگران را می پذیرد و رسیدگی و مراقبت از او بسیار حساس و سخت است.

  ● سالمندان شاکی

  برخی از مردم از این که دیگران ناراحتی و بیماری و ناتوانی آنان را ببینند، ناراحت می شوند. مریم خانم از این دست آدم هاست. دخترش می گوید: مادر من از آن آدم هایی بود که کوه را جابه جا می کرد.

  شش شکم زاییده بود و بسیار کارآمد و زرنگ بود. وقتی همه ما بچه بودیم، پدرم فوت کرد و او خودش به تنهایی با خیاطی و گرداندن مغازه پارچه فروشی که خودش خریده بود، زندگی ما را می گرداند. حالا طوری شده است که بدون پرستار نمی تواند حرکت کند و بسیار بداخلاق شده است، با ما دعوا و بهانه جویی می کند. می گوید شما بچه های ناسپاسی هستید و می خواهید من بمیرم تا از دستم خلاص شوید، در حالی که ما هر کاری از دستمان برمی آید، برایش می کنیم.

  ● چرا سالمندان بیمار حساس می شوند

   روان شناسان این حساسیت و بهانه جویی سالمندان را به دلیل وضعیت ناراحت کننده ای می دانند که در آن قرار دارند.

  آنان وقتی در بهترین وضعیت از نظر اقتدار قرار دارند ناگهان همه چیز را از دست می دهند، حتی کنترل بر وضعیت خود را.

  به همین دلیل آنها افراد بسیار حساس تر و آسیب پذیرتر از کسانی هستند که به طور موقت بیمار و بستری شده اند. به همین دلیل کار رسیدگی به این افراد اهمیت ویژه ای می یابد.

  مراقبت باید بدون احساس ترحم و با حفظ غرور و عزت نفس سالمند انجام شود تا از مشکلات او بکاهد و قدرت اراده و حس استقلال و عزت نفس او را افزایش دهد.

   فرض کنید شما در یک قدمی مرگ قرار دارید و مرگ با شما بازی می کند. چه حسی به شما دست خواهد داد؟ بله، وقتی سالمند می شویم این حس با شروع یک بیماری جدی به ما نزدیک تر می شود و چنین احساسی همواره آزاردهند ه است.اما متاسفانه شکاف میان نسل ها سبب می شود کوچک تر ها کمتر از قبل، تحمل سالمندان را داشته باشند.

  از دست رفتن فرصت ایفای نقش مؤثر و مفید در خانه و جامعه یکی دیگر از عوارض منفی سالمندی است. بالا بودن ارقام گزارش بیماری و مرگ ناگهانی افراد سالمی که بازنشسته شده اند، این وضعیت را تأیید می کند.

  ● دلخوشی دادن

  سالمندان برای زنده ماندن و گذر از بیماری سخت نیاز به دلخوشی دادن دارند. آنان از تنها ماندن و فراموش شدن می ترسند.

  ناهید ـ ف سالمند سالخورده ای است که ما در بیمارستان با او ملاقات کردیم. او که بر اثر شکستگی کتف و پا بستری شده بود، می گوید: امروز هیچ چیز شبیه گذشته نیست.حس می کنم که دارم می پوسم. انگار مرگ زیر بالشم است، اما هنوز سر به سرم می گذارد. می ترسم این زخم بسترها حال بچه هایم را به هم بزند و از من فرار کنند. من وزن زیادی دارم، آنها تا کی تحمل می کنند که مرا این پهلو آن پهلو کنند. هزینه بیمارستان هم هست و عروس ها و دامادها که مجبور نیستند مرا وارد زندگی شان کنند. می ترسم مرا از خود برانند. درست است وقتی بچه بودند، تر و خشکشان کردم، اما آن موقع از ۱۰ کیلو بیشتر نبودند. آنها چطور می توانند مرا تر و خشک کنند؟ وضعم خجالت آور است. کاش می مردم.

  شما می توانید سالمند را با ویلچر برای هواخوری به پارک ببرید. از فرزندان بخواهید رفت و آمدشان را برای ملاقات با مادرشان بیشتر کنند.

  اگر می توانید برای ملاقات و پذیرایی و پرستاری از او نوبت بگذارید.

  لذت نزدیک تر شدن به فرزندان، دور هم بودن در تعطیلات و در جریان امور قرار گرفتن به بهبود سالمند شما کمک می کند.

  به او دلداری بدهید و بگویید دارد بهتر می شود، حتی اگر این طور نباشد.

  ● پرستار خوبی باشید

  خدا نکند که سالمندتان نیاز به پرستاری پیدا کند، اما اگر نیاز داشت سعی کنید بهترین پرستار دنیا باشید. برای این کار پیش از هر چیز باید حرمت او را حفظ کنید و به حریم خصوصی او احترام بگذارید.

  هرگز سعی نکنید کنترل پوشاندن لباس او را در اختیار بگیرید، بلکه فقط در پوشیدن لباس به او کمک کنید. همواره در موقعیتی مناسب از ظاهر او تعریف کرده و تا جایی که ممکن است این تمجید را بدون تظاهر و ریاکاری انجام دهید.

  ممکن است مجبور شوید فرد سالمند را در امر شستشو یاری کنید. برای افرادی که هنوز تا حدی تحرک دارند، کافی است به آنها اطمینان دهید که همه وسایل مورد نیازشان فراهم است.

  در مورد حفظ خلوت، دقت کنید پرده های حمام و همچنین اتاق خواب او را بکشید و درها را ببندید. اگر سالمند می خواهد شما حضور نداشته باشید، او را قانع کنید که حضورتان ضروری است و تا نیاز نباشد مزاحمتی نخواهید داشت. ضمناً هر مورد غیرطبیعی در بدن را از قبیل کبودی، آماس و تورم به پزشک گزارش کنید.

  کمک به افراد پیر و بیمار جهت استفاده از دستشویی یا لگن اغلب اوقات موجب ناراحتی پرستار و سالمند است.

  اگر او ترجیح می دهد که خود به دستشویی برود، تمامی توان خود را به کار بگیرید و به او کمک کنید تا این کار را انجام دهد، حتی اگر بیش از لگن آوردن و گذاشتن در اتاق طول بکشد. اما در مورد افرادی که باید برایشان لگن گذاشت، رمز اصلی برای کمک به آنها جهت فائق آمدن بر شرم یا احساس حقارتشان، برخورد دوستانه و ساده و بدون دستپاچگی است.

  قبل از استفاده از لگن آن را با آب گرم، گرم کرده و برای اینکه بدن او به لگن نچسبد، پودر تالک بپاشید.

  گاه بیمار برای این که مزاحم دیگران نشود از خوردن و آشامیدن امتناع می کند و همین دوران بیماری اش را زیاد می کند.

  گاه مراقب بیمار نیز آب و غذای کمی به او می دهد. هرگز این شکنجه را به بیمار تحمیل نکنید و به او بقبولانید که اگر غذایش را بخوبی مصرف کند، زودتر خوب می شود و خودش می تواند برود به دستشویی.

  به او بگویید سال ها وقتی بچه بودید، او این کار را برای شما می کرده و حالا شما دارید برای او زحماتش را جبران می کنید.

  بعد از هر بار دستشویی کردن، محل را با اسپری آب و دستمال تمیز کنید و با این کار جلوی عفونت محل و بوی تعفن را بگیرید.

  سعی کنید کارها را با صبوری و لبخند انجام دهید نه اخم و پرخاشگری.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • نازنین

   سلام.نمیدونم بعضیا چه جوری میتونن با مامان بزرگ و بابا بزرگاشون بدرفتاری کنن یا حتی بزارنشون خونه سالمندان…
   من تازه مامان بزرگمو از دست دادم اونم یه دفعه و غافلگیرانه چون سالم بود. اونقدر دوسش داشتم که هنوز باورم نمیشه از پیشم رفته.تورو خدا قدر مامان بزرگا و بابا بزرگاتونو بدونید واقعا حیفه.اونا خاطرات کودکیمونو شکل دادن همیشه موقع دعوا کردن مامانو بابا اونا پشتمون بودن و دعامون میکردن.یادش بخیر.خوش بحال هرکی که مامان بزرگ داره.

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.