• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » تلويزيون و صدا سيما » سامان گلریز دلیل جذاب بودن برنامه لذت آشپزی ؟!
  کد خبر : 476581

  سامان گلریز دلیل جذاب بودن برنامه لذت آشپزی ؟!

  سامان گلریز دلیل جذاب بودن برنامه لذت آشپزی ؟!Reviewed by Farnaz on Mar 3Rating: یکی از تجربه های لذت بخش و مهارت های مفرح زندگی که برای همگان کاربرد دارد، آشپزی است. فارغ از این که محصول این فرآیند چگونه غذایی است انجام این کار نیز شیرین و دلچسب است. حتی اگر یک بار هم…

  سامان گلریز دلیل جذاب بودن برنامه لذت آشپزی ؟!Reviewed by Farnaz on Mar 3Rating:

  یکی از تجربه های لذت بخش و مهارت های مفرح زندگی که برای همگان کاربرد دارد، آشپزی است. فارغ از این که محصول این فرآیند چگونه غذایی است انجام این کار نیز شیرین و دلچسب است. حتی اگر یک بار هم آشپزی کرده باشید، لذت آن را چشیده اید. از آنجاکه غذا خوردن یکی از لذت بخش ترین تجربه های زندگی است قطعا آموزش آشپزی نیز به همان میزان جذاب بوده و کمتر شبکه تلویزیونی در جهان را می توان پیدا کرد که دست کم یک برنامه ویژه آموزش آشپزی نداشته باشد. در میان انواع برنامه های آشپزی که از تلویزیون کشور ما پخش می شود برنامه بهونه شبکه سه مخاطبان و علاقه مندان زیادی دارد.

   

  شاید مرد بودن سامان گلریز به عنوان آموزش دهنده و مجری این برنامه یکی از دلایل مهم این جذابیت باشد. در کشور ما آشپزی بیشتر به عنوان یک هنر و مهارت زنانه تصور می شود و آموزش آشپزی توسط یک مرد می تواند جذابیت های خاص خود را داشته باشد. ضمن این که توانایی و دانش تخصصی گلریز در حوزه آشپزی را نباید دست کم گرفت. او کارشناس تغذیه است و در این زمینه دارای تحصیلات دانشگاهی است. واقعیت این است که یک برنامه آشپزی صرفا به یک آشپز خوب یا آموزش غذاهای خوشمزه محتاج نیست و بیش از آن به اجرای جذاب و تاثیرگذار آن وابسته است. یک نوع شیرینی و طنازی خاصی در اجرای گلریز دیده می شود که باعث شده برنامه بهونه نسبت به نمونه های قبلی کارهای وی جذاب تر به نظر برسد و آن را از یک برنامه خشک و رسمی آموزشی فراتر ببرد. به این جذابیت از حیث رسانه ای و فرم اجرا باید دکوربندی زیبا و استفاده از رنگ های شاد و گرم را هم اضافه کرد. حتی استفاده از ظروف و ابزار و وسایل آشپزی را نیز نباید دست کم گرفت. استفاده از این وسایل وجذابیت بصری که در شمایل آشپزخانه ای، دکور برنامه دیده می شود بسیار چشم نواز است و به عنوان عناصر پس زمینه ای به بهتر دیده شدن برنامه کمک می کند.

  سامان گلریز آنقدر با انرژی و علاقه از انواع غذاها و مراحل تهیه آن حرف می زند که اشتهای مخاطبان را برمی انگیزد و میل به آشپزی را در آنها تقویت می کند. دقیقا مثل باب راس در برنامه لذت نقاشی که فقط نقاشی یاد نمی دهد بلکه بینندگان برنامه را به نقاشی کردن علاقه مند می کند. این سخن مصداق همان ضرب المثل چینی است که می گوید به جای این که به دیگران ماهی بدهید ماهیگیری را به آنها بیاموزید.

  تهیه کننده این برنامه بتازگی خبر داده که بهونه در شمایلی جدید و در دکوری سنتی قرار است به آموزش غذاهای ایرانی بپردازد که این تنوع قطعا در جذابیت برنامه و رضایت مخاطب موثر بوده و از تکراری شدن آن جلوگیری می کند. البته قرار است غذاهای بین اللملی هم در کنار غذاهای سنتی ایرانی آموزش داده شود، منتها غذاهایی که با ذائقه ایرانی انطباق بیشتری دارد. شاهرخ معزی، تهیه کننده بهونه در این باره توضیح می دهد: «ما از میان غذاهای بین المللی، غذاهایی را انتخاب می کنیم که با ذائقه ایرانی سازگار باشد. به همین دلیل مجبوریم در محیط قرار بگیریم، غذاها را تست کنیم و همه چیز را بسنجیم تا ببینیم غذاهایی که می خواهیم آموزش دهیم چقدر با ذائقه ما در ایران سازگار است؛ مثلا آموزش غذاهای آسیای شرقی به خودی خود ۱۲ ماه می تواند آنتن برنامه را پر کند اما ما از بین آنها غذاهایی را انتخاب کردیم که با فرهنگ و ذائقه ایرانی هماهنگ باشد».

  واقعیت این است که این برنامه با رویکرد و ساختاری که انتخاب کرده فقط به آموزش آشپزی نمی پردازد و از این طریق فرهنگ و سنن ایرانی و آداب و رسوم قومیت های مختلف ایرانی نیز به مردم معرفی می شود. ضمن این که از طریق آموزش غذاهای اصلی و سنتی ملل دیگر نیز یک نوع شناخت و مبادله فرهنگی صورت می گیرد که این کارکرد با یکی از ویژگی های اصلی تلویزیون در مقام یک رسانه که انتقال میراث فرهنگی و آموزش را در دستور کار خود دارد انطباق و همسویی دارد. مثلا در حال حاضر برخی غذاهای هندی یا غذاهای یونانی و آسیای شرقی در این برنامه آموزش داده می شود که می تواند به ایجاد تنوع غذایی در سفره ایرانی کمک کند. ضمن این که به طور ضمنی و در حاشیه این آموزش، الگوی مصرف و شیوه تغذیه سالم نیز به مخاطب عرضه می شود که می تواند در اعتلای سلامت جامعه موثر باشد.

  یکی از ویژگی های مهم دیگر برنامه بهونه، کوتاه بودن آن به مدت ۱۶ تا ۱۷ دقیقه است که با سرعت عمل بالایی در آموزش آشپزی همراه است. به قول سامان گلریز، مخاطبان امروز تلویزیون واقعا آشپزی آهسته و خسته کننده را دوست ندارند، آنها دوست دارند همه چیز تند سریع و خوش رنگ باشد، آشپزی هیجان انگیز و سریع و جذاب مخاطب را به این کار علاقه مند می کند.برنامه بهونه با مهارت هایی که درتهیه و پخت انواع مختلف غذاها به مخاطبانش عرضه می کند حق انتخاب آنان را با توجه به شرایط زندگیشان بالا برده و حتی مردان را که شاید کمتر از هنر آشپزی برخوردارند، با این مقوله آشنا کرده و به تسریع چرخه زندگی در جامعه ای که فرصت آشپزی محدود شده است کمک می کند. در واقع با رسانه ای شدن آشپزی، این عمل دیگر یک هنر صرفا زنانه محسوب نمی شود و همه می توانند با آموختن مهارت های آشپزی، لذت آشپزی را تجربه کنند.

   
  سیدرضا صائمی   
  روزنامه جام جم

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.