• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » تلويزيون و صدا سيما , داخلی , سینما و تلویزیون » “آفتاب مهربانی” نوروزی می‌شود
  کد خبر : 466100

  “آفتاب مهربانی” نوروزی می‌شود

  “آفتاب مهربانی” نوروزی می‌شودReviewed by Farnaz on Feb 28Rating: گزارش سینماپرس از پشت صحنه برنامه نوروزی جام جم “آفتاب مهربانی” نوروزی می‌شود برنامه تلویزیونی «آفتاب مهربانی» در ایام نوروز سال 91 با نام «نوروز مهربانی» روی آنتن خواهد رفت. «سینماپرس» از تولید این برنامه گزارشی تهیه کرده‌ است. به گزارش سینماپرس، برنامه تلویزیونی «آفتاب مهربانی»…

  "آفتاب مهربانی" نوروزی می‌شودReviewed by Farnaz on Feb 28Rating:

  گزارش سینماپرس از پشت صحنه برنامه نوروزی جام جم

  “آفتاب مهربانی” نوروزی می‌شود


  برنامه تلویزیونی «آفتاب مهربانی» در ایام نوروز سال 91 با نام «نوروز مهربانی» روی آنتن خواهد رفت. «سینماپرس» از تولید این برنامه گزارشی تهیه کرده‌ است.

  به گزارش سینماپرس، برنامه تلویزیونی «آفتاب مهربانی» برای بسیاری از بینندگان تلویزیون نام آشنایی است. برنامه‌ای که صبح‌ها از شبکه جهانی جام جم روی آنتن می‌رود و علاوه بر فارسی زبانانی که در خارج از کشور ببینده آن هستند، بسیاری از مخاطبان داخلی نیز این برنامه را دنبال می‌کنند و به دلیل نوآوری‌هایی که در احرای یک برنامه تلویزیونی داشته در دو سال اخیر به عنوان بهترین برنامه نشاط آفرین و امید بخش شبکه جهانی جام جم انتخاب شده است.

  در روزهایی که عوامل این برنامه در سرمای غیر منتظره تهران مشغول ضبط برنامه نوروزی خود هستند به پشت صحنه آن سری زدیم تا بتوانیم گزارشی را از روند تولید آن تهیه کنیم.

  کار در سرمای زیر صفر در گل لاله
  پونک، رستوران گل لاله. اینجا محلی است که باید برای تهیه گزارش از پشت صحنه برنامه «آفتاب مهربانی» که برای عید نامش به «نوروز مهربانی» تغییر کرده است. از در رستوران که وارد می‌شوی، صدای موسیقی به گوش می‌رسد. وارد محوطه رستوران که می‌شوی، اول از همه یک خودروی واحد سیار دیده می‌شود که افراد مختلفی وارد آن می‌شوند. یک سفره خانه قدیمی که گروه چند روزی است در این محل مشغول ضبط برنامه هستند. برنامه‌ای نوروزی که امسال برای دومین سال توسط همین گروه روی آنتن می‌رود.

  اسماعیلی در هیبت جوان جاهل
  وارد سفره خانه سنتی که می‌شویم محمدرضا اسماعیلی را می‌بینیم که در هیبتی جوانی جاهل جلوی دوربین قرار دارد و مشغول خواندن اشعاری در ارتباط با عید و نوروز و بهار است. کمی آن طرف‌تر امیرپارسی نیز در کادر دوربین دیده می‌شود که با سر و صورتی زخمی در حین خواندن اشعار اسماعیلی را همراهی می‌کند. اسماعیلی و پارسی شعر را می‌خوانند و گروه که ظاهرا از اجرای این آیتم راضی هستند برایشان دستی می‌زنند و تا آماده شدن برای ضبط آیتم بعدی چند دقیقه‌ای از سوی محمد خدادی تهیه‌کننده برنامه اعلام استراحت داده می‌شود.

  با بیرون آوردن دوربین از استودیو، دنبال القای حس سنتی عید هستیم
  محمد خدادی در گوشه‌ای از سفره خانه نشسته است و حالا که گروه در حال استراحت هستند وقت مناسبی برای مصاحبه است. خدادی در مورد این ویژه برنامه نوروزی می‌گوید: امسال برای دومین سال پیاپی آفتاب مهربانی در قالب یک ویژه برنامه نوروزی روی آنتن شبکه جام جم می‌رود که آن هم به دلیل استقبال خوب مردم از برنامه نوروز 90 است.
  وی افزود: به طور کلی برنامه «آفتاب مهربانی» در مناسبت‌های مختلف انعطاف دارد که در دهه محرم قالب برنامه کاملا تغییر کرد و از تکیه تجریش برنامه را روی آنتن بردیم و بسیاری ایرانیان خارج از کشور از ما به دلیل این برنامه تشکر کردند. در ایام دهه فجر نیز با مراکز استان‌ها ارتباط گرفتیم و از حال و هوای دهه فجر در شهرهای مختلف گزارش پخش کردیم و در نوروز نیز برای دومین سال در قالب «نوروز مهربانی» به مخاطبان خود عیدانه تقدیم خواهیم کرد.
  خدادی در ارتباط با شکل اجرای کار نیز می‌گوید: ما برای اولین بار در برنامه‌های زنده تلویزیونی از شیوه نمایش برای انتقال مفاهیم خود استفاده کردیم که به دنبال تجربه موفق سال گذشته امسال کلیت برنامه را بر مبنای نمایش طراحی کردیم و یک سریال را نوشتیم که بر اساس آن اتفاقات جالبی در یک سفره خانه سنتی رخ می‌دهد و می‌تواند برای بینندگان جذاب باشد.
  وی در خصوص دلایل انتخاب این برنامه در دو سال اخیر به عنوان بهترین برنامه شبکه جام جم در انتقال مفهوم نشاط و امید افزود: ما برای اولین با در این برنامه از زبان نمایش استفاده کرده‌ایم و اشعاری را انتخاب می‌کنیم که در عین جذابیت پیام خوبی دارد. ضمن اینکه ما در این برنامه ثابت کردیم که باید قدر داشته‌های خودمان را بدانیم. مگر ما چند عبدولی و اوستا داریم که بخواهیم به آنها بی توجه باشیم اما در این برنامه دوباره این دو شخصیت را با امیر پارسی و جواد انصافی احیا کردیم و مردم هم واقعا استقبال خوبی از برنامه کردند.
  خدادی خاطر نشان کرد: پخش ویژه برنامه «نوروز مهربانی» از روز دوم عید آغاز می‌شود و تا روز 11 فروردین پخش برنامه در قالب داستانی ادامه خواهد داشت اما روزهای 12 و 13 فروردین آیتم‌های طنز داریم که پیام‌های مختلفی در آنها وجود دارد.

  داستان برنامه‌ سازی «آفتاب مهربانی» در سفره خانه سنتی
  محوریت داستان در ارتباط با گروه برنامه ساز «آفتاب مهربانی» است که برای ساخت برنامه نوروزی یک سفره خانه سنتی را اجاره می‌کنند و از آنجائی که صاحب این سفره خانه با بازی امیر پارسی علاقه بسیار زیادی به بازی و تلویزیون دارد به همه اعضای فامیل خود اعلام می‌کنند که خود او تهیه‌کننده برنامه است تا این که باجناق او به این ماجرا شک می‌کند و ….
  نویسنده این متن‌ها «محمد اوزی» خالق شخصیت‌های ماندگاری در تلویزیون نظیر آقای مربوطه، هوشیار و بیدار، عبدلی و اوستا و … است که همزمان کارگردان هنری برنامه نیز هست و در تمام طول برنامه نیز با انرژی و هیجان خاصی گروه را راهنمایی می‌کند.
  اوزی در خصوص متن‌های این برنامه می‌گوید: به طور کلی حوزه کار ما در یک سفره خانه سنتی که مدیر این سفره خانه عاشق بازیگری هستند و اتفاقاتی که در ادامه داستان شکل می‌گیرد منجر به خلق موقعیت‌های کمیک می‌شود که در اثر یک دروغ به وجود می‌آیند و در مجموع می‌توان گفت ببیندگان را می‌تواند سرگرم کند.
  نویسنده و کارگردان هنری «نوروز مهربانی» ادامه داد: در این برنامه با شخصیت‌های مختلفی مواجه می‌شویم که هر کدام نماد افراد مختلفی هستند، مثلا شخصیتی به نام پیروز با بازی جواد انصافی اشعار ضربی در ارتباط با نوروز و بهار را می‌خواند و یک شخصیت جاهل با بازی محمدرضا اسماعیلی داریم که اشعار کوچه باغی را می‌خواند که اکثر این شعرها را خودم گفته‌ام.
  اوزی ادامه می‌دهد: امسال سعی کرده‌ایم کار متفاوت‌تری نسبت به سال گذشته انجام دهیم که برای اولین در برنامه‌های زنده تلویزیونی که داستانی را به صورت سریال نمایشی بر مبنای دروغ کار می‌کنیم.
  گروه باید برای ضبظ آیتم‌های بعدی آماده شوند که محمدرضا اسماعیلی به دنبال پیدا کردن لباس‌های مناسبی برای آن است که تا لباس‌های او را از دفتر تولید برنامه بیاورند به شکلی کاملا خودجوش مشغول گریم خودش می‌شود!

  برای اولین بار در تلویزیون بازیگری می‌کنم
  اسماعیلی در مورد حضورش در این برنامه می‌گوید: من اصولا با وجود این که بازیگر هستم اما در تلویزیون بازی نکرده‌ام و هر سال تئاتر‌هایی را در سینما جوان روی صحنه می‌برم که با استقبال مردم مواجه می‌شود و در برنامه «آفتاب مهربانی» هم به عنوان مجری حضور دارم اما امسال برای اولین بار برای مردم بازی می‌کنم.
  وی افزود: از قبل تصمیم گرفته بودیم امسال کار متفاوتی را برای مردم تدارک ببینیم و چون مردم که در خارج از کشور بیننده برنامه‌ ما هستند تا حالا نتوانسته‌اند تئاتری را از من و گروهم ببینند، تصمیم گرفتیم تا یک داستان را به صورت سریال بسازیم و فکر مردم از نتیجه کار راضی خواهند بود.
  اسماعیلی با اشاره به مهم‌ترین دلیل استقبال مردم از این برنامه گفت: مهم‌ترین دلیل آن این است که ما با خیال راحت کار می‌کنیم و در این برنامه همدلی حرف اول را می‌زند و درست است که کار برای‌مان مهم است اما دوستی و همدلی در درجه اول قرار دارد. از طرف دیگر ذات برنامه چون براساس صداقت است، به همین دلیل بر دل مخاطب می‌نشیند.
  اسماعیلی در همین حین که مشغول صحبت با ما است، گریم خود را به پایان می‌رساند و می‌رود تا با تعویض لباس‌هایش برای آیتم بعدی آماده شود. آیتمی که قرار است در نقش یک فرد افغانی برای فارسی زبانان شعر بخواهند.

  مردم با «آفتاب مهربانی» همذات پنداری می‌کنند
  امیر پارسی نیز در گوشه‌ای از سالن نشسته و مشغول مرور متن‌هایی است که باید در ادامه برنامه اجرا شوند. این بازیگر پیشکسوت تلویزیون در خصوص برنامه «نوروز مهربانی» می‌گوید: من مطمئنم که امسال نیز مثل سال گذشته مردم از برنامه استقبال می‌کنند و دلیل آن هم وجود یک تیم بسیار خوب و هماهنگ است. ما چندین سال است که کنار هم کار می‌کنیم و بچه‌ها خیلی همدل هستند و درک بالایی از شرایط کاری دارند که همین همدلی باعث می‌شود مردم از نتیجه کار راضی باشند.
  وی افزود: من سال‌هاست که با محمد اوزی دوست هستم و او برای ما می نویسد به همین دلیل در خلق تیپ‌ها و شخصیت‌های مختلف بسیار خوب است و مردم نیز متن‌های او را دوست دارند.
  حالا دیگر محمدرضا اسماعیلی نیز آماده شده است تا آیتم خود را بازی کند. محمد خدادی در گوشه‌ای زا سالن دائما درگیر این است که بتواند واحد سیار را یکی دو روز دیگر نگه دارد، امیر پارسی و جواد انصافی قسمت‌های باقی مانده را مرور می‌کنند، نوازنده‌ها با اسماعیلی برای آخرین بار ملودی خود را تنظیم می‌کنند. محمد اوزی دائما نکاتی را به اسماعیلی گوشزد می‌کند تا ریتم از دستش در نرود. اعضای گروه فیلمبرداری برای انیکه بتوانند تصاویر قشنگ‌تری بگیرند با دست و جعبه میوه مشغول گرفتن ماهی قرمز از جوی آب هستند تا درون یک آب نما بیندازند. دستیاران صحنه محل نشستن اسماعیلی را تنظیم می‌کنند. دستیاران نور برای آخرین بار نورهای خود را کنترل می‌کنند و با صدای ضبط می‌کنیم خدادی همه به خودشان می‌آیند تا آخرین آیتم‌ها امروز را ضبط کنند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.