• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » بستن تنگه هرمز، نصف صادرات نفت عراق را متوقف می کند
  کد خبر : 451278

  بستن تنگه هرمز، نصف صادرات نفت عراق را متوقف می کند

  بستن تنگه هرمز، نصف صادرات نفت عراق را متوقف می کندReviewed by Farnaz on Feb 21Rating: بازسازی خط لوله انتقال نفت از عراق به بندر بانیاس سوریه در ساحل دریای مدیترانه، یکی از گزینه هایی است که عراق قصد دارد آن را اجرایی کند. این خط لوله از سه دهه پیش تاکنون، متروکه مانده است….

  بستن تنگه هرمز، نصف صادرات نفت عراق را متوقف می کندReviewed by Farnaz on Feb 21Rating:

  بازسازی خط لوله انتقال نفت از عراق به بندر بانیاس سوریه در ساحل دریای مدیترانه، یکی از گزینه هایی است که عراق قصد دارد آن را اجرایی کند. این خط لوله از سه دهه پیش تاکنون، متروکه مانده است.

   

  وزیر برنامه ریزی عراق گفت در صورت بسته شدن تنگه هرمز، کشورش بیش از نیمی از صادرات نفت خود را از دست می دهد.

  به گزارش ایران ویج به نقل از عصر ایران ، علی الشکری در مصاحبه با رویترز اظهار داشت: بغداد هیچ راه حل فوری برای جبران این مسئله در اختیار ندارد.

  عراق حدود دو میلیون و 200 هزار بشکه در روز نفت خام صادر می کند که یک میلیون و 700 هزار بشکه از آن از بندر بصره در جنوب عراق، صورت می گیرد.

  الشکری اضافه کرد: عراق نگران بسته شدن تنگه هرمز است زیرا در این صورت، بیش از نیمی از صادرات نفتش را از دست خواهد داد. دولت عراق هم اکنون به دنبال جایگزین هایی برای این موضوع است.

  ایران بارها درباره بستن تنگه هرمز ، هشدار داده است.

  روزانه به طور متوسط، حدود 15 تا 18 میلیون بشکه نفت خام از طریق تنگه هرمز به سمت بازارهای جهانی، عبور می کند.

  کل صادرات نفت کویت، قطر، امارات و بخش اعظم صادرات نفت ایران، عراق و عربستان، از طریق تنگه هرمز به بازارهای جهانی ، صادر می شود.

  عراق به شدت به درآمدهای صادرات نفت خام، وابسته است. عراق همچنین بارها درباره آسیب پذیری از تحریم ایران و سوریه دو همسایه مهم خود، ابراز نارضایتی کرده است.

  وزیر برنامه ریزی عراق ادامه داد: در صورت بسته شدن تنگه هرمز، عراق می تواند صادرات نفت از طریق خودروهای نفتکش را افزایش دهد. بغداد همچنین می توان صادرات نفت را از طریق خط لوله از کرکوک به بندر جیهان ترکیه در ساحل دریای مدیترانه، افزایش دهد.

  عراق هم اکنون روزانه حدود 400  هزار بشکه از نفت خود را از طریق بندر جیهان ترکیه دراختیار مشتریانش ، قرار می دهد.
  الشکری تاکید کرد همه این راه ها نمی تواند در صورت بسته شدن تنگه هرمز، صادرات نفت عراق را جوابگو باشد.

  خطوط لوله نفت کرکوک – جیهان به صورت معمول، مورد هدف عملیات های خرابکارانه قرار می گیرد. این موضوع، صادرات نفت از این طریق را بارها متوقف کرده است.

  در سال گذشته میلادی، مقامات عراقی و اردنی گفته بوند دو کشور به صورت مقدماتی، درباره ساخت خط لوله برای صادرات نفت خام از عراق به اردن ، موافقت کرده اند.
  عراق هم اکنون روزانه 15 هزار بشکه نفت خام را از طریق خودروهای نفتکش به اردن، صادر می کند.

  بازسازی خط لوله انتقال نفت از عراق به بندر بانیاس سوریه در ساحل دریای مدیترانه، یکی از گزینه هایی است که عراق قصد دارد آن را اجرایی کند. این خط لوله از سه دهه پیش تاکنون، متروکه مانده است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.