• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار » تولد 10سالگی ویندوزXP
  کد خبر : 44973

  تولد 10سالگی ویندوزXP

  تولد 10سالگی ویندوزXPReviewed by Aryan on Oct 26Rating: امروز سه شنبه 25 اکتبر مصادف با دهمین سالگرد عرضه “ویندوز XP” است که تنها سیستم عاملی است که توانست به مدت یک دهه به طور مداوم به کار خود ادامه دهد.     به گزارش خبرنگار مهر، اولین نسخه عمومی “ویندوز ایکس پی” در 25 اکتبر…

  تولد 10سالگی ویندوزXPReviewed by Aryan on Oct 26Rating:
  امروز سه شنبه 25 اکتبر مصادف با دهمین سالگرد عرضه “ویندوز XP” است که تنها سیستم عاملی است که توانست به مدت یک دهه به طور مداوم به کار خود ادامه دهد.

   

   

  به گزارش خبرنگار مهر، اولین نسخه عمومی “ویندوز ایکس پی” در 25 اکتبر 2001 با کد Windows Experience،  برپایه معماری “ویندوز ان. تی” و به عنوان جانشین “ویندوز هزاره” عرضه شد. علامت XP از واژه eXPerience (تجربه) گرفته شده است.

  مایکروسافت طبق سنت دیرینه خود که در یک بازه زمانی کمتر از 6 سال یک سیستم عامل جدید را عرضه می کند در 30 ژانویه 2007 ویندوز ویستا را عرضه کرد. اما به خاطر عملکردهای ضعیف، ویندوز ویستا برای مایکروسافت به یک شکست واقعی تبدیل شد تا جاییکه شرکت ردموند تصمیم گرفت در سال 2008 نسخه “سرویس پک 3” ویندوز “ایکس پی” را به منظور حفظ مشتریان خود تا رسیدن “ویندوز 7” عرضه کند.

  ویندوز 7 که با اسم رمز ویندوز وینا نیز شناخته می شود در 22 اکتبر 2009 به عرضه عمومی رسید و در 22 فوریه 2011 نسخه سرویس پک 1 این سیستم عامل وارد بازار شد.

  هرچند موفقیت ویندوز 7 توانست شکست ویندوز ویستا را به بهترین شکل جبران کند اما باوجود این، ویندوز “ایکس پی” همچنان به عنوان دومین سیستم عامل پر استفاده در دنیا شناخته می شود و به همین علت مایکروسافت اعلام کرده است که تا 8 آوریل 2014 (در حدود دو سال پس از عرضه ویندوز 8) از این سیستم عامل محبوب حمایت می کند، تا به این ترتیب، “ویندوز ایکس پی” با 13 سال سابقه کار رکورد پیرترین سیستم عامل را برای همیشه به نام خود ثبت کند.

  ویندوز “ایکس پی” پایه 60 درصد از رایانه های شرکتی
  بررسیهای موسسه “فارستر” در ژوئن 2011 نشان داد که باوجود موفقیت ویندوز 7 هنوز 59.9 درصد از رایانه های شرکتی برپایه سیستم عامل ویندوز “ایکس پی” هستند.
  نتایج این بررسیها حاکی از آن بود که ویندوز 7 بر روی 21 درصد از رایانه های شرکتی نصب است که این رقم در سال گذشته برابر با 9.5 درصد بود.
  “بن گری”، تحلیلگر فارستر با تاکید بر اینکه ویندوز 7 به سرعت به رشد خود ادامه می دهد، خاطر نشان کرد که ویندوز “ایکس پی” همچنان محبوب است و به ویژه در بخش شرکتی به شدت مقاومت می کند. این درحالی است که از آوریل 2014 این سیستم عامل هیچ نوع حمایت نرم افزاری را دریافت نخواهد کرد.
  بررسیهای فارستر بر روی ویندوز ویستا نیز نشان می دهد که استفاده از این سیستم عامل در بخش شرکتی از 11.3 درصد در آوریل 2010 به 6.2 درصد در مارس 2011 کاهش یافته است.
  ویندوز 7 اول؛ ویندوز “ایکس پی” دوم
  در عصر پسا- رایانه شخصی که بسیاری از مردم رایانه های شخصی رومیزی و نوت بوکها را فراموش کرده اند و به استفاده تبلتها و تلفنهای همراه هوشمند روی می آورند رایانه های شخصی همچنان به فروش می رسند و شرکتها به خرید آنها ادامه می دهند و هرچند به نظر می رسد که محصولات اپل به یک پدیده رو به رشد تبدیل می شوند باوجود این، رایانه های شخصی برپایه نرم افزارهای مایکروسافت همچنان در راس این بازار قرار دارند.
  به طوریکه تازه ترین بررسیها نشان می دهد که ویندوز 7 رتبه اول و ویندوز “ایکس پی” رتبه دوم بازار سیستم عاملها را در اختیار دارند.
  درحقیقت، از زمان عرضه ویندوز 7 (اکتبر 2009) این اولین بار است که رقم فروش این سیستم عامل از ویندوز کهنه کار “ایکس پی” بیشتر شده است.
  این تحقیقات را که موسسه تحقیقاتی StatCounter انجام داده است نشان می دهد که تا ابتدای ماه اکتبر ویندوز 7 بر روی 40.21 درصد از تمام رایانه های رومیزی سراسر دنیا نصب شد که این رقم برای ویندوز “ایکس پی” به 38.64 درصد رسید.
  نتایج مثبت این ماه می تواند بدان معنی باشد که مایکروسافت سرانجام می تواند به بازنشستگی ویندوز “ایکس پی” فکر کند. به طوریکه برپایه این بررسیها، درحال حاضر 450 میلیون لیسانس ویندوز 7 در سراسر دنیا به فروش رفته است.
  این رشد نه تنها می تواند نگرانیهای ردموند از قدیمی بودن ویندوز “ایکس پی” را کاهش دهد بلکه به این شرکت اجازه می دهد که با آسودگی بیشتری به توسعه “ویندوز 8” بپردازد.
  به گفته مایکروسافت، ویندوز 8 می تواند تحولی در عرصه استفاده از رایانه ها و تبلتها ایجاد کند و بنابراین سریعتر از ویندوز 7 رشد کند.
  اطلاعات “استات کانتر” نشان می دهد که ویندوز ویستا با در اختیار داشتن 11.18 درصد از این بازار با فاصله زیادی از ویندوز “ایکس پی” در رتبه سوم ایستاده است.
  سیستم عامل Mac OS X با 7.2 درصد و سیستم عامل لینوکس با 0.83 درصد به ترتیب در سکوهای چهارم و پنجم این طبقه بندی قرار گرفت.
  نمودار طبقه بندی استات کانتر تا اکتبر 2011
  جانشین ویندوز “ایکس پی” و “ویندوز 7”
  ویندوز 8 از تابستان 2012 و در شرایطی که هنوز دو سال تا حمایت نهایی از ویندوز “ایکس پی” باقیمانده است عرضه خواهد شد.
  ویندوز 8 برای سازگاری با معماری ARM (معماری ویژه دنیای دیجیتال) طراحی شده است. این معماری به خاطر کم مصرف بودن در بسیاری از تلفنهای همراه و تبلتها استفاده می شود.
  این درحالی است که تمام نسخه های پیشین سیستم عامل مایکروسافت برای دستگاههایی طراحی شده بودند که از ریزپردازشگرهای سازگار با سکوی x86 که توسط اینتل و یا AMD ساخته می شدند استفاده می کردند.
  شرکت ردموند هچنین قصد دارد تا با عرضه ویندوز 8 کاربران نسخه های قدیمی ویندوز را به ترک این سیستم عاملها متقاعد کنند.
  “صفحه نمایش نگاره سازى پیشرفته”، حمایت سه بعدی، تشخیص چهره و فروشگاه برنامه های جانبی از دیگر ویژگیهای ویندوز 8 به شمار می روند که همه آنها از جمله خصایص مشخصه سیستم عاملهای ویژه تبلتها هستند.
  ویندوز 8 بسیار سریع است به طوریکه می تواند تبلت را در حدود 8 ثانیه روشن کند و در زمان بسیار کوتاهی از حالت “آماده به کار” خارج شود.
  این سیستم عامل بسیار رضایت بخش است. تداخل “مترو” با ضریب شکل تبلت بسیار خوبی عمل می کند و بی شک می تواند با تداخلات آندروئید گوگل و iOS اپل که درحال حاضر بازار تبلتها را در اختیار دارند رقابت کند. به نظر می رسد که ویندوز 8 درحالت رومیزی با ویندوز 7 مشابه باشد و بنابراین ویژگیهای جدیدی را ارائه نمی کند.
  ویندوز 8 در واقع نسخه 6.2 سیستم عامل مایکروسافت است. پس از ویندوز 3.1، شرکت بیل گیتس سیاست شماره گذاری نسخه های ویندوز را ترک کرد و سیستم عاملهای خود را به روش دیگری نامگذاری کرد.
  به این ترتیب، ویندوز 95 نسخه 4، ویندوز 98 نسخه 4.1، ویندوز 2000، نسخه 5 و ویندوز “ایکس. پی” نسخه به روز شده نسخه 5 است. درحالی که ویندوز ویستا نسخه 6 و ویندوز 7 نسخه 6.1 سیستم عامل مایکروسافت است.
  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.