• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , مطالب برگزیده سایت » قطعی اینترنت و ایمیل ، بازی با احساسات و استعداد جوانان ایران زمین
  کد خبر : 449426

  قطعی اینترنت و ایمیل ، بازی با احساسات و استعداد جوانان ایران زمین

  قطعی اینترنت و ایمیل ، بازی با احساسات و استعداد جوانان ایران زمین Reviewed by Aryan on Feb 21Rating: مدتی است به هر بهانه ای و بدون هر گونه توضیحی، اینترنت و به ویژه سایت هایی که جنبه اطلاع رسانی دارند، دچار تعطیلی و کندی شده و اعصاب یک مشت جوان محصل و دانشجو و…

  قطعی اینترنت و ایمیل ، بازی با احساسات و استعداد جوانان ایران زمین Reviewed by Aryan on Feb 21Rating:

  مدتی است به هر بهانه ای و بدون هر گونه توضیحی، اینترنت و به ویژه سایت هایی که جنبه اطلاع رسانی دارند، دچار تعطیلی و کندی شده و اعصاب یک مشت جوان محصل و دانشجو و پژوهشگر را که روزانه با این قبیل وسائل به نقل و انتقال اطلاعات و جستجوی در سایت ها می پردازند را خرد و خمیر می کنند.

  مدتی است به هر بهانه ای و بدون هر گونه توضیحی، اینترنت و به ویژه سایت هایی که جنبه اطلاع رسانی دارند، دچار تعطیلی و کندی شده و اعصاب یک مشت جوان محصل و دانشجو و پژوهشگر را که روزانه با این قبیل وسائل به نقل و انتقال اطلاعات و جستجوی در سایت ها می پردازند را خرد و خمیر می کنند.

  این جدای از آن است که بسیاری از سایت ها که ضمن داشتن حجم بالایی از اطلاعات، به دلیل استفاده دوگانه از آن، مسدود شده و حتی دانشجویان و پژوهشگران ما از داشتن یک دهخدا آن هم به صورت آنلاین محروم هستند. در عوض به خواندن سایت هایی هدایت می شوند که در همان لحظه اول مواجه با آنها، از شدت ناراحتی صفحه را می بندند و آهی می کشند و از پای رایانه بر می خیزند.

  این قبیل اقدامات که به تدریج در حال تبدیل شدن به یک رویه و عادت شده و در ضمن هیچ کس خود را موظف به توضیح در باره چرایی آن نمی داند، تأثیر بسیار بدی در میان جوانان خواهد گذاشت.

  یک جوان دانش پژوه که علاقه مند است اطلاعاتی در باره موضوع مورد نیاز خود به دست آورد، مقالات خود را به این استاد و آن دانشگاه بفرستد، با دوست خود مشورت کند و … هرچه به سراغ ایمیل می رود آن را تعطیل دیده و به دنبال هر منبعی می گردد با مشکل مواجه می شود، در برابر این رویه چه خواهد کرد؟

  ممکن است نسل میان سال نیاز به این کارها نداشته باشد، یا بسیاری از جوانان شاغل در بازار کار عادی شبانه روز سراغ کامپیوتر نروند، اما تعداد قابل ملاحظه ای از نسلی که به لطف این انقلاب در دانشگاه های مختلف دولتی و ملی دانشجو شده اند شب و روز نیازمند این ابزار و چشم به راه آن هستند که دریچه ای باز شده و دانشی به دست آورند.

  این در حالی است که هیچ جایگزینی که بتواند نیم درصد از کار مورد نیازشان را انجام دهد وجود ندارد.
  به نظر شما، عکس العمل این جوانان در برابر این رفتار چیست؟

  آیا به مجموعه تصمیم گیر در این کشور خوشبین خواهند ماند و شعارهای آنان را در توسعه علم و جایگاه و رتبه علمی کشور خواهند پذیرفت؟ مگر قرار است علم از چه طریقی انتقال یابد؟ آیا باید به عصر حجر برگشت؟

  وقتی این جوانان خود را با کشورهای پیشرفته و توسعه یافته مقایسه می کنند، چه احساسی در وجودشان در مقایسه میان خود و دیگران ایجاد خواهد شد؟

  وقتی از کار و زندگی عادی شان که همین سرچ های رایانه ای و جستجو در یافته های علمی جدید و پیشرفت باز بمانند، جز افسردگی و ناراحتی و نگرانی چه چیزی در جان و روانشان پدید خواهد آمد؟

  ممکن است کسانی تصور می کنند واکنش به رفتارها چندان مهم نخواهد بود، اما بدانند برای نسلی نخبه و فرهیخته که در میان ایرانیان فراوان هستند، کمترین تصمیم برای این قبیل رفتارها این است که ای کاش در جای دیگر و در کشور پیشرفته ای بودیم که حداقل به یک اینترنت دسترسی داشتیم و این قدر برای یک جستجوی ساده تحقیر نمی شدیم.

  وزارت علوم و ارشاد و قوه قضائیه و مخابرات و دیگر کسانی که دست اندر کار این قبیل اقدامات هستند، یک هزینه مختصری هم برای ارزیابی واکنش جوانان به این قبیل کارها داشته باشند و نتایج آن را در اختیار مقامات بالاتر بگذارند و این قدر این نسل را با کارهای عجیب و غریب خود دچار شگفتی و سردرگمی و در نهایت گریز از مرکز نکنند.

  لااقل اگر توجیهی، طرحی، جایگزینی دارند، یا آن که وضعیت گشایش در اینترنت را فاجعه ای برای ملت می دانند، حرفشان را بزنند، بحث کنند و روشن کنند که برای پیشرفت چه باید کرد، از چه طریقی باید رفت و کدام در را باید گشود.

  * رسول جعفریان

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱۱)  • برازجان بوشهری

   بابا خوش بحالت پول داری میخای مهاجرت کنی واسه سرعت اینترنت کم کشور
   من میگم مردم گشنه ان.ماست شده 4 برابر قیمتش
   گوشت شده دوبرابر
   غذای دانشگاه 175 تومن بود الان شده 1200 تومن از کجا بیاریم اخه؟؟

  • مهدی

   اولین باری است که میبینم حرف جوون رو با نیازهای واقعیش آوردن!!
   همیشه از نام جوون برای استفاده های تبلیغاتی یا شخصیشون استفاده میکنن..آفرین به این مولا فک کنم خیلی چیزا حالیش میشه{برخلاف خیلی از آقایون!}
   خاخوله رو میارن میکنن مسئول پهنای باند و اینترنت ایران..آخه یکی نیست بگه عزیز من دوران شما دوران کفتربازی بود دوران ما دوران اینترنت هست{البته ما الان از اینترنت استفاده نمیکنیم..اینترنت رو وقتی میبینیم که حداقل یه کاربر با هزینه 20-30 تومن ماهانه کمه کمش با سرعت 1مگ تو خونه اینترنت داشته باشه}
   به جون خودت چندباری با خانواده به توافق رسیده بودیم که به خاطر این اینترنت ملایی{اینترنت ملی نه هاااا,اینترنت مٌلایی} به یکی از کشورهای همسایه مهاجرت کنیم{آخه پدرم هم مثل این میان ساله های کفتری نیست..از اونایی هست که اهل فیبر نوری و اینترنت هست} ولی خوب به خاطر مسایل شخصی فعلا نتونستیم مهاجرت کنیم
   و به شما هم بگم…تا ما جوونا خودمونو تلف نکنیم و بزرگ نشیم و نریم جای این مسئول های فعلی رو بگیریم,وضع درست بشو نیست
   **ایران ویج نیایی پستمو بلوک کنی هاااا,15 دقیقه کشیده تا مطلب رو تایپ کردم\

  • Davood

   آقای جعفریان قربونه دهنت . خلاصه یکی پیدا شد که بگه تو این مملکت جوان هم داریم

  • آرش

   آخی دل حاجی مورخ تاریخمون یه خورده سوخته بمیرم الهی

  • معترض

   باز به غیرت این آقا . یه سوالی از مسئولین محترم ایران ویج دارم . شمایی که این مطلب رو منتشر کردین همون کسایی نیستین که چند روز پیش یه مطلب با عنوان ” چرا اینقدر لنگر کشتی به فیبرها گیر می کند؟ ” روی سایت منتشر کردین و قطع شدن اینترنت رو کاریکاتور کردین و جلوی ملت گذاشتین تا به خودشون بخندن ؟ چرا چند وقت پیش بزرگترین سایت های دنیا مثل گوگل و ویکی پدیا در اعتراض به قانون حق مولف سیاه پوش شدن و بعضا خدماتشونو معلق کردن ؟! اونوقت سایتی مثل شما در مقابل توهین به حقوق کاربر کاریکاتور میکشه و به قطع شدن اینترنت افتخار میکنه ؟ واقعا در وجود شما چیزی تحت عنوان غیرت هم وجود داره ؟! شما هم میخواین کامنت منو مثل دوستان عزیز سایت های خبرگزاری فیلتر کنین یا . . . ؟

   • احمدنیا

    دوست عزیز معترض ما نه تنها شما رو فیلتر نمی کنیم بلکه بر نظر حق شما درود میفرستیم

    ان کاریکاتور یک نگاه طنز بود مگر مدیران ایران ویج جدا بافته هستند که خرابی اینترنت برای انها مهم نباشد .

    نظرات عزیزانی چون شما به ما هدف را نشان میدهد و تلنگری به ماست که دلگرمان کند تا بهتر گذشته کار خود را انجام دهیم

    • برازجان بوشهری

     دم شما گرم

  • javad

   من مدتی برای پیدا کردن کار رزومه خودمو به شرکت ها ایمیل می کردم که تازیگی ها متوجه شدم هر دو سرویس جی میل و یا هو از کار افتادند،بنابراین تصمیم گرفتم با کفتر بازها توافق کنم تا رزومه خودمو از طریق کفتر ها ارسال کنم،امیدوارم شما اطلاع رسانی کرده وسایر دوستان هم از این فناوری بالقوه استفاده کنند.

   • احمدنیا

    نظر فوقالعاده ای بود 😀

    • برازجان بوشهری

     خدایی اون چند وقتی که گذشت کلی مشتری از دست دادیم و کلی ضد حال شد.
     متاسفانه همش مردم ضرر میکنن.
     منه لیسانسه ی بیکار ضرر میکنم که واسه شندر غاز پول بیام تو اینترنت
     چرا؟؟
     چون جایی استخدامم نمیکنن.چون پارتی ندارم متاسفانه

  • جعفر ابراهیمی

   وقتی یک مشت ادم کله خشک بشوند متولی اینترنت و سرعت اینترنت همینه دیگه

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.